forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Ajutor incepator!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Silviu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Data de inscriere : 19/09/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! EmptyLun Sept 19, 2011 12:12 am

Am scos si eu pentru prima oara pui de prepelita, problema este ca o parte din ei au picioarele strambe si le misca dar nu se pot ridica sa mearga. Picioarele le tin asa intr-o parte.
Oare de la ce sa fie, si daca se poate face ceva
Multumesc anticipat!
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! EmptyLun Sept 19, 2011 10:43 am

in cateva zile vor fi calcati de puii care sunt mai puternici si vor muri.cum crezi ca este mai bine pentru ei .cauze sunt mai multe urmareste forumul
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: .   Ajutor incepator! EmptyMar Sept 20, 2011 4:35 am

Deficienta acidului pantotetic (vitamina B5 -- ajuta in procesul de crestere) provoaca puilor de prepelita in ultima perioada de incubatie picioare strambe . Este recomandat sacrificarea acestor pui deoarece , asa cum a scris si b dorin , vor fi calcati de ceilalti pui. Deplasandu-se cu greu acesti pui vor ajunge cu greu la hrana si apa, iar sansele de supravietuire sunt minime ( daca nu chiar zero).
Sus In jos
Silviu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Data de inscriere : 19/09/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! EmptyMar Sept 20, 2011 8:39 am

si se poate face ceva pt a impiedica lucrul asta pe viitor?
pe forum am inteles ca daca temperatura in incubator depaseste 38.5C, apar picioarele strambe la pui, ar mai fi si alte lucruri de umarit?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! EmptyMier Oct 05, 2011 4:56 pm

kJean a scris:
Deficienta acidului pantotetic (vitamina B5 -- ajuta in procesul de crestere) provoaca puilor de prepelita in ultima perioada de incubatie picioare strambe . Este recomandat sacrificarea acestor pui deoarece , asa cum a scris si b dorin , vor fi calcati de ceilalti pui. Deplasandu-se cu greu acesti pui vor ajunge cu greu la hrana si apa, iar sansele de supravietuire sunt minime ( daca nu chiar zero).

Poti sa-mi dai sursa informatiei, te rog? N-am mai intalnit explicatia asta nicaieri pana acum. Noua ne-a scazut brusc la un moment dat marja de aparitie a deficientilor locomotori (cracanicilor) dar n-am asociat cu faptul ca am trecut pe furajare proprie ci am crezut ca e din reglajul temperaturii (la incubatoarele ieftine se face prin invelirea sau nu a incubatorului, tinerea in camere cu anumite temperaturi etc.) Cam are sens ce zici, pentru ca e clar ca e o legatura directa intre furajarea prepelitelor si gradul lor de dezvoltare amonioasa si echilibrata si ceea ce baga prepelitele in ouale care le fac, inclusiv in cele de incubat... Asta influenteaza puii, ...si tot asa.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! EmptyMier Oct 05, 2011 10:56 pm

prepelitebv.ro a scris:
Poti sa-mi dai sursa informatiei, te rog?
http://biocoturnix.ucoz.com/index/vitaminele/0-25
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor incepator! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor incepator!   Ajutor incepator! Empty

Sus In jos
 
Ajutor incepator!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ajutor incepatori!
» ajutor crestere
» ajutor crestere
» Ajutor Incepator!!!
» Nevoie de ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: