forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 intrebare / sfat

In jos 
+15
Dados
D.RACILA74
Tavy
Sorina
ionutbercea
vyryausiasis
floraye
rozalia
b dorin
gabrielbalc
nita_anisor
minicu
incubatoare
Ioo Francisc
costica
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: intrebare/sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptySam Mar 17, 2012 12:14 pm

16 zile si nimic ?hm, ati pus apa in ultimele doua zile si a doua mfanta?, dar oricum trebuia sa iasa....poate la noapte.La mine a 14-a ,15-a zile imi ieseau pe rupte,ouale au fpst oare proaspete, macar 5-7 zile, ?speranta, speranta.Bafta la foarte multi bebelusi:)
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 3:07 am

floraye a scris:
astazi s-au implinit 16 zile de cand am pus ouale la incubat si nimic....nu a iesit nici un pui ...sunt in asteptare si am emotii,am pus la incubat pentru prima data silent

Depinde de conditii, asa ca nu intrati in panica.
La mine ziua 16-nimic, ziua 17- un pui, si apoi din ziua 18 au inceput sa iasa multi (saptamana trecuta).
Sa nu scoateti incubatorul. Probabil e doar o intarziere. Se poate sa fi avut vreo pana de curent, sau temp putin mai mica si inca nu sunt pregatiti sa iasa.
Bafta multa.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 3:51 am

Si la mine azi face 15 zile si inca nimic :-s :-ss oare sa ma ingrijorez? Sad
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 4:15 am

vyryausiasis a scris:
Si la mine azi face 15 zile si inca nimic :-s :-ss oare sa ma ingrijorez? Sad

Ehh, nici vorba.
E prea devreme sa te ingrijorezi. Very Happy
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 4:17 am

Am inteles Smile De cate ori trebuie udate oualele cu apa?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 4:26 am

vyryausiasis a scris:
Am inteles Smile De cate ori trebuie udate oualele cu apa?

Pana incep sa iasa "grosul", de 4-5 ori pe zi, si dupa, cam la 2 ore, sau de cate ori scoti puii, ii si uzi
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 4:27 am

Am inteles Smile Multumesc !
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 9:19 am

Am respectat toate regulile de incubare, astazi a-17- a zi la ora 12 au inceput sa sparga coaja , la ora asta este galagie in incubator , dar inca nu au iesit. Am un incubator puisor luat dintr-un hipermarket cu termostat la care temperatura ajungea si la 39 -40 grade , umiditatea este buna 99% , ouale le-am luat de la un crescator din zona Prahova , adunate in dimineata aceea si le-am pus in jurul orei 13.30. Asa ca sunt in asteptare. Multumesc!
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 4:26 am

certificatul de producator il scoti de la primarie si se elibereaza pe loc achitand o chitanta de 40 ron ( asa mi-am scos eu saptamana trecuta ).Si la mine azi ii a 15-a zi de incubare si deocamdata nimic dar astept cu nerabdare primi puisori.Doamne ajuta..!
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 12:37 pm

Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyLun Mar 19, 2012 12:43 pm

felicitari,ai o rata de peste 75%...sa-ti creasca soldateii mari!!! cheers cheers
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyMar Mar 20, 2012 2:25 am

Multumesc, Sorina!Doamne ajuta!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 12:31 pm

Eu , le-am pus muzica mai demult, Radio magic FM, le place la nebunie.Au randament la oua si se simt mai bine, relaxat si tompeaza alte zgomote.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 12:55 pm

rozalia a scris:
Eu , le-am pus muzica mai demult, Radio magic FM, le place la nebunie.Au randament la oua si se simt mai bine, relaxat si tompeaza alte zgomote.
Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 1:01 pm

tavy,vorbesc serios
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 1:45 pm

rozalia a scris:
tavy,vorbesc serios
te cred
Neutral
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 3:28 am

floraye a scris:
Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.

Felicitari cheers
Sus In jos
D.RACILA74
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Data de inscriere : 09/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 7:44 am

floraye a scris:
Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.


Felicitari ! Si eu am 147 de oua puse de trei zile,e prima data, rata ta de eclozare e f. buna , vorba unui "antevorbitor ",
sa-ti creasca soldateii ...
________________________________________________________________
doralinracila74@yahoo.ca
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 11:45 pm

si eu am avut 100 de oua dar din pacate mi-au iesit daor 36 de puiuti si 28 au murit in incercarea de a iesi adica au spart oul si nu am mai putut sa iasa cred ca am gresit eu ca iam stropit cu o sticla gaurita si posibil sa fiudat prea tare ouale si sa se fi innecat.pe saptamana viitoare mai trebuie sa-mi iasa 140 uoa.vreau niste sfaturi in legatura cu udatul cu ce sai ud si la ce perioada pt ca nu vreau sa-mi mai moara asa multi...multumesc.,
Sus In jos
Dados
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Data de inscriere : 08/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptySam Mar 24, 2012 12:24 am

ionutbercea a scris:
si eu am avut 100 de oua dar din pacate mi-au iesit daor 36 de puiuti si 28 au murit in incercarea de a iesi adica au spart oul si nu am mai putut sa iasa cred ca am gresit eu ca iam stropit cu o sticla gaurita si posibil sa fiudat prea tare ouale si sa se fi innecat.pe saptamana viitoare mai trebuie sa-mi iasa 140 uoa.vreau niste sfaturi in legatura cu udatul cu ce sai ud si la ce perioada pt ca nu vreau sa-mi mai moara asa multi...multumesc.,


Salut, eu a scos din 90 de oua 72 de pui, adica vreo 77%, dar uite cum am procedat eu cu umiditatea: in primul rand am umplut amandoua alveolele cu apa astfel umiditatea s-a ridicat undeva la vreO 85% iar pentru udarea lor nu folosi o sticla cu capac gaurit, nu e bine asa, eu folosesc un pulverizator am cumparat unul nou e vreo 3 lei buc si cu el pulverizez apa la temperatura incubatorului foarte fin pe peretii incubatorului incerc sa nu dau foarte multa apa pe oua pt ca apa va crea o pelicula pe ou si automat puiutul nu mai poate respira cum trebuie! MULTA BAFTA MAI DEPARTE!
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 25, 2012 1:20 am

multumesc dados pt sfat , dar cam din cat in cat pulverizezi apa pe peretii incubatorului dupa ce nu mai intorci ouale.eu am inteles ca ouale trebuie udate pana cand incep sa iasa puisorii si dupa aceea nu mai trebuie udate.u ce zici in legatura cu asta.multumesc.,
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: intrebare/sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 25, 2012 11:13 am

si eu pulverizez cu apa calduta pe oua,
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 25, 2012 11:40 am

D.RACILA74 a scris:
floraye a scris:
Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.


Felicitari ! Si eu am 147 de oua puse de trei zile,e prima data, rata ta de eclozare e f. buna , vorba unui "antevorbitor ",
sa-ti creasca soldateii ...
________________________________________________________________
Multumesc! Maine fac o saptamana si sunt asa de frumosi . doralinracila74@yahoo.ca
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 25, 2012 11:42 am

Ioo Francisc a scris:
floraye a scris:
Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.

Felicitari cheers
Multumesc!
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 EmptyDum Mar 25, 2012 10:45 pm

floraye a scris:
Ioo Francisc a scris:
floraye a scris:
Buna seara ! Am scapat de emotii si sunt bucuroasa cheers ieri a-17 -a zi au iesit 3 puisori, in schimb astazi a-18-a zi au iesit 90 de puisori.
Din 122 de oua avem : - 93 de pui , 10 oua limpezi ,17 morti in coaja si 2 au murit dupa ce i-am scos din incubator.
Sunt foarte multumita, mai ales ca este pentru prima data.

Felicitari cheers
Multumesc!
bravo tie sa ai noroc la ei!
si eu am emotii ptr ca am pus doua serii la incubat, dar sunt doar in ziua 5 asa ca mai am de asteptat un pic
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebare / sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: intrebare / sfat   intrebare / sfat - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
intrebare / sfat
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» o intrebare !
» crescatori de prepelite din judetul Olt
» Nevoie de ajutor
» intrebare intrebatoare
» prb cu prepelitele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: