forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 alutor tratament

In jos 
+3
mdumitru
rozalia
simetrie
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyJoi Apr 19, 2012 5:26 am

chiar nu stie nimeni ce antibiotic sa dau?????leam dat oxitetraciclina la recomandarea unui med.vet.este bine?mai vad acici pe forum si de enrofloxacina.asta este buna??sau le pot da pe amindoua??si am mai auzit si sa pun in apa albastru de metil pentru desinfectie.este bun?va rog citeva raspunsuriiii.voi nu vati lovit cu boala asta la prepelite??mentionez ca lumina au suficienta,mincare cred eu ca este buna de la balotesti.curentii de aer nu sunt.dar mentionez ca nu am desifectat camera si custile cind leam adus.custile leam confectionat eu. incerc sa invat si eu dar nici ele sa nu sufere.multumesc pentru ajutor.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 4:21 am

despre ce este totusi vorba ? nu intelg..
Sus In jos
mdumitru
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 43
Data de inscriere : 06/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 7:57 am

Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
Sus In jos
http://www.schulz.st
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament    alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 8:13 am

cu medicamentele nu se joaca.pentru asta am eu 2 medici vetrinari. cand constat ceva suspicios, iau prepelita si ma duc la amandoua doctorite.
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 8:42 am

mdumitru a scris:
Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
iti multumesc pentru raspuns.alex77 il gasesc tot aici pe forum? hai sati zic totusi ce au.au de jur imprejurul ochilor niste puncte sau basicute mici rosiatice.nici nu stiu cum sa le zic.un fel de conjuctivita.si cam in 2-3 zile cresc de nu mai pot sa deschida ochiul.practic sunt oarbe.mai nou lea iesit si la urechi si se umfla.1 are si la cioc la imbinare.am tot cautat pe la veterinari si farmaci sa ma lamureasca cineva si nu se pricep la pasari.in buc.este mai greu sa gasesti med.vet.am gasit pe cineva care are un pet shop.si nasisul este med.vet.in provincie si am vb.cu el la tel si mia pus tot felul de intrebari.cum ar fi.daca lea iesit la ghiare,la cioc,si in cioc.atunci nu aveau decit la ochi.mai putin acum cind au si la cioc 1.dar atit.si mia recomandat oxitetraciclina.leam dat azi am 3 zile.se pare ca sunt mai bine,la multe au dat inapoi bubitele.mai putin 2 care nu vad deloc 2-3care nu vad cu un ochi.mia zis sa le dau 5 zile.acum astept sa vad daca da rezultate tratamentul.voi ce parere aveti????vati lovit si voi de boala asta?prostie am facut si eu ca nu am desinfectat nici custile pe care leam facut eu si nici camera pe care am amenajato special pentru ele.si nici albastru de metil nu am pus in apa.ce desinfectant sa iau si de cite ori sa desinfectez.si cit albastru de metil pun in 1k de apa si ce perioada?? siti multumesc ori cum pentru raspuns.
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 8:44 am

rozalia a scris:
despre ce este totusi vorba ? nu intelg..
iti multumes si ti rozalia pentru raspun.iam povestit lu mdumitru povestea mea.mersi inca o data si astept si parerea ta.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 11:59 am

te rog sa-mi trimiti o poza cu ele, luni am sa trec pe la medicii mei veterinari, am sa le arat si sa vad ce spun. Daca sunt deacord sa-ti dau nr.lor de telefon, cu cea mai mare placere. Mai ales la una dintre doctorite, tata ei ( pensionar ) este brici ca medic veterinar. el a constatat cand aveam probleme din cauza furajelor si imi mureau pe capete. Prea multa proteina , de la vetland, pe urma de la vivabio surprizele. Daca azi imi trimiti pozele, maine incerc sa-o sun .
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyVin Apr 20, 2012 1:30 pm

simetrie a scris:
mdumitru a scris:
Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
iti multumesc pentru raspuns.alex77 il gasesc tot aici pe forum? hai sati zic totusi ce au.au de jur imprejurul ochilor niste puncte sau basicute mici rosiatice.nici nu stiu cum sa le zic.un fel de conjuctivita.si cam in 2-3 zile cresc de nu mai pot sa deschida ochiul.practic sunt oarbe.mai nou lea iesit si la urechi si se umfla.1 are si la cioc la imbinare.am tot cautat pe la veterinari si farmaci sa ma lamureasca cineva si nu se pricep la pasari.in buc.este mai greu sa gasesti med.vet.am gasit pe cineva care are un pet shop.si nasisul este med.vet.in provincie si am vb.cu el la tel si mia pus tot felul de intrebari.cum ar fi.daca lea iesit la ghiare,la cioc,si in cioc.atunci nu aveau decit la ochi.mai putin acum cind au si la cioc 1.dar atit.si mia recomandat oxitetraciclina.leam dat azi am 3 zile.se pare ca sunt mai bine,la multe au dat inapoi bubitele.mai putin 2 care nu vad deloc 2-3care nu vad cu un ochi.mia zis sa le dau 5 zile.acum astept sa vad daca da rezultate tratamentul.voi ce parere aveti????vati lovit si voi de boala asta?prostie am facut si eu ca nu am desinfectat nici custile pe care leam facut eu si nici camera pe care am amenajato special pentru ele.si nici albastru de metil nu am pus in apa.ce desinfectant sa iau si de cite ori sa desinfectez.si cit albastru de metil pun in 1k de apa si ce perioada?? siti multumesc ori cum pentru raspuns.


Salut,
O mica prima intrebare- custile sunt confectionate din lemn?
Prima ta gresala a fost ca nu ai dezinfectat custile.
Poate fi o raie aviara. http://www.vetonline.ro/raia_perusilor.html# poti sa te uiti la acest link si sa vezi daca seamana. linkul este cu un perus dar este la fel si la alte pasari.
Ca un prim ajutor pe care vi-l pot da este sa luati o prepelita bolnava si sa v-a duceti pana la IDSA in cadrul facultati de medicina veterinara bucuresti care este pe splaiul unirii si cereti un diagnostic si o experitza. costa undeva in jur de 100 -200 lei. este cred cel mai bun sfat.
Cat despre antibiotice Oxitetraciclina Si Enrofloxacina au roluri asemanatoare dar nu pot fi administrate simultan.
Va doresc o seara placuta si sper sa rezolvati cat mai repede problema si fara prea multe sacrificii.

Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptySam Apr 21, 2012 1:24 am

Alex77 a scris:
simetrie a scris:
mdumitru a scris:
Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
iti multumesc pentru raspuns.alex77 il gasesc tot aici pe forum? hai sati zic totusi ce au.au de jur imprejurul ochilor niste puncte sau basicute mici rosiatice.nici nu stiu cum sa le zic.un fel de conjuctivita.si cam in 2-3 zile cresc de nu mai pot sa deschida ochiul.practic sunt oarbe.mai nou lea iesit si la urechi si se umfla.1 are si la cioc la imbinare.am tot cautat pe la veterinari si farmaci sa ma lamureasca cineva si nu se pricep la pasari.in buc.este mai greu sa gasesti med.vet.am gasit pe cineva care are un pet shop.si nasisul este med.vet.in provincie si am vb.cu el la tel si mia pus tot felul de intrebari.cum ar fi.daca lea iesit la ghiare,la cioc,si in cioc.atunci nu aveau decit la ochi.mai putin acum cind au si la cioc 1.dar atit.si mia recomandat oxitetraciclina.leam dat azi am 3 zile.se pare ca sunt mai bine,la multe au dat inapoi bubitele.mai putin 2 care nu vad deloc 2-3care nu vad cu un ochi.mia zis sa le dau 5 zile.acum astept sa vad daca da rezultate tratamentul.voi ce parere aveti????vati lovit si voi de boala asta?prostie am facut si eu ca nu am desinfectat nici custile pe care leam facut eu si nici camera pe care am amenajato special pentru ele.si nici albastru de metil nu am pus in apa.ce desinfectant sa iau si de cite ori sa desinfectez.si cit albastru de metil pun in 1k de apa si ce perioada?? siti multumesc ori cum pentru raspuns.


Salut,
O mica prima intrebare- custile sunt confectionate din lemn?
Prima ta gresala a fost ca nu ai dezinfectat custile.
Poate fi o raie aviara. http://www.vetonline.ro/raia_perusilor.html# poti sa te uiti la acest link si sa vezi daca seamana. linkul este cu un perus dar este la fel si la alte pasari.
Ca un prim ajutor pe care vi-l pot da este sa luati o prepelita bolnava si sa v-a duceti pana la IDSA in cadrul facultati de medicina veterinara bucuresti care este pe splaiul unirii si cereti un diagnostic si o experitza. costa undeva in jur de 100 -200 lei. este cred cel mai bun sfat.
Cat despre antibiotice Oxitetraciclina Si Enrofloxacina au roluri asemanatoare dar nu pot fi administrate simultan.
Va doresc o seara placuta si sper sa rezolvati cat mai repede problema si fara prea multe sacrificii.

mulumesc alex de reaspuns.cusile sunt din lemn.si da nu am desinfecat cusitle si nici cam.am vazut pozele.nu arata asa, au numai la ochi si mai nou la citeva lea iesit si la urechi.acum a4 zi vad ca le merge mai bine.la marea majoritate la care incepuse sa le apara a dat inapoi si nu mai au nimic.si la cele citeva care nu vad de loc si la cele cu un achi a incept sa se usuce Very Happy bubitele bounce .sper sa le treaca si lor.acum o intrebare.dupa astea 5 zile de tratament fac pauza si revin cu iel??si daca da cit fac pauza??multumesc inca o data.si inca ceva am intrat la tine si am vazut raspunsurile pe care leai dat la alti.nr.de tel.este al tau?stau aproape de tine cu munca la metrou costin giorgian.tear deranja daca teas suna?
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptySam Apr 21, 2012 1:32 am

rozalia a scris:
te rog sa-mi trimiti o poza cu ele, luni am sa trec pe la medicii mei veterinari, am sa le arat si sa vad ce spun. Daca sunt deacord sa-ti dau nr.lor de telefon, cu cea mai mare placere. Mai ales la una dintre doctorite, tata ei ( pensionar ) este brici ca medic veterinar. el a constatat cand aveam probleme din cauza furajelor si imi mureau pe capete. Prea multa proteina , de la vetland, pe urma de la vivabio surprizele. Daca azi imi trimiti pozele, maine incerc sa-o sun .
multumesc de raspuns rozalia.nu am facut poze.dar cred ca le merge mai bine.iam raspuns si lui alex.multumesc ori cum pentru intentia de ajutor.si imi pre bine ca mai sunt si oameni pe aici care mai dau si la alti o mina de ajutor si un sfat bun.ca marea majoritate de aici dau raspunsuri evazive si putin eronate.nu stiu de ce asa rautate.daca ai cit de cit cunostinte in domeniu si teai lovit de aceleas probleme.ajuta si pe altul care nu are exparienta de loc.dar asa este lumea.doar nu o schimb eu acum.nu?mai vb.ori cum pe aici.si inca o data mersi mult. te voi tine la curent.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptySam Apr 21, 2012 7:28 am

imi pare bine , ca sunt bine, imi pare nespus de bine ca este si medic veterinar printre noi pe forum. Totusi ce au avut?
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptySam Apr 21, 2012 8:01 am

Simetrie imi pare rau ca ti s-au imbolnavit pasarile si sper sa le faci bine.
Eu sunt inca incepator, sau nici macar incepator pentru ca inca nu mi-au iesit puii; le-a facut sotul o maternitate din lemn si acum dupa ce am vazut ce ai patit tu cu micile vietati ma intrebam daca ar trebui sa o dezinfectez prima data, si daca da, cu ce? Va multumesc anticipat!
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptySam Apr 21, 2012 12:40 pm

simetrie a scris:
rozalia a scris:
te rog sa-mi trimiti o poza cu ele, luni am sa trec pe la medicii mei veterinari, am sa le arat si sa vad ce spun. Daca sunt deacord sa-ti dau nr.lor de telefon, cu cea mai mare placere. Mai ales la una dintre doctorite, tata ei ( pensionar ) este brici ca medic veterinar. el a constatat cand aveam probleme din cauza furajelor si imi mureau pe capete. Prea multa proteina , de la vetland, pe urma de la vivabio surprizele. Daca azi imi trimiti pozele, maine incerc sa-o sun .
multumesc de raspuns rozalia.nu am facut poze.dar cred ca le merge mai bine.iam raspuns si lui alex.multumesc ori cum pentru intentia de ajutor.si imi pre bine ca mai sunt si oameni pe aici care mai dau si la alti o mina de ajutor si un sfat bun.ca marea majoritate de aici dau raspunsuri evazive si putin eronate.nu stiu de ce asa rautate.daca ai cit de cit cunostinte in domeniu si teai lovit de aceleas probleme.ajuta si pe altul care nu are exparienta de loc.dar asa este lumea.doar nu o schimb eu acum.nu?mai vb.ori cum pe aici.si inca o data mersi mult. te voi tine la curent.
Ce surprize ai avut cu Vivabio?
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyDum Apr 22, 2012 2:50 am

simetrie a scris:
Alex77 a scris:
simetrie a scris:
mdumitru a scris:
Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
iti multumesc pentru raspuns.alex77 il gasesc tot aici pe forum? hai sati zic totusi ce au.au de jur imprejurul ochilor niste puncte sau basicute mici rosiatice.nici nu stiu cum sa le zic.un fel de conjuctivita.si cam in 2-3 zile cresc de nu mai pot sa deschida ochiul.practic sunt oarbe.mai nou lea iesit si la urechi si se umfla.1 are si la cioc la imbinare.am tot cautat pe la veterinari si farmaci sa ma lamureasca cineva si nu se pricep la pasari.in buc.este mai greu sa gasesti med.vet.am gasit pe cineva care are un pet shop.si nasisul este med.vet.in provincie si am vb.cu el la tel si mia pus tot felul de intrebari.cum ar fi.daca lea iesit la ghiare,la cioc,si in cioc.atunci nu aveau decit la ochi.mai putin acum cind au si la cioc 1.dar atit.si mia recomandat oxitetraciclina.leam dat azi am 3 zile.se pare ca sunt mai bine,la multe au dat inapoi bubitele.mai putin 2 care nu vad deloc 2-3care nu vad cu un ochi.mia zis sa le dau 5 zile.acum astept sa vad daca da rezultate tratamentul.voi ce parere aveti????vati lovit si voi de boala asta?prostie am facut si eu ca nu am desinfectat nici custile pe care leam facut eu si nici camera pe care am amenajato special pentru ele.si nici albastru de metil nu am pus in apa.ce desinfectant sa iau si de cite ori sa desinfectez.si cit albastru de metil pun in 1k de apa si ce perioada?? siti multumesc ori cum pentru raspuns.


Salut,
O mica prima intrebare- custile sunt confectionate din lemn?
Prima ta gresala a fost ca nu ai dezinfectat custile.
Poate fi o raie aviara. http://www.vetonline.ro/raia_perusilor.html# poti sa te uiti la acest link si sa vezi daca seamana. linkul este cu un perus dar este la fel si la alte pasari.
Ca un prim ajutor pe care vi-l pot da este sa luati o prepelita bolnava si sa v-a duceti pana la IDSA in cadrul facultati de medicina veterinara bucuresti care este pe splaiul unirii si cereti un diagnostic si o experitza. costa undeva in jur de 100 -200 lei. este cred cel mai bun sfat.
Cat despre antibiotice Oxitetraciclina Si Enrofloxacina au roluri asemanatoare dar nu pot fi administrate simultan.
Va doresc o seara placuta si sper sa rezolvati cat mai repede problema si fara prea multe sacrificii.

mulumesc alex de reaspuns.cusile sunt din lemn.si da nu am desinfecat cusitle si nici cam.am vazut pozele.nu arata asa, au numai la ochi si mai nou la citeva lea iesit si la urechi.acum a4 zi vad ca le merge mai bine.la marea majoritate la care incepuse sa le apara a dat inapoi si nu mai au nimic.si la cele citeva care nu vad de loc si la cele cu un achi a incept sa se usuce Very Happy bubitele bounce .sper sa le treaca si lor.acum o intrebare.dupa astea 5 zile de tratament fac pauza si revin cu iel??si daca da cit fac pauza??multumesc inca o data.si inca ceva am intrat la tine si am vazut raspunsurile pe care leai dat la alti.nr.de tel.este al tau?stau aproape de tine cu munca la metrou costin giorgian.tear deranja daca teas suna?

Imi pare bine sa aud ca incep sa se faca bine. asta este un lucru foarte bun. dar totusi ar trebui sa te duci sa faci un control ceva la IDSA sa vezi ce a fost. putea sa fie si o alergie la un furaj cine stie.
Acela este nr meu de telefon si ma poti suna oricand doresti, nu ma deranjeaza sa fiu sunat de catre un crescator de prepelite fie el m ic sau mare.
Va doresc o Duminica placuta.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyDum Apr 22, 2012 1:02 pm

prima data ,cand am inceput sa tin prepelite,cumparam de la vetland, este o firma care vinde furaje, pe vremea respectiva imi mureau prepelitele, prea multe proteine , iar vivabio, - am gasit niste graunte mari in mixuri.Nu am observat , decat foarte tarziu. Nu mai cumpar de la ei. Decand cumpar de la ferma din Brasov, le merge foarte bine. Am la oua, in prostie. De ieri fac selectie lacele mai batrane, am gasit 8 babute care nu mai oua.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyDum Apr 22, 2012 1:22 pm

rozalia a scris:
prima data ,cand am inceput sa tin prepelite,cumparam de la vetland, este o firma care vinde furaje, pe vremea respectiva imi mureau prepelitele, prea multe proteine , iar vivabio, - am gasit niste graunte mari in mixuri.Nu am observat , decat foarte tarziu. Nu mai cumpar de la ei. Decand cumpar de la ferma din Brasov, le merge foarte bine. Am la oua, in prostie. De ieri fac selectie lacele mai batrane, am gasit 8 babute care nu mai oua.
Eu nu prea reusesc sa le selectez pe aia la care nu se vede dupa culoare Sad La cloaca nu pot sa ma uit asa de tare dau din picioare si mie mila sa le strang... affraid
Adica sexul Very Happy
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 1:48 am

Sazbi , este usor, prima data ma uit in jurul gatului care este mai inchis la culoare,( ca si un guler mai inchis ) normal pe urma ( stau mai mult) cocosii striga altfel, pe urma iau rand pe rand la selectie. Nu trebuie sa-ti fie frica ori mila sa te uiti, la femelele partea de jos este curbat Smile uite asa , ca si semnul Very Happy Smile
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 3:07 am

rozalia a scris:
imi pare bine , ca sunt bine, imi pare nespus de bine ca este si medic veterinar printre noi pe forum. Totusi ce au avut?
nu stiu ce au avut.am terminat tratamentul.au mai ramas citeva 5-6cre mai au ochii inchisi,bubitele sau uscat.acum astept sa vad mai departe cum se comporta si daca le trec si lor.zimi si mie ce desinfectant sa iau sa curat custile??mas fi dus unde zicea alex dar momentan nu am bani de analize.mersi mult.
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 3:14 am

maya-g a scris:
Simetrie imi pare rau ca ti s-au imbolnavit pasarile si sper sa le faci bine.
Eu sunt inca incepator, sau nici macar incepator pentru ca inca nu mi-au iesit puii; le-a facut sotul o maternitate din lemn si acum dupa ce am vazut ce ai patit tu cu micile vietati ma intrebam daca ar trebui sa o dezinfectez prima data, si daca da, cu ce? Va multumesc anticipat!
nu stiu cu ce desinfectant sa dai dar am intrebat si eu acum pe rozalia si acum astept sa vad ce zici.bine ar fi sa desinfectezi inainte sai bagi,zic si eu acum ca stan patitul.cu toate ca nu stiu de la ce au avut bubitele.dar invatam.mai citaste pe aici si poate imi zice si mie cineva si atuci stim ce desinfectant sa lom.o zi buna.
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 3:23 am

Alex77 a scris:
simetrie a scris:
Alex77 a scris:
simetrie a scris:
mdumitru a scris:
Te rog sa ne spui mai multe pentru ca fiecare antibiotic are rolul lui. In ceea ce priveste frajul de la balotesti mai bine...mai bine i-ei premixuri de la prepelite bv si iti faci singur furajul sau dac nu iti poti face singur furajul poate te poate ajuta Alex77 daca esti din Bucuresti la fel si cu medicamentele itipoate d-a ori ce sfat petru ca este medic veterinar Very Happy
iti multumesc pentru raspuns.alex77 il gasesc tot aici pe forum? hai sati zic totusi ce au.au de jur imprejurul ochilor niste puncte sau basicute mici rosiatice.nici nu stiu cum sa le zic.un fel de conjuctivita.si cam in 2-3 zile cresc de nu mai pot sa deschida ochiul.practic sunt oarbe.mai nou lea iesit si la urechi si se umfla.1 are si la cioc la imbinare.am tot cautat pe la veterinari si farmaci sa ma lamureasca cineva si nu se pricep la pasari.in buc.este mai greu sa gasesti med.vet.am gasit pe cineva care are un pet shop.si nasisul este med.vet.in provincie si am vb.cu el la tel si mia pus tot felul de intrebari.cum ar fi.daca lea iesit la ghiare,la cioc,si in cioc.atunci nu aveau decit la ochi.mai putin acum cind au si la cioc 1.dar atit.si mia recomandat oxitetraciclina.leam dat azi am 3 zile.se pare ca sunt mai bine,la multe au dat inapoi bubitele.mai putin 2 care nu vad deloc 2-3care nu vad cu un ochi.mia zis sa le dau 5 zile.acum astept sa vad daca da rezultate tratamentul.voi ce parere aveti????vati lovit si voi de boala asta?prostie am facut si eu ca nu am desinfectat nici custile pe care leam facut eu si nici camera pe care am amenajato special pentru ele.si nici albastru de metil nu am pus in apa.ce desinfectant sa iau si de cite ori sa desinfectez.si cit albastru de metil pun in 1k de apa si ce perioada?? siti multumesc ori cum pentru raspuns.


Salut,
O mica prima intrebare- custile sunt confectionate din lemn?
Prima ta gresala a fost ca nu ai dezinfectat custile.
Poate fi o raie aviara. http://www.vetonline.ro/raia_perusilor.html# poti sa te uiti la acest link si sa vezi daca seamana. linkul este cu un perus dar este la fel si la alte pasari.
Ca un prim ajutor pe care vi-l pot da este sa luati o prepelita bolnava si sa v-a duceti pana la IDSA in cadrul facultati de medicina veterinara bucuresti care este pe splaiul unirii si cereti un diagnostic si o experitza. costa undeva in jur de 100 -200 lei. este cred cel mai bun sfat.
Cat despre antibiotice Oxitetraciclina Si Enrofloxacina au roluri asemanatoare dar nu pot fi administrate simultan.
Va doresc o seara placuta si sper sa rezolvati cat mai repede problema si fara prea multe sacrificii.

mulumesc alex de reaspuns.cusile sunt din lemn.si da nu am desinfecat cusitle si nici cam.am vazut pozele.nu arata asa, au numai la ochi si mai nou la citeva lea iesit si la urechi.acum a4 zi vad ca le merge mai bine.la marea majoritate la care incepuse sa le apara a dat inapoi si nu mai au nimic.si la cele citeva care nu vad de loc si la cele cu un achi a incept sa se usuce Very Happy bubitele bounce .sper sa le treaca si lor.acum o intrebare.dupa astea 5 zile de tratament fac pauza si revin cu iel??si daca da cit fac pauza??multumesc inca o data.si inca ceva am intrat la tine si am vazut raspunsurile pe care leai dat la alti.nr.de tel.este al tau?stau aproape de tine cu munca la metrou costin giorgian.tear deranja daca teas suna?

Imi pare bine sa aud ca incep sa se faca bine. asta este un lucru foarte bun. dar totusi ar trebui sa te duci sa faci un control ceva la IDSA sa vezi ce a fost. putea sa fie si o alergie la un furaj cine stie.
Acela este nr meu de telefon si ma poti suna oricand doresti, nu ma deranjeaza sa fiu sunat de catre un crescator de prepelite fie el m ic sau mare.
Va doresc o Duminica placuta.
multumesc de raspuns.nu mam dus acolo ca momentan nu dispun de cei 200.sper sa le treaca,mai stau 2-3 zile.am terminat tratamentul si astept acum sa vad daca da rezultate.zimi te rog ce desinfectant sa cumpar pentru custi si camera?multumesc mult de raspunsuri.si sa sti ca o sa te sun poate ne si intilnim sami dai si mie citeva sfaturi de cum sa fac mincarea..........si tot cemi trebuie aferent iei.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 3:44 am

rozalia a scris:
Sazbi , este usor, prima data ma uit in jurul gatului care este mai inchis la culoare,( ca si un guler mai inchis ) normal pe urma ( stau mai mult) cocosii striga altfel, pe urma iau rand pe rand la selectie. Nu trebuie sa-ti fie frica ori mila sa te uiti, la femelele partea de jos este curbat Smile uite asa , ca si semnul Very Happy Smile
Sa inteleg ca partea de jos a cloacei e curbata(ca si semnu Very Happy Laughing )?
Azi inainte de masa m-am dus le ei,si una a avut ou pe fund si a fost iesita ceva mate sau ce Sad Imi era tare mila de trebuia sal tai,era cu sange peste tot. Sad
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 6:32 am

se mai intampla, trebuie taiata , mai sunt care nu pot sa oua.Smile da, semnul zambetului Smile, baietii au un fel de umflatura , sub codita
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 6:48 am

simetrie a scris:
maya-g a scris:
Simetrie imi pare rau ca ti s-au imbolnavit pasarile si sper sa le faci bine.
Eu sunt inca incepator, sau nici macar incepator pentru ca inca nu mi-au iesit puii; le-a facut sotul o maternitate din lemn si acum dupa ce am vazut ce ai patit tu cu micile vietati ma intrebam daca ar trebui sa o dezinfectez prima data, si daca da, cu ce? Va multumesc anticipat!
nu stiu cu ce desinfectant sa dai dar am intrebat si eu acum pe rozalia si acum astept sa vad ce zici.bine ar fi sa desinfectezi inainte sai bagi,zic si eu acum ca stan patitul.cu toate ca nu stiu de la ce au avut bubitele.dar invatam.mai citaste pe aici si poate imi zice si mie cineva si atuci stim ce desinfectant sa lom.o zi buna.

Un dezinfectant bunicel este Decontaminol de la Romvac la 1L este 87.25lei si il folosesti in concentratie de 1% in preventie si 2% in caz de necesitate.
Sper ca am fost de folos.
Va urez o zi placuta in continuare si cu mari satisfactii.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 1:00 pm

eu dezindectez cu putin clor ( pastile ) , foarte putin. Nu am avut probleme de asa natura sa dezinfectez constructia. Adapatoarele tot cu albastru de metil, pe urma jet de apa.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament EmptyLun Apr 23, 2012 1:05 pm

rozalia a scris:
eu dezindectez cu putin clor ( pastile ) , foarte putin. Nu am avut probleme de asa natura sa dezinfectez constructia. Adapatoarele tot cu albastru de metil, pe urma jet de apa.
Vai albastru de metil Shocked Careva zi am pus si eu pe hranitor sal dzinfectez si lam spalat in ghiuveta...asa a prins credeam c anu mai iese de pe chiuvetanoua de 2-3 luni What a Face What a Face What a Face
Sus In jos
Continut sponsorizat





alutor tratament Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament Empty

Sus In jos
 
alutor tratament
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» retete-tratament
» tratament rani
» Boala la ochi
» oua(tratament ,consum ,incubare)pui,prepelite.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: