forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Nevoie de ajutor

In jos 
+2
PrepeliteBrasov
adrian_aa
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Aug 13, 2011 12:22 pm

Vreau sa stiu si eu de unde pot cumpara mancare pentru prepelite in Bucuresti in afara de crevedia, daca mai exista si alte magazine care vand asea ceva.
O seara buna!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Sept 10, 2011 6:35 pm

Gasesti la IBNA Balotesti. Daca crezi ca iti poti face singur furaj (iei materii prime, o moara si o betoniera curata), poti face treaba net superioara calitativ si mult mai convenabila decat orice varianta gata facuta (dar necesita putin timp si munca...).

De ce vrei sa renunti la Crevedia sau in fine, de ce cauti alternative?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 12, 2011 10:47 am

este departe de mine crevedia, asta este motivul:), o zii buna
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 12, 2011 12:34 pm

In cazul asta cel mai simplu e sa iti faci propriul furaj. Mai exact, propriile furaje, ca sunt trei feluri pentru prepelite. E mai ieftin, e mereu proaspat si ai certitudinea calitatii - doar stii ce bagi in el Smile)

Noi ne faceem propriul furaj si nu imi pot imagina un motiv pentru care ne-am mai intoarce la furaj gata facut! Basketball
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 12, 2011 1:48 pm

Ai dreptate, dar nu am moara si nu stiu daca exista moara pe aici.Imi era mai usor sa mi-l fac singur, mai ales ca asi fi luat de la bunica mea cerealele necesare fara bani, as fi cumparat decat restul de ingrediente.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 12, 2011 2:54 pm

adrian_aa a scris:
Ai dreptate, dar nu am moara si nu stiu daca exista moara pe aici.Imi era mai usor sa mi-l fac singur, mai ales ca asi fi luat de la bunica mea cerealele necesare fara bani, as fi cumparat decat restul de ingrediente.

O moara costa cam 400 de lei. Iti scoti banii pe ea mai repede decat iti imaginezi, daca faci economie de cereale (hehe, ai sponsor!)
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 13, 2011 7:55 am

o sa ma mai gandesc,poate fac o mica afacere si din asta, poate imi iau o moara
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 13, 2011 4:20 pm

adrian_aa a scris:
o sa ma mai gandesc,poate fac o mica afacere si din asta, poate imi iau o moara

Pentru asta trebuie sa te faci cunoscut la tine in zona si mai ales sa faci furaje de cea mai buna calitate, fara niciun compromis - altfel nu revine lumea la tine si in scurt timp constati ca nu te mai cauta nimeni. Daca se duce vorba-n sat ca esti bun, de ce nu? O sa ai clientela fidelizata...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyDum Sept 18, 2011 9:36 am

Am si eu o nelamurire, cam ce granulatie trebe sa aiba un furaj ok
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 19, 2011 10:34 am

Andrei a scris:
Am si eu o nelamurire, cam ce granulatie trebe sa aiba un furaj ok

Optim este sa fie de granulatia pe care o are cel mai fin dintre ingredientele folosite, pentru ca dupa omogenizare (mixare) prepelitele sa nu poata manca selectiv (in traducere, asta inseamna destul de fin... cu granulatie mica fiind: premixul, aminoacizii, fosfatul monocalcic, calciul furajer, sarea - depinde ce reteta folositi, posibil sa nu aveti nevoie de unele din ingredientele astea ca achizitie separata, posibil sa aveti). Daca aveti o moara, folositi sita cea mai fina. O alta idee este sa va orientati dupa granulatia furajului de prepelite gata facut, cu specificatia ca cel putin un producator mare de furaje face furaj de pui de prepelita cu granulatie necorespunzatoare (trebuie remacinat); la ouatoare e mai simplu, va puteti ghida.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 19, 2011 11:17 am

Ms mult de ajutor,amele chiar mancau selectv dupa ce se terminau boabele mari acolo lasau restu
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyLun Sept 19, 2011 1:06 pm

Boabe intregi??? Question

Am banuit eu ca nu degeaba ma intrebi, desi nu ma asteptam sa nu macini boabele. Pai si porumbul cum il mananca?? Suspect
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 12:10 pm

Poate are prepelite mutant Laughing . Glumesc, sa nu te superi bounce
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 12:19 pm

gabrielbalc a scris:
Poate are prepelite mutant Laughing . Glumesc, sa nu te superi bounce

Daca-i vreo rasa pe care n-o am, o vreau. Vrem din toate rasele de prepelite macar o pereche!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 12:34 pm

Eu vreau doar japoneze dar ale mele sunt amestecate cu aurii de manciuria...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 12:50 pm

gabrielbalc a scris:
Eu vreau doar japoneze dar ale mele sunt amestecate cu aurii de manciuria...

De ce doar japoneze? E mult mai distractiv cand ai din fiecare cateva, oricum n-ai nimic de pierdut ca productivitatea e aceeasi, consumul acelasi etc. Macar ai varietate! Doar nu te sperie asa tare sexarea incat sa vrei numai si numai cele care se sorteaza cel mai usor? Dupa primele 2 ture de prepelite o sa fii expert la toate rasele de prepelite! Smile Se invata asa de usor...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 1:46 pm

nu il macin doar ca porumbul nu se macina calumea ramanea in granule mai mari si il mancau primaoara pe ala dupaia restu de amestecuri doar ca cu greu
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMar Sept 20, 2011 3:24 pm

Fa o dubla macinare, la a doua macinare treaba merge (mult) mai repede si obtii o faina cu granulozitate mai mica. Eu fac asta cand fac furaj de pui de prepelita - tot furajul de pui la mine este dublu macinat. Am intalnit probleme de granulatie (inadecvata) inclusiv la fabricile mari de furaje, la furajul de pui de prepelita (starter)... La tineret si la adulte totusi ar trebui sa n-ai probleme, cat de mare poate fi granulatia? Doar nu iti lasa graul cu bobul intreg...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyMier Sept 21, 2011 3:01 pm

moara pe care o am este una primita si are o singura sita cu gauri de 3,granulele de porumb ies destul de mari, problema este ca maninca doar granulele de porumb si restu lasau acolo sau il mancau foarte greu si incep sa se agite chiar sa se si bata pina nu le pun iar mancare proaspata,dar am sa pun in practica sfatu tau si vedem ce iese
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptyJoi Sept 22, 2011 11:01 am

Cu siguranta daca le mai macini odata ies mai fine dar ideal ar fi sa schimbi sita.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: intrebare   Nevoie de ajutor EmptyVin Sept 23, 2011 2:06 pm

Am si eu o intrebare poate prosteasca, stiti cumva daca exista furaje pt prepelite de carne , nu pt oua?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Sept 24, 2011 4:14 am

adrian_aa a scris:
Am si eu o intrebare poate prosteasca, stiti cumva daca exista furaje pt prepelite de carne , nu pt oua?

Da, este, dar cred ca numar pe degete crescatorii suficienti de evoluati sa-l si foloseasca.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Sept 24, 2011 4:27 am

stii cumva unde pot sa gasesc, am cateva prepelite aurii hibrid si vreau sa le cresc frumos Smile, pt carne
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Sept 24, 2011 7:46 am

Auriile de Manciuria (hibrid) sunt prepelite de oua, dar se pot scoate niste splendori de masculi pentru carne, cu furaj special pentru tineret si masculi de prepelita. Reteta o gasesti la noi pe site, ingrediente gasesti fie la noi (premix, calciu sau orice din reteta ca noi oricum avem toate ingredientele, doar le folosim zilnic), fie in targurile de animale (sroturile si cerealele), fie la supermarket (uleiul).

Daca le cresti pentru consum propriu - ai o reteta anume pentru care le pregatesti (sunt deschis sa invat si eu de la tine, mai ales daca e ceva ce recomanzi! I love you ), sau accepti (si) sugestii?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor EmptySam Sept 24, 2011 12:04 pm

accept sugesti, nu am mai mancat pana acum prepelite si sunt tare curios cum sunt Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Nevoie de ajutor   Nevoie de ajutor Empty

Sus In jos
 
Nevoie de ajutor
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» am nevoie de un sfat
» am nevoie de un sfat....
» neclaritati cu incubarea
» pui naparliti
» ce fel de incubator folositi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: furajare de prepelite-
Mergi direct la: