forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 am nevoie de un sfat....

In jos 
+2
Anndreas
c@tal@
6 participanți
AutorMesaj
c@tal@
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Data de inscriere : 01/03/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Mar 07, 2011 2:06 am

buna ziua,ma numesc Catalin si as vrea sa cumpar 40 prepelite.imi puteti spune cum pot vedea diferenta dintre masculi si femele? si v-as ruga daca se poate asa ceva -un criteriu dupa care sa ma ghidez sa pot vedea virsta,adica sa nu aiba deja un an.Va multumesc
Sus In jos
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Mar 07, 2011 2:35 am

c@tal@ a scris:
buna ziua,ma numesc Catalin si as vrea sa cumpar 40 prepelite.imi puteti spune cum pot vedea diferenta dintre masculi si femele? si v-as ruga daca se poate asa ceva -un criteriu dupa care sa ma ghidez sa pot vedea virsta,adica sa nu aiba deja un an.Va multumesc

E un risc mare sa cumperi si scump si batrane,sfat: cumpara pui ieftini pana sa le dea penajul si sant cam 50~60% din ei femele,oricum o sa-ti trebuiasca si 33% masculi,daca vrei neaparat sa cumperi ceva,decizia e a ta.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: diferente masculi si femele   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Mar 07, 2011 5:18 am

Buna.In primul rand poti sa le deosebesti dupa penaj(dar s-ar putea sa dai gres daca esti la inceput),masculii au pe gat penele mai roscate la culoare,iar femelele sunt mai pestrite,masculii sunt putin mai mici decat femelele.Cel mai sigur ii verifici la cloaca(sub coada),masculii au deasupra cloacei o umflatura cam de marimea unei cirese,care nu e acoperita de pene.Daca apesi sau strangi putin acolo o sa iasa o substanta ca si spuma de ras.Femelele nu au .
Ca sa vezi cat sunt de batrane e mai greu.De obicei care sunt batrane sunt mai ciupelite de pene pe spate,unele au ciocul mai lung,la fel si unghiile.
Daca nu mai fac oua,daca sunt trecute de un an si ceva,tot la cloaca le verifici.Cele care nu mai fac oua au orificiul pe unde iasa oul foarte stramt,iar cele care mai fac oua il au mai larg.
Multa bafta
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Mar 07, 2011 3:58 pm

c@tal@ a scris:
buna ziua,ma numesc Catalin si as vrea sa cumpar 40 prepelite.imi puteti spune cum pot vedea diferenta dintre masculi si femele? si v-as ruga daca se poate asa ceva -un criteriu dupa care sa ma ghidez sa pot vedea virsta,adica sa nu aiba deja un an.Va multumesc

Cel mai bun sfat - daca vrei sa cumperi prepelite si sa ai oua relativ repede - e sa cumperi prepelite la 4-5 saptamani, pana se acomodeaza la tine (locatie, furaj etc.) pot incepe ouatul. La varsta mentionata inca au penajul impecabil, baietii n-apuca sa faca ravagii mari... ca sa iti pot raspunde (si eu) la intrebare te rog sa specifici despre ce fel de prepelite este vorba - de exemplu la japoneze si californiene te poti lua dupa penaj, la polare, pinguin, tibetane nu prea; californienele abia la un an intra pe ouat, japonezele si altele se apropie de sfarsitul ouatului, e mult de discutat si e nevoie de mai multe informatii pentru un raspuns corect. In principiu consultanta cea mai buna ti-o acorda vanzatorul la fata locului.

@LauraB: raspunsuri bune, cu specificatia c@tal@ sa nu strangi tare cloaca; metoda e valabila doar daca masculii au ajuns la maturitate, altfel poti sa tot strangi... In principiu daca ridici coada pasarii ar trebui sa si apara "spuma de ras" daca e sa fie mascul la maturitate.

@Anndreas & c@tal@: ...Pe de alta parte, cele mai bune matci de reproductie sunt prepelitele de peste 8 luni. Eu am matca lot martie 2010, acum fac anul, si n-as da-o nici la pret dublu fata de prepelitele ouatoare celelalte. N-arata frumos asa depenate si calarite dar oua exceptional si am avut rata de eclozare de 90%, deci peste rata de eclozare de la ouatoarele obisnuite pe care le am. Asadar c@tal@ - depinde ce vrei sa faci, uneori o matca BUNA la 8 luni - daca gasesti pe cineva sa accepte sa iti dea asa ceva, desi nu cred - s-ar putea sa iti scoata investitia mai bine si mai repede decat crezi. Sper ca se accepta si aceasta perspectiva pe care ti-am aratat-o; si celelalte raspunsuri au adevarul lor, din perspectiva lor Smile


Ultima editare efectuata de catre prepelitebv.ro in Mar Mar 08, 2011 1:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
c@tal@
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Data de inscriere : 01/03/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 1:22 am

va multumesc tare mult,sunteti niste superi Very Happy
am gasit in sfirsit un forum cu OAMENI ADEVARATI
-este vorba de japoneze.mersi si sa aveti spor
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 1:27 am

Multumim Smile
Ei, nu e prea cunoscut forumul, eu acum l-am intalnit. Sper ca abia de acum sa prinda viata, cu ajutorul fiecaruia desigur Smile

Si cum o duc japonezele? Sunteti multumit? Viata e frumoasa? Cate prepelite aveti?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
c@tal@
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Data de inscriere : 01/03/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 1:31 am

asa este,desigur
-inca nu le-am cump.urmeaza.acum sondez piata.sunt din constanta si nu prea sunt multe pers.care incubeaza
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 1:47 am

Ne intrebase zilele acestea cineva din Constanta de 500 de oua de incubat, e mica lumea sau doar o coincidenta? In Constanta nu am avut o cerere semnificativa pana acum; in ultima perioada am avut multe comenzi de oua de incubat din zona Moldovei, cred ca din cauza ca se cunosc mai bine unii cu altii si daca unul e multumit si te vorbeste prin vecini si incearca si sunt multumiti, creste cererea pe zona respectiva intr-un mod atipic. Sunteti chiar din Constanta? Am locuit acolo cam 5 ani Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
c@tal@
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Data de inscriere : 01/03/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 2:39 am

nu chiar,m.kogalniceanu--25km
stiti pe cineva din c-ta cu prep.,dar serios?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMar Mar 08, 2011 2:58 am

Va invit sa ne lasati pe site-ul nostru un mesaj cu datele dvs. de contact (nume, nr. de tel, adresa de mail eventual messenger, localitatea de unde sunteti). Mentionati ca doriti sa fiti contactat de alti crescatori din zona dvs.

Noi va vom pune la dispozitie datele de contact ale celor care accepta sa fie contactati, respectiv vom oferi datele dvs. de contact crescatorilor din zona dvs. cu care intram in legatura.

Invitatia este valabila pentru toti crescatorii de prepelite, gaini, porumbei, iepuri de oriunde din tara si nu numai. Daca nu este vorba despre prepelite (considerat implicit), va rog specificati acest lucru. Arrow Vom implementa in curand pe site o asemenea sectiune in care sa intermediem legaturi intre crescatorii de prepelite - tineti aproape de noi Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyMier Mar 09, 2011 10:46 am

Gata, este "oficial"! Toti cei care vor sa se asocieze cu crescatori similari vecini, sa se ajute reciproc si sa creasca impreuna, o pot face gratuit prin intermediul nostru:

http://www.prepelitebv.ro/asociat.html

Cu cat va creste numarul inscrierilor, cu atat informatiile pe care vi le putem pune la dispozitie vor fi mai multe si mai utile. Recomandati-ne cunoscutilor, ca sa ne recomande mai departe, pentru a putea sa va rasplatim cu informatii despre prietenii prietenilor prietenilor dvs. cu aceleasi preocupari legate de prepelite! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
alex_bucuresti
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Data de inscriere : 27/06/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: probleme prepelite cumparate   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Iun 27, 2011 3:18 am

Buna ziua,

Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ar fi perfect,
M-am apucat sa fac o crescatorie de familie .
Am cumparat prima oara 25 buc ( 22femele/3masculi)la varsata de 1 luna au inceput sa oau dupa 1 luna si fac maxim 3-7 oua / zi
Le dau mancare de la Crevedia furaj combinat P3
In apa le pun polovit 1ml/kg de apa .maxim 10 zile dupa care fac pauza 2 saptamani .
Apoi am mai cumparat 14 femele care deja faceau oua , in prima zi au facut 11, a doua zi 7 si a treia 2.
Acum am in total 39 si fac intre 4-7 oua/zi
Intrebarea mea este DE CE ? In mod normal ar trebui sa face minim 25 oua / zi
In conditile in care cel care mi le-a vandut le hraneste asemanator .
Nu am lumina la ele noaptea ! CREDETI CA ACESTA ESTE LUCRUL CARE FACE DIFERENTA LA OUAT ?

DUPA CUM AM SPUS SUNT UN INCEPATOR Smile
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Iun 27, 2011 3:32 am

E clar ca aveti o problema acolo, si este una proprie dvs. Probabil ceva legat de ambient. P3-ul da rezultate bune la ouat (ca eu n-as mai consuma oua facute cu furaj P3 e alta poveste, am explicat pe site-ul nostru de ce, la rubrica legata de furajare).

Va recomand sa nu le mai dati vitamine in apa, nici cu pauza nici fara. Cu siguranta nu pana la 1 an.

Cum arata incaperea in care le tineti? Fara bec puteti lectura acolo fara probleme o carte? Daca da, nu aveti nevoie de lumina. Prepelitele noaptea (orele 23-06) nu au nevoie de lumina. Ce temperatura aveti acolo ziua si ce temperatura noaptea? Stau in curent sau in zgomot? (de ex. lucrati cu o bormasina langa ele frecvent?). Apa este potabila / tratata incat sa fie optima pentru consum? Va sunt prepelitele sau alte pasari de curte bolnave? Ne puteti arata cateva cateva fotografii?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
alex_bucuresti
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Data de inscriere : 27/06/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Iun 27, 2011 3:42 am

[quote="prepelitebv.ro"]E clar ca aveti o problema acolo, si este una proprie dvs. Probabil ceva legat de ambient. P3-ul da rezultate bune la ouat (ca eu n-as mai consuma oua facute cu furaj P3 e alta poveste, am explicat pe site-ul nostru de ce, la rubrica legata de furajare).

Va recomand sa nu le mai dati vitamine in apa, nici cu pauza nici fara. Cu siguranta nu pana la 1 an.

Cum arata incaperea in care le tineti? Fara bec puteti lectura acolo fara probleme o carte? Daca da, nu aveti nevoie de lumina. Prepelitele noaptea (orele 23-06) nu au nevoie de lumina. Ce temperatura aveti acolo ziua si ce temperatura noaptea? Stau in curent sau in zgomot? (de ex. lucrati cu o bormasina langa ele frecvent?). Apa este potabila / tratata incat sa fie optima pentru consum? Va sunt prepelitele sau alte pasari de curte bolnave? Ne puteti arata cateva cateva fotografii?

Va multumesc pentru raspuns,
Sa o luam cu raspunsurile treptat:
Incaperea are dimensiune 2,3 lungime cu 2 latime si inaltime maxim 2.3 m
am un geam de dimensiunile 65cm x 35cm + usa care are o plasa in partea superioara ( ca sa se poata ventila pe acolo ).
alte pasari de curte nu am, zgomot nu este
apa de put , care este potabila
temperatura nu este constanta , spre exemplu azi dimineata erau 22 grade, joi sau vineri erau 33,atunci am tinut si geamul deschis
voi reveni maine cu ceva poze ..
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Iun 27, 2011 3:53 am

La temperaturi de sub 18 si peste 25 de grade (constant) ouatul scade fata de parametrii optimi. Daca aerul nu este oxigenat (aer permanent proaspat) si nu mentineti o curatenie impecabila (aerul este imbacsit cu vapori de uree sau amoniac), deja aveti un prim potential suspect principal cauzator al problemei dvs. Pasarile au frecvent ciocurile deschise si gafaie? Au apa si mancare la discretie permanent? (efectele caldurii sunt amplificate puternic de lipsa temporara a apei, fie si pentru doar 1-2 ore). Care este cota de populare pe metru patrat?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
alex_bucuresti
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Data de inscriere : 27/06/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyLun Iun 27, 2011 4:07 am

[quote="prepelitebv.ro"]La temperaturi de sub 18 si peste 25 de grade (constant) ouatul scade fata de parametrii optimi. Daca aerul nu este oxigenat (aer permanent proaspat) si nu mentineti o curatenie impecabila (aerul este imbacsit cu vapori de uree sau amoniac), deja aveti un prim potential suspect principal cauzator al problemei dvs. Pasarile au frecvent ciocurile deschise si gafaie? Au apa si mancare la discretie permanent? (efectele caldurii sunt amplificate puternic de lipsa temporara a apei, fie si pentru doar 1-2 ore). Care este cota de populare pe metru patrat?

este intradevar am avut temperaturi peste 25 grade dar sunt 18 in nici un caz
aerul este ok , nu se simte miros imbacsit,
au avut ciocurie deschise joi si vineri cand intradevar a fost foarte cald
apa si mancare au la descretie
le tin intr-o cusca pentru 50 capete ( speciala de prepelite )si am numai 39
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... EmptyDum Iul 10, 2011 10:36 am

dupa umila mea opinie, micutele tale nu au avut timp sa se acomodeze. mai lasa-le si tu si nu le vizita prea des. de obicei oua dupa-amiaza.
cat despre temperatura nu stiu ce sa zic.. eu locuiesc in italia si in aceste vremuri e f cald si ale mele gafaie si se latesc ca niste placinte dar nu se lasa de ouat. rabdare si tutun ca or sa-si revina.
Sus In jos
Continut sponsorizat





am nevoie de un sfat.... Empty
MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat....   am nevoie de un sfat.... Empty

Sus In jos
 
am nevoie de un sfat....
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» bătaie intre prepelite
» am nevoie de un sfat
» pui morti in oua
» Nevoie de ajutor
» ce fel de incubator folositi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: