forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 boala necunoascuta picioare

In jos 
+2
gabrielbalc
anndrei2000
6 participanți
AutorMesaj
anndrei2000
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/10/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyVin Feb 03, 2012 5:36 am

Prepelitele mele au contactat o boala necunoscuta, nici mie si nici veterinarului.
Apare in prima faza ca niste negi deschisi la culoare, apoi cresc si incep sa sangereze.In ultima faza se umfla si isi pierd ghiarele sau chiar degetele.
Veterinarul zice ca nu e nici difterovariola si nici raie.
Le-am dezinfectat adapostul, pe ele le-am dat cu albastru de metil, crema de galbenele, antibiotic in apa, vitamine si le-am separat.
Se pare ca e contagioasa, am deja 50 cu mici negi sau chiar probleme mai mari.
Cine imi poate oferii un sfat, e mai mult decat binevenit.
Poze aici:
http://papagali.eu/diverse.php
multumesc
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyVin Feb 03, 2012 7:55 am

Din pacate pentru tine sunt 100% ca e raie varoasa. Ma tem ca veterinarul tau s-a inselat. La fel am patit si eu cu primul veterinar care mi-a spus sunt ulcere la picioare din cauza custii. Cu ajutorul unui coleg de pe forum si cu ajutorul altui veterinar am lamurit ca e raie varoasa. Din pacate e o boala foarte grava si foarte contagioasa. Eu am incercat luni de zile sa le tratez cu antiacaricide si creme cu antibiotice. Cand am crezut ca aproape s-au vindecat, boala s-a extins si pe corp, mai precis in zona gatului la inceput si au inceput sa le cada penele. Boala s-a extins la toate si sunt nevoit sa sacrific tot efectivul de prepelite sa o eradichez. Nu am alta solutie. Dezinfectez tot, renovez si ma apuc din nou de la primavara. Am citit mult pe net de pe boala asta si se pare ca trebuie sacrificate de urgenta primele pasari la care apare boala, altfel nu poate fi oprita. Eu am incercat de 3 luni cu ajutorul veterinarului si cu medicamente potrivite. Astept vesti daca reusesti cumva sa le vindeci. Mult succes.
Sus In jos
anndrei2000
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/10/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyVin Feb 03, 2012 9:59 am

Multumesc pentru raspuns.Asta inclinam sa cred si eu.
Pana acum am spalat custile cu un aparat cu aburi fiebinti.Apoi le-am dezinfectat locul si custile cu ECOCID.
Am sacrificat pe cele cu boala avansta.
Am separat pe cele cu semne de boala de cele care nu au smptome.
Le-am dat pe toate cu BENZOAT DE BENZIL(asta mi-a zis farmacista ca ar fi potrivit)
Intrucat am mai multe custi decit prepelite o sa pot sa le dezinfectez zilnic cu ECOCID.
Pana in primavara nu pot sa le schimb locul.In primavara o sa le sacrific pe toate dupa ce scot o noua serie de pui.(pe care o sa ii cresc in locul nou)
Va tin la curent.
Astept si alte pareri.

Multumesc
Sus In jos
anndrei2000
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/10/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptySam Feb 04, 2012 5:07 am

Am fost la un alt veterinar si mi-a dat NEOSTOMOSAN.A zis sa amestec o fiola cu un sfert de litru de ulei si sa le dau o data la 7 zile si o sa dispara.
Incerc si asta.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptySam Feb 04, 2012 9:31 am

Neostomosan am folosit si eu diluat in 1 litru de apa am folosit la inceput, apoi l-am amestecat cu alifie cu antibiotice si l-am aplicat si asa de cateva ori. Le-am facut 8-10 tratamente la interval de 5-6 zile. Boala la picioare s-a diminuat foarte mult desi nu a disparut de tot, probabil inca in cateva saptamani ar fi disparut. Problema la mine e ca boala, cum spuneam, s-a extins pe corp, mai precis in zona gatului. Mie mi se pare o cauza pierduta. Voi sacrifica toate prepelitele, fac renovare, dezinfectie si pe urma o iau de la inceput. E o munca titanica sa tratezi aceasta boala mai ales daca ai multe prepelite. E o boala extrem de contagioasa ce se extinde rapid si e foarte rezistenta la tratament. Un sfat pentru crescatorii incapatori: nu va apucati de crescut prepelite decat daca aveti conditii FOARTE bune de igiena si de prevenire a imbolnavirilor. Sa ne ti la curent, eu unul sunt foarte curios daca reusesti sa tratezi bolala. Mult succes si spor la treaba.
Sus In jos
anndrei2000
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/10/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptySam Feb 04, 2012 10:12 am

Nu sunt convins ca igiena a fost problema.camera in care le-am tinut are gresie si faianta pina la tavan.Aveam tutusi in aceiasi camera niste mobilier de lemn(posibil pe acolo sa se fi dezvoltat parazitul)
Mi-a prescris tratamentul la insistenta mea.Veterinarul a sustinut ca nu e raie.
Sus In jos
recyf76
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/12/2010

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyVin Feb 10, 2012 5:38 am

Sacrificatul tuturor pasarilor ramine singura solutie buna.
Sus In jos
solotm
membru registrat
membru registrat
solotm


Numarul mesajelor : 17
Varsta : 49
Data de inscriere : 30/01/2012

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyDum Feb 19, 2012 11:57 pm



Buna si eu am descoperit de 2 zile ca a inceput sa le apara negi din nefericire.
A gasit cineva trtament care sa dea rezultate ?daca da va rog sa-mi spuneti si mie,eu acum plec la veterinar sa vad daca ma poate ajuta.
Bafta si sanatate prepelitelor.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyLun Mar 05, 2012 9:45 am

A reusit cineva sa vindece boala asta pana la urma?
Sus In jos
ghiulosu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/04/2012

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyDum Apr 08, 2012 11:31 am

am observat cativa negi la vreo 5- dintre pui mei de 2 saptamani.
ce este bine sa fac cu ei?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare EmptyDum Apr 08, 2012 11:42 am

Sa mergi de urgenta la un medic veterinar si sa iti recomande un tratament. Boala e extrem de contagioasa. Eu am in prezent 13 prepelite in carantina.
Sus In jos
geogsm
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 51
Data de inscriere : 18/11/2014

boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: boala picioare, rezolvata   boala necunoascuta picioare EmptyMar Noi 18, 2014 5:05 pm

am avut si eu aceasta experienta cu prepelitele mele. in august, am fost plecat din tara 2 saptamani in vacanta. in acest timp am lasat pe cineva sa aiba grija de prepelite. cred ca nu a facut o curatenie suficienta si m-am trezit cu toate prepelitele cu bube pe picioare si pe langa ochi. cand am vazut aici discutiile voastre m-am speriat ca trebuie sa le sacrific, ca eu le cresc din hobby si nu-mi place sa omor animale. asa ca am luat o prepelita si m-am dus cu ea la un magazin de produse farmaceutice veterinare din orasul calarasi, cred ca este magazinullui ROMVAC. s-au uitat oamenii le prepelita si mi-au dat ROMPARASECT, care este un acaricid si insecticid. in acelasi timp le puneam in apa OXIVIT S, intr-o doza foarte mica. de 2-3 ori pe zi le pulverizam solutia de romparasect cu un pulverizator (din care am scos solutia de protectie solara). dupa 2 saptamani am observat ca ranile se micsorasera vizibil iar dupa 1 luna nu mai aveau nici o rana. tot ce a ramas au fost niste pete mai inchise la culoare pe picioare,acolo unde, probabil,fusesera ranile respective. mare noroc am avut cu oamenii de la magazin,au fost foarte inspirati. bineinteles ca primul lucru a fost sa le pun intr-o cusca noua inainte sa incep tratamentul iar pe cea veche am spalat-o si dezinfectat-o cu clor. la 30 de prepelite puneam o lingurita(nu lingura) rasa de oxivit la un litru de apa iar romparasect-ul se dilueaza o sticluta la 3 litri de apa. eu am consumat pe tot tratamentul cam 40% din sticluta. pretul unei sticlute de romparasect a fost ~ 10 lei, maxim 20, nu am mai retinut, oricum mai mult decat rezonabil. o sa revin cu preturile exacte. produsele sunt ROMVAC, deci facem vanzare la o firma romaneasca si sunt foarte ieftine si totusi eficiente. am facut acum contul tocmai ca sa stiti ca exista rezolvare la aceasta problema, alta decat sacrificarea pasarilor. am mai incercat si acum cateva luni sa-mi fac un cont ca sa va comunic solutia dar nu stiu de ce nu am reusit, desi azi cand am incercat sa-mi fac cont cu aceeasi adresa de mail mi-a zis ca este folosita de alt user. succes cu prepelitele!
Sus In jos
Continut sponsorizat





boala necunoascuta picioare Empty
MesajSubiect: Re: boala necunoascuta picioare   boala necunoascuta picioare Empty

Sus In jos
 
boala necunoascuta picioare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» dureri de picioare la pui
» Boală necunoscută
» Boala prepelita
» BOALA PREPELITE ?
» Boala la ochi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: