forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 de ce nu imi oua prepelitele

In jos 
+3
Ioo Francisc
Szabi
leonciu
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:18 am

salutare sunt nou pe forum am o intrebare de ce nu imi oua prepelitele au 9 saptamani si tot nu au uoat
sunt in colivi au caldura au mancare pentru prepelite tot ce trebui pentru ele
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:21 am

bom
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:23 am

am 3o de preăelite si 6 masculi sunt intr-o voliera de 1.80 m lungime si 50 cm latime oare asta sa fie cauza prea mare voliera?
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:44 am

leonciu a scris:
am 3o de preăelite si 6 masculi sunt intr-o voliera de 1.80 m lungime si 50 cm latime oare asta sa fie cauza prea mare voliera?
Bine ai venit. Cate grade ai la prepelite? Eu situ ca trebuie sa fie intre 22-25 grade Celsius. Daca nu demult le-ai cumparat trebuie sa se acomodeze.Lumina ai la ei?Si ce furaj folosesti,ca poate sa fie si din cauza furajului. Si mie mi sa spus in magazin ca furaj de pui e bun si pt prepelite..Dar cum stiu de la altii mai experimentati,nici de departe nu e bun Rolling Eyes Mai e o variatie,poate ca sunt batrane,dar ast anu prea cred Smile
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:47 am

caldura are sub 20 grade nu scade iar mancare leam luat la sac de 25 special pentru prepelite ouatoare,le am de mici de o zi iam tinut intr-o cutie
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:50 am

leonciu a scris:
caldura are sub 20 grade nu scade iar mancare leam luat la sac de 25 special pentru prepelite ouatoare,le am de mici de o zi iam tinut intr-o cutie
Deci varsta e sigura Smile Eu cred ca temperatura e prea mica,daca e sub 20 grade.Te-ai uitat cate cocsuri si ouatoare ai?
Vin ceialalti mai experimantati si iti zic mai sigur ca ce e problema Smile Laughing
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:54 am

ok mersi frumos, sunt 6 cocosi sunt de ajuns caldura este nu scade sub 20 grade dar nustiu ce au de nu au ouat
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 4:58 am

leonciu a scris:
ok mersi frumos, sunt 6 cocosi sunt de ajuns caldura este nu scade sub 20 grade dar nustiu ce au de nu au ouat
NP ,teoretic astea sunt cele mai importante,caldura,lumina si furaju corezpunzator. Am plecat la stropit fetele lol!
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 5:09 am

astept in continuare raspunsul vostru va multumesc
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 7:03 am

Ai cumva curenti de aer? Nici asta nu le place deloc.
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 11:25 am

in mare parte camera e inchisa bn dar mai sunt cateva crapaturi pe langa usa si geamuri,si caldura am o aeroterma care sufla aer cald sa fie si asta cauza?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 11:59 am

20 grade este putin, 25 au ai mei.atentie la umiditate si aer curat sa le intra.Eu am panou radiant si o priza termostat pe care reglez la teperatura dorita si nu am problema. Atentie la mancare , sa nu contina multa proteina. sunt foarte multi care vand furaje fara sa tina cont exact de ce au ei exact nevoie.
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 12:45 pm

ok ms frumos o sa incerc sa le maresc caldura de mancare nustiu ce sa zic am luat la sac sigilat scrie mancare de prepelite ouatoare adica p0
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 1:45 pm

sa ne tineti la curent. Mai invatam si noi. Cum sunt prepelitele. Sunt vioi? cum le sunt penele, sa nu fie zburlita.Ochii sa aiba rotunda, nu pe jumatate deschisa , sa nu aiba aripile lasate in jos.
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 1:48 pm

ale mele sunt vioaie nu am probleme cu ele sunt sanatoase tun se alearga toata ziu prin voliera singura problema care o am este ca nu imi oua
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyLun Apr 09, 2012 1:59 pm

atunci ,cladura este de vina. Mai mariti pana la 25 de expl. si pe urma o sa vedti..
Bafta
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 5:39 am

lol!
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 5:46 am

mai stie cineva va rog care mai este cauza de nu oua au aproape 3 luni si nu sau uoat scratch Sleep Sleep
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 5:51 am

ms frumos rozalia dar au avut cateva zile 25 28 de grade si tot nu sau uoat.. astazi leam marit caldura sa vad randamentul acum
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 7:20 am

Stiti, sunt multi care vand furaje. Cum am mai scris , eu foarte multe probleme aveam si din cauza furajelor.
Am schimbat, este putin timp de acomodare ,dar oua, nu am probleme.
au aer curat, nu au prea mare umiditate?
Totusi de la ce firma ati cumparat mancarea lor?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 8:46 am

3 luni este foarte mult timp. Stau afara de spuneti ca sunt in voliere?
Chiar daca ati marit caldura , eu cred ca mai trebuie putin timp sa se acomodeze si sa dea drumul.Atentie mare la furaje.
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 9:26 am

nu le tin afara am o camera facuta special pt prepelite,iar mancarea este luata de la agromar balotesti banuiesc ca este buna
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 9:29 am

au si lumina naturala geamul este mare plus ca au becul non stop aprins
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 9:30 am

Nu cunosc balotestul, eu cumpar mixurile de la BV. si restul prepar eu. Porumb, graul, srot soia, srot floarea soarelui, calciu, ulei.
Asa stiu ce mamanca atat puisorii pana la 21 zile cat cei dupa si cele ouatoare.
Aveti nevoie de omasinarie cu ce macinati, veti vedea o sa iesiti mai bine.
Sus In jos
leonciu
membru registrat
membru registrat
leonciu


Numarul mesajelor : 28
Varsta : 39
Data de inscriere : 09/04/2012

de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele EmptyMar Apr 10, 2012 9:31 am

iar voliera este cusca speciala deprepelite asa ii zic eu Exclamation
Sus In jos
Continut sponsorizat





de ce nu imi oua prepelitele Empty
MesajSubiect: Re: de ce nu imi oua prepelitele   de ce nu imi oua prepelitele Empty

Sus In jos
 
de ce nu imi oua prepelitele
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» prepelitele nu se mai oua!
» prepelite nu se oua
» prepelitele nu oua
» prb cu prepelitele
» probleme cu prepelitele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: