forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 crestere excesiva a ciocului

In jos 
+3
LauraB
ady
kcostica
7 participanți
AutorMesaj
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptySam Ian 29, 2011 2:49 pm

De ce le creste ciocul mare la doua saptamani am program de taiat ciocuri cu unghiera?
Dau o bere si-o friptura de fazan!
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: de ce? nu stiu!    crestere excesiva a ciocului EmptyDum Ian 30, 2011 2:30 pm

dar am o intrebare AI FAZANI?
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptySam Feb 05, 2011 1:14 pm

ady a scris:
dar am o intrebare AI FAZANI?
da 2 familii una tenebros si una de comuni! Very Happy
Sus In jos
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptySam Feb 05, 2011 1:20 pm

nu stie nimeni?
ma streseaza probabil sufera, si a doua problema se pigol de pene!
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyDum Feb 06, 2011 1:26 am

ca le creste ciocul la 2 saptamani nu am mai auzit,ale mele au ciocul mare,dar cele batrane.cu ciugulitul penelor pe spate am patit si eu si medicul veterinar mi-a dat ceva praf si le-am pus in apa.daca ai jululit vreodata gaini,ai vazut ca atunci cand tragi penele iasa un fel de lichid viscos inchis la culoare.cica asta cauta ele cand se ciugulesc una pe alta(asta e explicatia pe care am primit-o si eu de la medicul veterinar)
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: apa murdara   crestere excesiva a ciocului EmptyDum Feb 06, 2011 1:30 am

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat(va rog).Tot timpul gasesc dejectii in apa la prepelitele care stau in custile de jos,cad din cusca de deasupra.Mentionez ca am custi de 50 prepelite una,impartita in 2 compartimente,cu frontu de furajare in fata si doua adapatori laterale.
Sus In jos
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyLun Feb 07, 2011 6:36 am

LauraB a scris:
ca le creste ciocul la 2 saptamani nu am mai auzit,ale mele au ciocul mare,dar cele batrane.cu ciugulitul penelor pe spate am patit si eu si medicul veterinar mi-a dat ceva praf si le-am pus in apa.daca ai jululit vreodata gaini,ai vazut ca atunci cand tragi penele iasa un fel de lichid viscos inchis la culoare.cica asta cauta ele cand se ciugulesc una pe alta(asta e explicatia pe care am primit-o si eu de la medicul veterinar)
de batrane Sad le am din mai 2010 Surprised
se poate ca anul trecut nu prea le crestea ciocul.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: crestere cioc   crestere excesiva a ciocului EmptyMar Feb 08, 2011 3:10 am

Sa le tai ciocu,ca nu pot sa manance bine cu ciocul asa mare
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyMar Feb 08, 2011 4:48 am

da
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: pentru laura    crestere excesiva a ciocului EmptyLun Feb 21, 2011 12:54 pm

am aceasi problema mai ales ca eu am bateriile puse pe 5 nivele singura solutie pentru a nu mai avea gainat in tavile de apa este sa le cureti tavitele aproape zilnic eu le curat la 2 zile si tot mai gasesc in apa gainat dar le schimb toata apa de 2 ori pe zi dimineata si seara cand le dau de mancare si nu am avut probleme de sanatate pana acum cu ele o alta varianta la care m-am gandit ca sa rezolv problema ar fi sa pui cate un carton sub fiecare cusca sub jgheabul de apa cre sa iasa putin mai in afara decat jgheabul si poate s-ar remedia problema dar inca nu am incercat nici eu dar o sa ma ocup si iti voi spune rezultatul
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: dejectii in apa   crestere excesiva a ciocului EmptyMar Feb 22, 2011 1:12 am

Ideea cu cartonul mi-a venit si mie dupa ce am postat pe forum si am pus-o in aplicare.E Ok,nu mai gasesc dejectii in apa.Am taiat o bucata de carton putin mai lata si mai lunga decat jgheabu pentru apa pe care am prins-o intre doua baterii.Eu le curat jgheabu pentru apa dimineata cand le pun apa si au suficienta pana a doua zi dimineata(seara le sting becul)
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyVin Feb 25, 2011 8:22 am

o sa fac si eu ca tine treaba cu cartonul e simpla si de efect si rezolvi problema apa le-o schimb dimineata si seara pentru a curata si mancarea ce o lasa de pe cioc pasarile cand beau apa si eu le las peste noapte un bec de 25w sa mearga pana dimineata .
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: pt miezure   crestere excesiva a ciocului EmptyVin Feb 25, 2011 11:20 am

Fac 2 oua /zi daca le tii becul aprins si noaptea?mie mi-e mila de ele si le las noaptea sa doarma.A patit cineva sa ii moara prepelite de 3 luni?de 3 saptamani in fiecare saptamana moare cate una,prima a facut hemoragie interna(asa azis medicul veterinar),a 2,parca nu aputut sa fac oua si era plina de sange,iar acum am gasit alta moarta.Poate cineva sa imi dea un sfat(multumesc anticipat).
Daca custile sunt suprapuse,becul trebuie pus anume ca sa ajunga lumina uniform la toate sau un singur bec in tavan e suficient?
M-am gandit ca poate nu au suficienta lumina cele de jos.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyVin Feb 25, 2011 1:56 pm

Becul asa trebuie pus incat ele sa vada jgheaburile cu mancare si apa. Daca lumina nu e uniforma, nu e problema...problema e cand nu vad de unde sa manance si de unde sa bea apa...
Si mie mi-a murit prepelite, pt ca nu au pot oua. Pai luam ou cu 2 galbenusuri.
Pune-le vitamine in apa...si eventual si antibiotic, dar vezi ca ouale nu sunt de consumat.

Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: vitamine prepelite   crestere excesiva a ciocului EmptySam Feb 26, 2011 1:56 am

Nu sunt bune ouale pentru consum daca le dai vitamine sau antibiotic?ma refer la perioada cat le faci tratamentul
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptyDum Feb 27, 2011 10:58 am

LauraB a scris:
Nu sunt bune ouale pentru consum daca le dai vitamine sau antibiotic?ma refer la perioada cat le faci tratamentul

Exista un termen de asteptarecare este trecut pe fiecare ambalaj de antibiotic sau vitamine.
Termen de asteptare pentru carne si pt. oua.
De Exemplu Oxivitul este un antibiotic, pe prospect scrie: La animalele destinate sacrificării pentru carne 7 zile, iar pentru ouale de consum 3 zile de la ultimul tratament
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: vitamine   crestere excesiva a ciocului EmptyDum Feb 27, 2011 1:29 pm

Multumesc.O sa ma uit sa vad ce scrie pe.Mi se pare ciudat ca pe falcon scrie 1 ml la 6 l apa(ma ref la vit K3),iar med veterinar mi-a spus sa pun 2 ml la 1 la apa.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului EmptySam Sept 10, 2011 7:10 pm

miezure a scris:
am aceasi problema mai ales ca eu am bateriile puse pe 5 nivele singura solutie pentru a nu mai avea gainat in tavile de apa este sa le cureti tavitele aproape zilnic eu le curat la 2 zile si tot mai gasesc in apa gainat dar le schimb toata apa de 2 ori pe zi dimineata si seara cand le dau de mancare si nu am avut probleme de sanatate pana acum cu ele o alta varianta la care m-am gandit ca sa rezolv problema ar fi sa pui cate un carton sub fiecare cusca sub jgheabul de apa cre sa iasa putin mai in afara decat jgheabul si poate s-ar remedia problema dar inca nu am incercat nici eu dar o sa ma ocup si iti voi spune rezultatul

Noi am rezolvat si cu gainatul in apa si cu spalatul tavilor zilnic implementand adapatorile automate. Geniala treaba, cine a inventat jucaria sa aibe parte de ce-i mai bun in viata Smile)

Confectionati un rastel si puneti custile cu distante de 10 cm unele de altele. O sa simtiti o diferenta ENORMA.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





crestere excesiva a ciocului Empty
MesajSubiect: Re: crestere excesiva a ciocului   crestere excesiva a ciocului Empty

Sus In jos
 
crestere excesiva a ciocului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» incubatia
» Crescator Incepator
» ajutor crestere
» ajutor crestere
» crestere prepelitelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: