forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 cum se curata si ingrijesc puii ?

In jos 
+9
mihain2010
vyryausiasis
sorin.surcel
Szabi
razvy82
Vexx
dorel
b dorin
erifil
13 participanți
AutorMesaj
erifil
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyJoi Mar 29, 2012 2:29 pm

Am o nelamurire si anume , cum se pot curata falangele si unghiile puilor ?
Puisorii mei au varsta de 11 zile si am descoperit ca falangele lor cu unghii cu tot sunt incarcate de gunoi ( gainat )si nu se pot curata singuri. As dori sa-mi spuneti daca exista vreo metoda anume de a le curata , pt. ca eu am incercat sa le curat falanga cu falanga la fiecare in parte si se curata foarte greu , pe deasupra chinui si puii , iar unuia din pacate cred ca i-am rupt sau luxat falanga.
Vreau sa mentionez ca puii stau in maternitati, respectandu-se conditiile tehnice de crestere ( curatenie,hrana, temperatura, iluminare , densitate )
Merci anticipat
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyJoi Mar 29, 2012 10:08 pm

trebuie sa ai podeaua din plasa la varsta asta a mea are 7.5mm pe 7.5mm .am patit o si eu o data le amputeaza ghearele gainatul.se formeaza bilute si este fffgrav o solutie ar fi daca nu ti este greata sa spargi bilutele cu dintii sa ai mai mult control sa nu le rupi degetele.pe viitor foloseste asternutul din panza pana in 7 zile cel mult
Sus In jos
erifil
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyVin Mar 30, 2012 12:46 am

Asta e problema , podeaua este din covoras de baie . Astept pe cineva sa-mi aduca niste gratare de plasa.
O sa incerc diseara prin toate metodele sa le mai curat ghearele.
Multumesc mult b dorin pt. raspuns
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyVin Mar 30, 2012 7:10 am

erifil a scris:
Am o nelamurire si anume , cum se pot curata falangele si unghiile puilor ?
Puisorii mei au varsta de 11 zile si am descoperit ca falangele lor cu unghii cu tot sunt incarcate de gunoi ( gainat )si nu se pot curata singuri. As dori sa-mi spuneti daca exista vreo metoda anume de a le curata , pt. ca eu am incercat sa le curat falanga cu falanga la fiecare in parte si se curata foarte greu , pe deasupra chinui si puii , iar unuia din pacate cred ca i-am rupt sau luxat falanga.
Vreau sa mentionez ca puii stau in maternitati, respectandu-se conditiile tehnice de crestere ( curatenie,hrana, temperatura, iluminare , densitate )
Merci anticipat


daca doriti un sfat de la un mic crescator de gaini...
bilutele care se formeaza pe falangele picioarelor...daca sunt proaspete (moi) se pot sparge strangandu-le intre degete.daca se invechesc, respectiv se intaresc, efectiv pot fi sparte strangandu-le cu ceva gen cleste patent, evident cu mult simt, deci nu se strange pana rupi degetul pasarii, doar sa crape bila.... in nici un caz nu trageti cu unghiile de bilute,veti vedea, efectiv de sparg daca le strangeti cu ceva adecvat....in nici un caz cu .........dintii cum zice un clasic
Sus In jos
erifil
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyVin Mar 30, 2012 3:09 pm

Vreau sa va spun ca bilutele sunt foarte tari , dar am sa incerc cu un mic cleste de electrician - acela ascutit in varf- ce imi permite sa strang usor la simtul mainii. Oricum este o operatiune migaloasa unde te trec toate sudorile.
Multumesc mult Dorel pt. sugestie.
Sa auzim numai de bine
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptySam Mar 31, 2012 7:08 am

da aveti dreptate folositi un cleste (patent)poate reusiti .ideea este sa le dati bilutele cit mai repede jos .
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptySam Mar 31, 2012 8:56 am

Nu poti sa inmoi bilutele cu apa calda sau spirt si apoi sa le spargi
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptySam Mar 31, 2012 1:17 pm

solutia e sa le inmuiati piciorusele in apa caldutza, dupa care se dau foarte usor jos. Din moment ce fac bilute la picioare, inseamna ca ceva nu e in ordine.....Accesul la apa din maternitate trebuie sa fie doar cu ciocul, nu si cu piciorusele, deci gaseste alta adapatoare pentru pui, sau punele peste adapatoare o plasa cu ochiuri prin care sa le incapa doar capul
Sus In jos
erifil
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptySam Mar 31, 2012 2:53 pm

Astazi am petrecut toata dupa-amiaza curatand la gherute . Am inceput cu un mic patent cu varf ascutit sa presez fiecare gheruta in parte din unghiuri diferite; sincer a mers destul de greoi dar a mers. Cred ca am stat in medie 2,3 chiar si 5 minute la fiecare pui, ii mai durea si pe ei din cand in cand ,pt ca bilutele, unele dintre ele erau destul de mari si foarte tari ( 5-6mm)mergea greu chiar si cu clestele.
Adevarul este ca dupa cum bine ati spus toti dintre dvs. daca nu le scotem bilutele, in foarte scurt timp urma sa li se amputeze partea superioara a falangelor. Mi-am dat seama de acest lucru pt. ca dupa indepartarea fiecarei bilute , mai mare sau mai mica , ramanea urma unei atrofieri si subtieri majore a tegumentului spre amputare.Nu mai spun ca multi au ramas fara unghii, iar altora le-au sangerat ranile.
Acum am rezolvat si problema podelei din maternitate, am inlocuit-o cu plasa de 1mm/1mm.
Multumesc tuturor celor care mi-au venit in ajutor cu sfaturi si sugestii in acest sens.
Mult succes tuturor.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptySam Mar 31, 2012 10:53 pm

erifil a scris:
Astazi am petrecut toata dupa-amiaza curatand la gherute . Am inceput cu un mic patent cu varf ascutit sa presez fiecare gheruta in parte din unghiuri diferite; sincer a mers destul de greoi dar a mers. Cred ca am stat in medie 2,3 chiar si 5 minute la fiecare pui, ii mai durea si pe ei din cand in cand ,pt ca bilutele, unele dintre ele erau destul de mari si foarte tari ( 5-6mm)mergea greu chiar si cu clestele.
Adevarul este ca dupa cum bine ati spus toti dintre dvs. daca nu le scotem bilutele, in foarte scurt timp urma sa li se amputeze partea superioara a falangelor. Mi-am dat seama de acest lucru pt. ca dupa indepartarea fiecarei bilute , mai mare sau mai mica , ramanea urma unei atrofieri si subtieri majore a tegumentului spre amputare.Nu mai spun ca multi au ramas fara unghii, iar altora le-au sangerat ranile.
Acum am rezolvat si problema podelei din maternitate, am inlocuit-o cu plasa de 1mm/1mm.
Multumesc tuturor celor care mi-au venit in ajutor cu sfaturi si sugestii in acest sens.
Mult succes tuturor.
Ai vrut sa scrii 10mm\10mm?
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 1:54 am

erifil a scris:
Astazi am petrecut toata dupa-amiaza curatand la gherute . Am inceput cu un mic patent cu varf ascutit sa presez fiecare gheruta in parte din unghiuri diferite; sincer a mers destul de greoi dar a mers. Cred ca am stat in medie 2,3 chiar si 5 minute la fiecare pui, ii mai durea si pe ei din cand in cand ,pt ca bilutele, unele dintre ele erau destul de mari si foarte tari ( 5-6mm)mergea greu chiar si cu clestele.
Adevarul este ca dupa cum bine ati spus toti dintre dvs. daca nu le scotem bilutele, in foarte scurt timp urma sa li se amputeze partea superioara a falangelor. Mi-am dat seama de acest lucru pt. ca dupa indepartarea fiecarei bilute , mai mare sau mai mica , ramanea urma unei atrofieri si subtieri majore a tegumentului spre amputare.Nu mai spun ca multi au ramas fara unghii, iar altora le-au sangerat ranile.
Acum am rezolvat si problema podelei din maternitate, am inlocuit-o cu plasa de 1mm/1mm.
Multumesc tuturor celor care mi-au venit in ajutor cu sfaturi si sugestii in acest sens.
Mult succes tuturor.

totul este bine cand se termina cu bine...
ideal ar fi sa curatati bilutele imediat ce apar, sa nu se acumuleze murdaria
dupa ce le curatati,poate ar fi bine sa bagati piciorusele in ceva dezinfectant, poate spirt santar
cu stima, dorel
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 7:19 am

va dau eu o idee de adapatoare pentru maternitate astfel ca nu o sa mai aveti probleme cu "bilutele"..Se gaseste in comert la magazinul de animale, adapatoare pentru papagali sub forma unui cioc din plastic intors, la care ii puteti schimba recipientul ( cel original are 100 ml) cu o sticla din plastic mai mare, asa ca puii vor avea acces la apa doar cu ciocul nu si cu piciorusele. Eu ma folosesc de 2 ani de aceasta adapatoare si sunt foarte multumit ( daca aveti peste 50 pui incercati sa puneti 2 astfel de adapatori).
aveti aici exemplu: http://petlife.ro/shop/pet-shop-pasari/adapatoare-fpi-4562.html
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 10:59 am

Salut,

Eu am luat astfel de adapatori de la carefour, 1,5 RON buc, 6 bucati, am prins cu o brida din plastic cate trei.... daca vrei poze ... aici:
cum se curata si ingrijesc puii ? Scaled.php?server=856&filename=picture002vlcum se curata si ingrijesc puii ? Scaled.php?server=546&filename=picture001uk

Sper sa va ajute.

Mult succes in continuare!
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 12:43 pm

sunt aceleasi din linkul pe care l-am trimis eu, doar ca trebuie schimbate recipientele deoarece sunt prea mici. eu am pus o sticla din plastic de 1 L de lapte cu gura exact cat e si adapatoare si ma descurc de minune
Sus In jos
erifil
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 1:44 pm

Cred ca pana la urma o sa schimb adapatorile cu modelul pe care mi l-ati aratat numai ca eu am maternitatea din lemn si cred ca o sa fie cam greu de fixat.
Toate cele bune
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyDum Apr 01, 2012 1:48 pm

Si eu am sa incerc metoda cu adapatorile pt papagali deoarece am pierdut multi pui inecati Sad
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyLun Apr 02, 2012 2:44 pm

Va chinuiti prea mult. Cu o adapatoare pentru pasari (sunt de 1,5l, 3l...) si cateva pietricele, rezolvati problema.
Astea de papagali sunt bune, si eu am inceput cu ele, dar cand cresc puii trebuie umplute des, se mai rasturnau...
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyLun Apr 02, 2012 3:59 pm

mihain2010 a scris:
Va chinuiti prea mult. Cu o adapatoare pentru pasari (sunt de 1,5l, 3l...) si cateva pietricele, rezolvati problema.
Astea de papagali sunt bune, si eu am inceput cu ele, dar cand cresc puii trebuie umplute des, se mai rasturnau...
era vorba de maternitate..deci cand puii sunt micuti
Sus In jos
selectworld
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyLun Apr 02, 2012 4:47 pm

razvy82 a scris:
mihain2010 a scris:
Va chinuiti prea mult. Cu o adapatoare pentru pasari (sunt de 1,5l, 3l...) si cateva pietricele, rezolvati problema.
Astea de papagali sunt bune, si eu am inceput cu ele, dar cand cresc puii trebuie umplute des, se mai rasturnau...
era vorba de maternitate..deci cand puii sunt micuti

Se pot folosi cu succes adapatoarele automate si la maternitati.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyMar Apr 03, 2012 1:16 am

razvy82 a scris:
mihain2010 a scris:
Va chinuiti prea mult. Cu o adapatoare pentru pasari (sunt de 1,5l, 3l...) si cateva pietricele, rezolvati problema.
Astea de papagali sunt bune, si eu am inceput cu ele, dar cand cresc puii trebuie umplute des, se mai rasturnau...
era vorba de maternitate..deci cand puii sunt micuti

Se gasesc adapatori de care zice Mihai si de 1 l si sunt f bune chiar si pentru maternitate. Jgheabul are cam 1 cm inaltime, deschiderea tot cam de 1 cm iar nivelul apei in jgheab nu depaseste 5mm, deci nu e nici un pericol de inec.

Adapatorile automate sunt intr-adevar bune pt maternitate daca sunt maternitati din plasa, cum sunt cele standard de la Bistrita dar daca-i o cutie de carton/placaj e dificil sa decupezi in asa fel incat sa o faci si reglabila pe inaltime (pentru cand mai cresc puii). Dar recunosc ca e mai elegant si mai igienic, eu voi monta cumva si o adapatoare automata pe maternitate sa trebuia sa schimb foarte des apa pentru ca o soliesc, intra cu piciorusele in ea, cara gainat, si nu-mi placea sa stiu ca beau apa cu mizerii.
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyMar Apr 03, 2012 6:26 am

In conditiile in care se pot monta, cele automate sunt intr-adevar cele mai bune. Oricum si aici se aduna mizerie de pe cioc, din ceea ce cade de la custile de deasupra. Ideea e ca se pot curata mai usor.

La cele clasice, in jgheab se pot pune cateva pietricele si garantez ca totul e ok. Schimbi apa dimineata si seara.

Plus Oxivit vre-o 5 - 7 zile, iar apoi ceva vitamine in apa.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyMar Apr 03, 2012 6:37 am

cum cureti adapatorile automate? urmeaza sa primesc si eu 2 si n-am nici cea mai vaga idee de cum pe pot curata. se demonteaza?
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyMar Apr 03, 2012 12:37 pm

boticelina a scris:
cum cureti adapatorile automate? urmeaza sa primesc si eu 2 si n-am nici cea mai vaga idee de cum pe pot curata. se demonteaza?
Da ,se poate demonta,e f simplu scoti un cui si gata Very Happy
http://www.prepelitebv.ro/produse%20adapatori.html
Aici ai un video Smile
Sus In jos
florinBuc
nou pe forum



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 39
Data de inscriere : 27/04/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyVin Mai 18, 2012 2:02 am

Am si eu o mica nelamurire de ce toata lumea doreste antibiotic la pui,hai k vitaminele le inteleg rostu dar atibioticul?
Antibioticele slabesc si mai mult organizmul daia se recomanda si vitamine dupa eu unu consider ca numai la nevoie se poate administra si nu la tot efectivul eu sunt si crescator de porumbei si de ceva ani incoace de cand numai dau antibiotic asa la toti si ii ingrijesc separat numai la nevoie parca este alceva,asa ca puii fiind mici nu le trebuie antibiotic pt ca le trebuie si lor o imunitate mai ales prepelita fiind singura caruia nu ii trebuie un vaccin.
Sus In jos
prepelite_constanta
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 25
Varsta : 52
Data de inscriere : 14/04/2012

cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? EmptyVin Mai 18, 2012 5:00 am

florinBuc a scris:
Am si eu o mica nelamurire de ce toata lumea doreste antibiotic la pui,hai k vitaminele le inteleg rostu dar atibioticul?
Antibioticele slabesc si mai mult organizmul daia se recomanda si vitamine dupa eu unu consider ca numai la nevoie se poate administra si nu la tot efectivul eu sunt si crescator de porumbei si de ceva ani incoace de cand numai dau antibiotic asa la toti si ii ingrijesc separat numai la nevoie parca este alceva,asa ca puii fiind mici nu le trebuie antibiotic pt ca le trebuie si lor o imunitate mai ales prepelita fiind singura caruia nu ii trebuie un vaccin.

nici eu nu le dau antibiotice( au 2 saptamani si 60 grame) , numai vitamina ad3e si apropo de adapatori in maternitate eu merg cu acelea de colivie dar le-am schimbat sticla , am pus un pet de 0,5 cu gura mai mare si merg perfect. daca cineva poate sa justifice obligativitatea antibioticilor rog sa posteze aici. multumesc
Sus In jos
http://alcoolmetru.aaz.ro
Continut sponsorizat





cum se curata si ingrijesc puii ? Empty
MesajSubiect: Re: cum se curata si ingrijesc puii ?   cum se curata si ingrijesc puii ? Empty

Sus In jos
 
cum se curata si ingrijesc puii ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vand puii de prepelita
» DE CE MOR PUII????
» cat mananca puii
» vand puii de prepelita
» vand puii de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: