forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 cat mananca puii

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyDum Feb 05, 2012 12:27 am

Imi puteti spune si mie cat furaj mananca puii de prepe? cei de 1 saptamana, 2-3 saptamani si apoi tineretul de 4-6 saptamani? Multumesc.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyDum Feb 05, 2012 4:19 am

aproape 1kg de bucata pe zi geek geek
cititi fratilor forumul si nu mai faceti topicuri care nu isi au rostul
daca ati avea rabdare in cateva minute gasiti raspunsuri la toate intrebarile
Sus In jos
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyDum Feb 05, 2012 7:34 am

daca tu ai citit tot forumul macar puteai sa-mi spui unde gasesc raspunsul, nu sa postezi un cliseu. eu am citit si nu am gasit raspuns la aceasta intrebare.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyDum Feb 05, 2012 2:42 pm

mihaim a scris:
Imi puteti spune si mie cat furaj mananca puii de prepe? cei de 1 saptamana, 2-3 saptamani si apoi tineretul de 4-6 saptamani? Multumesc.

Calculeaza medie de 15g / zi / prepelita pt primele 21 de zile - furaj pentru pui de prepelita; 25g / zi / prepelita pentru intervalul 3-6 saptamani - furaj pentru tineret de prepelita si masculi pentru carne; 30g / zi / prepelita de la 6 saptamani in sus, furaj pentru prepelite ouatoare pt. perechile de ouatoare si furaj pentru tineret de prepelita si masculi pentru carne pentru, evident, masculii selectionati pentru vanzarile de carne. Splendizi de taiat de la 9-10 saptamani in sus.

Aviz unora: nu dati portii de mancare! (si nu hraniti prepelitele cu ce nu trebuie, gen mancare de gaini, curci, struti, canguri sau te miri ce). Prepelitele trebuie sa aibe hrana (speciala pentru prepelite!), apa si caldura permanent. Calculul de mai sus este destinat exclusiv pentru a va face cat mai corect forecast-uri, nu pentru rationalizari de hrana la animale. Fac precizarea ca am fost sunati de cineva ca ii mor prepelitele si nu intelegea de ce, ca din discutii sa aflam ca dadea la adulte 20 de grame pe zi (ca asa a citit... atentie ce cititi!, am mai zis eu intr-un post sau doua ca asta va poate costa bani buni...) si ca prepe "radeau" mancarea pe ziua respectiva in 10 minute sau ceva de gen.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyLun Feb 20, 2012 1:26 am

mihaim a scris:
Imi puteti spune si mie cat furaj mananca puii de prepe? cei de 1 saptamana, 2-3 saptamani si apoi tineretul de 4-6 saptamani? Multumesc.

Da....puii maninca mai tot timpul daca au lumina si caldura, ai grija cu apa in primele zile nu poti folosi adapatorile mari, asa ca trebuie sa improvizezi daca cresti doar pentru casa... foloseste doar furaj pentru pui prepelita.



-------------------------------------------

De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyLun Feb 20, 2012 7:45 pm

Nu-i adevarat, adapatorile automate noi le avem montate pe maternitati (le avem montate in toata crescatoria, si pe maternitati, si pe custile de tineret si masculi de carne, si pe custile de ouatoare) si bagam puii direct in ele din prima zi si e perfect. Nu trebuie facute niciun fel de improvizatii, se poate lucra bine, eficient si ergonomic din capul locului.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyMar Feb 21, 2012 12:58 am

prepelitebv.ro a scris:
Nu-i adevarat, adapatorile automate noi le avem montate pe maternitati (le avem montate in toata crescatoria, si pe maternitati, si pe custile de tineret si masculi de carne, si pe custile de ouatoare) si bagam puii direct in ele din prima zi si e perfect. Nu trebuie facute niciun fel de improvizatii, se poate lucra bine, eficient si ergonomic din capul locului.

Foarte bine, este ok in cazul vostru.
Eu ma refeream la crescatorii mici, care nu au inca aceasta performanta.
Asa am inceput si eu, apoi am adaptat in functie de necesitati, pentru gospodarie a fost ok. Very Happy

---------------------------
De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyMar Feb 21, 2012 10:11 am

Astea-s special pentru crescatorii mici si mijlocii Smile Sunt care si-au facut viata usoara si folosesc asa ceva pentru 50 de prepelite...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: cat mananca pui?   cat mananca puii EmptyMar Feb 21, 2012 1:04 pm

sigur nu am citit destul.am prepelite de un an si un pic si ma intreb acum;oare trebuie mancarea sa fie la discretie ?la anumite intervale orare si portionat ?nu stiu cine a spus ca pe masura ce stii,cunosti iti dai seama cat de putin stii,cunosti.succes tuturor!
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: cat mananca pui?   cat mananca puii EmptyMar Feb 21, 2012 1:08 pm

ps .ma refer la adulte nu la pui.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii EmptyMar Feb 21, 2012 3:11 pm

Mancare si apa la discretie, permanent. Nu portionati / rationalizati mancarea! [important]
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





cat mananca puii Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca puii   cat mananca puii Empty

Sus In jos
 
cat mananca puii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce mananca puii de prepelita?
» DE CE MOR PUII????
» vand puii de prepelita
» vand puii de prepelita
» vand puii de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: