forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Mica mea ferma

In jos 
+16
vyryausiasis
george.m
nita_anisor
b_laur14
sorin.surcel
ionut s
Florin040
ady
radu3006
Andrei
PrepeliteBrasov
adrian_aa
gabrielbalc
geluionut
kJean
sorin1sipos
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorMesaj
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyLun Apr 16, 2012 3:00 pm

suseava contra brashov mai mai
mai mai
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyLun Apr 16, 2012 4:38 pm

Nu e nimeni contra nimanui, si is sigur ca nu doar eu gandesc asa Smile Nu mergem toti in aceeasi directie si nu suntem aici sa ne ajutam sa ajungem cu totii mai repede si mai eficient unde ne propunem? geek
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyLun Apr 16, 2012 9:31 pm

am glumit
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyMar Apr 17, 2012 7:07 am

Cred ca si Suceava si Brasovul trag in aceeasi directie. Ambii am experimentat, am incercat sa imbunatatim unele aspecte. Suceava a fost si in vizita la Brasov, dar din pacate discutia a fost cam pe fuga. Asa ca mai schimbam pareri pe aici...

Ne deosebeste, cred eu, doar nivelul de dezvoltare actual si planurile de viitor (domnul Muresan este in plina expansiune, eu, cel putin pentru moment, sunt un crescator mic, care nu are in vedere o extindere spectaculoasa)
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyMar Apr 17, 2012 8:15 am

oricum eu am invatat multe de la voi si va multumesc
va urez noroc si succes in continuare
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyMar Apr 17, 2012 2:37 pm

mihain2010 a scris:
Cred ca si Suceava si Brasovul trag in aceeasi directie. Ambii am experimentat, am incercat sa imbunatatim unele aspecte. Suceava a fost si in vizita la Brasov, dar din pacate discutia a fost cam pe fuga. Asa ca mai schimbam pareri pe aici...

Ne deosebeste, cred eu, doar nivelul de dezvoltare actual si planurile de viitor (domnul Muresan este in plina expansiune, eu, cel putin pentru moment, sunt un crescator mic, care nu are in vedere o extindere spectaculoasa)

Nu cred ca deosebirile sunt asa de mari pe cat s-ar crede. Si noi suntem o crescatorie (destul de) mica, de altfel nici nu exista o crescatorie mare in Romania, toate sunt de nivel mic (sub 1.000 de capete) sau mediu-mic (sub 15.000 de capete). Comparativ, ferme de dimesiuni medii (50.000 - 100.000 de capete)sau medii-mari (100.000 - 250.000 capete) sunt multicele prin toata Europa / lumea, iar ferme mari (250.000 - 500.000 capete)- ferme gigant (peste 500.000 de capete) am vazut (pe internet) ca exista in Rusia si in SUA. Cea mai mare de care stiu sacrifica 60.000 de prepelite zilnic; am facut un calcul estimat si am concluzionat ca trebuie sa aibe cca. 1.000.000 de prepelite ca sa poata sustine asa un ritm zilnic de sacrificare... in fine, Romania e la inceputul inceputului de drum, si (vorba pleonasmului) "mai e mult pana departe".

Imi cer scuze (da)ca nu v-am "recunoscut"... multa lume vine pe la noi... Sunteti binevenit sa reveniti oricand, speram sa fim mai liberi data viitoare sa putem povesti mai pe indelete. Cred ca toti de pe forum tragem in aceeasi directie, cu totii ne dorim sa ne atingem obiectivele de performanta proprii legate de aceasta activitate si cu totii vrem ca prepelitele sa fie cunoscute si apreciate frecvent de cat mai multi dintre romani (carne, oua...). Ca sa parafrazez o reclama celebra: "pentru ca merita..."
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyVin Apr 20, 2012 2:18 pm

acum vad cat e de lucru la 300 de bucati si nu stiu sigur dar cred ca intre 500 si 1000 bucati cam tre sa te lasi de alte joburi ca ti ocupa tot timpul
ma refer de la ingrijit pana la propaganda si vanzari
si eu cred ca se merita dupa mult studiu investitii serioase a venit si partea frumoasa
primul ou bounce bounce bounce bounce
succes tuturor
apropo reteta functioneaza
facuta ca la carte puii cresc repede si prepelitele oua
asta fara faina de peste si alte minuni
bafta sa auzim de bine] bounce bounce bounce
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptySam Apr 21, 2012 3:06 am

eu acum trag apa, saptamana urmatoare urmeaza usa si gresia plus legaturile la apa.
apoi vne electricianul si montam ventilatorul.

pt deluionut...daca iti vei mecaniza putin activitatea cu siguranta iti va fi mai usor.

Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyDum Apr 22, 2012 1:43 pm

pai am adapatori automate. custi cumparate nu facute, maternitati ok , ventilatie , dar cu toate astea se face multa mizerie si risipa mereu ai de spalat si maturat pelanga preparatul furajului si sa nu vorbim de vanzari propagnda si distributie la cere nu am ajuns ince
nu zic ca nu mi place spun doar ca e mult de lucru. bafta
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyDum Apr 22, 2012 2:00 pm

... dragi colegi... si sa mananci e greu!
Succes!
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
DRAGSV
membru registrat
membru registrat
DRAGSV


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/03/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyLun Apr 23, 2012 2:13 pm

geluionut a scris:
pai am adapatori automate. custi cumparate nu facute, maternitati ok , ventilatie , dar cu toate astea se face multa mizerie si risipa mereu ai de spalat si maturat pelanga preparatul furajului si sa nu vorbim de vanzari propagnda si distributie la cere nu am ajuns ince
nu zic ca nu mi place spun doar ca e mult de lucru. bafta
Salut! Ceva poze...Am inteles ca ai 500 buc. Unde vinzi?Cum vinzi?Cu factura, in magazine, la prieteni?
Sus In jos
http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyJoi Apr 26, 2012 12:43 pm

inca nu vand pt ca nu am ce ,,
cela mai mari prepelite am 5 bucati de 6saptamani+ care au inceput sa oua asa ca mai astept
in rest am cam 100 bucati de 5 , 4 , 3 saptamani si asa mia departe
nu am inceput cu 500 ouatoare pt ca e greu sa vanzi dintr o data atat
incepi treptat
de aia si le am pe serii
pe parcurs ce ai surplus de oua mai imparti pliante mai dai mesaje la prieteni

Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 EmptyVin Apr 27, 2012 6:34 am

geluionut a scris:
inca nu vand pt ca nu am ce ,,
cela mai mari prepelite am 5 bucati de 6saptamani+ care au inceput sa oua asa ca mai astept
in rest am cam 100 bucati de 5 , 4 , 3 saptamani si asa mia departe
nu am inceput cu 500 ouatoare pt ca e greu sa vanzi dintr o data atat
incepi treptat
de aia si le am pe serii
pe parcurs ce ai surplus de oua mai imparti pliante mai dai mesaje la prieteni

cine are modele de pliante vreau si eu cateva idei
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mica mea ferma - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mica mea ferma - Pagina 11 Empty

Sus In jos
 
Mica mea ferma
Sus 
Pagina 11 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Subiecte similare
-
» deparazitare ?
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?
» Noua mea ferma (Stadiu proiect)
» custi profesionale
» Ferma 5000 capete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: