forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Mica mea ferma

In jos 
+16
vyryausiasis
george.m
nita_anisor
b_laur14
sorin.surcel
ionut s
Florin040
ady
radu3006
Andrei
PrepeliteBrasov
adrian_aa
gabrielbalc
geluionut
kJean
sorin1sipos
20 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 1:31 am

Buna ziua,
ma numesc Sorin, sunt din Turda, jud Cluj.
De circa 2 luni m-am hotarat sa incep sa cresc prepelite pentru a mai adauga cativa bani la veniturile mele.De atunci am inceput cu pregatirea spatiului, cumpararea custilor, marketingul si alte lucruri care sunt necesare pt acest tip de activitate.
Aveam in spatele curtii o dependinta de circa 4mp, am reusit sa bag curentul acolo, sa o dezinfectez si sa aranjez lucrurile asa cum trebuie.
Apoi a venit partea cu procurarea ``materiei prime``, adica a prepelitelor.Eu avand o cunostinta care are circa 30 de prepelite, l-am rugat sa imi puna la incubator vreo 50 de oua.Zis si facut..am ramas cu 28 de prepelite, care au acum 5 saptamani jumate.15 femele si 13 masculi.
Mancarea pe care le-o administrez este cumparata din reteaua Puri..a, speciala pt prepelite.
Am separat femelele de masculi si in cusca femelelor am bagat doar 2 masculi proveniti din Ungaria.Stiu ca pt a avea oua de eclozat trebuie sa am un procent de 1 la 3..dar asta in viitorul apropiat.
Momentan am mai pus la incubat inca 180 de oua din care sper sa raman cu cat mai multe prepelite.
Referitor la sursa de incalzire, momentan aceasta este satisfacuta de catre becul care arde 24/24..asigurand o temperatura de 17 grade dimineata la ora 8..cand temp ext era de 10 grade, 24 de grade , la ora 17 cand temp ext era de 20 de grade si 19 grade la ora 20 cand temp ext era de 16 grade(asa am observat pe poarcursul a 2 zile).Sper sa fie o temperatura rezonabila.
Saptamana viitoare vreau sa izolez exteriorul dependintei pt o mai buna temperatura interioara si totodata cred ca aceasta va fi mai mare cand o sa mai bag cel putin vreo 150 de prepelite in acel spatiu.
P.S. Azi am vazut ca unul dintre cocosei avea un ochi spart(sau il tinea inchis) si totodata l-am vazut pe celalat ca il mai bate. Ce sa fac?sa il separ pe ranit?
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 11:04 am

sorin1sipos a scris:

P.S. Azi am vazut ca unul dintre cocosei avea un ochi spart(sau il tinea inchis) si totodata l-am vazut pe celalat ca il mai bate. Ce sa fac?sa il separ pe ranit?
Bun venit pe forum.
Chiar daca il separi pe cel ranit pana isi revine si il pui la loc dupa aceea va avea aceeasi soarta. Cel mai bine sa il pui intr-o cusca in care nu mai ai alti cocosi sau ai putini.
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 11:39 am

in seara asta cand am fost la pasari, victima era vioaie, desi era mult mai insangerata(cu sange uscat pe cap).sper sa ii fie mai bine.interesant e ca in cusca aceea sunt 15 gainuse si 3 cocosi, unul frate cu gainusele, ceilalti frati intre ei, si astia doi din urma se bat.cu celalat nu au nimic.
in alta cusca am 12 cocosei, nu au nicio treaba deocamdata unul cu celalat.
temperatura de la ora 20 era de 18 grade,
inca nu stiu dc nu mi s-au ouat...mai asteptam
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 11:47 am

felicitari si mult succes.... bounce bounce bounce bounce
parerea mea e ca iti trebuie mai multe pasari ca sa aduci un ban in plus la venit..... bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 1:11 pm

Salut Sorin si bine ai venit. Eu ti-as sugera sa scoti din cusca agresorul. In felul acesta nu ar mai ataca pe nici unul. Scoate-l si pune alt cocos la schimb daca vrei. Victima se va vindeca ca nu are rani grave.Ceilalti cocosi nu se bat pentru ca nu au pentru ce sa concureze. Temperatura e ok deocamdata dar trebuie sa te gandesti la o sursa de incalzire pentru la iarna ca nu e suficienta izolatia. Ce varsta au pasarile de nu au inceput ouatul? Poate e inca devreme. Mult succes in cresterea prepelitelor.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: salut   Mica mea ferma EmptyJoi Sept 29, 2011 3:06 pm

bun venit pe forum , eu zic sa il separi de ceilalti ar fi cel mai bine, si zic sa iti izolezi bine spatiu pt ca o sa vina o iarna crancena, spatiul unde le tin eu este din beton si izolat cu zapada arificiala de 10 si vata minerala 2 straturi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 2:02 am

sorin1sipos a scris:
in seara asta cand am fost la pasari, victima era vioaie, desi era mult mai insangerata(cu sange uscat pe cap).sper sa ii fie mai bine.interesant e ca in cusca aceea sunt 15 gainuse si 3 cocosi, unul frate cu gainusele, ceilalti frati intre ei, si astia doi din urma se bat.cu celalat nu au nimic.
in alta cusca am 12 cocosei, nu au nicio treaba deocamdata unul cu celalat.
temperatura de la ora 20 era de 18 grade,
inca nu stiu dc nu mi s-au ouat...mai asteptam

Pentru rani superficiale cu sangerare (de la reproductie sau din alte cauze) foloseste apa oxigenata, apoi un spray cu antibiotic (gen Terramycin). Te-ar putea ajuta si un mic tratament cu Opticlor (cloramfenicol cu vitamina A), e un antibiotic cu spectru larg, pentru zonele oculare. Consulta un medic veteriar inainte, totusi - e cel mai pertinent sfat. Sa ne tii la curent!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 7:28 am

azi am urmarit...victima si-a revenit, nu mai are sanhe pe cap, si si-a deschis si celalat ochi..sper sa le fie bine, daca nu, am sa procedez cum ati spus.
spatiul meu e din caramida, va fi ezolat cu polistiren de 5 cm, si ma gandesc la o aeroterma cu termostat pt a regla temp pe 18-19 grade.
plusul de caldura il vor da si cele cateva zeci sau chiar peste 100 de pasari care vor veni pana la inceputul iernii.
chiar duminica sau luni trebuie sa imi iasa puii din cele 180 de oua puse la incubat.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 9:36 am

Atentie, aeroterma face curenti puternici de aer, acuma depinde ce aeroterma folosesti la ce incapere - exista posibilitatea sa nu le mearga prepelitelor bine din cauza asta (aeroterme prea puternice in spatii mici). Mult succes! Sa ne povestesti cum ai facut si ce rezultate ai!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 9:44 am

bun, atunci haideti cu o parere..chiar am sa ridic problema asta in cercul meu.se poate folosi si un mic calorifer cu 3 elementi, dar tare as vrea sa am o sursa de caldura la care sa controlez temperatura eu exact, asta pt a scadea costurile de intretinere si pt a nu sipraincalzi acea incapere de 4 mp.
iar despre rani, am vb cu un crescator si el mi-a zis ca foloseste Karamicina pt ranile pasarilor.

@gabrielbalc...prepelitele cam ar trebui sa oua..sunt iesite din 12 august.primele 3 sapt le-am dat starter de curci de la bobal..a si apoi de la 3 sapt am inceput cu furaj pt prepelite de la puri..a
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 10:27 am

Un panou radiant mic ar fi o idee buna?
De ce nu ai mers pe furaj de prepelite ouatoare de la Babolna si ai trecut pe Purina? Cat e pretul / kg?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 11:44 am

Opticlor gasesc in farmaciile veterinare?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 12:02 pm

Asa cred... da' de ce? Sper ca n-ai nevoie!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 12:03 pm

Am avut un cocos bolnav la un ochi dar l-am taiat, acuma recent am mai vazut unul.
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 2:21 pm

am trecut pe purina pt ca cel de la bobalna nu avea furaj special pt prepelite ci doar pt gaini ouatoare.
de la inceput trebuia sa folosesc purina, dar am zis sa il ajut pe cel de la bobalna pt ca imi e prieten..data viitoare nu cred ca mai fac asta.
am auzit ca la vreo 50 de km de Turda e o firma care prepara furaje pt prepelite, la 70 de lei /sac/40 kg.am sa ma duc in viitor sa imi iau de la el pt ouatoare.
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 3:12 pm

prepelitebv.ro a scris:
Un panou radiant mic ar fi o idee buna?
acum am studiat pe net panourile radiante, chiar nu stiam ca exista..eu zic ca e o treaba excelenta.
pt un spatiu de 8 mc, ma costa in jur de 400 de lei, cred ca e cel mai bine pt ca are termostat si astfel pot controla totul.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 3:19 pm

sorin1sipos a scris:
am trecut pe purina pt ca cel de la bobalna nu avea furaj special pt prepelite ci doar pt gaini ouatoare.
de la inceput trebuia sa folosesc purina, dar am zis sa il ajut pe cel de la bobalna pt ca imi e prieten..data viitoare nu cred ca mai fac asta.
am auzit ca la vreo 50 de km de Turda e o firma care prepara furaje pt prepelite, la 70 de lei /sac/40 kg.am sa ma duc in viitor sa imi iau de la el pt ouatoare.

Daca te ajuta, citeste aici ca sa stii ce sa cauti si ce sa ceri. Ai nevoie de trei tipuri de furaje diferite, speciale pentru prepelite, si-ti recomand sa mergi pe furaje care sunt de calitate (ex. Purina). Poti obtine calitate si facandu-ti furajul tau, la preturi fara concurenta; daca stai sa calculezi cat te costa sa bati 100km sa iti cumperi mancare de prepelite, merita. Daca cei de la 50km de Turda fac toate cele trei tipuri de furaje (prepe pui / tineret si masculi pt carne / prepe ouatoare) si nu folosesc proteine de origine animala, e si asta o solutie - mai ales daca au un magazin in Turda sau pot livra ei periodic la tine. Cu cat ai mai multe prepe, cu atat poti negocia mai bine / optimiza costurile cu furajarea mai eficient.

Unde esti in Turda? Eu am copilarit in Turda Noua, dar majoritatea rudelor le am prin Micro II - Micro III. Mi-e dor de-o baie la Durgau si de-o vizita la salina! flower
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 3:24 pm

eu sunt din Turda Noua, de pe Baritiu,unde am si prepelitele, momentan stau in Micro 3.
sper ca stiti de noile schimbari de la Durgau?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 3:34 pm

sorin1sipos a scris:
eu sunt din Turda Noua, de pe Baritiu,unde am si prepelitele, momentan stau in Micro 3.
sper ca stiti de noile schimbari de la Durgau?

Hihi, bunicii stateau pe Matei Basarab, in spatele cimitirului. Cine stie de cate ori am trecut unii pe langa altii Smile Ce schimbari la Durgau? Eu le stiam ca 7 lacuri ocna de sarate, 2-3 sezonier secate, cam toate mai mult neamenajate (exceptand 2-3 trunchiuri de copac in apa si niste scari, ulterior ceva dusuri sa se desprinda sarea de pe corp dupa uscare)... In rest, totul natural Razz
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyVin Sept 30, 2011 3:40 pm

eheee...totul s-a schimbat..totul
lacul 1 nu mai este, s-a surpat, unindu-se cu l2, l3 e mic si nasol, iar l4 si l5 a fost inchis si renovat+salina e beton
dati un search pe google si vedeti mai multe
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptySam Oct 01, 2011 11:25 am

inca nimic despre ouat..mancar au in continuare la discretie, spalate adapatorile o data pe zi, curatat tavile o data pe zi...
la ora 20 azi era temperatura de 23 de grade in incapere.
ce mi-a placut e faptul ca m-am uitat pe geam la pasari si am surprins momentul dintre un el si o ea..asta cred ca e un lucru bun, nu?
oare sunt prea putini 3 cocosei la 15 gainuse, asta daca nu imi doresc oua pt incubat?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptySam Oct 01, 2011 11:36 am

sorin1sipos a scris:
inca nimic despre ouat..mancar au in continuare la discretie, spalate adapatorile o data pe zi, curatat tavile o data pe zi...
la ora 20 azi era temperatura de 23 de grade in incapere.
ce mi-a placut e faptul ca m-am uitat pe geam la pasari si am surprins momentul dintre un el si o ea..asta cred ca e un lucru bun, nu?
oare sunt prea putini 3 cocosei la 15 gainuse, asta daca nu imi doresc oua pt incubat?

E semn bun! Twisted Evil Daca nu vrei oua de incubat, poti renunta complet la cocosi. O sa ai mai mult timp pene pe fete. Dar nu penele is grija...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptySam Oct 01, 2011 12:39 pm

din experienta dvs asta inseamna ca trebuie sa ``curga`` ouale?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptySam Oct 01, 2011 12:45 pm

Asteptam sa te lauzi, nu sa te incurajam noi... ar trebui sa vii cu vesti bune! Rolling Eyes
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma EmptyDum Oct 02, 2011 11:49 am

astazi la ora 19 cand am fost la gainuse am vazut primul ou, e drept era mai mic dar avea un exterior placut, colorat in alb cu pete negre, clare, lucios, nu cu o culoare alboaie stearsa.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mica mea ferma Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma Empty

Sus In jos
 
Mica mea ferma
Sus 
Pagina 1 din 11Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» deparazitare ?
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Noua mea ferma (Stadiu proiect)
» custi profesionale
» Ferma 5000 capete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: