forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelitele nu se mai oua!

In jos 
+3
Szabi
rozalia
rocco
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 10:14 am

Buna ziua!
Am cumparat recent 50 de prepelite, 14 masculi si 36 femele. In primele trei zile s-au ouat, dar de 5-7 zile nu au mai facut nimic.
Cat timp le ia sa se acomodeze cu noul spatiu? E ok daca nu au ouat atata timp?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 11:05 am

nu este bine, max. 3 zile acomodare,atentie la furaje, la caldura .etc.
hai ca se mai intampla sa nu oua zilnic, dar 7 zile este mult.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:07 pm

sa chem un medic veterinar, sau ce pot face in aceasta privinta? ele inainte stateau intr-un fel de pivnita, acum stau intr-un loc aerisit, luminat, curat si au si caldura. sunt batrane, nu se mai oua, sau ce probleme ar putea sa aiba?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:14 pm

este posibil sa fie babute, nu cred medicul veterinar sa-si dea seama. Eu am doua doctorite, una dintre ele are farmacie veterinara.
De obicei nu este bine sa fie cumparate prepe, ori pui, ori oua pentru incubat. Prea putini care vand prepe ouatoare , vand tinere.Eu nu vand , cei care oua, iar cei care nu oua , le sacrific. Nu este corect sa pacalesc pe altii.
Sa vedeti alimentatia pe care le primesc sa fie de calitate. Daca nu este , trebuie schimbat.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:17 pm

cu caldura cum stati? este bine sa aiba in jur de 25 - 26, ai mei asa au.Am un panou radiant si o priza cu termostat , care este raglat la temperatura dorita. Apa le place sa le fie proaspata.Pana le-am cumparat adapatoare automate, apa le schimbam de doua ori pe zi. De doua ori pe saptamana le spalamadapatoarele normale.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:31 pm

m-ati ajuta foarte mult daca m-ati putea contacta, sau daca mi-ati putea da nr. de telefon pe privat, daca puteti. sunt destul de ingrijoarata si nu stiu ce sa fac...

va multumesc!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:34 pm

intrebatima linistit aici pe forum, poate mai sunt si altii care o sa va ajute , in mod sigur.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:42 pm

dupa ce am putea sa ne dam seama daca sunt batrane?

caldura e la 21-22 de grade, iar mancarea este farin pentru prepelite ouatoare, cumparata de la institut (asta mancau si inainte).
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 12:57 pm

rocco a scris:
dupa ce am putea sa ne dam seama daca sunt batrane?

caldura e la 21-22 de grade, iar mancarea este farin pentru prepelite ouatoare, cumparata de la institut (asta mancau si inainte).
Buna. Poate puneti niste poze cu prepelitele,sunt unii mai experimentati cine poate poate vede diferenta intre tineerei si babe Very Happy
Eu nu prea stiu alta metoda,eventual dak aveti suflet sacrificati una si vedeti dak are oua,dar cred ca asta in ultimu caz Idea
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 1:06 pm

multumesc pentru raspuns, o sa pun o poza maine! prepelitele sunt vesele, galagioase, 2 s-au batut, mananca destul de mult, sunt bine... singura problema e ca nu mai oua!
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 1:18 pm

rocco a scris:
Buna ziua!
Am cumparat recent 50 de prepelite, 14 masculi si 36 femele. In primele trei zile s-au ouat, dar de 5-7 zile nu au mai facut nimic.
Cat timp le ia sa se acomodeze cu noul spatiu? E ok daca nu au ouat atata timp?
buna seara am si eu o intrebare am ramas fara mancare la prepelitesi abia joi vine mancarea are ceva daca le dau malai ca nu am altceva sa le dau
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 1:31 pm

puteti s-ai dati,daca veti grau ,srot de floarea soarelui si srot de soia ,ar fi mai preferabil.De la malai nu prea mai oua. De ce nu cumparati d-voastra de la ferma din brasov furaje, au dou tipuri, pentru starter si pentru 3-6 saptamani si ouatoare.D-vostra adaugati ,porumb, grau etc. iesiti mai ieftin si mai sanatos. eu asa procedez. Am a doua generatie si sunt ffff. multumita.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 1:33 pm

daca am pus putin albastru de metil in apa, sa dezinfecteze, ar fi putut sa cauzeze ceva?...
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyLun Apr 09, 2012 1:39 pm

nu are legatura albastrul de metil. Eu in fiecare 3 saptamani le dau vitamine si in fiecare luna 3 zile le dau oxivit s ( este antibiotic si mai contin minerale, atentie la oua), la recomandarea medicul veter.
Verificati furajele sa nu fie iesita din garantie . Eu zic sa incercati sa mai mariti caldura putin si pe urma sa vedeti.Chiar daca sunt babute, la caldura mai ridicata totusi mai oua.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMar Apr 10, 2012 4:50 am

Am revenit cu pozele promise!

prepelitele nu se mai oua! Vpgm5x
prepelitele nu se mai oua! 2ew1gqp
prepelitele nu se mai oua! 10rskut
prepelitele nu se mai oua! Vhvr6t
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMar Apr 10, 2012 6:10 am

Ce faceti cu ouale din perioada in care le dati antibiotic si cateva zile dupa? Teoretic nu sunt bune ptr. consum.
Personal nu le-am dat antibiotice decat cateva zile dupa ce au eclozat. Apoi nu a fost cazul. Unii dau chiar mai mult timp dupa eclozare.
Pe timpul ouatului, daca sunt sanatoase nu cred ca e nevoie.
Vitamine la dau si eu.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMar Apr 10, 2012 7:08 am

pozele ,dupa parerea mea , prepelitele nu sunt batrane. Au sigur 6 saptamani? Sunt foarte frumoase.Asa arata ai mei ,care azi implinesc 5 saptamani. Deci abia saptamana viitoare o sa faca oua. Eu zic, sa mai bagati caldura si sa asteptati.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMar Apr 10, 2012 12:47 pm

ele au facut oua in primele 3 zile cand au venit, si apoi s-au oprit brusc. am bagat mai multa caldura, acum asteptam...
multumesc pentru sfaturi, revin cu alte informatii! Smile
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMar Apr 10, 2012 1:33 pm

Indici de calitate pasarea la exterior trebuie sa aiba aspect curat fara pene sau fulgi, suprafata uscata, culoarea pielii alba roz sau alb galbuie, grasimea alba galbuie stralucitoare (cantitatea de grasime in general se apreciaza la aripi si regiunea pelviana), gust si miros placute. Pasarile tinere au picioarele netede, cu stratul cornos subtire si stralucitor, cu pintenul abia format. La pasarile batrane, pielea picioarelor este aspra si solzoasa, iar pintenul foarte dezvoltat. Se considera pui pasarea sub 4-5 luni, matura pana la 8 luni si batrana dupa aceea.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMier Apr 11, 2012 2:07 pm

au inceput sa oua gainusele?Ati schimbat hrana?, trebuie schimbat treptat.
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptySam Apr 14, 2012 4:04 am

inca nu au inceput sa oua...
cu ce sa le schimb hrana?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptySam Apr 14, 2012 8:49 am

eu am cumparat de la prepelitebv.ro,mixurile, sunati pe dl. Muresan , o sa va explice f.multe
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMier Apr 25, 2012 10:58 am

le-am schimbat hrana acum cateva zile. cam dupa cat timp ar trebui sa se oua prepelitele?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyMier Apr 25, 2012 1:06 pm

sa intrebati furnizorul de la care ati cumparat,
Nu sunt cocosei? Shocked
Sus In jos
rocco
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 33
Data de inscriere : 09/04/2012

prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! EmptyJoi Apr 26, 2012 12:11 pm

ba da, ba da, sunt si cocosei. 12 cocosei din 50 de prepe!
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelitele nu se mai oua! Empty
MesajSubiect: Re: prepelitele nu se mai oua!   prepelitele nu se mai oua! Empty

Sus In jos
 
prepelitele nu se mai oua!
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» prepelite nu se oua
» prepelitele nu oua
» prb cu prepelitele
» de ce nu imi oua prepelitele
» Prepelitele mele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: produse :: oua de prepelite-
Mergi direct la: