forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Etichetarea oualor de prepelita

In jos 
+3
gabrielbalc
sorin1sipos
todi
7 participanți
AutorMesaj
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyMar Noi 29, 2011 10:39 am

Poate sa ma ajute cineva cu o informatie. Ce date trebuie sa contina o eticheta pentru vanzarea oualelor de prepelita in baza unui certificat de producator?

Cu stima
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyVin Dec 02, 2011 3:11 am

eticheta mea pe care o lipesc pe caserole contine numele producatorului, adresa, telefonul, data recoltarii si data cand expira.
mai poti trece si nr certif de producator sau eventual nr autorizatiei sanitar veterinare.

alte pareri?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyVin Dec 02, 2011 3:28 am

Din cate inteleg omul cauta certitudini nu pareri Smile
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptySam Feb 11, 2012 3:02 pm

Sunt suficiente datele de contact , Data recoltari (eventual si ora) data expirarii si un nr d inregistrare al certificatuui de producator. Numai bine
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptySam Feb 11, 2012 10:26 pm

vyryausiasis a scris:
Sunt suficiente datele de contact , Data recoltari (eventual si ora) data expirarii si un nr d inregistrare al certificatuui de producator. Numai bine


Mulrumesc, am gasit:
(1) Ambalajele mari, precum şi ambalajele mici, chiar dacă sunt introduse în ambalaje mari, trebuie să indice pe suprafaţa exterioară, cu caractere vizibile şi lizibile, următoarele:
a) numele sau denumirea şi adresa unităţii care a ambalat sau ale celei pentru care se ambalează ouăle; numele, denumirea de activitate sau marca fabricii folosită de unitatea respectivă, care poate fi o marcă folosită în mod colectiv de mai multe întreprinderi, care poate fi indicat ă numai dacă nu conţine formulări incompatibile cu prezenta hotărâre, privind calitatea sau prospeţimea ouălor, tipul de producţie utilizat sau originea ouălor;
b) numărul de identificare al centrului de ambalare;
c) categoriile de calitate şi greutate. Ouăle din categoria A pot fi identificate fie prin cuvintele "categoria A", fie prin litera "A" singură sau în combinaţie cu cuvântul "proaspete";
d) numărul de ouă ambalate;
e) termenul de valabilitate, urmat de recomandările de depozitare pentru categoria A şi data ambalării pentru ouăle din categoria B;
f) metoda de producţie pentru ouăle din categoria A. Aceste specificaţii se folosesc obligatoriu pentru a respecta criteriile prevăzute la art. 22 alin. (3).
Cu stima.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 1:08 am

Sunt chiar interesante datele pe care le-ati cules dvs. Chiar nu stiam ca trebuie scrisa si litera corespunzatoare prospetimii. Cred ca e la fel ca la gaini cu gradul de stress;)) Laughing
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 3:27 am

vyryausiasis a scris:
Sunt chiar interesante datele pe care le-ati cules dvs. Chiar nu stiam ca trebuie scrisa si litera corespunzatoare prospetimii. Cred ca e la fel ca la gaini cu gradul de stress;)) Laughing
Mai multe detalii gasiti in
HOTARARE GUVERN 415/2004 Vigoare
Emitent: Guvern
Domenii: Alimente
M.O. 296/2004
Hotarare privind regimul de comercializare a oualor
Cu stima.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 4:10 am

e foarte utila baza legala
va multumim
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 4:46 am

Multumim mult pentru detalii. Oricum cu un guvern ca al nostru putem sa facem orice ca tot nu este bine.
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 4:59 am

Cred ca ar fi foarte util ca toti cei care posteaza pe acest forum sa vina cu date concrete. Sunt ferm convins ca si altii detin informatii care ne-ar putea ajuta pe majoritatea iubitorilor de prepelite.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 5:09 am

Imi cer scuze dar eu atat am stiut si atat am putut spune.NU vreau sa dau date incorecte. Daca stiu ajut daca nu stiu ,intreb sau tac:D eu cred ca asa este bine Very Happy
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 5:20 am

Scuze, prin postarea anterioara nu am intentionat sa critic pe cineva, vroiam doar sa determin si pe alti forumisti care detin informatii utile sa le faca cunoscute, ne-ar ajuta pe toti.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Feb 12, 2012 5:23 am

Nu m-am simtit criticat nu este nicio problema doar ca imi cer scuze ca nu am mai multa informatie ca sa va ajut. Cum spuneti si dvs ar fi binevenita mai multa informatie
Sus In jos
nouabv
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 75
Data de inscriere : 15/01/2012

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: etichete oua   Etichetarea oualor de prepelita EmptyLun Feb 13, 2012 8:30 am

f bune informatiile.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyMar Feb 14, 2012 2:13 am

Multumim.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyJoi Feb 16, 2012 5:36 pm

Cine stie cam cat costa sa fac certificat de producator si aviz de la medvet pt vanzare de oua si carne>? Multumesc mult!
Sus In jos
nicolae
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 27
Data de inscriere : 17/11/2012

Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita EmptyDum Noi 18, 2012 5:40 am

todi a scris:
vyryausiasis a scris:
Sunt suficiente datele de contact , Data recoltari (eventual si ora) data expirarii si un nr d inregistrare al certificatuui de producator. Numai bine


Mulrumesc, am gasit:
(1) Ambalajele mari, precum şi ambalajele mici, chiar dacă sunt introduse în ambalaje mari, trebuie să indice pe suprafaţa exterioară, cu caractere vizibile şi lizibile, următoarele:
a) numele sau denumirea şi adresa unităţii care a ambalat sau ale celei pentru care se ambalează ouăle; numele, denumirea de activitate sau marca fabricii folosită de unitatea respectivă, care poate fi o marcă folosită în mod colectiv de mai multe întreprinderi, care poate fi indicat ă numai dacă nu conţine formulări incompatibile cu prezenta hotărâre, privind calitatea sau prospeţimea ouălor, tipul de producţie utilizat sau originea ouălor;
b) numărul de identificare al centrului de ambalare;
c) categoriile de calitate şi greutate. Ouăle din categoria A pot fi identificate fie prin cuvintele "categoria A", fie prin litera "A" singură sau în combinaţie cu cuvântul "proaspete";
d) numărul de ouă ambalate;
e) termenul de valabilitate, urmat de recomandările de depozitare pentru categoria A şi data ambalării pentru ouăle din categoria B;
f) metoda de producţie pentru ouăle din categoria A. Aceste specificaţii se folosesc obligatoriu pentru a respecta criteriile prevăzute la art. 22 alin. (3).
Cu stima.

stie cineva cum e cu loturile?? cand dau declaratia de conformitate la un magazin ce lot trebuie sa fie?? trebuie sa numerotez si loturile pe care nu le dau cu factura?? adica la persoane fizice?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Etichetarea oualor de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Etichetarea oualor de prepelita   Etichetarea oualor de prepelita Empty

Sus In jos
 
Etichetarea oualor de prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pretul oualor de prepelita - 2011?
» intoarcerea oualor
» incubarea oualor
» acte / avize necesare vanzarii oualor cu factura
» oua de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: