forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 am gasit oua moi

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptyVin Dec 02, 2011 11:49 am

Salut, azi am gasit trei (3) oua fara coaja ,efectiv curgeau. Stie cineva din ce cauza?
Multumesc
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptySam Dec 03, 2011 2:04 pm

Si la mine au aparut oua moi la cateva pasari.Mai nou e ca au inceput sa le manance si ma ingrijoreaza tare mult.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: oua moi   am gasit oua moi EmptyDum Dec 04, 2011 3:48 am

De cateva zile le-am mai plusat alimentatia cu calciu ( gramaj cum scrie pe eticheta ), si de ieri nu am avut problema, insa am vazut ca coaja nu este destul de tare si de aici tot oncluzia trag ca lipsa de calciu. Dealtfel am citit pe prospectul de la calciu , in fiecare luna trebuie sa plusam calciu macar 10 zile.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptyJoi Dec 08, 2011 2:51 pm

Cred ca asta era problema.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: oua moi   am gasit oua moi EmptyVin Dec 09, 2011 4:01 am

Smile, si vitamine - sa nu uitati , macar 10 zile /luna
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptySam Dec 10, 2011 6:03 pm

De ce? Furajul pe care il folositi e de calitate mai slaba si nu contine suficiente vitamine si minerale, si trebuie sa adaugati suplimentar ca sa fie ok?

Dar aminoacizi are in cantitatile de care au nevoie prepelitele? Ca sunt cel putin la fel de importanti in dezvoltare ca vitaminele si mineralele, si daca furajul e prost la vitamine si minerale sunt sanse foarte mari sa fie prost si la aminoacizi! Si daca asa e treaba degeaba le dati vitamine in apa, ca nu e suficient...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: oua moi   am gasit oua moi EmptyDum Dec 11, 2011 6:35 am

Daca ati citit despre firmele de unde am procurat furajele, m-ati fi intels, am primit de la d-voastra cum sa prepar , dar nu stiu de unde sa procur multe din ele.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptyDum Dec 11, 2011 7:39 am

Care nu stiti de unde sa le procurati? In principiu puteti comanda la noi orice nu gasiti prin zona dvs., dar e bine ca macar cele care intra in procent mare in furaj sa nu vi le luati de la noi (adica: srotul de soia, porumbul, graul, eventual calciul). Restul sunt in procent mic si se pot trimite prin posta ca oricum va trebuie cantitati mici sau foarte mici, si dintre acestea oricum ar trebui sa mai gasiti pe langa dvs. de cumparat (srot de floarea soarelui, ulei...). Premixul si concentratul proteic vegetal va trebui sa vi le trimitem noi, nu le gasiti de cumparat, intra la clasa profesionala de produse si sunt dedicate altor genuri de business (exceptand ca sunteti dispusa sa luati bigbags de o tona sau la paleti echivalent).

Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: oua moi    am gasit oua moi EmptyMier Apr 04, 2012 4:54 am

De cand am trecut pe furajele d-vastra dl.Muresan , nu mai am probleme cu oua moi.
cheers
Sus In jos
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptyJoi Apr 05, 2012 1:57 pm

rozalia a scris:
Salut, azi am gasit trei (3) oua fara coaja ,efectiv curgeau. Stie cineva din ce cauza?
Multumesc



lipsa de calciu
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi EmptyJoi Apr 05, 2012 6:10 pm

Nu neaparat, pot fi si alte cauze - varsta (de ex. tineret), ambientul (ex. stres recent), starea sanatatii etc. Da, si furajarea poate fi de asemenea una din cauze (ex. hipocalcemie), dar cu siguranta nu singura explicatie posibila si plauzibila. Daca sunt simple exceptii / raritati, nu e ceva care sa genereze ingrijorare.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





am gasit oua moi Empty
MesajSubiect: Re: am gasit oua moi   am gasit oua moi Empty

Sus In jos
 
am gasit oua moi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?
» va rog prezentati-va aici
» bine v-am gasit
» BINE V-AM GASIT !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: