forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Cresterea Puilor de Prepelita

In jos 
+4
ciopy
Sorina
george.m
viorel rosu
8 participanți
AutorMesaj
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptySam Mar 10, 2012 8:19 am

De curand am cumparat un incubator Cleo 5 si am cumparat si 150 de oua de prepelita si leam pus la incubat.Ieri in a 15-a zi au ciocnit si astazi au inceput sa iasa.As dorii sa imi spuneti despre cresterea puilor detalii de alimentatie de crestere si eventuale boli pe care le pot dobandii.Va Multumesc.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 11, 2012 3:50 am

citeste forumul din scoarta in scoarta,
eu asa am facut si am selectat ideile bune si pot spune ca sunt informatii valabile,nu astepta mura in gura ca raspunsurile sunt date la tot ce doresti,numai sa citesti
Sus In jos
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 11, 2012 4:05 am

va multumesc.dar am reusit am 80 de puisori din 150 iar restul mia murit in ghioace ouale au fost fertile si cu ocazia asta ii multumesc lu domnu Colac care a fost un domn si nu mia dat oua de consum. eram descurajat ii multumesc
peste cateva zile o sa mai incubez inca o serie de oua
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 11, 2012 4:21 am

e bine sa lasi inca o zi doua incubatorul,pentru ca am citit aici undeva ca ies si cu intarziere,alocat-i cateva ore pe forum zilnic si citeste-l din scoarta in scoarta si vei ramane uimit de cate vei afla...Succes in continuare! cheers
eu zic ca rata de eclozare pentru un incepator e buna,macar sa iasa si la mine asa,eu sunt in a 4 zi de iuncubare Very Happy
Sus In jos
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 11, 2012 4:24 am

va multumesc
Sus In jos
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 11, 2012 4:28 am

succes .eu in primele doua zile si ultimile trei eu nu leam mai intors
Sus In jos
ciopy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 55
Data de inscriere : 29/02/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 7:12 am

viorel rosu a scris:
De curand am cumparat un incubator Cleo 5 si am cumparat si 150 de oua de prepelita si leam pus la incubat.Ieri in a 15-a zi au ciocnit si astazi au inceput sa iasa.As dorii sa imi spuneti despre cresterea puilor detalii de alimentatie de crestere si eventuale boli pe care le pot dobandii.Va Multumesc.

Ce model este incubatorul?
Sus In jos
ciopy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 55
Data de inscriere : 29/02/2012

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 7:12 am

ciopy a scris:
viorel rosu a scris:
De curand am cumparat un incubator Cleo 5 si am cumparat si 150 de oua de prepelita si leam pus la incubat.Ieri in a 15-a zi au ciocnit si astazi au inceput sa iasa.As dorii sa imi spuneti despre cresterea puilor detalii de alimentatie de crestere si eventuale boli pe care le pot dobandii.Va Multumesc.

Ce model este incubatorul?
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 8:34 am

numai probleme am cu Cleo 5 in ultima vreme. E al 2 lea capac pe care il schimb si tot aceeasi problema....face condens la cutiuta cu termometru si o ia razna temperatura, ori creste la 42-44 grade , ori scade la 30-32. Pur si simplu cand intorc capacul intr-o parte sa intorc ouale, de langa termometru siroieste apa......Din pacate se vede ca e lucru romanesc
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 10:23 am

razvy82 a scris:
numai probleme am cu Cleo 5 in ultima vreme. E al 2 lea capac pe care il schimb si tot aceeasi problema....face condens la cutiuta cu termometru si o ia razna temperatura, ori creste la 42-44 grade , ori scade la 30-32. Pur si simplu cand intorc capacul intr-o parte sa intorc ouale, de langa termometru siroieste apa......Din pacate se vede ca e lucru romanesc

sa inteleg prin cutiuta cu termometru acea cutie de plastic care se afla in exteriorul capacului?
daca e aceea fa urmatorulo lucru:
1. desfa sita de pe capac care protejaza ventilatoru si vezi ca din acea cutiuta trec vreo 5 sau 6 fire care merg 2 la rezistenta, 2 la motor si unul este dsenzorul de temperatura iar daca ai termometru integrat (chestie optionala)unul este senzorul de temperatura de la temometru
2. tot ce am enumerat mai sus trebuie sa fie pe capac in jurul ventilatorului si trebuie sa fie lipite de capac adik sa nu permita trecerea aerului pe langa ele
daca nu sunt le poti lipii cu cauciuc siliconic iar daca sunt atunci nu e o probela cu incubatorul ci una cu conditiile tale de depozitare si si unde-l tii cand il folosesti
teoretic nu ar trebuii sa fie apa acolo deoarece acea cutie este distantata de capac adica pe sub ea si capac circula aer care nu ar trebuii sa faca condens
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 11:15 am

din moment ce este in garantie iti dai seama ca nu imi bag nasul sa pierd garantia, tot ceea ce zic e ca capacul cu totul a mai fost schimbat ( asa mi s-a spus) si am aceeasi problema.....
Sus In jos
ipeeati
nou pe forum
ipeeati


Numarul mesajelor : 5
Varsta : 56
Data de inscriere : 07/12/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 12:06 pm

razvy82 a scris:
din moment ce este in garantie iti dai seama ca nu imi bag nasul sa pierd garantia, tot ceea ce zic e ca capacul cu totul a mai fost schimbat ( asa mi s-a spus) si am aceeasi problema.....

daca capacul care protejaza modulul electronic nu are gauri asa cum poti vedea pe www.ipee.ro magazin virtual(http://www.ipee.magazinarges.ro/index.php?route=product/product&path=41&product_id=240) te rog sa le faci.Poti sa ne dai telefonul tau pentru ca sa te indrumam . ipeeati@yahoo.com
Sus In jos
http://www.ipee.ro
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 1:25 pm

ipeeati a scris:

daca capacul care protejaza modulul electronic nu are gauri asa cum poti vedea pe www.ipee.ro magazin virtual(http://www.ipee.magazinarges.ro/index.php?route=product/product&path=41&product_id=240) te rog sa le faci.Poti sa ne dai telefonul tau pentru ca sa te indrumam . ipeeati@yahoo.com
Cutia cu ansamblele electronice ale incubatorului meu nu are acele gaurele, dar din cauza condensului mare care s-a facut , nu-mi mai functioneaza termometrul (imi arata doar --,- C ).
Sus In jos
ipeeati
nou pe forum
ipeeati


Numarul mesajelor : 5
Varsta : 56
Data de inscriere : 07/12/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyVin Mar 16, 2012 1:31 pm

razvy82 a scris:
ipeeati a scris:

daca capacul care protejaza modulul electronic nu are gauri asa cum poti vedea pe www.ipee.ro magazin virtual(http://www.ipee.magazinarges.ro/index.php?route=product/product&path=41&product_id=240) te rog sa le faci.Poti sa ne dai telefonul tau pentru ca sa te indrumam . ipeeati@yahoo.com
Cutia cu ansamblele electronice ale incubatorului meu nu are acele gaurele, dar din cauza condensului mare care s-a facut , nu-mi mai functioneaza termometrul (imi arata doar --,- C ).

da-mi datele de contact pe mail:tel,locatie
Sus In jos
http://www.ipee.ro
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptyDum Mar 18, 2012 8:20 am

trebuie sa aiba gauri daca nu scoate capacul si da gauri cu un burgiu mic dute cu el la service sa ii dea ei ca sa nu pierzi garanti
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita EmptySam Mar 31, 2012 1:35 pm

noroc cu domnul director Liviu de la firma producatoare ale incubatoarelor Cleo care a dat dovada ca exista si oameni foarte seriosi si de omenie, care te ajuta cand ai nevoie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cresterea Puilor de Prepelita Empty
MesajSubiect: Re: Cresterea Puilor de Prepelita   Cresterea Puilor de Prepelita Empty

Sus In jos
 
Cresterea Puilor de Prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Informatii pentru cresterea puilor
» Ce mananca puii de prepelita?
» sfaturi pt primele zile de viata a puilor
» cresterea intensiva
» Cresterea prepelitelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: