forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Salutare tuturor

In jos 
+5
vyryausiasis
Sorina
geluionut
rozalia
fekete1974
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyLun Apr 16, 2012 1:49 pm

De curand m-am apucat de crescut prepelite. Am achizitionat 35 de prepelite de 3 saptamani, pot spune ca erau cam plouate si inegale fizic...cred ca nu erau de aceeasi varsta. Ce sa-i faci, la inceput e mai greu cand nu cunosti. Dar le-am pus pe picioare cu concentrate de la Agroland, acum au 6 saptamani si sunt brici. Am facut rost si de 2 incubatoare cu 12 laturi din care unul l-am si instalat cu 100 de oua din alta parte ca sa nu fie din aceeasi linie prepelitele. Azi incep sa iasa puii.
Am facut un mic artificiu la incubator pe care vi-l impartasesc si voua ca sa nu intorc ou cu ou zilnic ci sa intorc 72 oua de-odata. Am cumparat niste rasadnite de la Dedeman cu 3 lei placa de 104 bucati din pvc si l-am taiat in forma incubatorului. Au incaput 100 de oua. Dupa popularea cu oua am pus un grilaj de plastic deasupra si asa nu m-am spetit cu intorsul oualor prea tare. Atasez si poze numai sa descopar cum.....
Spor la productia de oua la toti prepelitarii....
Revin cu poze.....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:56 am

bine ati venit pe forum, suntem incantati , cel putin eu Smile, mai ales ca imi convine si mie sa pun mai multe oua in incubator si sa intorc toate deodata.
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:27 pm

pai mai Rozalia daca le intorci toate deodata unde mai este farmecul ala de 10 minute in care trebuie sa intorci cu grija 140 oua fara sa le cionesti??
mie unu imi place ce fac si nu ma complic cu intoarceri semiautomate bounce bounce bounce
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:45 pm

hahaha, la varsta mea , nu am asa randament ,ca altii ..., inafara de asta am gospodarie, copil, munca de birou etc...placerea am avut mai devreme ... Razz
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Salutare   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:46 pm

Multumesc de primire....cam rapid de mana colegul "geluionut" Very Happy , in plus nu se sparge nici un ou.
Am facut poze dar nu ma lasa sa pun linkul, sunt prea nou....
xxx.flickr.com/photos/77280018@N05/6938958130/in/photostream

Dar cred ca l-am fentat, in loc de "xxx" puneti "www" si merge
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:49 pm

Deasupra atasati o plasa plastificata cu gauri sau o sita mai tapana si o legati bine....merge foarte usor cu intorsul....azi au inceput sa-mi iasa puisorii....vreo 40 pana acum din 100....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:51 pm

greu la cap rozi, nu-i merge, >Vrem poze Smile Razz daca este posibil.
creativ@rdslink.ro si posteaza fiica mea pe forum Razz
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 12:55 pm

rozalia ma amuzi Very Happy ,se pot vedea pozele,dai copi-paste si inainte pui cei trei w...

eu am vazut,sunt acele rasadnite negre,cam cum sunt cofragele de oua...

http://www.flickr.com/photos/77280018@N05/7085034567/in/photostream/

hai ca asa poate vezi...

Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:01 pm

Bun benit pe forum . Am o intrebare :Smile dar mai ajunge caldura care trebuie si umiditatea daca oul sta in gauricea aceea din rasadnita? Succes in continuare Smile
fekete1974 a scris:
Deasupra atasati o plasa plastificata cu gauri sau o sita mai tapana si o legati bine....merge foarte usor cu intorsul....azi au inceput sa-mi iasa puisorii....vreo 40 pana acum din 100....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata    Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:03 pm

multumesc sorina, le-am vazut, dar nu pricep cum se intorc.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:05 pm

cred ca la 180 de grade,avand o plasa pusa deasupra, dupa cum a spus colegul... Question
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:07 pm

Aerisire exista pentru ca rasadnita aceea are gaura pe partea inferioara, iar la intoarcere ouale se misca, deci nu sunt fixe in locas, in plus de asta nu mai trebuie insemnata o parte a oului....
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:08 pm

Da, la 180 de grade.....
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:12 pm

de ajuns , ajunge. Eu ouale le pun in hartie creponat ( pentru prajituri Razz ) ca sa nu cada ouale pe jos .Ultima data mi-au iesit 87%.
Am sa va fac o poza cu incubatorul meu si am sa va arat:)
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata    Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:13 pm

sa inteleg ca se intoarce cu capac( cele doua cofraje ) cu tot nu?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:16 pm

rozalia la avatarul meu mai ai o solutie de intors oua...am mai scris pe aici pe forum...schimb bucata de poliestiren din stanga in dreapta la 12 ore...tu acum dupa atata experienta iti alegi solutia care ti se pare cea mai simpla+eclozare buna...eu am avut 70%
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Plasa plastificata   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:23 pm

in incubatorul meu intra 56 de oua, maternitatea mea nu este suficient de mare ca sa pot sa tin clai peste gramada. Imi place ca ei sa aiba loc, unde sa se mai intinda Smile, pentru asta ma multumesc cu cate 56 buc.
Maternitatea pe care le am ... este destul de bine facuta, asa sunt calculate becurile, incat pot sa le sting in doua transe.
Dar curiozitatea cum este la fel ca la toata lumea...e mare:)
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:31 pm

Sper ca am vazut bine in poza de la avatar Smile incubatorul este inclinat? daca da cum sta apa in alveole? nu se varsa? sau este inclinat doar la limita gaurelellor care sunt pe margini?
Sorina a scris:
rozalia la avatarul meu mai ai o solutie de intors oua...am mai scris pe aici pe forum...schimb bucata de poliestiren din stanga in dreapta la 12 ore...tu acum dupa atata experienta iti alegi solutia care ti se pare cea mai simpla+eclozare buna...eu am avut 70%
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:37 pm

Exact....
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:41 pm

Exact ..... era la intoarcerea oualor cu tot cu capac. Nu se vede la avatar treaba cu polistirenul, cum il pui("sorina")?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:42 pm

Interesant.. Eu vreau sa incerc metoda spusa de fekete1974 Smile sunt tare curios sa vad si cate oua intra in incubator cu acele rasadnite Smile
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:43 pm

vyryausiasis a scris:
Sper ca am vazut bine in poza de la avatar Smile incubatorul este inclinat? daca da cum sta apa in alveole? nu se varsa? sau este inclinat doar la limita gaurelellor care sunt pe margini?
Sorina a scris:
rozalia la avatarul meu mai ai o solutie de intors oua...am mai scris pe aici pe forum...schimb bucata de poliestiren din stanga in dreapta la 12 ore...tu acum dupa atata experienta iti alegi solutia care ti se pare cea mai simpla+eclozare buna...eu am avut 70%

da, ai vazut bine,se inclina pana la limita gaurilor laterale(nu mai sta apa in alveole(am avut higrometru pentru umiditate)si am facut o invelitoare speciala pentru el ca sa nu folosesc patura la invelit...si un termometru lipit de perete...
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:45 pm

fekete1974 a scris:
Exact ..... era la intoarcerea oualor cu tot cu capac. Nu se vede la avatar treaba cu polistirenul, cum il pui("sorina")?

in dreapta pozei se vede bucata de poliestiren pe care o mutam in stanga la 12 ore(dadeam ouale in barca Laughing )
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 1:50 pm

Da am deslusit poza, rasadnitele alea costa 3 lei 104 bucati si poti taia cum vrei in functie de forma incubatorului.
De unde pot gasi un higrometru/termometru digital, la Dedeman mi s-a parut cam scump 60 lei.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor EmptyMar Apr 17, 2012 2:00 pm

fekete1974 a scris:
Da am deslusit poza, rasadnitele alea costa 3 lei 104 bucati si poti taia cum vrei in functie de forma incubatorului.
De unde pot gasi un higrometru/termometru digital, la Dedeman mi s-a parut cam scump 60 lei.

ale mele nu sunt digitale,le-am luat de la un petshop,sunt pentru terariu...33 ron
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salutare tuturor Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor Empty

Sus In jos
 
Salutare tuturor
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» buna ziua tuturor!
» va rog prezentati-va aici
» si eu sunt nou pe forum BAFTA TUTUROR !!!
» buna ziua tuturor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: