forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Ajutor Incepator!!!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 3:54 am

De curand ma apucat si pe mine microbul prepelitelor,Dar am o foarte mare problema di 200 de pui mai am 40,imi mor pe capete acuma sunt bine peste o jumatate de ora nu se mai pot ridica pe picioare,pur si simplu se tarasc caldura au, mancare au, apa au imi puteti da sfaturice sa fac ca la urmatoarea tura sa nu mai am caeiasi problema
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 5:13 am

Ce temperatura au? Lumina? Ce le dai de mancare? In ce ii ti? Le-ai asigurat ventilatie corespunzatoare?
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 5:38 am

gabrielbalc a scris:
Ce temperatura au? Lumina? Ce le dai de mancare? In ce ii ti? Le-ai asigurat ventilatie corespunzatoare?
au 2 saptamania si au o temperatura de 34-35 de grade manca aceiasi mancare ce le_o dau la outaoare adica srot de soia srot de floarea soarelui porumb grau kalciu etc doar mult mai maruntita le tin intro cutie de lemn cam de 90L 40latimea 35inaltimea cu talas sub ele pt a absoarbi umiditatea lumina au de la un bec de 75w ventilatia mai inpuscat habar nu am daca este cea corespunzatoare ori cum cutia nu are capac
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 5:50 am

atentie cu mancarea sa nu fie alterata de la caldura
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 5:57 am

b dorin a scris:
atentie cu mancarea sa nu fie alterata de la caldura
de 2 ori pe zi primesc mincare dimineta si sera apa de 3 4 ori la zi
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 6:22 am

eu le dau furaj de pui de carne pana la 3 saptamani dupa aceea separ femelele de masculi .la masculi le dau in continuare furaj de tineret si la femele furaj de prepelite ouatoare
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 6:28 am

b dorin a scris:
eu le dau furaj de pui de carne pana la 3 saptamani dupa aceea separ femelele de masculi .la masculi le dau in continuare furaj de tineret si la femele furaj de prepelite ouatoare
oare nu o fi vreo boala?pur si simplu li se inmoie picioarele sub ei la inceput se clatina dupaia pica pe burta si nu se mai pot ridica
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 6:44 am

nu am avut problema asta vorbeste maine cu un medic veterinar urgent daca ai gaini in curte sau alte oratanii sa nu cari de la unii la altii
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyDum Aug 21, 2011 6:52 am

ms de sfat
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptySam Sept 10, 2011 5:09 pm

Andrei a scris:
gabrielbalc a scris:
Ce temperatura au? Lumina? Ce le dai de mancare? In ce ii ti? Le-ai asigurat ventilatie corespunzatoare?
au 2 saptamania si au o temperatura de 34-35 de grade manca aceiasi mancare ce le_o dau la outaoare adica srot de soia srot de floarea soarelui porumb grau kalciu etc doar mult mai maruntita le tin intro cutie de lemn cam de 90L 40latimea 35inaltimea cu talas sub ele pt a absoarbi umiditatea lumina au de la un bec de 75w ventilatia mai inpuscat habar nu am daca este cea corespunzatoare ori cum cutia nu are capac

La 2 saptamani, 35 de grade???? Noi am pus pui de 2 saptamani in custi de mature, fara sursa de caldura, la temperatura ambientala (20-22 de grade) si le mergea perfect. Dumnezeule, 35 de grade, cand deja au format penajul? E ca si cum ai tine un pluton de soldati intr-un desert in care este doar zi si arsita si i-ai tine cu paltoanele pe ei. Si asta si in luna de vara!!!

Mancarea pentru ouatoare nu e buna la pui. Mult prea mult calciu (le faci rinichii praf) si mult prea putina proteina, plus deficiente vitamino-minerale / de aminoacizi (depinde ce premix folosesti).



Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyJoi Sept 15, 2011 1:01 pm

Mie mi se pare ca puii sub 4 saptamani nu ajung la mancare in custile pentru ouatoare.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyJoi Sept 15, 2011 1:12 pm

gabrielbalc a scris:
Mie mi se pare ca puii sub 4 saptamani nu ajung la mancare in custile pentru ouatoare.

Depinde ce custi ai... La noi ajung puii inca de la 2 saptamani, desi la varsta aia mereu cam 5% inca mai ies prin gratii (eh, se rezolva de la sine oricum in cateva zile). O sa fac un raft de tineret si nu o sa imi mai bat capul... tongue
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyJoi Sept 15, 2011 1:21 pm

Mancarica buna si nu mai ies Razz
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyLun Sept 19, 2011 9:09 am

prepelitebv.ro a scris:
Andrei a scris:
gabrielbalc a scris:
Ce temperatura au? Lumina? Ce le dai de mancare? In ce ii ti? Le-ai asigurat ventilatie corespunzatoare?
au 2 saptamania si au o temperatura de 34-35 de grade manca aceiasi mancare ce le_o dau la outaoare adica srot de soia srot de floarea soarelui porumb grau kalciu etc doar mult mai maruntita le tin intro cutie de lemn cam de 90L 40latimea 35inaltimea cu talas sub ele pt a absoarbi umiditatea lumina au de la un bec de 75w ventilatia mai inpuscat habar nu am daca este cea corespunzatoare ori cum cutia nu are capac

La 2 saptamani, 35 de grade???? Noi am pus pui de 2 saptamani in custi de mature, fara sursa de caldura, la temperatura ambientala (20-22 de grade) si le mergea perfect. Dumnezeule, 35 de grade, cand deja au format penajul? E ca si cum ai tine un pluton de soldati intr-un desert in care este doar zi si arsita si i-ai tine cu paltoanele pe ei. Si asta si in luna de vara!!!

Mancarea pentru ouatoare nu e buna la pui. Mult prea mult calciu (le faci rinichii praf) si mult prea putina proteina, plus deficiente vitamino-minerale / de aminoacizi (depinde ce premix folosesti).

ALE MELE CRED CA-S HANDICAPATE NU AU RINICHI!

Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyMar Sept 20, 2011 12:05 pm

Ceva anomalie in dezvoltare probabil din cauza alimentatiei. Toate sunt asa? Fara rinichi nu ar putea trai.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyMar Sept 20, 2011 12:46 pm

gabrielbalc a scris:
Ceva anomalie in dezvoltare probabil din cauza alimentatiei. Toate sunt asa? Fara rinichi nu ar putea trai.

Ei, nu mor ele dar furajul pentru ouatoare ofera mult sub necesarul de proteine de care au nevoie puii, mult prea mult calciu etc. si astea influenteaza dezvoltarea pasarii, ulterior frecventa ouatului si durata de viata etc. Efectele nu sunt neaparat vizibile imediat. Alimentatia proasta (ma rog, neadecvata speciei si varstei) e ca si fumatul cronic... "Uite ma vezi fumand un pachet pe zi, am ceva? N-am nici pe dracu'..." Colegul nita_anisor m-a luat la bascalie asa ca am preferat sa nu raspund la provocare; am vrut sa-l ajut cu draga inima, cine a avut urechi de auzit sigur a auzit (a prins ideea)... ce mai era de spus?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyMier Sept 21, 2011 2:04 pm

Mai e de spus ca nu pot trai fara rinichi nici macar 1 saptamana. Poate sunt subdezvoltati sau ceva, asta ar fi posibil.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyMier Sept 21, 2011 2:20 pm

gabrielbalc a scris:
Mai e de spus ca nu pot trai fara rinichi nici macar 1 saptamana. Poate sunt subdezvoltati sau ceva, asta ar fi posibil.

Ai luat ad literam ceea ce eu spusesem la figurat...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! EmptyJoi Sept 22, 2011 10:59 am

Asa e lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor Incepator!!! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Incepator!!!   Ajutor Incepator!!! Empty

Sus In jos
 
Ajutor Incepator!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Nevoie de ajutor
» Ajutor incepator!
» ajutor incepatori!
» ajutor incepatori!
» ajutor incepatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: