forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pui morti in oua

In jos 
+7
geluionut
Sorina
ionutbercea
Ioo Francisc
Szabi
razvy82
iuly1980
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyMar Apr 03, 2012 2:31 pm

sal. ma poate ajuta cineva cu un raspuns, puii de prepelita au inceput sa ciocneasca a-15-azi dar multi au murit in ou foarte putini au reusit sparga ou-l. mentionez ca in 14 zi nu le-am mai intors iar apa in amandoua alveole[incubator cleo5] iar de stropit oualele la 3 ore cu apa calda cu pulverizator. UNDE AM
GRESIT!!!

Astept raspuns !

DIN 340 0UA [2 INCUBATOATE] AM SCOS 125 PUI DINTRE CARE 27 CRACANA-TI [HANDICAPATI] DE CE???
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyMar Apr 03, 2012 3:25 pm

iuly1980 a scris:
sal. ma poate ajuta cineva cu un raspuns, puii de prepelita au inceput sa ciocneasca a-15-azi dar multi au murit in ou foarte putini au reusit sparga ou-l. mentionez ca in 14 zi nu le-am mai intors iar apa in amandoua alveole[incubator cleo5] iar de stropit oualele la 3 ore cu apa calda cu pulverizator. UNDE AM
GRESIT!!!

Astept raspuns !

DIN 340 0UA [2 INCUBATOATE] AM SCOS 125 PUI DINTRE CARE 27 CRACANA-TI [HANDICAPATI] DE CE???
temperatura necorespunzatoare in incubator
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyMar Apr 03, 2012 11:43 pm

razvy82 a scris:
iuly1980 a scris:
sal. ma poate ajuta cineva cu un raspuns, puii de prepelita au inceput sa ciocneasca a-15-azi dar multi au murit in ou foarte putini au reusit sparga ou-l. mentionez ca in 14 zi nu le-am mai intors iar apa in amandoua alveole[incubator cleo5] iar de stropit oualele la 3 ore cu apa calda cu pulverizator. UNDE AM
GRESIT!!!

Astept raspuns !

DIN 340 0UA [2 INCUBATOATE] AM SCOS 125 PUI DINTRE CARE 27 CRACANA-TI [HANDICAPATI] DE CE???
temperatura necorespunzatoare in incubator
Asta in situatia cu puii cracanati,dar o fi problema si cu puii morti care deja au ciocnit? Pt ca si eu am avut cam 30 morti in ou care au ciocnit,am avut umiditate,iar temp a fost 38,3.. cel putin atata mia aratat.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyMier Apr 04, 2012 3:08 am

Szabi a scris:
razvy82 a scris:
iuly1980 a scris:
sal. ma poate ajuta cineva cu un raspuns, puii de prepelita au inceput sa ciocneasca a-15-azi dar multi au murit in ou foarte putini au reusit sparga ou-l. mentionez ca in 14 zi nu le-am mai intors iar apa in amandoua alveole[incubator cleo5] iar de stropit oualele la 3 ore cu apa calda cu pulverizator. UNDE AM
GRESIT!!!

Astept raspuns !

DIN 340 0UA [2 INCUBATOATE] AM SCOS 125 PUI DINTRE CARE 27 CRACANA-TI [HANDICAPATI] DE CE???
temperatura necorespunzatoare in incubator
Asta in situatia cu puii cracanati,dar o fi problema si cu puii morti care deja au ciocnit? Pt ca si eu am avut cam 30 morti in ou care au ciocnit,am avut umiditate,iar temp a fost 38,3.. cel putin atata mia aratat.

Este cu etaj incubatorul?
Mie la prima experienta din 300 de oua pe 2 etaje mi-au iesit aproximativ 110 din 150 de sus, si vreo 20 din 150 de pe etajul de jos.
Problema cu cracanati si eu stiu ca se trage de la temperatura prea ridicata.
Pe langa astea, cand am vazut oua ciocanite unde se vedea ciocul da nu mai puteau iesi, am rupt coaja in jurul gaurii (fara membrana-doar coaja) si au iesit destui de multi asa ajutati.
Sper sa fie mai bine pe viitor.
Bafta multa
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyMier Apr 04, 2012 3:33 am

Ioo Francisc a scris:
Szabi a scris:
razvy82 a scris:
iuly1980 a scris:
sal. ma poate ajuta cineva cu un raspuns, puii de prepelita au inceput sa ciocneasca a-15-azi dar multi au murit in ou foarte putini au reusit sparga ou-l. mentionez ca in 14 zi nu le-am mai intors iar apa in amandoua alveole[incubator cleo5] iar de stropit oualele la 3 ore cu apa calda cu pulverizator. UNDE AM
GRESIT!!!

Astept raspuns !

DIN 340 0UA [2 INCUBATOATE] AM SCOS 125 PUI DINTRE CARE 27 CRACANA-TI [HANDICAPATI] DE CE???
temperatura necorespunzatoare in incubator
Asta in situatia cu puii cracanati,dar o fi problema si cu puii morti care deja au ciocnit? Pt ca si eu am avut cam 30 morti in ou care au ciocnit,am avut umiditate,iar temp a fost 38,3.. cel putin atata mia aratat.

Este cu etaj incubatorul?
Mie la prima experienta din 300 de oua pe 2 etaje mi-au iesit aproximativ 110 din 150 de sus, si vreo 20 din 150 de pe etajul de jos.
Problema cu cracanati si eu stiu ca se trage de la temperatura prea ridicata.
Pe langa astea, cand am vazut oua ciocanite unde se vedea ciocul da nu mai puteau iesi, am rupt coaja in jurul gaurii (fara membrana-doar coaja) si au iesit destui de multi asa ajutati.
Sper sa fie mai bine pe viitor.
Bafta multa
NU,nu am etaj la incubator.Am avut 115 oua in incubator din care momentan am 60 de pui,vreo 30 au murit dupa ce au ciocnit,restul oualor nu a iesit din diverse motive...Deci 30 ciocniti eu zic ca e foarte mult.A fost a doua incubare al meu.Si prima data miau murit ciocniti,atunci ne-am gandit ca a fost din cauza ca am deschis prea des incubatoru(odata la 1-2 ore).
Mai vreau sa va povestesc ceva. Prima data cand am pus incubatoru,si un coleg de al meu a pus incubatoru cu oua de prepelite in aceeasi zi ca si eu.Cand a venit ziua a 16-a spre seara am avut primii pui,iar dupa aia in ziua 17-18-19 au iesit la rand puisori.(asta la mine!) La el au inceput sa ciocneasca in ziua a 17-a si au iesit numa in ziua 18-a,asa: la ora 01:00 a avut un pui,iar la ora 03:00 a fost plin incubatoru cu pui.(deci in 2 ore a iesit marea parte a oualor. Dupa cum am citit asta se numeste "sincronizare",si e la mai multe specii de animale.
Nu stiu la mine de ce nu sa facut " sincronizarea" Sad
Ps: chiar ieri la ora a fost vorba despre fenomenul "sincrozniarea",la anumite animale e un fel de aparare contra pradatorilor Wink In cazu prepelitei se datoreaza faptului ca e o pasare care dupa ce au aclozat puii imediat isi lasa in urma cuibu unde a clociot...
Ma scuzati dak am niste probleme cu ortografia si exprimarea clown
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyJoi Apr 05, 2012 6:14 am

eu nu sunt in masura sa dau sfaturi pt ca sunt la inceput dar iti zic cum am procedat eu si din 140 de oua am scos 94 de pui.am intors ouale de 2 ori pe zi Ș dimineata si seara.am inceput sa stropesc apa cu un pulverizator de ala de geamuri cam din ziua a 10-a dupa ce intorceam ouale , din ziua a 14-a nu am mai intors ouale si am inceput sa le stropesc bine de 3 ori pe zi si poarte important este din cate am citit si eu sa stropesti si peretii incubatorului.dupa ce au inceput sa isa puii deschideam incubatorul dimineata si seara si culegeam pui scosi pe care ii puneam in maternitate , dar ouale nu le-am mai stropit deloc dupa ce au inceput sa iasa puii ci am stropit bn peretii incubatorului....ce ai patit u cu ouale cicnite si pui morti am patit si eu la prima incubare si din cate am inteles eu am innecat pui pt ca am continuat sa stropesc ouale si dupa ce au iesit pui...sper sa te ajute aceasta experienta a mea de pana acuma.si eu mai am 280 de oua puse la incubat care abea ast sa iasa...multa bafta in continuare.!
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyJoi Apr 05, 2012 10:16 am

ionutbercea a scris:
eu nu sunt in masura sa dau sfaturi pt ca sunt la inceput dar iti zic cum am procedat eu si din 140 de oua am scos 94 de pui.am intors ouale de 2 ori pe zi Ș dimineata si seara.am inceput sa stropesc apa cu un pulverizator de ala de geamuri cam din ziua a 10-a dupa ce intorceam ouale , din ziua a 14-a nu am mai intors ouale si am inceput sa le stropesc bine de 3 ori pe zi si poarte important este din cate am citit si eu sa stropesti si peretii incubatorului.dupa ce au inceput sa isa puii deschideam incubatorul dimineata si seara si culegeam pui scosi pe care ii puneam in maternitate , dar ouale nu le-am mai stropit deloc dupa ce au inceput sa iasa puii ci am stropit bn peretii incubatorului....ce ai patit u cu ouale cicnite si pui morti am patit si eu la prima incubare si din cate am inteles eu am innecat pui pt ca am continuat sa stropesc ouale si dupa ce au iesit pui...sper sa te ajute aceasta experienta a mea de pana acuma.si eu mai am 280 de oua puse la incubat care abea ast sa iasa...multa bafta in continuare.!
Multumesc pt sfat! Daa viitoare asa o sa fac,chiar in zilele astea rebuie sa pun niste oua de gaina si de bibilici pt veccinu Shocked O sa tin cont de lucrurile astea,si vedem la urma Smile Tie puii ai iesit cam aceeasi zi,sau pe parcursul a mai multor zile?Mult succes la eclozare cheers Cand trebuie sa iasa?
Sus In jos
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyJoi Apr 05, 2012 1:52 pm



nrffff
Am avut 340 oua in 2 incubatoare
Alt ceva vreau sa intreb. dupa incubatie a rezultat 110 pui, 30pui handicapati, 58 pui morti in ou fara sa ciocneasca si 142 oua limpezi .

mi s-a parut cam mare nr de oua limpezi , mentionez ca oualele le-am cumparat de la un crescator cu specificatia pt. incubare. oare s-a imi fi dat printre ele si oua de consum? pt ca este un nr fff mare de oua care nu s-au dezvoltat
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyVin Apr 06, 2012 12:14 am

Szabi a scris:
ionutbercea a scris:
eu nu sunt in masura sa dau sfaturi pt ca sunt la inceput dar iti zic cum am procedat eu si din 140 de oua am scos 94 de pui.am intors ouale de 2 ori pe zi Ș dimineata si seara.am inceput sa stropesc apa cu un pulverizator de ala de geamuri cam din ziua a 10-a dupa ce intorceam ouale , din ziua a 14-a nu am mai intors ouale si am inceput sa le stropesc bine de 3 ori pe zi si poarte important este din cate am citit si eu sa stropesti si peretii incubatorului.dupa ce au inceput sa isa puii deschideam incubatorul dimineata si seara si culegeam pui scosi pe care ii puneam in maternitate , dar ouale nu le-am mai stropit deloc dupa ce au inceput sa iasa puii ci am stropit bn peretii incubatorului....ce ai patit u cu ouale cicnite si pui morti am patit si eu la prima incubare si din cate am inteles eu am innecat pui pt ca am continuat sa stropesc ouale si dupa ce au iesit pui...sper sa te ajute aceasta experienta a mea de pana acuma.si eu mai am 280 de oua puse la incubat care abea ast sa iasa...multa bafta in continuare.!
Multumesc pt sfat! Daa viitoare asa o sa fac,chiar in zilele astea rebuie sa pun niste oua de gaina si de bibilici pt veccinu Shocked O sa tin cont de lucrurile astea,si vedem la urma Smile Tie puii ai iesit cam aceeasi zi,sau pe parcursul a mai multor zile?Mult succes la eclozare cheers Cand trebuie sa iasa?

in ziua a 16-a seara mi-au iesit 6 pui , in a 17 dimineata am luat 31 de pui , seara erau 14 , ziua a 18-a dimineata erau 4 si am inceput sa ma ingrijorez , dar seara cand am deschis incubatorul am avut marea surpriza sa gasesc vreo 40 de pui , in ziua a 19-a dimineata erau 4 cracanati care au murit iar spre seara cand am vrut sa arunc auale am mai gasit un puiut jucaus si sanatos.in total 90 de pui perfect sanatosi din care nu mi-a murit nici unul si ieri au avut o saptamana.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyVin Apr 06, 2012 12:18 am

iuly1980 a scris:


nrffff
Am avut 340 oua in 2 incubatoare
Alt ceva vreau sa intreb. dupa incubatie a rezultat 110 pui, 30pui handicapati, 58 pui morti in ou fara sa ciocneasca si 142 oua limpezi .

mi s-a parut cam mare nr de oua limpezi , mentionez ca oualele le-am cumparat de la un crescator cu specificatia pt. incubare. oare s-a imi fi dat printre ele si oua de consum? pt ca este un nr fff mare de oua care nu s-au dezvoltat

eu am citit undeva si mi-a zis si tipul de la care cumpar eu ouala pt incubat ca procentajul de oua limpezi este de maxim 10% , si asa si este ca eu am spart ouale din care nu au mai iesit pui si am fasit din 140 de oua 11 limpezi restul erau cu pui morti in diferite faze de dezvoltare...eu zic sa incerci sa cumperi oua din alta parte daca ai avut asa de multe oua limpezi.. bafta in continuare
Sus In jos
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: ms pt sfat   pui morti in oua EmptyVin Apr 06, 2012 1:41 pm

ionutbercea a scris:
iuly1980 a scris:


nrffff
Am avut 340 oua in 2 incubatoare
Alt ceva vreau sa intreb. dupa incubatie a rezultat 110 pui, 30pui handicapati, 58 pui morti in ou fara sa ciocneasca si 142 oua limpezi .

mi s-a parut cam mare nr de oua limpezi , mentionez ca oualele le-am cumparat de la un crescator cu specificatia pt. incubare. oare s-a imi fi dat printre ele si oua de consum? pt ca este un nr fff mare de oua care nu s-au dezvoltat

eu am citit undeva si mi-a zis si tipul de la care cumpar eu ouala pt incubat ca procentajul de oua limpezi este de maxim 10% , si asa si este ca eu am spart ouale din care nu au mai iesit pui si am fasit din 140 de oua 11 limpezi restul erau cu pui morti in diferite faze de dezvoltare...eu zic sa incerci sa cumperi oua din alta parte daca ai avut asa de multe oua limpezi.. bafta in continuare

inseamna ca am luat teapa cu oualele dar cum se recunosc cele de incubat de cele deconsum ca plodul nu se vede
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyVin Apr 06, 2012 1:56 pm

iuly1980 a scris:
ionutbercea a scris:
iuly1980 a scris:


nrffff
Am avut 340 oua in 2 incubatoare
Alt ceva vreau sa intreb. dupa incubatie a rezultat 110 pui, 30pui handicapati, 58 pui morti in ou fara sa ciocneasca si 142 oua limpezi .

mi s-a parut cam mare nr de oua limpezi , mentionez ca oualele le-am cumparat de la un crescator cu specificatia pt. incubare. oare s-a imi fi dat printre ele si oua de consum? pt ca este un nr fff mare de oua care nu s-au dezvoltat

eu am citit undeva si mi-a zis si tipul de la care cumpar eu ouala pt incubat ca procentajul de oua limpezi este de maxim 10% , si asa si este ca eu am spart ouale din care nu au mai iesit pui si am fasit din 140 de oua 11 limpezi restul erau cu pui morti in diferite faze de dezvoltare...eu zic sa incerci sa cumperi oua din alta parte daca ai avut asa de multe oua limpezi.. bafta in continuare

inseamna ca am luat teapa cu oualele dar cum se recunosc cele de incubat de cele deconsum ca plodul nu se vede

poi din cate am inteles eu nu ai cum sa le recunosti trebuie sa ai o persoana de incredere de la cine le cumperi
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyVin Apr 06, 2012 2:25 pm

buna seara,scuze ca ma bag in discutie,eu am avut din curiozitate oua de consum 5 bucati si au iesit toti sanatosi,azi au 2 saptamani si sunt la fel ca ceilalti 76...nu am verificat din cele de incubat ca nu-mi place,dar la mana am simtit unul care parea gol ,probabil limpede...am 81 din 139 de oua
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptySam Apr 07, 2012 1:19 pm

o sa va impart si din experienta mea
primul incubator cale l am pus cu 140 oua mi au murit 40 in ou dupa ce au ciocnit fara sa i ajut deloc doar am pulverizat apa la aceeasi temp ca in incubator al doilea incubator numai ce am dus 79 pui din 125 la ferma, rezultate mai bune pt ca puii i am ajutat
dupa ce ciocnesc daca nuu continua sa sparga coaja in urmatoarele 6 ore am cojit unde au ciocnit ei dar nu am rupt pielita aia alba si am udat des cu apa calda tinuta tot in incubator intr un pulberizator mic
daca sparg coaja si nu au umiditate se usuca puii si mor asta am vazut la mine
la al doilea incubator am pierdut numai 7 sau 8 pui restul limpezi oricum fata de primul unde mi au murit 40 e mai bine
asa data viitoare incearca cu 2 sau 3 asa cum am facut eu sa vezi rezultatele
atentie daca rupi pielita alba si da sangele sunt mari sanse sa moara puiul
succes bounce bounce bounce
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 4:17 am

Sorina a scris:
buna seara,scuze ca ma bag in discutie,eu am avut din curiozitate oua de consum 5 bucati si au iesit toti sanatosi,azi au 2 saptamani si sunt la fel ca ceilalti 76...nu am verificat din cele de incubat ca nu-mi place,dar la mana am simtit unul care parea gol ,probabil limpede...am 81 din 139 de oua
Ce inseamna oua de consum? Ai avut sau nu cocosi intre ele?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 7:45 am

gabrielbalc a scris:
Sorina a scris:
buna seara,scuze ca ma bag in discutie,eu am avut din curiozitate oua de consum 5 bucati si au iesit toti sanatosi,azi au 2 saptamani si sunt la fel ca ceilalti 76...nu am verificat din cele de incubat ca nu-mi place,dar la mana am simtit unul care parea gol ,probabil limpede...am 81 din 139 de oua
Ce inseamna oua de consum? Ai avut sau nu cocosi intre ele?

da gabrielbalc am 24 de fete si 4 baieti, adulte...eu am pus din curiozitate sa vad daca ies le-am insemnat si surpriza Rolling Eyes au iesit Laughing
atentie!!!eu nu am intors ouale,am miscat ca o barca TOT...din 12 in 12 ore...
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 8:44 am

Pai de ce le zici oua de consum? Ai un procent destul de bun de cocosi la ele. Nu e de mirare ca au iesit. Sau ai pastrat ouale la frigider? Chiar si cu miscarea aia de balans ce ai facut-o tot s-au rotit ouale.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 8:47 am

gabrielbalc a scris:
Pai de ce le zici oua de consum? Ai un procent destul de bun de cocosi la ele. Nu e de mirare ca au iesit. Sau ai pastrat ouale la frigider? Chiar si cu miscarea aia de balans ce ai facut-o tot s-au rotit ouale.
Probabil are cocsi harnici Razz
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 9:01 am

Laughing Laughing Laughing cred ca sunt harnici,le alearga de le sar fulgii Laughing Laughing

nu am tinut la frigider,le-am pus direct,fara sa le tin cu capul in jos 12 ore Very Happy
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 9:04 am

Atunci sunt oua bune pentru incubat nu neaparat oua pentru consum. Sa nu inducem oamenii in eroare. Eu cand am auzit de oua pentru consum m-am gandit ca nu aveti cocosi deloc si ati tinut ouale la frigider.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 9:08 am

scuze gabrielbalc sti ca sunt noua in domeniul acesta si e posibil sa ma incurc pe termeni,mersi pentru atentionare cheers

stiam ca matca e de 3 puicute la 1 cocos si nu credeam ca se pot pune la incubat cu atati cocosei Laughing
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 10:52 am

Nu e nici o problema. Se pot pune la incubat si cu un procent mai mic de cocosi. Eu de ex. am pus la incubat oua de la prepelite cu ratie de 1:7 (cocosi:gainuse) si mi-au iesit din 60 de oua 40 de pui. Acuma sigur ca matca e de 1 cocos la 3 gainuse (microferma din bv zice chiar 1 cocos la 2,5 gainuse). Eu pentru ouale de tratament si consum nu am deloc cocosi la ele. Mi se pare inutil sa le streseze. E o prostie ca ouale de tratament trebuie sa fie fecundate si nu stiu de unde a pornit chestia asta si pe ce date concrete se bazeaza.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 11:01 am

gabrielbalc a scris:
Nu e nici o problema. Se pot pune la incubat si cu un procent mai mic de cocosi. Eu de ex. am pus la incubat oua de la prepelite cu ratie de 1:7 (cocosi:gainuse) si mi-au iesit din 60 de oua 40 de pui. Acuma sigur ca matca e de 1 cocos la 3 gainuse (microferma din bv zice chiar 1 cocos la 2,5 gainuse). Eu pentru ouale de tratament si consum nu am deloc cocosi la ele. Mi se pare inutil sa le streseze. E o prostie ca ouale de tratament trebuie sa fie fecundate si nu stiu de unde a pornit chestia asta si pe ce date concrete se bazeaza.
Stiu ca nu scriu in topicu corespunzator,da nu am vrut sa incep una noua. Intrebarea mea este ca voi cum faceti cu lumina? Pentru ca trebuie sa aiba 16-18 ore de lumina,deci candva trebuie aprins si stins becu... Mie nu prea mi-a placea ca in ficare zi la o anumita ora sa ma duc la ei sa sting lumina si dimineata sa aprind (sa zicem la 23:00 stins si 06:00 aprins..)Ar fi bun ceva mecanism programabil.. Are cineva asa ceva? S-au exista?
Ps. Stiu ca asi putea sa fac in acelasi timp ca si cand dau mancare si apa,dar asta n-as rezolva in zori,ca oricum le dau o cantitate ca totdeauna mai au mancare destule cand ma duc la ei... Question Smile
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 11:34 am

Eu le aprind limina la ora 6 si o sting la ora 22 in fiecare zi. Cu siguranta sunt si sisteme automate.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua EmptyDum Apr 08, 2012 12:01 pm

Szabi a scris:
gabrielbalc a scris:
Nu e nici o problema. Se pot pune la incubat si cu un procent mai mic de cocosi. Eu de ex. am pus la incubat oua de la prepelite cu ratie de 1:7 (cocosi:gainuse) si mi-au iesit din 60 de oua 40 de pui. Acuma sigur ca matca e de 1 cocos la 3 gainuse (microferma din bv zice chiar 1 cocos la 2,5 gainuse). Eu pentru ouale de tratament si consum nu am deloc cocosi la ele. Mi se pare inutil sa le streseze. E o prostie ca ouale de tratament trebuie sa fie fecundate si nu stiu de unde a pornit chestia asta si pe ce date concrete se bazeaza.
Stiu ca nu scriu in topicu corespunzator,da nu am vrut sa incep una noua. Intrebarea mea este ca voi cum faceti cu lumina? Pentru ca trebuie sa aiba 16-18 ore de lumina,deci candva trebuie aprins si stins becu... Mie nu prea mi-a placea ca in ficare zi la o anumita ora sa ma duc la ei sa sting lumina si dimineata sa aprind (sa zicem la 23:00 stins si 06:00 aprins..)Ar fi bun ceva mecanism programabil.. Are cineva asa ceva? S-au exista?
Ps. Stiu ca asi putea sa fac in acelasi timp ca si cand dau mancare si apa,dar asta n-as rezolva in zori,ca oricum le dau o cantitate ca totdeauna mai au mancare destule cand ma duc la ei... Question Smile
EXISTA PRIZA PROGRAMABILA EU DINAIA AM SI NU ESTE SCUMPA EU AM DAT PE EA 12 LEI
Sus In jos
Continut sponsorizat





pui morti in oua Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in oua   pui morti in oua Empty

Sus In jos
 
pui morti in oua
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!
» pui morti in primele zile de viata
» SUPARAT....mi-au murit o multime de pui
» INCUBATIAA
» pui morti in oua..!!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: