forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 sfaturi pt primele zile de viata a puilor

In jos 
+7
Ioo Francisc
minicu
razvy82
mihain2010
rozalia
Sorina
ionutbercea
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyMar Mar 13, 2012 1:50 pm

buna tuturor.sunt incepator in cresterea prepelitelor si imediat trebuie sa-mi iasa primii pui din incubator.va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi de crestere , cum sa procedez ca sa nu moara puii din vina mea , ce temperatura trebuie sa le ofer si cum , mancare , apa , etc.
multumesc anticipat.!
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyMar Mar 13, 2012 2:08 pm

(In maternitate sa fie 38-40...eu am cutie de carton L=1m; l=50cm; h=50cm...am pus un bec de 100w si am bagat un termometru de camera si am acoperit cutia cu o patura ( Exclamation ) - sa ai grija sa nu fie cutia acoperita in intregime, sa nu se prea incalzeasca inauntru : pana am reglat temperatura la 38-40 )

este un citat de aici de pe forum...intra la sectiunea prepelite japoneze sau membri se prezinta si undeva jos cauta "incubatia , maternitatea"si vei gasi acolo toate raspunsurile de care ai nevoie...

sa ai pui sanatosi!!

Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puilo   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyMier Mar 14, 2012 11:47 am

aveti grija cu cutia, pericol de incendiu, pacat de mititeii. de ce nu cumperi o maternitate, am vazut la www.prepelitebv.ro, eu am unul confectionat de cineva, deocamdata imi ajunge, dar pe viitor am sa cumpar si eu unul mai performant si mai mare.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a puil   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyMier Mar 14, 2012 11:52 am

Sorina, eu am facut un calcul cand am facut maternitate, omul meu mi-a gresit multe, nu merita sa te chinui, in timp tot acolo ajungi la preti, dar nu este totuna la sfarsit cand tragi linia. pe de alta parte te rog citeste de pe forum tot si sa-ti notezi intr-un carnetel.Stiu prin ce treci si nu e bine sa inveti din greselile tale. Pe forum vei gasi multe multe informatii bune. Vezi ca eu am avut multe probleme din cauza alimentatiei. Asta e. Mai bine sa-ti faci. Eu am o moara mica, furajul cumpar, dar zilele astea am sa-l sun pe dl. de la brasov si am sa comand.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 6:03 am

eu mi-am facut o maternitate din carton cam de 40 cm innaltime , 80 lungime si 65 latime iar pe capac am prins doua becuri de 100 w cu dulie si am pus un intrerupator cu potentiometru ca sa pot regla intensitatea luminii.oare sunt prea mult 2 becuri , ar putea sa fie de ajuns unu singur la dimensiunile pe care le am...?mentionez ca cutia este din carton si capac tot din carton.ar fi risc asa mare de incendiu...?
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 6:18 am

Cat timp sunt pe un potentiometru, nu conteaza daca e becul mai mare caci poti regla puterea pe care o da (cu cit scade lumina, scade si puterea).

Cat priveste riscul de incediu, treaba e cam nasoala: un bec fierbinte, langa o bucata de hartie...
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 10:12 am

in primele 10 zile de viata si eu tin puii in cutie de carton. Ca sa nu ai griji cu privire la incediu ia un borcan de 800 ml in care pui pe fundul acestuia 2 degete de nisip pe care asezi becul. Dar incearca sa pui si capac la borcan ca eu nu am pus si mi-au murit 2-3 pui care au sarit si au nimerit in borcan si nu au mai putut iesi
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a pui   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 11:24 am

sa-mi explicati si mie , probabil sunt tare la gandire, nu este mai sanatos o maternitate,decat in fiecare seara sa doarma cineva cu gandul la un incendiu? ca mor puisorii? totusi este vorba de niste fiinte , plus cum iti dai seama ce bec intra in borcan , chiar daca pui capap, ce capap ca sa nu sa se topeasca si la gradul de caldura de care au ei nevoie?
Eu raman la maternitate , cartonul este carton ,chiar daca este vorba de mai putin pui. In maternitatea mea intra 50 pui si ma gandesc la o alta maternitate mai mare.
Nu faceti cum am facut eu. Mai bine intra pe www.prpelitebv.ro, analizeaza bine, citeste bine toate randurile, pozele etc, dormi una buna si pe urma hotarasti
Bafta Smile
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a pui   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 11:27 am

www.prepelitebv.ro, scuze Smile, sunt datoare cu un miel la ferma din brasov, a doua oara ....a treia oara platesc Rolling Eyes
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile de viata a pui   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 11:50 am

am postat pe contul meu facebook, niste poze cu maternitatea mea de prepe si cu priza termostata

https://www.facebook.com/profile.php?id=100003094404215&sk=photos
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 1:22 pm

inteleg ca o maternitate ar fi excelenta si chiar ma gandesc sa-mi cumpar pe viitor daca o sa mearga treaba dar deocamdata de inceput nu prea am bani multi si incerc sa mentin cheltuielile cat mai mici posibil.totusi multumesc Rozalia pt sfaturi si multumesc tuturor care mi-ati raspuns , daca mai puteti sa-mi ziceti niste sfaturi pt incaput sunt dispus sa ascult deoarece vreau sa am pui multi si cat mai sanatosi posibil.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 1:32 pm

pentru putin si eu recitesc toate mesajele de pe forum, imi scapa multe, dar furajul este foarte foarte important. Cum spuneam , am avut multe probleme.Firma Vetland, expl. imi mureau prpelitele, pana la urma am inteles, mizeria, prea multe proteine, Viva Bio , cer de ka ei pentru o-21 zile pentru pui de prepelite, in schimb primesc si culmea si platesc ( am incredere) furaje de pui de gaina. ajuns acasa , citesc ...bla bla... Ce sa spun? Am cumparat un aparat mai vechi, important , macina orice, si incerc sa fac eu mancare pentru ei. Sunt si eu la inceput, de 3 ani tot invat....Pima data de la cine am cumparat puii, doamna tine puisorii intr-o lada destula de adanca din lemn si avea un bec de 60 , cred si erau acioeriti cuo panza. Erau dragii de ei sanatosi.Igiena, hrana, umiditatea si caldura ,important.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile la   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 1:39 pm

am cumparat de la prepelitebv.ro, adapatoare automate , se vede si pe site -urilor, am mai comandat 3 buc, nu zic ca este ieftin,dar nici nu este scump.Mai ales ca daca va uitati au doua iesiri pentru furtun. Eu am racordat la un bidon de 2 l si nu mai am probleme cu curatarea adapatoarelor si aruncarea apei. Nevorbind am fost nevoita inainte sa fac alte adapatoare din inox, pentru ca se ruginea. Am ajuns la cele 4 adapatoare din inox, nu va spun pretul affraid , uite asa fac, eh, asta e. Pentru asta recomand , mai bine scump decat de 10 ori mai ieftin si prost si ajung de 20 de ori mai scump decat scumpul.
Aveam probleme cu umiditatea si tot din cauza apei ( iarna) si nu aveam aerisirea rezolvata, adica unde sa intre aerul curat. Uite , am invatat pe forum....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 1:44 pm

O adapatoare automata costa 35 lei, vine vara, apa se evapora din adapatoarele obisnuite, nevorbind de cate ori era plin cu dejectii, iar schimba apa, etc. trebuie gandit bine. Adapatoarele din zinc , dupa max. 3 saptamani deja se ruginesc. Rugina nu este sanatos nici pentru ei nici pentru noi.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 2:45 pm

eu in primele 2 saptamani le dau oua fierte
pe urma le dau mere razuite, spanac ...branza de vaca
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyJoi Mar 15, 2012 3:52 pm

rozalia a scris:
sa-mi explicati si mie , probabil sunt tare la gandire, nu este mai sanatos o maternitate,decat in fiecare seara sa doarma cineva cu gandul la un incendiu? ca mor puisorii? totusi este vorba de niste fiinte , plus cum iti dai seama ce bec intra in borcan , chiar daca pui capap, ce capap ca sa nu sa se topeasca si la gradul de caldura de care au ei nevoie?
Eu raman la maternitate , cartonul este carton ,chiar daca este vorba de mai putin pui. In maternitatea mea intra 50 pui si ma gandesc la o alta maternitate mai mare.
Nu faceti cum am facut eu. Mai bine intra pe www.prpelitebv.ro, analizeaza bine, citeste bine toate randurile, pozele etc, dormi una buna si pe urma hotarasti
Bafta Smile
Nimeni nu zice ca o maternitate e buna, dar eu tot timpul m-am folosit de cutie de carton cu bec pus intr-un borcan cu capac din fier in care am facut o gaura si am tras firul prin el. Deci nu iti trebuie nu stiu ce tehnologie, mai ales ca unii nu isi permit sa comande toate produsele astea
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 12:25 am

razvy82, sa te uiti la asta, da clic pe ea,
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003094404215&sk=photos
asta este o maternitate facuta de cineva, din lemn, plasa jos, doua tavi dedesupt, iar sus din 4 sipci cu plasa si tras pe ele 8 buc de becuri mici de 14w, nu am vrut sa te jignesc, imi cer scuze ,dar nu stii niciodata cu carton din hartie
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 1:29 am

inteleg ce zici tu, dar pana la maternitatea din lemn eu ii tin primele zile in cutie de carton. Fiecare face cum doreste, eu doar i-am dat omului o idee, iar tu alta. E liber sa aleaga
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: sfaturi pt primele zile   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 1:56 am

foarte bine, pentru asta este forum, fiecare venim cu idei , pe urma fiecare face cum doreste Very Happy ,
eu cand mi-am cumparat primele puisori, am vazut cum le tine si a doua oara pe mine nu m-a mai prins nici la pui , nici la oua, asta e. La mine cand vine cineva , eu le arat constructia , se intra fara incaltaminte, si ...imi merge bine. Ca sa am o afacere , fac o investitie, daca fac o investitie , o fac cum trebuie , chiar si cu bani mai putin. Am fost la Floresti ( Cluj), la unul , zice mare crescator, am gresit, mult, cand am vazut mizeria de acolo. Puisorii aveau pe degete mizeria adunata, abia umblau. Pana am ajuns acasa 150 km, am ramas cu 30% dun piui. Am cumparat de la el 3 femele si un cocos, erau bolnavi. Nu mai spun prin ce am trecut. De atunci, am ochi, ma uit pe jos, la labute, la cioc, abia pe urma cumpar oua pentru incubat ,nicidecum pasari.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 3:45 am

, daca mai puteti sa-mi ziceti niste sfaturi pt incaput sunt dispus sa ascult deoarece vreau sa am pui multi si cat mai sanatosi posibil.[/quote]

sa ai grija sa nu le pui vas cu apa in maternitate ,cumperi adapatori de la un pet shop. eu am innecat cateva
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 11:24 am

multumesc tuturor pt sfaturi , dar pt inceput am sa raman la maternitatea din carton deoarece nu am banii necesari sa-mi cumpar una profi.intrebarea me in lagatura cu cu becul in borcan este : Borcanul il pun pe podeaua maternitatii sau in pun suspendat.? nu vreau sa-mi afecteze puii intr-un fel ca de ex sa se arda sau chestii de genu asta cand se ating de borcan...
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 11:29 am

ionutbercea a scris:
multumesc tuturor pt sfaturi , dar pt inceput am sa raman la maternitatea din carton deoarece nu am banii necesari sa-mi cumpar una profi.intrebarea me in lagatura cu cu becul in borcan este : Borcanul il pun pe podeaua maternitatii sau in pun suspendat.? nu vreau sa-mi afecteze puii intr-un fel ca de ex sa se arda sau chestii de genu asta cand se ating de borcan...

Nu se ard puii daca ai becul in borcan.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyVin Mar 16, 2012 1:08 pm

borcanul se tine pe podeaua maternitatii. Nu-ti face probleme pentru pui, daca le este prea cald stau departe de borcan.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyDum Mar 18, 2012 2:45 am

inca o intrebare am in lagatura cu becul in borcan.am auzit de la cineva ca trebuie npus nisip pe fundul borcanului.chiar trebuie...?nu o sa crape borcanul de la caldura...?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor EmptyDum Mar 18, 2012 2:56 am

ionutbercea a scris:
inca o intrebare am in lagatura cu becul in borcan.am auzit de la cineva ca trebuie npus nisip pe fundul borcanului.chiar trebuie...?nu o sa crape borcanul de la caldura...?

Buna,
Eu am pus 2 becuri de 60 w in 2 borcane insa sunt suspendate (la 20 cm de fundul maternitatii)
Am acoperit cutia si am reusit sa mentin o temp de 36-38 grade.
Apoi pe masura ce cresc mai desfac putin "capacul" si le scad treptat temperatura.
O zi buna.
Sus In jos
Continut sponsorizat





sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty
MesajSubiect: Re: sfaturi pt primele zile de viata a puilor   sfaturi pt primele zile de viata a puilor Empty

Sus In jos
 
sfaturi pt primele zile de viata a puilor
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» pui morti in primele zile de viata
» probleme la primele zile de incubare
» Ce mananca puii de prepelita?
» Cresterea Puilor de Prepelita
» Informatii pentru cresterea puilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: