forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Salutare tuturor

In jos 
+5
vyryausiasis
Sorina
geluionut
rozalia
fekete1974
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMar Apr 17, 2012 2:05 pm

O intrebare de incepator....puii eclozati cat se lasa in incubator? in 17-18 este data eclozarii dupa calcule. Ar mai fi ceva oua de iesit dar cu puii uscati ce fac?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMar Apr 17, 2012 2:13 pm

Cand ies puii din ou ii mai las . Defapt deschid incubatorul din 2 in 2 ore si atunci iau puii si ii pun in maternitate care e incalzita la 38 de grade Smile
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMar Apr 17, 2012 2:16 pm

fekete1974 a scris:
O intrebare de incepator....puii eclozati cat se lasa in incubator? in 17-18 este data eclozarii dupa calcule. Ar mai fi ceva oua de iesit dar cu puii uscati ce fac?

ii prajesti ca pe seminte... Laughing

glumeam...

le pregatesti o maternitate,la o temperatura de 38 de grade,unde ii pui apa si mancare,ai grije la apa sa nu se innece(pune ceva pietricele cat sa incapa doar ciocul)...furaj prima faza 21 de zile(special de pui de prepelita)...si in timpul ata mai treci pe aici prin forum si cauti la incubate si la maternitati si te vei lamuri mai bine...

bafta la soldatei!!! bounce
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 1:32 am

Sorina a scris:
fekete1974 a scris:
O intrebare de incepator....puii eclozati cat se lasa in incubator? in 17-18 este data eclozarii dupa calcule. Ar mai fi ceva oua de iesit dar cu puii uscati ce fac?

ii prajesti ca pe seminte... Laughing

glumeam...

le pregatesti o maternitate,la o temperatura de 38 de grade,unde ii pui apa si mancare,ai grije la apa sa nu se innece(pune ceva pietricele cat sa incapa doar ciocul)...furaj prima faza 21 de zile(special de pui de prepelita)...si in timpul ata mai treci pe aici prin forum si cauti la incubate si la maternitati si te vei lamuri mai bine...

bafta la soldatei!!! bounce
Scuza ca ma bag Laughing Totu e cum au scris ceilalti,numa in primele zile pune pe podea ceva material care nu aluneca... de exemplu hartia nu e buna ca aluneca picioarele puisorilor si mai mult ca sigur ca nu mai pot sa stea pe picioare...
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 3:39 am

Szabi a scris:
Sorina a scris:
fekete1974 a scris:
O intrebare de incepator....puii eclozati cat se lasa in incubator? in 17-18 este data eclozarii dupa calcule. Ar mai fi ceva oua de iesit dar cu puii uscati ce fac?

ii prajesti ca pe seminte... Laughing

glumeam...

le pregatesti o maternitate,la o temperatura de 38 de grade,unde ii pui apa si mancare,ai grije la apa sa nu se innece(pune ceva pietricele cat sa incapa doar ciocul)...furaj prima faza 21 de zile(special de pui de prepelita)...si in timpul ata mai treci pe aici prin forum si cauti la incubate si la maternitati si te vei lamuri mai bine...

bafta la soldatei!!! bounce
Scuza ca ma bag Laughing Totu e cum au scris ceilalti,numa in primele zile pune pe podea ceva material care nu aluneca... de exemplu hartia nu e buna ca aluneca picioarele puisorilor si mai mult ca sigur ca nu mai pot sa stea pe picioare...
e uite cum ma bag si eu in discutie !
eu folosesc la maternitate ca si podea plasa sudata de fund din care sunt confectionate custile de la bistrita, peste care pun material antiderapant, parca asa se numeste. este vorba despre acel material care se pune pe borul masinii sa nu alunce telefonul, de cele mai multe ori acolo l-am vazut folosit, si care se gaseste la lungimea de 1,5 m si latime de 50 cm in hornbach iar pretul este de 15 lei bucata avantajul acestui material este ca nu retine umezeala si se spala foarte usor putand fi folosit de mai multe ori. eu il folosesc in prima saptamana dupa care raman pe plasa custii
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 3:45 am

[quote="ady"]
Szabi a scris:
Sorina a scris:
fekete1974 a scris:
O intrebare de incepator....puii eclozati cat se lasa in incubator? in 17-18 este data eclozarii dupa calcule. Ar mai fi ceva oua de iesit dar cu puii uscati ce fac?

ii prajesti ca pe seminte... Laughing

glumeam...

le pregatesti o maternitate,la o temperatura de 38 de grade,unde ii pui apa si mancare,ai grije la apa sa nu se innece(pune ceva pietricele cat sa incapa doar ciocul)...furaj prima faza 21 de zile(special de pui de prepelita)...si in timpul ata mai treci pe aici prin forum si cauti la incubate si la maternitati si te vei lamuri mai bine...

bafta la soldatei!!! bounce
Scuza ca ma bag Laughing Totu e cum au scris ceilalti,numa in primele zile pune pe podea ceva material care nu aluneca... de exemplu hartia nu e buna ca aluneca picioarele puisorilor si mai mult ca sigur ca nu mai pot sa stea pe picioare...
e uite cum ma bag si eu in discutie !
eu folosesc la maternitate ca si podea plasa sudata de fund din care sunt confectionate custile de la bistrita, peste care pun material antiderapant, parca asa se numeste. este vorba despre acel material care se pune pe borul masinii sa nu alunce telefonul, de cele mai multe ori acolo l-am vazut folosit, si care se gaseste la lungimea de 1,5 m si latime de 50 cm in hornbach iar pretul este de 15 lei bucata avantajul acestui material este ca nu retine umezeala si se spala foarte usor putand fi folosit de mai multe ori. eu il folosesc in prima saptamana dupa care raman pe plasa custii [/quote
Dupa mine materialu antiderapant e f bun Wink
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Salutare din nou   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyJoi Apr 19, 2012 12:05 pm

Revin cu niste noutati...mi-au iesit in jur de 50 de pui pana acum mai sunt oua si vad ca mai iasa. Cred ca nu a fost distribuita temperatura uniform pentru ca eclozeaza de 3 zile.
Citind pe net am incercat sa construiesc o maternitate....trebuie voi sa va dati cu parerea daca a iesit ceva bun, este din polistiren de 2 cm si schelet din lemn L=100 cm x l=55 cm x h=50 plus picioarele 25 cm, are fund dublu plasa sarma din jos, mai trebuie lipit niste carton pe laturi si pe fund m-am gandit ca peste polistiren sa pun pres de baie(se gaseste de cumparat la metru cu tot felul de modele pe ele, are gaurele si e moale, nu luneca), atasez un link:
http://fekete1974.sunphoto.ro/Prepelite
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Salutare din nou   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyVin Apr 20, 2012 5:43 am

sunt foarte dragalasi, la meternitate nu va e frica , au aer? sa nu sa asfixieze. Parerea mea, este prea etans. Este numai parerea mea
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Poze noi cu maternitatea   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptyVin Apr 20, 2012 2:28 pm

Adaug cateva poze noi cu maternitatea in functiune si cu o adapatoare automata facuta cu 0 lei 0 bani simpla si eficienta !!!

http://fekete1974.sunphoto.ro/Prepelite/pagina2
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Poze noi cu maternitatea   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 7:30 am

are si capac?
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 9:44 am

Are capac de polistiren. O intrebare cat costa furajul de la firma din Brasov? De unde pot cumpara cofraje pentru oua, poate stie cineva din Timisoara?
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 12:01 pm

Salut, furajul de la Brasov costa 3 lei kg, am intrebat eu ieri pentru ca am vrut sa comand pentru viitorii mei puisori dar dupa ce am vb cu dl.Muresan am comandat doar unele ingrediente pe care nu le gasesc, e un om deosebit, si au si cofraje.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 12:27 pm

fekete1974 a scris:
Adaug cateva poze noi cu maternitatea in functiune si cu o adapatoare automata facuta cu 0 lei 0 bani simpla si eficienta !!!

http://fekete1974.sunphoto.ro/Prepelite/pagina2
Cati pui ai in maternitate? Nu este cam adanca adapatoarea,pericol de inec.
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 1:31 pm

50 de pui si e faina treaba cu polistirenul ca tine caldura in plus nu te costa mult sa-ti contruiesti una. E adanca pentru cei care sunt mai mici poate de statura Very Happy (glumesc), nu s-a inecat niciunul pana acum. In primele 2 zile am avut apa in capace de borcan.


Ultima editare efectuata de catre fekete1974 in Sam Apr 21, 2012 1:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
fekete1974
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/04/2012

Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 1:35 pm

Si la Agroland costa tot 3 lei/kg, doar ca te costa cam 60 lei pe luna, pentru ca eu am 33 bucati prepelite mari. Asa la 1.7 lei/kg mai ramai cu ceva banuti in buzunar. Azi am avut 9 oua si niciunul nu are probleme cu coaja. Vad ca in fiecare zi tot mai multe. Peste vreo 2 saptamani pot tine oua de la ele pentru incubator...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salutare tuturor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Salutare tuturor - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Salutare tuturor
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» buna ziua tuturor!
» va rog prezentati-va aici
» si eu sunt nou pe forum BAFTA TUTUROR !!!
» buna ziua tuturor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: