forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Boala prepelita

In jos 
+2
ely1674
valentin 1234
6 participanți
AutorMesaj
valentin 1234
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Data de inscriere : 22/08/2010

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Boala prepelita   Boala prepelita EmptyDum Aug 22, 2010 8:53 am

Am o prepelita de 12 saptamani si ia crescut o buba pa nara ,ce o fii?
Sus In jos
ely1674
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 5:39 am

prepelitele mele s-au oprit brusc din ouat. Au numai 3 luni.Sper sa ma ajutati.Nu l-am schimbat mancarea, sau altceva.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: intarziere ouat   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 5:50 am

Ale mele au 2 luni jumate si din 40 au inceput sa faca oua doar 5.Le-am pus si faina de peste in mancare si stimulator de ouat(carbonat de calciu)si nimic.Daca nu le-ai schimabat mancarea vezi daca temperatura e ok,lumina sa fie 16-18 ore/zi si uita-te sa vezi daca excrementele sunt normale.
Sus In jos
ely1674
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 6:07 am

Asta e alt ceva. Ale mele au ouat operioada de 3 saptamani dupa care s-au oprit.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: stopare ouat   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 9:37 am

Verifica sa vezi daca mancarea nu e veche sau faina de malai cu care o amesteci.Eu am patit cu cele mature,era faina de malai veche,eu am pus sacul pe ciment si a tras umezeala si din cauza asta nu au mai facut oua.Nici una nu mai face sau fac oua mai putine?
Sus In jos
ely1674
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 10:29 am

eu le dau mancare gata preparata de fabrica , (SALVA),SE NUMESC, SI NU CUMPAR MULTA O DATA.Nu am avut probleme pana acum.Ma gandeam si eu sa le prepar hrana acasa , dar sincer mi-e cam frica. Nu cresc de mult timp prepelite si mi-e sa nu grsesc.
Sus In jos
ely1674
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptyJoi Feb 10, 2011 10:34 am

O singura baterie nu oua de loc ,iar celelalte mai putine.Pe net nu gasesc nici o informatie despre acest aspect.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: stopare ouat   Boala prepelita EmptyVin Feb 11, 2011 12:27 am

Nu stiu ce sa zic,incearca sa le pui in mancare carbonat de calciu sa le stimuleze ouatul,se gaseste la farmacia veterinara
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: informatie   Boala prepelita EmptyJoi Feb 17, 2011 2:10 pm

Orice schimbare (introducerea de cocosi, modificarea temperaturii, schimbarea furnizorului de furaje, etc) influenteaza NEGATIV pe o perioada ouatul. Acum pe timp de iarna este f importanta temperatura. Si mie mi-a scazut "productia" de oua datorita suplimentarii cu cocosi si datorita scaderii temperaturii din beci (am numai 12 grade), dar am placat lateralele cu polistiren si am "inghesuit" putin pasarile sa se incalzeasca intre ele. Oricum am circa 28 de oua pe zi de la 35 de puicute. Acum strang oua pt incubat, sper sa nu am si eu neplaceri cu puii. Pe site-ul meu veti putea vedea amanunte pe parcursul incubatiei si cresterii puilor.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptySam Sept 10, 2011 7:05 pm

ely1674 a scris:
eu le dau mancare gata preparata de fabrica , (SALVA),SE NUMESC, SI NU CUMPAR MULTA O DATA.Nu am avut probleme pana acum.Ma gandeam si eu sa le prepar hrana acasa , dar sincer mi-e cam frica. Nu cresc de mult timp prepelite si mi-e sa nu grsesc.

Salvafort P3 si te plangi ca nu-ti oua? Nu esti singurul. Din pacate...
Nu e fizica atomica sa-ti faci propriul furaj acasa. Ai toate detaliile AICI, si daca-ti faci un calcul de costuri o sa constati ca pe langa garantia ca stii ce bagi in furaj il poti face si mereu proaspat, si in combinatiile care le vrei (de exemplu cu aceleasi ingrediente e la fel de simplu sa faci furaj de tineret de prepelite, pt dezvoltare armonioasa tineret si ingrasat masculi] ceea ce nu gasesti de cumparat mai pe nicaieri... Nimic nu-i imposibil, numai sa nu fie frica de putina munca! afro
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
ghiulosu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/04/2012

Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita EmptySam Apr 07, 2012 2:58 pm

LauraB a scris:
Ale mele au 2 luni jumate si din 40 au inceput sa faca oua doar 5.Le-am pus si faina de peste in mancare si stimulator de ouat(carbonat de calciu)si nimic.Daca nu le-ai schimabat mancarea vezi daca temperatura e ok,lumina sa fie 16-18 ore/zi si uita-te sa vezi daca excrementele sunt normale.




unu la mana faina de peste nu lrea leai pus.....ci doar niste inlocuitor care e tot floarea soarelui cu soia si porumb si in al doilea rand stimulentul pentru ouat e una si carbonatul de calciu e alta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Boala prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Boala prepelita   Boala prepelita Empty

Sus In jos
 
Boala prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» BOALA PREPELITE ?
» Boala la ochi
» Boală necunoscută
» boala necunoascuta picioare
» pui prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: