forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 DE CE MOR PUII????

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyLun Apr 30, 2012 1:39 pm

Mi-au iesit 98 de pui din care mai am 81 si nu stiu de ce mor, va rog ajutati-ma cu un sfat!!!! In primele 2 zile n-a murit nici unul, apoi au inceput sa moara
Au 4 zile, temperatura de 35, 36 de grade, a fost 38 dar am scazut-o pentru ca stateau cu ciocul unde gaseau putin aer. Maternitatea este din lemn cu plasa dedesubt si deasupra peste care am pus cearsaf, si pe plasa de jos la fel (il schimb de doua ori pe zi), m-am gandit ca nu au oxigen si le-am facut in [partea laterala gauri de aerisire, si le las si putin cearsaful la o parte, pnetru ca li se lipea mancarea de ochi le-am facut hranitoare cu plasa deasupra si tot mor, in apa pun Jolovit.
Va rooooog ajutooooor!!!
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: Re: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyLun Apr 30, 2012 4:06 pm

maya-g a scris:
Mi-au iesit 98 de pui din care mai am 81 si nu stiu de ce mor, va rog ajutati-ma cu un sfat!!!! In primele 2 zile n-a murit nici unul, apoi au inceput sa moara
Au 4 zile, temperatura de 35, 36 de grade, a fost 38 dar am scazut-o pentru ca stateau cu ciocul unde gaseau putin aer. Maternitatea este din lemn cu plasa dedesubt si deasupra peste care am pus cearsaf, si pe plasa de jos la fel (il schimb de doua ori pe zi), m-am gandit ca nu au oxigen si le-am facut in [partea laterala gauri de aerisire, si le las si putin cearsaful la o parte, pnetru ca li se lipea mancarea de ochi le-am facut hranitoare cu plasa deasupra si tot mor, in apa pun Jolovit.
Va rooooog ajutooooor!!!

Daca faci incalzirea cu becuri nu conteaza de ce fel incearca sa pui o plasa sub becuri sa nu mai stea puiutii sub becuri unde este cea mai mare temperatura. Cred ca cel mai bine e sa schimbi cearceaful doar o data pe zi, ii deranjezi prea des si se inghesuie si din cauza asta pot sa moara. deasupra cred ca poti sa lasi jumatate descuperit ca se mentine caldura, sa aibe mai mult aer. Sau poate fi doar selectia naturala. oricum sper sa nu iti mai moara si multa bafta cu puiutii.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: Re: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMar Mai 01, 2012 12:18 am

Alex77 multumesc pentru raspuns.
Tocmai ca puii nu stau sub becuri se duc cat mai departe de bec, si pareau pleostiti, acum dupa ce le-am scazut temperatura sunt vioi si stau si sub bec, cred ca au mai murit si din cauza ca li s-a lipit mancarea de urechi si de ochi, acum pe care ii vad asa ii spal cu putina apa calduta cu albastru de metil
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMar Mai 01, 2012 2:32 am

in maternitatea mea, asa am impartit becuri mici ( de frigider) ( 8 bucati ), aici a fost calculat la marimea maternitatii si asa nu se ingesuiesc si nu stau departe de becuri. A fost inpartit in doua. 4 becuri merg pe un intrerupator ( si asta inpartit 2 in stanga si 2 in dreapta), 4 becuri pe cealalta parte tot asa inpartit 2- 2.Sa-i dati in primele 5 zile oxovit s si vitamine alca vet ch.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: Re: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMar Mai 01, 2012 9:40 am

Multumesc pentru raspuns Rozalia, la mine sunt 3 becuri legate ;a un variator de tensiune, 1 cu infrarosu de 250 W si 2 de 60 cu incandescenta, maternitatea e de 140/70, dar puisorii stau doar intr-o jumatate, cand mai cresc vreau sa le deschid si cealalta jumatate. Cu antibioticul nu prea sunt de acord, si ma gandesc sa le dau doar daca au vreo boala
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMar Mai 01, 2012 12:58 pm

daca intrati pe forum la intrebare/sfat, o sa gasiti postat de mine poze cu maternitatea mea. ( 50 - 60 pui )
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: Re: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMier Mai 02, 2012 2:11 am

Multumesc, am vazut, dar nu am vazut dimensiunile, daca sunteti draguta sa le mai spuneti o data Very Happy . Azi trebuie sa schimb plasa de jos (am pus de 0,5/0,5 cm) pentru ca nu trec dejectiile si vreau sa le dau drumul in toata maternitatea (140/70)sa aiba spatiu mai mult pentru ca mi se pare ca sunt cam inghesuiti.
Si tot de azi am schimbat furajul pentru ca nu cred ca era bun graul (cred eu ca asta e cauza mortalitatii), si sper sa nu mai moara, pe cativa pe care am observat ca ii dor picioarele cred ca ii pierd
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? EmptyMier Mai 02, 2012 5:40 am

lungimea , 1,10 , latimea , 0,60 , becurile sunt montate pe capac pe interior. Cand sunt mici , le las in jos becurile, pe urma cand mai cresc , sunt ridicate becurile. Puneti o panza mai subtire peste ei , daca este necesar. mai ales iarna
Sus In jos
Continut sponsorizat





DE CE MOR PUII???? Empty
MesajSubiect: Re: DE CE MOR PUII????   DE CE MOR PUII???? Empty

Sus In jos
 
DE CE MOR PUII????
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce mananca puii de prepelita?
» cat mananca puii
» vand puii de prepelita
» vand puii de prepelita
» vand puii de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: