forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 tratament rani

In jos 
+5
b_laur14
rozalia
PrepeliteBrasov
Sasha20
robotboy
9 participanți
AutorMesaj
robotboy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 53
Data de inscriere : 20/02/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyLun Mar 07, 2011 8:41 am

tratati cu ceva ranile pe care si le fac prepelitele? albastrul de metil este bun pt asa ceva ? multumesc
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptySam Mar 19, 2011 7:13 am

Sal
Eu sunt incepator dar am avut destule cazuri de rani la prepelite eu nu le-am tratat cu nimic le-am pus pe cele ranite separat intr-o cutie si sau vindecat in cateva zile.
eu am avut mai multi cacosi decat trebuia le-am ales pe cele mai desvoltate pe restu le-a asteptat cutitul. Dar inainte le-am urmarit un pic si am gasit un cocos mai agresiv si si el a avut aceeasi soarta:cutitul
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptySam Sept 10, 2011 7:12 pm

robotboy a scris:
tratati cu ceva ranile pe care si le fac prepelitele? albastrul de metil este bun pt asa ceva ? multumesc

Apa oxigenata, apoi spray cu antibiotic (terramycin); pasarile apoi se izoleaza pana la vindecare apoi se reintegreaza cu celelalte.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyDum Dec 04, 2011 4:31 am

Eu de obicei , le tratez cu alifie de galbenele ranile. face minuni.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptyLun Dec 05, 2011 2:33 pm

rozalia a scris:
Eu de obicei , le tratez cu alifie de galbenele ranile. face minuni.

Ar trebui sa aibe efectul scontat, mai ales daca e o crema facuta calitativ. Bravo rozalia Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyMar Dec 06, 2011 12:15 am

Buna, cum eu am gradina ( mica) toata vara am galbenele, toata vara ca o furnicuta le culeg Very Happy si cum vie iarna fac eu personal alifie. Razz .daca doriti am reteta:)
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptyMar Dec 06, 2011 12:38 pm

Sigur ca dorim!Multumim anticipat.Ne intereseaza tot ce tine de sanatatea dragalaselor noastre.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyMier Dec 07, 2011 3:45 am

Alifie galbenele
Se iau 2 pumni de flori, frunze si tulpini, se vor taia marunt, se vor pune in 1 kg unt, margarina sau untura de porc, fara sare, 50 g ceara de albine, iar cu o lingura din lemn se va amesteca pana capata culoarea maronie, apoi se lasa la macerat pana a doua zi, cand se incalzeste si se strecoara prin tifon. Se tine la frigider in borcane sau cutii.

Se trateaza prin masarea usoara a zonei afectate: varicele, flebita, ulcerul varicos, diverse fistule, degeraturile, arsurile, cancerul mamar, leziuni ale sanului, se reduc cicatricile, impotriva ciupercilor de la picioare, a umflaturilor, abceselor, pustulelor, reumatismului.

( luat de pe net, incercat de mine )
Noi femeile putem sa ne mai transmitem si alte retete Smile de altfel eu sunt mai mult pe chestii naturale....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratat rani -oameni :)   tratament rani EmptyMier Dec 07, 2011 4:32 am

ingrediente

0,5 kg orez +
1,5 kg zahar +
3,5 l apa
2 boabe cuisoare+
1 buc scortisoara
100 gr. stafide galbene
1 buc vanília +
20 gr. drojdie +
2 buc. lamaie+


Din zahar si apa fierbem un sirop,lasam sa se raceasca
,siropul racit turnam pe orezul spalat ( borcan de 5 l.).Introduc in borcan, vanilia , drojdia, scortisoara, cuisoarele , o lamaie taian in doua cu coaja cu tot, cealalta lamaie curatat ,taiat felii. Borcanul leg cu celofan,fac gauri pe celofan cu un ac. 1 luna nu ma ating de el pe urma strecor , iar la cateva zile mai strecor o data. Obtin un Martini,( fara E -uri ) foarte bun langa o friptura de prepelite Smile
Pofta buna si spor la treaba
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyMier Dec 07, 2011 12:59 pm

Rozalia multumesc inca o data pentru reteta de galbenele.Sant convins ca este eficace si ma grabesc sa o fac.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyJoi Dec 08, 2011 10:43 am


Familia mea , decand avem pe scumpii nostrii prepelite, folosim oua in loc de sampon. ( aprox. 2 ani )
Cei cu parul scurt - 3 oua amestecat bine cu o lingura de bicarbonat , se spala de doua ori, se limpezeste parul cu otet indoit cu apa ( cel mai preferabil otet de mere - am reteta si pentru otet de mere )si aveti un par matasos , frumos, sanatos , sampon ieftin.
Sa avem sanatate!

Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptyJoi Dec 08, 2011 11:40 am

sarut mana vrem si noi reteta de otet de mere!multumim!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani :)   tratament rani EmptyJoi Dec 08, 2011 12:45 pm

Otetul de mere amelioreaza multe afectiuni ale sanatatii: reumatism degenerativ, colecistita, hipoaciditate, obezitate sau inapetenta. Cumparat sau preparat in casa, este indicat a fi folosit frecvent.

Afisam mai jos o modalitate de preparare:



Reteta. Otet de mere.

Ingrediente:


3 kg mere



3 l apa


300 g miere


30 g drojdie de bere

Mod de preparare:



Pentru preparerea otetului de mere, acestea se spala, se inlatura partile mai putin sanatoase, dupa care se rad pe razatoarea mare, folosindu-se si cotoarele.


In apa fiarta se dizolva mierea si drojdia si se toarna peste merele rase, intr-un vas mare.

Vasul se pastreaza descoperit intr-o camera cu temperatura de 20 - 30 grade Celsius. Pentru ca procesul de otetire sa decurga in bune conditii, vasul nu trebuie expus la lumina soarelui, ci trebuie sa fie asezat la intuneric pentru a nu fi impiedicata fermentarea.

Dupa 10 zile se strecoara prin tifon. Sucul obtinut se toarna in borcane. Se leaga la gura cu tifon si se pastreaza la aceeasi temperatura pentru continuarea fermentatiei. Fermentatia s-a terminat cand lichidul se linisteste si se limpezeste.

Acest proces poate dura intre 40 - 60 de zile.

Otetul de mere se pastreaza in sticle si se depoziteaza intr-un loc racoros.
( luat de pe net ) incercat

Sa avem sanatate

Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: sampon din oua de prepelite   tratament rani EmptyVin Dec 09, 2011 4:19 am

samponul nostru de foarte mult timp:
par scurt - 3 oua de prtepelite , bat cu o furculita la care adaug o lingura de bicarbonat,nu se adauga apa
la par lung 4 - 5 oua + bicarbonat. Dupa spalare ( aici se imparte in doua materialul obtinut, spalam parul de dou ori , dupa care ne clatim cu otetu de mere + apa , ori otet normal
reteta super, nu matreata, nu cade parul,...
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptyLun Feb 20, 2012 1:43 am

robotboy a scris:
tratati cu ceva ranile pe care si le fac prepelitele? albastrul de metil este bun pt asa ceva ? multumesc

Din pacate daca sunt multe in cusca se ciupesc, daca una este ranita atunci toate vor lovi in ea pana moare, am observat ca nu le place sa fie inghesuite, asa ca daca vrei sa nu ai probleme cu ciupitul lasa mai putine in cusca si se rezolva, atentie daca muti in alta cusca o prepelita urmareste sa nu fie omorata, am urmarit acest fenomen si nu stiu clar care ar fi cauza, la un moment dat au inceput sa omoare masculii pale
Deci daca ai ranite punele toate separat, se vindeca, dar daca le muti iarasi cu celelalte vor fi lovite pana mor.
Este totusi ciudat acest comportament.....oare care ar fi cauzele ?

---------------------------------------------

De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

tratament rani Empty
MesajSubiect: tratament rani   tratament rani EmptyLun Mar 12, 2012 9:04 am

Eu nu folosesc albastru de metil, le tratez cu alifie din galbenele, am avut un cocos, posibil nu a fost acceptat. A fost scalpat, l-am uns cu alifie e galbenele de 2 ori, este bine.
Se gaseste la farmacie, ori faceti d-voastra la vara.
Sus In jos
ghiulosu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/04/2012

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptySam Apr 07, 2012 2:44 pm

canibalismul apare si la porci si la gaini....in crecatorii...asa cum ai spun din cauza unor densitati prea mari dar uneori si din cauza unui procent prea mic de proteina in hrana
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptyDum Apr 08, 2012 4:24 am

ghiulosu a scris:
canibalismul apare si la porci si la gaini....in crecatorii...asa cum ai spun din cauza unor densitati prea mari dar uneori si din cauza unui procent prea mic de proteina in hrana

Corect; cauze pot fi mai multe, de ex. urmare a unor greseli de crestere. Multi crescatori nu au studii elementare de etologie, si fac greseli grave de genul introducerii de pasari noi direct intre cele vechi, fara carantina si fara acomodare, si se mira de ce pasarile vechi agreseaza / omoara intrusul / intrusii. Pentru aceiasi incepatori, e mai greu de diferentiat ranile sau cauza decesului de canibalism [depinde si cum le furajeaza, depinde si de densitate etc. - poate fi si cumul de cauze].
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani EmptySam Iun 02, 2012 3:09 am

Salut. Sunt si eu nou pe aici si mai ales in ceea ce priveste cresterea prepelitelor.Dupa cum am citit este bine sa icep cu 25-50 de capete pentru a nu avea surprize nedorite. Asa ca am cumparat 25 de capete o baterie si m-am apucat de treaba hrana le-am cumparat de la un magazin cu hrana de animale si pasari, hrana prepelitelor fiind fabricata in slobozia, la cateva zile dupa ce le-am cuparat am gasit una moarta din motive necunoscute, apoi am inceput sa gasesc ranite printre ele, le-am separat momentan am 4 separate cand am incercat sa le bag la loc celelate le-au tabarat si au inceput sa le bata asa ca am renuntat si le-am scos din nou si le tin separate. cu cele 4 separate nu mai am probleme sut bine le-am tratat ranile cu albastru de metil si acum astept sa le creasca fulgii in zonele afectate de ciupituri. La inceput am crezut ca este vb de simplu fapt ca ele sunt din custi diferite, insa se pare ca, colegul nostru are dreptate ca lor nu le place sa stea inghesuite, sincer sper sa nu mai am probleme cu ele si nici sa imi mai moara. Daca mai aveti ceva sfaturi sa imi dati vas fi foarte recunoscator.
Sus In jos
Continut sponsorizat





tratament rani Empty
MesajSubiect: Re: tratament rani   tratament rani Empty

Sus In jos
 
tratament rani
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» alutor tratament
» retete-tratament
» Boala la ochi
» oua(tratament ,consum ,incubare)pui,prepelite.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: