forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Pretul oualor de prepelita - 2011?

In jos 
+3
radu3006
LauraB
Pavel_2502
7 participanți
AutorMesaj
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyJoi Mar 03, 2011 2:51 pm

As dori sa discutam aici pe acest topic despre pretul oualor de prepelita. Vreau sa-mi cumpar ceva oua ca sa mai schimb sangele la ele, si am dat peste un crescator care mi-a spus ca oul de incubat e cu 0,90 Ron...am sunat pe altul si mi-a spus de 0,60 ron...
Vreau sa va intreb cu cat vindeti ouale de prepelita pt. incubat? (si eu am vandut cu 50 de bani si cu 60 de bani).
Dar cele pt. consum si tratament? (eu le-am dat cu 30-40 bani, cand cum).

Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: pret oua   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyVin Mar 04, 2011 1:00 am

Eu am cumparat oua de incubat cu 0,4 si cele de consum sunt 0,3.Acestea sunt preturile aici in zona,poate si pentru ca e orasul mai mic.)0,9 mi se pare un pret prea mare pt cele de incubat.
A vandut cineva sau vinde oua la Plafaruri sau farmacii naturiste?Daca da,tb sa ai srl sau pfa?
Multumesc anticipat.
Sus In jos
radu3006
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 56
Data de inscriere : 17/10/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyDum Apr 10, 2011 12:57 pm

sa-ti spun o chestie interesanta! Pina in dec am avut 12 femele si 4 cocosi care ouau cind cum!Le era frig! Le-am facut cald si au inceput sa oua 10-12 oua zilnic.Am vrut sa le inmultesc, sa cumpar pui, deci.Mi s-au parut scumpi: 5 ron la 3 sapt.Si am facut ceea ce nu am facut in viata mea.Am pus o clocitoare imprumutata.

Am strins toate ouale dintr- o saptamina...la rind...le-am pus intr-un castron in camara si dupa 7 zile erau 80.Le-am pus la incubat ...am respectat regulile si mi-au iesit 72 de pui din care unul cu malformatia la cioc..care a si murit.Deci asta cu oua speciale de incubat e gogorita.Daca pasarile sint bine hranite ..fac oua bune de incubat.Si gata!

Am repetat experimentul cu alte 80 de oua si mi-au iesit 70 din care 2 defecti.....

repet ...nu le-am facut nimic la oua ...le-am folosit pe toate la rind...cu vechime de max 7 zile.

De ce nu m-o crede nimeni! Sad
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyDum Apr 10, 2011 10:45 pm

pai e normal ca ti-au iesit pui....ai avut nr suficienti de masculi, plus ca ouale pentru incubat pot fi tinute maxim 10 zile pana la punerea la incubator.deci nu trebuie sa te mire faptul ca ti-au iesit pui.
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: oua de prepelita   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyLun Apr 11, 2011 1:13 pm

radu3006 a scris:
sa-ti spun o chestie interesanta! Pina in dec am avut 12 femele si 4 cocosi care ouau cind cum!Le era frig! Le-am facut cald si au inceput sa oua 10-12 oua zilnic.Am vrut sa le inmultesc, sa cumpar pui, deci.Mi s-au parut scumpi: 5 ron la 3 sapt.Si am facut ceea ce nu am facut in viata mea.Am pus o clocitoare imprumutata.

Am strins toate ouale dintr- o saptamina...la rind...le-am pus intr-un castron in camara si dupa 7 zile erau 80.Le-am pus la incubat ...am respectat regulile si mi-au iesit 72 de pui din care unul cu malformatia la cioc..care a si murit.Deci asta cu oua speciale de incubat e gogorita.Daca pasarile sint bine hranite ..fac oua bune de incubat.Si gata!

Am repetat experimentul cu alte 80 de oua si mi-au iesit 70 din care 2 defecti.....

repet ...nu le-am facut nimic la oua ...le-am folosit pe toate la rind...cu vechime de max 7 zile.

De ce nu m-o crede nimeni! Sad
Radu mi se pare ca ai obtinut un procentaj de incubare super !Parca nu-mi vine sa cred!Ce procedeu de incubare ai folosit pentru rezultatele obtinute? Nu stiu unde am gresit eu dar din 155 oua am obtinut in final 72 puiuti.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyLun Apr 11, 2011 4:09 pm

din 190 oua cumparate cu 0.5 ron am avut 15 oua limpezi 16 au murit in ou, 4 cracanati,3 am pus o adapatoare de pui peste ei la 4 zile s a rasturnat o adapatoare de canari si au ramas dupa 10 zile 130 de pui.am o maternitate de 1 m pe 60 cu 2 becuri de 60w cu variator de lumina cu 2 plase podea cu tavita .probleme am avut cu adapatorile de canari care nu le am fixat bine . a fost mai mult neglijenta din partea mea mai ales ca lucrez 12 ore pe zi si nu am avut ajutor acum ca sau marit puii este mai usor
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyLun Apr 11, 2011 11:33 pm

b dorin a scris:
din 190 oua cumparate cu 0.5 ron am avut 15 oua limpezi 16 au murit in ou, 4 cracanati,3 am pus o adapatoare de pui peste ei la 4 zile s a rasturnat o adapatoare de canari si au ramas dupa 10 zile 130 de pui.am o maternitate de 1 m pe 60 cu 2 becuri de 60w cu variator de lumina cu 2 plase podea cu tavita .probleme am avut cu adapatorile de canari care nu le am fixat bine . a fost mai mult neglijenta din partea mea mai ales ca lucrez 12 ore pe zi si nu am avut ajutor acum ca sau marit puii este mai usor

La mine a fost o minune! din 200 de oua au iesit 110 pui...minunea unde este? s-a luat curentul de la 10 pana la ora 16, iar eu nu am fost acasa...ele au fost foarte reci: si totusi mi-au iesit pui (in unele oua am gasit embrionul mort)
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyLun Apr 11, 2011 11:44 pm

radu3006 a scris:
Am vrut sa le inmultesc, sa cumpar pui, deci.Mi s-au parut scumpi: 5 ron la 3 sapt.

Nu sunt deloc scumpi, si veti vedea dupa ce o sa intepeti sa faceti o mica afacere cu oua de prepelita...custile, furajul, energia electrica etc...toate costa...
Eu anul trecut cand am inceput cu ele le-am cumparat de 2 sapt. cu 4,5 Ron si am luat si oua de incubat o data cu 0,7 si o data cu 0,6 ron /buc...astazi nu reuseste sa scoata clocitoarele bine pana am si vandut puii...in prezent am 60 buc prep de 2-3 sapt. care sunt vandute , am 110 de 1-2 zile ( si pe astia i-am vandut , numai ca trebuie sa-i tin 2 sapt.) si pe vineri trebuie sa imi scoata 2 incubatoare cu cate 130 de oua..
Am sa le pun din nou toate 3 incub. ca eu nu am reusit sa-mi maresc nr. ca le-am tot vandut...evident cat am scos din ele am si investit tot in ele (custi si furaj).

Ce vreau sa scot in evidenta din "lauda" de care am dat dovada? nimeni sa nu descurajeze in a creste prepelite...se merita, numai ca trebuie sa fii descurcaret...

O zi buna tuturor!
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? EmptyMar Apr 12, 2011 5:18 am


La mine a fost o minune! din 200 de oua au iesit 110 pui...minunea unde este? s-a luat curentul de la 10 pana la ora 16, iar eu nu am fost acasa...ele au fost foarte reci: si totusi mi-au iesit pui (in unele oua am gasit embrionul mort)

o incercare pentru formarea unei idei
am avut un incubator cu oua de prepelita din care au iesit multi pui insa am mai avut si un altul gol unde tineam puii dupa eclozare pentru a se usca si a fi mai usor de urmarit cati pui au iesit si cati mai sunt. Dupa ce au iesti aproape toti am oprit 4 oua care erau ciocnite si am scos incubatorul din priza circa 5 ore dupa care am verificat ouale (care contineau pui vi si erau ciocnite) din cele 4 oua nu a murit decat un pui in ciuda faptului ca temperatura in incubator era de 20 grade.
Deci tragand o concluzie se pare ca puii de prepelita sunt foarte rezistenti iar daca e o pana de curent de maxim 5 ore pierderile sunt foarte mici (PAREREA MEA)
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Continut sponsorizat





Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty
MesajSubiect: Re: Pretul oualor de prepelita - 2011?   Pretul oualor de prepelita - 2011? Empty

Sus In jos
 
Pretul oualor de prepelita - 2011?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Etichetarea oualor de prepelita
» oua de prepelita
» Custi Profesionale prepelite DEVA
» intoarcerea oualor
» incubarea oualor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: produse :: oua de prepelite-
Mergi direct la: