forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Prepelitele mele nu au pene pe spate!!

In jos 
+2
aurelian
severin33
6 participanți
AutorMesaj
severin33
nou membru
nou membru
severin33


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Data de inscriere : 25/10/2010

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyDum Oct 31, 2010 8:22 am

Salutare!Sunt un membru nou al crescatorilor de prepelite.Azi am cumparat 2 fam.de prepelite in raport de 1/3.Problema este ca toate au pene lipsa pe spate!!Care sa fie cauza????Legat de hrana,am cumparat de la farm.veterinara concentrate granulate ptr.pui de gaina.Sunt recomandate???Era sa uit...prepelitele cumparate m-i sa spus ca oua deja!!!!Va multumesc si astept cu interes sfaturile voastre. santa
Sus In jos
aurelian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 58
Data de inscriere : 28/04/2010

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: buna ziua   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyLun Noi 01, 2010 12:45 am

Prepelitele care le-ati cumparat nu sunt deloc tinere,de la calcat unele mai preferate de mascul raman fara pene pe spate si pe cap.
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyMier Noi 03, 2010 1:27 pm

daca nu au pene pe spate este cum a spus si colegul pasari care sunt in productie de cel putin 5 7 luni daca le alimentezi corespunzator si dale concentrat de gaini ouatoare nu de pui poti sa mai scoti oua de la ele inca pe atat dar daca vrei sa scoti pui la incubator grabestete sa pui incubatorul caci cu cat inainteaza in varsta cu atat randamentul la iesirea puilor este mai mic sau iasa pui cu malformatii in nr mare care oricum nu supravietuiesc primelor zile de viata
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptySam Apr 30, 2011 4:45 pm

miezure a scris:
daca nu au pene pe spate este cum a spus si colegul pasari care sunt in productie de cel putin 5 7 luni daca le alimentezi corespunzator si dale concentrat de gaini ouatoare nu de pui poti sa mai scoti oua de la ele inca pe atat dar daca vrei sa scoti pui la incubator grabestete sa pui incubatorul caci cu cat inainteaza in varsta cu atat randamentul la iesirea puilor este mai mic sau iasa pui cu malformatii in nr mare care oricum nu supravietuiesc primelor zile de viata

Posibil sa fi cumparat prepelite la 4-8 luni, n-are de ce sa se grabeasca (sau mai exact, nu avea de ce sa se grabeasca).

Sa ne intelegem, recomandarea este sa le alimenteze corespunzator sau sa le dea concentrat de gaini (banuiesc cu reteta de completare adaptata pentru gaini)? ca sunt doua lucruri total diferite. E ca si cum ti-ai pune in farfurie hrana pentru caini in fiecare dimineata, ca doar na, doar si cainele mananca ce mananci si tu, deci e ok ca om sa primesti doar mancare pentru caini. affraid

Cu tot respectul pentru miezure: matca pe care o am acum are un an si doua luni, oua foarte bine si procentajul la incubat de pe ele acum 2 luni se apropia de 90%, peste procentajul prepelitelor mature. Nu este adevarat ca ies pui cu malformatii de la ele. Sigur, verificat si rasverificat. DAR ce spun eu se aplica in cazul unei furajari corecte a prepelitelor! De exemplu, necesarul de nutrienti al prepelitelor de la 11 - 12 luni in sus este diferit de cel al prepelitelor mature obisnuite, si se face furaj special pentru ele. Tot secretul este in cresterea corecta a prepelitelor! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: .   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyVin Sept 30, 2011 4:55 pm

Multa lume se sperie de lipsa penelor de pe spatele prepelitelor. Ar trebui sa fie o bucurie ca va avea o gramada de oua viabile pt incubat. cyclops
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyMier Oct 05, 2011 1:59 pm

Se sperie degeaba, fetele tinute cu masculii deja is fara pene pe spate (vizibil) pana nici nu ating bine curba maxima de ouat. Si daca la 3 luni, 4 se pune problema de prepelite batrane in conditiile in care pot fi tinute pana la 3 ani, ce ati zice de o gaina care are 6-8 luni? Babaciune curata? Ei, asa-i cu incepatorii, multi vad si putini inteleg... Acuma no, toti incepatorii vor sa-si admire prepelitele si le vor cu pene, pe noi astia mai batranii ne intereseaza sa duduie ouatul, nu sa colectioneze pene pe spate! Laughing E ca la oameni - cand esti tinerel, vrei sa te tii de manuta cu cea mai frumoasa fata, cand ai experienta te intereseaza in primul rand sa stie cum se face treaba ca lumea si sa stii ca te poti baza pe ea pe termen lung... Twisted Evil
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! EmptyMier Oct 05, 2011 2:19 pm

Interesanta comparatie...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelitele mele nu au pene pe spate!!   Prepelitele mele nu au pene pe spate!! Empty

Sus In jos
 
Prepelitele mele nu au pene pe spate!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Prepelitele mele
» Fara pene pe spate
» prb cu prepelitele
» de ce nu imi oua prepelitele
» prepelitele nu se mai oua!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: