forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 intrebare / sfat

In jos 
+15
Dados
D.RACILA74
Tavy
Sorina
ionutbercea
vyryausiasis
floraye
rozalia
b dorin
gabrielbalc
nita_anisor
minicu
incubatoare
Ioo Francisc
costica
19 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyDum Feb 19, 2012 8:53 am

am venit de curand in tara si as dori sa fac o investitie in circa....1000--1200 bucati prepelite cu tot custi,incubator pentru circa 500 de oua o intrebare simpla si cinstita,nu as avea probleme la desfacerea cu ouale ,dar mi sa dat pe ou 0,2 ron ca persoana juridica la real daca fac contract ,banuiesc ca voi stiti mai bine la sfarsitul luni cand trag linie care ar fi rentabilitatea?????cu o specificatie fac totul legal si ca la carte .multumesc anticipat pentru raspuns
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyMier Feb 22, 2012 7:32 am

Buna,
Din cate am inteles,
1. E destul de greu sa fi legal si autorizat pentru vanzarea in magazine
2. Trebuie sa asiguri stocuri mari de oua.
3. O sa primesti retur la ouale care nu se vand si expira.
4. O sa primesti banii (facturi platite la un termen de...

+ sa nu uitam sa calculam cu cat produci tu oul. (furaje, facturi, munca etc)

Fa un calcul si vezi daca renteaza.
Acum nu trebuie sa iei ca atare parerea mea de neavizat. Eu am scris doar ce am aflat si eu in procesul de informare premergator demararii acestei afaceri.
Poate intra cineva cu mai multa experienta si ma corecteaza sau mai adauga.
Oricum, bafta multa.
Sus In jos
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyMier Feb 22, 2012 9:24 am

multumesc ,ma intreb dupa aproape 6 ani am venit acasa oare ce va merge????/ Sleep
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyMier Feb 22, 2012 9:47 am

Very Happy
Eu nu zic ca nu merge. Eu spuneam ca nu stiu cat renteaza sa fi in legalitate totala si sa dai oul cu 0.2 lei.
Ai putea incerca cu mai putine sa vezi cum merge.
Nu de alta da dar mai tare te zgarii pe ochi daca bagi bani multi si constati la urma ca nu e cum te asteptai.
Dar repet. Nu sunt decat un crescator la inceput de drum.
Sper sa intre si altii sa iti lase sfaturi.
Eu ti-as recomanda cel mai bine sa vb cu domnul Muresan de la Brasov.
Nr lui de tel este: 0721.737.050. Este foarte deschis. Iti va raspunde la orice intrebare.
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyJoi Feb 23, 2012 1:42 pm

costica a scris:
multumesc ,ma intreb dupa aproape 6 ani am venit acasa oare ce va merge????/ Sleep

ce mai merge ? Evil or Very Mad Nici ouale nu mai poti sa le clocesti....fara sa te controleze la .... Laughing
Asa ca ....vine vine primavara.....e singura solutie Exclamation

-----------------

De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 12:00 am

multumesc pentru raspuns ,in primul rand,apoidaca va scriu ce mia sccri cei de la dsv,ma doare mintea,da nu voi da inapoi voi incepe totul la NEGRU ca asa ne incurajeaza organele abilitate deocamdata as avea desfacerea asigurata zilnic pentru 750 --800 dar la negru ....
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 1:24 am

costica a scris:
multumesc pentru raspuns ,in primul rand,apoidaca va scriu ce mia sccri cei de la dsv,ma doare mintea,da nu voi da inapoi voi incepe totul la NEGRU ca asa ne incurajeaza organele abilitate deocamdata as avea desfacerea asigurata zilnic pentru 750 --800 dar la negru ....

ai incercat cu un certificat de producator?s-ar putea sa fie mai usor .medic veterinar tot trebuie
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 1:57 am

CU RISCUL DE A NE DUREA MINTEA SPUNE-NE TE RUGAM CE TI-AU ZIS CEI DE LA DSV.
Sus In jos
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 4:35 am

pentru 850 buc ouatoare 16 m/p sau 49 mc aer
sistem ventilare minim de tip HCS pentru 49 mc aer/ora
camera separata pentru furaj
camera separata pentru oua
certificat de conformitate EU 211 pentru incubator
contract cu medic veterinar
masina cu sistem frigorifer pentru transportul oualelor
bazin colectare dejectii minim 12 mc[ de ce trebuie n-am sa inteleg ]
buletin analiza oua
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 4:39 am

Mda.....statul ne ingroapa din pacate. Ne impinge spre lucruri "necurate" Evil or Very Mad
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 8:46 am

costica a scris:
pentru 850 buc ouatoare 16 m/p sau 49 mc aer
sistem ventilare minim de tip HCS pentru 49 mc aer/ora
camera separata pentru furaj
camera separata pentru oua
certificat de conformitate EU 211 pentru incubator
contract cu medic veterinar
masina cu sistem frigorifer pentru transportul oualelor
bazin colectare dejectii minim 12 mc[ de ce trebuie n-am sa inteleg ]
buletin analiza oua
Ce inseamna "bazin de colectare dejectii"?
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 11:33 am

astia vor ca la fermele de porci bazine pentru dejectii? eu pun gainatul in saci de plastic si l duc la camp la primavara
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 11:45 am

masina frigorifica? Laughing
eu am o geanta frigorifica in care duc oule la piata ,o folosesc vara cu baterii congelate si iarna sa nu inghete oule
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 1:31 pm

Astea sunt regulile europene...
Sus In jos
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Feb 25, 2012 11:56 pm

bazin coloctare '''gainat'''
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyDum Feb 26, 2012 12:48 am



ai incercat cu un certificat de producator?s-ar putea sa fie mai usor .medic veterinar tot trebuie[/quote]


Cum se obtine certificatul de producator?
Daca stie cineva exact care este procedura va rog sa scrieti.
Am inteles ca trebuie mers la primarie, si cam atata stiu Razz
1.E nevoie si de un veterinar care sa ateste faptul ca ai animale sanatoase?
2.Sau daca le ti in conditii bune?
3.In cat timp se obtine un astfel de certificat?
4.La ce este bun? Le poti vinde legal la piata sau la om, sau poti baga si in magazine mici de cartier?
Astept raspuns de la cineva care are un asemenea certificat.
Multumesc anticipat.
O zi buna.
Sus In jos
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyMier Feb 29, 2012 6:02 am

domnul gabrielbalc cred ca santeti din cluj imi puteti spune daca un angrosist vine zilnic sa ia ouale??si la ce pret ,in speta ar fi vorba de 950-1100oua zilnic cunoasteti un angrosist serios ,care sa primeze calitatile morale inaintea celor financiare ??daca stiti ceva va multumesc pentru raspuns anticipat.
Sus In jos
costica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 59
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyMier Feb 29, 2012 6:03 am

]domnul gabrielbalc cred ca santeti din cluj imi puteti spune daca un angrosist vine zilnic sa ia ouale??si la ce pret ,in speta ar fi vorba de 950-1100oua zilnic cunoasteti un angrosist serios ,care sa primeze calitatile morale inaintea celor financiare ??daca stiti ceva va multumesc pentru raspuns anticipat.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyLun Mar 05, 2012 9:31 am

Daca se poate va rog sa imi lasati un nr de telefon sa putem povesti. Sunteti din Cluj?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: intrebare/sfat   intrebare / sfat EmptyMier Mar 14, 2012 12:01 pm

dl. Gabriel, exact unde aveti ferma din Cluj? Daca stiti mai multe informatii de ce ati ales forumul? Nu este mai bine sa ne ajutam reciproc?
daca aveti nelamuriri in proiectare cu cea mai mare placere va ajut,asa sa procedati si d-voastra cu informatiile pe care le detineti. Si eu ma gandesc serios la mine la tara la o ferma mai mica, ajutati ...face bine...Smile la ten king
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptyJoi Mar 15, 2012 12:06 pm

Buna seara , am si eu o nelamurire.Domnul de la care am cumparat ouale mi-a spus ca el foloseste in apa NUTRI - SURE DW1 din prima zi si pana la maturitate, fara pauza. Este ok? Din ce am citit eu am inteles ca se pun in apa vitamine doar 5 zile.Voi ce folositi?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: intrebare/sfat   intrebare / sfat EmptyJoi Mar 15, 2012 12:32 pm

pana acuma foloseam Anka -vet Vitamine CH, altceva nu am gasit prin zona, 50ml/100 l apa de baut si le dau 15 zile. Iar in fiecare luna atat la pui cat si la cele ouatoare le dau lunar macar 10 zile. In primele 10 zile dau la puisori oxivitS.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Mar 17, 2012 12:02 am

rozalia a scris:
dl. Gabriel, exact unde aveti ferma din Cluj? Daca stiti mai multe informatii de ce ati ales forumul? Nu este mai bine sa ne ajutam reciproc?
daca aveti nelamuriri in proiectare cu cea mai mare placere va ajut,asa sa procedati si d-voastra cu informatiile pe care le detineti. Si eu ma gandesc serios la mine la tara la o ferma mai mica, ajutati ...face bine...Smile la ten king
Informatii mai multe in legatura cu ce? Domnul intreba de cineva unde poate sa isi vanda ouale la en gros. Asta va intereseaza? Sau ce alte informatii considerati ca am tainuit?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Mar 17, 2012 12:51 am

floraye a scris:
Buna seara , am si eu o nelamurire.Domnul de la care am cumparat ouale mi-a spus ca el foloseste in apa NUTRI - SURE DW1 din prima zi si pana la maturitate, fara pauza. Este ok? Din ce am citit eu am inteles ca se pun in apa vitamine doar 5 zile.Voi ce folositi?

Eu din cate am inteles de pe la alt crescatori se da la pui un complex vitaminic (sau ceva de genul Razz ) la puiuti timp de 10 zile.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat EmptySam Mar 17, 2012 9:15 am

astazi s-au implinit 16 zile de cand am pus ouale la incubat si nimic....nu a iesit nici un pui ...sunt in asteptare si am emotii,am pus la incubat pentru prima data silent
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebare / sfat Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat Empty

Sus In jos
 
intrebare / sfat
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» o intrebare !
» crescatori de prepelite din judetul Olt
» Nevoie de ajutor
» intrebare intrebatoare
» prb cu prepelitele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: