forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Ce mananca puii de prepelita?

In jos 
+4
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
ady
Sasha20
gabrielbalc
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iun 26, 2011 10:25 am

As vrea sa imi spuneti si mie ce pot sa le dau de mancare deoarece in curand voi pune in incubator ~150 oua si trebuie sa stiu pana ies ce sa le dau de mancare.
Multumesc
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyJoi Iun 30, 2011 1:19 pm

Ouale sunt la incubator de 2 zile...nimeni, nimic? Va rog daca ma puteti ajuta cu ceva informatii as aprecia. Multumesc.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptySam Iul 02, 2011 2:41 am

mancarea care trebuie sa le dai este mancare pentru prepelite starter sau gaina starter daca nu gasesti de prepelite. cea de gaina este de obicei granule. trebuie macinata cu o rasnita de cafea sau zdrobite bine intr-un mojar. nu uita se le pui bec pentru incalzire, si vitamine in apa.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptySam Iul 02, 2011 7:22 am

Sper sa gasesc pentru prepelite starter. Ce vitamine sa le pun in apa? Antibiotic? Multumesc.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iul 03, 2011 1:30 am

in primele 4-5 zile le pun antibiotic pentru pui ENROELOXICILINA nu are importanta de care le dai eu asta am gasit la farmacia veterinara. iar dupa aceea le pun vitamine in apa cam o saptamana una jumate.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iul 03, 2011 4:36 am

Vitaminele le pui in paralel cu anibioticul sau abia dupa ce nu le mai pui antibiotic? E voie sa le amesteci in aceeasi apa?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iul 03, 2011 4:38 am

In primele zile nu au nevoie de vitamine?
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iul 03, 2011 1:55 pm

eu in primele zile le dau numai antibiotic si numai dupa aceea le dau vitamine.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyDum Iul 03, 2011 1:56 pm

Presupun ca nu ai incercat sa le combini in aceeasi apa...
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyLun Iul 04, 2011 1:30 pm

mai dragilor eu fac astfel de canm ies puii din ou le pun mancare pentru pui de prepelita sau in lipsa de asa ceva merge si cel de pui de gaina starter de la 1 la 21 iar in apa le pun tot timpu vitamine si anume POLIVIT(chiar asa se numesc)insa nu pun antibiotice decat cand au ceba probleme asta fac si pana acum nu am avut probleme
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyLun Iul 04, 2011 1:47 pm

Eu ziceam de antibiotice profilactic ca am mai auzit ca sunt care pun. Eram curios daca au mortalitate mai scazuta cu antibiotice.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMier Iul 06, 2011 5:39 am

gabrielbalc a scris:
Eu ziceam de antibiotice profilactic ca am mai auzit ca sunt care pun. Eram curios daca au mortalitate mai scazuta cu antibiotice.
sincer pana acum nu am avut mortalitate deloc la pui insa nu acelasi lucru pot sa spun de cele mature care fac la fund o scurgere alb galbuie si in doua trei zile le gasesc moarte asta dek nu le observ la timp si le trec pe antibioatice si vitamia K care pana acum a dat rezultate bune
P.S poate cineva sa ma lamureasca de ce fac acea scurgere la fund si asta numai la femele se intampla
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMier Iul 06, 2011 7:39 am

Interesanta chestie cu gainusele. Dar ce zici de pui ca nu ti-au murit deloc???
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptySam Iul 09, 2011 3:31 pm

gabrielbalc a scris:
Interesanta chestie cu gainusele. Dar ce zici de pui ca nu ti-au murit deloc???
sincer am ascos pana acum cred ca peste 1000 de pui insa ca pierderi am avut circa 100 (dar din cauza ca sa ars becul peste noapte si s-au sufocat) iar ca moarte naturala nu cred k au fost mai multi da 10-20
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptySam Iul 09, 2011 11:30 pm

Cat de mult trebuie acoperita cutia? Cum asigur fluxul de aer si sa fie totodata si caldura? Sa cumpar adapatori pentru papagali pentru apa? Mancarea in ce sa le-o pun?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyLun Iul 11, 2011 2:43 pm

gabrielbalc a scris:
Cat de mult trebuie acoperita cutia? Cum asigur fluxul de aer si sa fie totodata si caldura? Sa cumpar adapatori pentru papagali pentru apa? Mancarea in ce sa le-o pun?
mai uite cum sta treaba eu am un dulap de la bunica (cica mostenite) pe care l-am pus cu usa in sus si care are dimensiunile de circa 1,7 m lungima 50cm latima si cam tot atat inaltime la care in partea de jos i-am construit eu un alt fund respectiv podea la cum e asezat pe care o pot scoate cum scot tavile cu gunoi de la custi. La respectiva maternitate (daca imi permiti termenul)care e prevazuta cu usa din constructie cat sunt puii mici la las usa inchisa total iar cand mai cresc o las putin crapata respectiv 1-2 cm pentru circulatia aerului asta pana se imbraca cat de cat in pene dupa care ii mut in baterii.
ca si caldura am 2 becuri de 40W din alea normale pe care le-am bagat in borcane mai mari sa zic de 2 litri si care daca sunt multi le pun in colturi separate si functioneaza non - stop iar ca si apa si mancare folosesc alimentatoare de pui dar la cele de apa le pun pietre in tava pentru a nu se ineca insa aici e mai mult de povestit da un tel la numerele de le-akm lasat mai sus si vb mai multe
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyLun Iul 11, 2011 3:06 pm

Multumesc. De ce ai pus becurile in borcane?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMar Iul 12, 2011 1:26 pm

gabrielbalc a scris:
Multumesc. De ce ai pus becurile in borcane?
hmmm
buna intrebare
deoarece protejaza pasatile de caldura mare pe care o degaja becul iar cum sunt puse pe podea borcanele se incalzesc si degaja caldura la nivelul podelei unde ma intereseaza
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMar Iul 12, 2011 1:58 pm

Si nu se ard puii de borcan? Nu se incalzesc prea tare? Apoi ajung becurile de 40w?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyJoi Iul 14, 2011 5:26 am

gabrielbalc a scris:
Si nu se ard puii de borcan? Nu se incalzesc prea tare? Apoi ajung becurile de 40w?
pai cam da dar si u cand simti ceva fierbinte te cam feresti sa te atingi de el asa si puii dar in schimb iti place sa stai mai departe dar la caldura nu ?
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyJoi Iul 14, 2011 10:59 am

Pai nu stiu daca se stiu feri chiar asa bine fiind asa mici. Azi le-am facut "maternitatea", o lada din lemn de 1m pe 80 cm.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyLun Aug 01, 2011 9:57 am

Mai am o intrebare. La ce varsta pot scoate puii din maternitate? Adica sa ii pot tine in custi fara bec. Multumesc.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMar Aug 02, 2011 1:53 am

gabrielbalc a scris:
Mai am o intrebare. La ce varsta pot scoate puii din maternitate? Adica sa ii pot tine in custi fara bec. Multumesc.
eu ii scot pe la 5 saptamnai daca nu ma grabesc dar dak am o alta serie car trebuie sa iasa si pe la 3 saptamnai este ok
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMar Aug 02, 2011 1:40 pm

Si daca ii scot la 3 sapt. ii pot tine intr-o cusca afara tinand cont de temperaturile de acum?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? EmptyMier Aug 03, 2011 5:25 am

gabrielbalc a scris:
Si daca ii scot la 3 sapt. ii pot tine intr-o cusca afara tinand cont de temperaturile de acum?
nu prea stiu ce sa zic cu tinutul afara din cate am citit sunt pretentioase la curentii de aer dar recomand tinerea lor in cusca in iincapere deoarece nu existe fluctuarie mare de temperatura cun se intampa afara DECI aici tu alegi
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Continut sponsorizat





Ce mananca puii de prepelita? Empty
MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Ce mananca puii de prepelita? Empty

Sus In jos
 
Ce mananca puii de prepelita?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» vand puii de prepelita
» cat mananca puii
» vand puii de prepelita
» pisica adopta puii de prepelita?
» DE CE MOR PUII????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: