forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 intoarcerea oualor

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
prepelit prepelitescu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/05/2011

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptySam Mai 28, 2011 4:09 pm

Buna
Din ce am citit pe net, intoarcerea oualor de prepelita in timpul incubatiei este la un unghi de 45 grade. Cat de important e acest aspect?
Daca cineva foloseste un incubator automat cu rotire la 180 grade, ar trebui sa modifice parametri de lucru al motorului? Sau e ok ca ouale de prepelita sa se roteasca la 180 grade?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: Re: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptyLun Mai 30, 2011 4:13 pm

prepelit prepelitescu a scris:
Buna
Din ce am citit pe net, intoarcerea oualor de prepelita in timpul incubatiei este la un unghi de 45 grade. Cat de important e acest aspect?
Daca cineva foloseste un incubator automat cu rotire la 180 grade, ar trebui sa modifice parametri de lucru al motorului? Sau e ok ca ouale de prepelita sa se roteasca la 180 grade?
bun! sa mergem pe etape
1. intoarecerea oualor se face la 180 de grade acest lucru fiind destul de important inrucat nu lasa embrionu sa se lipeasca de acea membrana interioara care o are oul acest lucru ducand la moareta in cele din urma a embrionului
2. nu cred ca vei gasii incubator cu intoarcere automata a oualor de prepelita in primul rand ca nu prea sunt cautate aceste incubatoare total automatizate si din discutiile care le-am avut cu multi crescatori si lucru care l-am experimentat pe propria piele e ca au un randament foarte scazut DECI NU SE MERITA P.S. incubatorul pe care l-am folosit eu era unul facut HOME MADE si l-am folosit in principal pentru ouale de gaina insa am incercat si cu prepelita iar rezultatul a fost dezastros
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
prepelit prepelitescu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/05/2011

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptyMar Mai 31, 2011 1:02 pm

ok. ms de raspuns, dar tot nu sunt lamurit. stiu ca la majoritatea speciilor de pasari ouale se intorc la 180 grade, dar la prepelite am citit ca e diferit, se intorc doar la 45 grade, adica f putin. daca ouale de prepelita sunt rotite tot la 180 grade, poate afecta procentul de ecloziune?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: Re: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptyVin Iun 03, 2011 4:47 pm

prepelit prepelitescu a scris:
ok. ms de raspuns, dar tot nu sunt lamurit. stiu ca la majoritatea speciilor de pasari ouale se intorc la 180 grade, dar la prepelite am citit ca e diferit, se intorc doar la 45 grade, adica f putin. daca ouale de prepelita sunt rotite tot la 180 grade, poate afecta procentul de ecloziune?
hai sa facem un experiment
incearca sa intorci jumatate din oule pe care le pui intr-un incubator la 45 de grade iar restul la 180 insa sa ai grija sa stii care sunt cele intoarse la 45 si care sunt cele la 180 pana la eclozare si sa compari rezultatele insa nu ma mir daca cele intoarse la 180 vor avea rezultate mai bune (parerea mea)
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: Re: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptySam Iun 25, 2011 3:00 pm

Eu pe unde am citit despre incubarea oualor de prepelita scria ca se intorc la 180 grade.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: Re: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor EmptySam Sept 10, 2011 3:19 pm

ady a scris:
prepelit prepelitescu a scris:
Buna
Din ce am citit pe net, intoarcerea oualor de prepelita in timpul incubatiei este la un unghi de 45 grade. Cat de important e acest aspect?
Daca cineva foloseste un incubator automat cu rotire la 180 grade, ar trebui sa modifice parametri de lucru al motorului? Sau e ok ca ouale de prepelita sa se roteasca la 180 grade?
bun! sa mergem pe etape
1. intoarecerea oualor se face la 180 de grade acest lucru fiind destul de important inrucat nu lasa embrionu sa se lipeasca de acea membrana interioara care o are oul acest lucru ducand la moareta in cele din urma a embrionului
2. nu cred ca vei gasii incubator cu intoarcere automata a oualor de prepelita in primul rand ca nu prea sunt cautate aceste incubatoare total automatizate si din discutiile care le-am avut cu multi crescatori si lucru care l-am experimentat pe propria piele e ca au un randament foarte scazut DECI NU SE MERITA P.S. incubatorul pe care l-am folosit eu era unul facut HOME MADE si l-am folosit in principal pentru ouale de gaina insa am incercat si cu prepelita iar rezultatul a fost dezastros

Daca faci intoarcere la 180 de grade, obligatoriu pozitionarea oualor in incubator este "pe burta". Incubatoarele care fac intoarceri automatizate cu pozitionarea "pe burta" folosesc sistemul de glisare. Este mai putin raspandit la incubatoarele profesionale.
Intoarcerea prin inclinare este metoda cea mai raspandita la incubatoarele profesionale. Unghiul de intoarcere este de 90 de grade, nu de 45 cum se afirma in acest topic. Fata de pozitia orizontala, ouale stau inainte de intoarcere pozitionate cu capul in jos in tavile de incubare la un unghi de 45 de grade intr-o directie, iar prin intoarcere sunt inclinate la 45 de grade fata de orizontala in directia opusa. Fata de pozitia initiala, intoarcerea este de 90 de grade. Da, intoarcerea la unghi de 90 de grade in tavi speciale de incubat oua de prepelita este suficienta si este cea mai comuna metoda implementata in incubatoarele care nu sunt facute pe genunchi.

Da, este adevarat ca marea, marea majoritate a incubatoarelor home made dau rezultate dezastruoase. Evil or Very Mad Dar nu din cauza prezentata aici pe topic...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





intoarcerea oualor Empty
MesajSubiect: Re: intoarcerea oualor   intoarcerea oualor Empty

Sus In jos
 
intoarcerea oualor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» intoarcerea oualelor
» incubarea oualor
» Etichetarea oualor de prepelita
» Pretul oualor de prepelita - 2011?
» acte / avize necesare vanzarii oualor cu factura

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: