forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelite apatice

In jos 
+3
minicu
Alex77
monika2403
7 participanți
AutorMesaj
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptySam Apr 28, 2012 12:39 pm

Buna seara,
Mi-am cumparat primele prepelite, joi dupa amiaza - 70 capete, de 4 si 5 saptamani. Le-am luat de la un crescator din Bucuresti, aratau foarte bine, atat cele mai mari, cat si cele mai micute, erau foarte vioaie. Le-am pus intr-o cusca cu o capacitate de 50 capete, pana astazi, cand am mai cumparat o cusca si inca 25 pasari. Cand am vrut sa le mut in cusca cea noua, am constatat ca o parte (cam 20 din 70) au o problema: nu se tin pe picioare. Aparent, pareau a se "odihni", insa cand le-am rarit am vazut ca stau pe o parte, iar cand le-am miscat (le-am scos din cusca sa vad daca se misca), am constatat ca nu se tin pe picioare. Crescatorul initial le dadea hrana cumparata, pentru prepelite. Eu le-am dat furaj facut dupa reteta de pe site-ul domnilor de la Brasov (reteta pentru tineret). Sroturile si premixul tip 0 le-am procurat de la o ferma pt gaini ouatoare (nu stiu daca are vreo importanta).
Ce parere aveti despre problema mea si ce ar trebui sa fac? Nu as vrea sa le pierd, cred ca inca le pot salva.

Astept urgent un sfat.
Multumesc,
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyDum Apr 29, 2012 3:00 am

monika2403 a scris:
Buna seara,
Mi-am cumparat primele prepelite, joi dupa amiaza - 70 capete, de 4 si 5 saptamani. Le-am luat de la un crescator din Bucuresti, aratau foarte bine, atat cele mai mari, cat si cele mai micute, erau foarte vioaie. Le-am pus intr-o cusca cu o capacitate de 50 capete, pana astazi, cand am mai cumparat o cusca si inca 25 pasari. Cand am vrut sa le mut in cusca cea noua, am constatat ca o parte (cam 20 din 70) au o problema: nu se tin pe picioare. Aparent, pareau a se "odihni", insa cand le-am rarit am vazut ca stau pe o parte, iar cand le-am miscat (le-am scos din cusca sa vad daca se misca), am constatat ca nu se tin pe picioare. Crescatorul initial le dadea hrana cumparata, pentru prepelite. Eu le-am dat furaj facut dupa reteta de pe site-ul domnilor de la Brasov (reteta pentru tineret). Sroturile si premixul tip 0 le-am procurat de la o ferma pt gaini ouatoare (nu stiu daca are vreo importanta).
Ce parere aveti despre problema mea si ce ar trebui sa fac? Nu as vrea sa le pierd, cred ca inca le pot salva.

Astept urgent un sfat.
Multumesc,

Buna Monika,
Ar putea fi cateva cauze dar nici una nu este sigura:
din cauza supraaglomerarii poate au fost culcate si au fost calcate in picioare de celelalte
poate din cauza transportului neadecvat
poate din cauza mancarii prea multe proteine prea putin calciu
Sunt mai multe posibilitati dar nici una nu este sigura.
Sa poti rezolva problema punele pe cele apatice intr-o cutie mai mare sa aiba loc in voie sa se miste, mancare si apa proaspata in permanenta.
Asa am patit si eu cu vreo 3 puiuti de 3 sapt cand i-am mutat din maternitate la tineret si si-au revenit toti.
Multa bafta de acum in colo si spor la treaba
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyDum Apr 29, 2012 1:39 pm

monika2403 a scris:
Buna seara,
Mi-am cumparat primele prepelite, joi dupa amiaza - 70 capete, de 4 si 5 saptamani. Le-am luat de la un crescator din Bucuresti, aratau foarte bine, atat cele mai mari, cat si cele mai micute, erau foarte vioaie. Le-am pus intr-o cusca cu o capacitate de 50 capete, pana astazi, cand am mai cumparat o cusca si inca 25 pasari. Cand am vrut sa le mut in cusca cea noua, am constatat ca o parte (cam 20 din 70) au o problema: nu se tin pe picioare. Aparent, pareau a se "odihni", insa cand le-am rarit am vazut ca stau pe o parte, iar cand le-am miscat (le-am scos din cusca sa vad daca se misca), am constatat ca nu se tin pe picioare. Crescatorul initial le dadea hrana cumparata, pentru prepelite. Eu le-am dat furaj facut dupa reteta de pe site-ul domnilor de la Brasov (reteta pentru tineret). Sroturile si premixul tip 0 le-am procurat de la o ferma pt gaini ouatoare (nu stiu daca are vreo importanta).
Ce parere aveti despre problema mea si ce ar trebui sa fac? Nu as vrea sa le pierd, cred ca inca le pot salva.

Astept urgent un sfat.
Multumesc,

Ar putea fi si din cauza hranei.Daca nu sau hranit bine la fostul proprietar sunt anemice cad pe jos si se zbat cu intentia de a se ridica in picioare.Eu le-am dat romigal un antibiotic pe baza de ampicilina si oxitetraciclina care contine si vitamine si le-am pus pe picioare dar ar fi bine sa consultati un veterinar.
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyDum Apr 29, 2012 4:30 pm

minicu a scris:
monika2403 a scris:
Buna seara,
Mi-am cumparat primele prepelite, joi dupa amiaza - 70 capete, de 4 si 5 saptamani. Le-am luat de la un crescator din Bucuresti, aratau foarte bine, atat cele mai mari, cat si cele mai micute, erau foarte vioaie. Le-am pus intr-o cusca cu o capacitate de 50 capete, pana astazi, cand am mai cumparat o cusca si inca 25 pasari. Cand am vrut sa le mut in cusca cea noua, am constatat ca o parte (cam 20 din 70) au o problema: nu se tin pe picioare. Aparent, pareau a se "odihni", insa cand le-am rarit am vazut ca stau pe o parte, iar cand le-am miscat (le-am scos din cusca sa vad daca se misca), am constatat ca nu se tin pe picioare. Crescatorul initial le dadea hrana cumparata, pentru prepelite. Eu le-am dat furaj facut dupa reteta de pe site-ul domnilor de la Brasov (reteta pentru tineret). Sroturile si premixul tip 0 le-am procurat de la o ferma pt gaini ouatoare (nu stiu daca are vreo importanta).
Ce parere aveti despre problema mea si ce ar trebui sa fac? Nu as vrea sa le pierd, cred ca inca le pot salva.

Astept urgent un sfat.
Multumesc,

Ar putea fi si din cauza hranei.Daca nu sau hranit bine la fostul proprietar sunt anemice cad pe jos si se zbat cu intentia de a se ridica in picioare.Eu le-am dat romigal un antibiotic pe baza de ampicilina si oxitetraciclina care contine si vitamine si le-am pus pe picioare dar ar fi bine sa consultati un veterinar.

Ma scuzati ca ma bag dar de ce tot dati antibiotic fara sa fie nevoie? credeti ca este bun la ceva, face doar rau atat(creste rezistenta microbilor,virosurilor, bacteriilor etc). De ce sa dai antibiotic combinat cu vitamine cand poti sa le dai doar vitamine. antibioticul se da pe baza unei antibiograme nu dupa ureche.
Toata lumea face aceasta gresala. Cel mai bine un consult la medicul veterinar si o sa iti explice si el treaba cu antibioticul dat dupa ureche.
Ma scuzati inca o data. Va doresc o seara placuta.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyLun Apr 30, 2012 1:58 pm

Buna,

Multumesc pentru sfaturi. Intre timp, am vorbit cu un veterinar si mi-a spus ca e posibil sa fie "pe fond nervos" pale - de la transport si schimbarea mediului si a furajului. Le-am dat vit AD3E si le-am mai pus putin carbonat de calciu in furaj - le-am supravegheat indeaproape 2 zile - inclusiv le-am tinut pe cate una sa bea apa cu vitaminele respective si au inceput sa se ridice. Sper sa functioneze, mai avem 3 zile de tratament
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMar Mai 01, 2012 2:41 am

dl. Alex, eu am fost la mai multe ferme de pasari pentru AC. ei dau antibiotic ( oxivit s )in fiecare luna 3- 5 zile, indiferent daca sunt ori nu sunt bolnave. Normal ouale sunt aruncate.Ei aveau un argument si pe bune dreptate,Cum pasarile calatoare aduc diverse boli, ei nu permit ca sa aiba un focar in max. 2-3 zile.Daca sunteti medic veterinar, asta ar insemna ca ati facut stagiu macar la o ferma, era bine.
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMar Mai 01, 2012 3:15 am

rozalia a scris:
dl. Alex, eu am fost la mai multe ferme de pasari pentru AC. ei dau antibiotic ( oxivit s )in fiecare luna 3- 5 zile, indiferent daca sunt ori nu sunt bolnave. Normal ouale sunt aruncate.Ei aveau un argument si pe bune dreptate,Cum pasarile calatoare aduc diverse boli, ei nu permit ca sa aiba un focar in max. 2-3 zile.Daca sunteti medic veterinar, asta ar insemna ca ati facut stagiu macar la o ferma, era bine.

Ma Scuzati Doamna Rozalia, dar cand am facut stagiul de practica la diferite ferme nu numai de pasari nu se da antibiotic. in caz de focar se foloseste tehnica "Stamping Out" sau mai pe romaneste "totul plin totul gol". mai pe romaneste nu este rentabil antibioticul din pricina pierderilor economice prefera sa distruga tot decat sa le "repare".
Si in plus de asta sunt filtrele sanitare la fiecare intrare in unitate plus la fiecare hala ( unde la pasari intra doar o singura persoana dimineatza printre ele sa adune mortii si sa observe ce si cum, nu se plimba fiecare cum vrea).
Antibiotic se dadea pe vreama lui Nicusor (la porci pasari si vaci sa ia mai repede in greutate),cand eu eram prea mic sa stiu cei ala antibiotic.
Daca nu ma insel in regulamentul DSV parca scrie ceva cu interzicerea administrarii antibioticelor fainilor furajere in scopul de a creste masa musculara.
Sper ca am fost de ajutor si nu am suparat pe nimeni.
Va doresc o zi buna in continuare
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMar Mai 01, 2012 3:41 am

vedeti dl.Alex , cum putem sa mai scoatem cate ceva de la d-voastra? enervand Smile , scuze Smile
dar pe bune , ei dadeau. eu numai in primele 5 zile dupa incubare le dau.
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMar Mai 01, 2012 4:58 am

rozalia a scris:
vedeti dl.Alex , cum putem sa mai scoatem cate ceva de la d-voastra? enervand Smile , scuze Smile
dar pe bune , ei dadeau. eu numai in primele 5 zile dupa incubare le dau.

Va rog frumos sa nu imi mai spuneti Dl Alex doar alex ca nu am decat 26 anisori Smile).
Dupa incubat e bine sa dati doar vitamine si cocidiostatic doar in caz ca observati sange in dejectii atat. nu este nevoie de antibiotic, fiind foarte mici nu pre le suporta ficatelul.
De suparat nu m-am suparat chiar deloc doar am argumentat despre antibiotic de ce sunt de parere ca nu sunt bune. In plus de asta cum ati spus dumneavoastra cu pasarile calatoare ca aduc boli, doar intrand in contact sau prin fecale sau prin atingere se pot contamina, astfel dandumi seama din ce ati spus dumneavoastra cei de la ferma care ati fost dumneavoastra nu au filtru sanitar si toate cele.
Intro ferma cel mai bun lucru este preventia.
Cum spunea o doamna profesoara de boli infectioase "mai bine previi decat sa tratezi" este mai greu intradevar dar se poate.
Va doresc o zi placuta.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMar Mai 01, 2012 5:17 am

cheers ,m ultumesc, la fel o zi de 1 mai superba
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 03, 2012 3:12 am



Ma scuzati ca ma bag dar de ce tot dati antibiotic fara sa fie nevoie? credeti ca este bun la ceva, face doar rau atat(creste rezistenta microbilor,virosurilor, bacteriilor etc). De ce sa dai antibiotic combinat cu vitamine cand poti sa le dai doar vitamine. antibioticul se da pe baza unei antibiograme nu dupa ureche.
Toata lumea face aceasta gresala. Cel mai bine un consult la medicul veterinar si o sa iti explice si el treaba cu antibioticul dat dupa ureche.
Ma scuzati inca o data. Va doresc o seara placuta.[/quote]

De asta este forum sa discutam sa dezbatem pentru a face ce-i mai bine.
Le-am dat "complexul" vitamine antibiotic la sfatul farmacistului si l-am luat in considerare fiindca nu aveam ce pierde,erau pe "duca". Asa le-m salvat.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 03, 2012 5:13 am

fiecare face cum isi doreste sufletelul lui
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyVin Mai 04, 2012 2:14 am

minicu a scris:


Ma scuzati ca ma bag dar de ce tot dati antibiotic fara sa fie nevoie? credeti ca este bun la ceva, face doar rau atat(creste rezistenta microbilor,virosurilor, bacteriilor etc). De ce sa dai antibiotic combinat cu vitamine cand poti sa le dai doar vitamine. antibioticul se da pe baza unei antibiograme nu dupa ureche.
Toata lumea face aceasta gresala. Cel mai bine un consult la medicul veterinar si o sa iti explice si el treaba cu antibioticul dat dupa ureche.
Ma scuzati inca o data. Va doresc o seara placuta.



sunt perfect de acord cu faptul de a nu da medicamente dupa ureche si mai ales fara rost.
citind mesajele, am inteles, cu oarecare surprindere, ca distinsii membrii nu sunt neaparat adeptii unor produse cat de cat bio (nici nu este un forum specfic), majoritatea sunt interesati de unde sa cumpere premixuri, iar acum medicamente pale . mai rezulta ca cei mai multi sunt crescatori care o fac din pasiune, de unde atunci apetenta pentru chimicalele (medicamentele), mai ales pentru animale sanatoase? nu cred ca am scapat vreun mesaj, chiar inainte de a fi membru pe forum, iar gradul de imbolnavire, care rezulta din mesaje este minim! majortatea consuma ouale si carnea cu familia, prieteni. ce rost mai are sa le cresti daca le contaminezi singur, apoi le dai copiilor ca fiind produse sanatoase? chestia cu pasarile calatoare este draguta, dar probabil ca le-ar fi destul de greu sa patrunda in custie prepelitelor, nu?
cu stima, dorel
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyMier Mai 09, 2012 3:37 pm

stimate dl.dorel. foarte multe probleme , asa se pare nu ati inteles , numai ce ati dorit. este parerea d-voastra cum procedati, nu inteleg de ce mai puneti intrebari daca sunteti asa de precis in crestererea preplitelor. Fiecare dintre noi am avut la un moment dat probleme, mai mici mai mari.
Daca nu doriti sa cresteti numai in felul d-voastra, absolut nimeni nu va opreste si nu comenteaza. Cel putin din partea mea.
Am niscaivan ani decand am prepelite , nu de foarte mult timp si asa m-am lovit de anumite probleme.
Va doresc bafta si in continuare sa cresteti dupa pofta inimii d-voastra fara sa le commentati parerile altora.
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 10, 2012 1:32 am

rozalia a scris:
stimate dl.dorel. foarte multe probleme , asa se pare nu ati inteles , numai ce ati dorit. este parerea d-voastra cum procedati, nu inteleg de ce mai puneti intrebari daca sunteti asa de precis in crestererea preplitelor. Fiecare dintre noi am avut la un moment dat probleme, mai mici mai mari.
Daca nu doriti sa cresteti numai in felul d-voastra, absolut nimeni nu va opreste si nu comenteaza. Cel putin din partea mea.
Am niscaivan ani decand am prepelite , nu de foarte mult timp si asa m-am lovit de anumite probleme.
Va doresc bafta si in continuare sa cresteti dupa pofta inimii d-voastra fara sa le commentati parerile altora.

"sfaturi pt primele zile de viata a puilor - Vin Mar 16, 2012 9:56 am

foarte bine, pentru asta este forum, fiecare venim cu idei , pe urma fiecare face cum doreste"

doamna rozalia, cuvintele de mai sus va apartin, de unde noua pozitie da atoate cunoscator? am emis o parere la modul general ca nu ar fi cazul sa dam medicamente degeaba, nu deloc - sesizati diferenta - nici macar nu am spus ca ma pricep foarte mult. fata de cele 200 prep. pe care spuneti ca le aveati in martie 2012, eu am de zece ori mai putine. am mai multe probabil gaini si curci, deci chestiile de tratamente nu-mi sunt complet straine.
am comentat strict la ce a postat "minicu":
"Ma scuzati ca ma bag dar de ce tot dati antibiotic fara sa fie nevoie? credeti ca este bun la ceva, face doar rau atat(creste rezistenta microbilor,virosurilor, bacteriilor etc). De ce sa dai antibiotic combinat cu vitamine cand poti sa le dai doar vitamine. antibioticul se da pe baza unei antibiograme nu dupa ureche.
Toata lumea face aceasta gresala. Cel mai bine un consult la medicul veterinar si o sa iti explice si el treaba cu antibioticul dat dupa ureche.
Ma scuzati inca o data. Va doresc o seara placuta."

sunt convins ca aveti o mare experienta, care transpare din postarile pe care le aveti, dar in spiritul cuvintelor dvs., cu care am inceput,dati-mi voie si mie sa-mi spun parerea, mai ales ca nu am facut nici referire la modul in care intelegeti sa va cresteti pasarile.
recititi si parerea lui "alex77", poate va ajuta....
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 10, 2012 2:31 am

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162316&whichpage=1

Cu acest site am inceput acum 2 ani si ceva cresterea prepelitelor. Acum e mult mai voluminos si aproape mort. La vremea respectiva era cel mai activ pe aceasta tema.

Cred ca pentru incepatori, care au timp si rabdare sa-l citeasca (sunt 4 capitole acum), e foarte folositor. Sunt si acolo cateva persoane cu vechime si experienta in cresterea prepelitelor.

De acolo am prins si eu ideea cu Oxivit S in primele zile de viata si este ok.

Nu zic ca nu e bine si fara, n-am incercat. Apoi nu le mai dau antibiotice, doar vitamine.

In acest mod si incercand sa respect cat mai bine celelalte cerinte (igiena, lumina, ventilatie, mancare....) nu am avut probleme pana acum.

In fiecare an am luat cocosi din alta parte si am pus cu gainile mele (poate si din aceasta cauza am foarte rar cate 1-2 pui cracanati). Anul acesta am luat cucosi de la Brasov. Pentru anul viitor as fi interesat de afara, sau poate macar ceva Constanta (este si acolo in zona cineva cu experienta (din ce am citit pe net cel putin si cica ar avea material biologic de calitate).

Pe final, revin cu o parere personala: acelasi lucru se poate face in mai multe moduri, fara ca neaparat unul si singurul sa fie cel mai bun. Fiecare face dupa interes, posibilitati, dupa cat il duce capul... Cel mai bine e sa acumulezi cat mai mult si apoi sa tragi propriile concluzii. Daca nu e bine, macar n-o sa-ti para rau ca te-ai luat dupa altcineva. (o sa te dai singur cu capul de pereti) Very Happy .
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 10, 2012 3:20 am

dl.Dorel, eu cum am mai scris, am 2 medici veterinari. Ei au o experienta destul de mare ,au peste 40 ani..., ei m-au indemnat cu oxivit s in primele zile ...faceti cum doriti....oricum.
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyJoi Mai 10, 2012 9:11 am

rozalia a scris:
dl.Dorel, eu cum am mai scris, am 2 medici veterinari. Ei au o experienta destul de mare ,au peste 40 ani..., ei m-au indemnat cu oxivit s in primele zile ...faceti cum doriti....oricum.


stimata doamna rozalia, eu zic ca este pana la urma o neintelegere. imi cer scuze pentru eventualul deranj. vad ca suntem printre cei mai maturi - ca varsta - dintre forumisti. va propun sa dam un exemplu si sa facem pace, pentru a ne creste animalutele fiecare cu doreste, exact cum spuneti.
cu stima, dorel
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyVin Mai 11, 2012 1:53 am




Mihai si eu am inceput cu threadurile de pe DespreCopii.com cheers , cred ca le-am citi de 4 ori cap-coada.

Acum parerea mea despre medicamente: le puteti da Oxivit doar daca nu cunoasteti bine starea de sanatate a pasarilor de la care ati obtinut ouale de incubat. Dar daca provin din crescatoria dvs., unde nu aveti/ati avut boli, de ce sa le dati? E ca si cum ati face dvs. un tratament lunar preventiv cu antibiotice, doar asa, ca sa nu va loveasca vreo boala. Mai bine le dati niste polivitamine bune cu aminoacizi (ankaVet, Jolomax), vor ajuta mai mult decat antibioticele.

Eu de exemplu, dupa ce am citit mult despre medicatie si imunizari la pasari (cresc pt prima data si cativa curcani, pasari foarte sensibile si receptive la boli), am inteles mai mult si ma rezum pentru prepelite la vitamine. Curcile au deja programul de imunizare stabilit si partial facut, la fel cel de deparazitare.

Daca prepelitele dvs. cresc in mediu inchis, fara contact cu pasari salbatice sau domestice purtatoare de boli nu e nevoie sa le vaccinati sau tratati preventiv, ca doar nu isi fac vrabiutele cuib in custile lor. Alta e la gaini sau curci sau porumbei care stau afara sau in voliere, care mai mananaca vreo rama/gandac infestate, etc.

Rozalia, nu pot fi de acord cu afirmatia ta "citim dar facem ce vrem", trebuie sa citim, sa invatam si sa facem ce e mai bine pentru pasarile noastre si implicit pentru sanatataea noastra. De aia se zbate acum UE cu implementarea la scara larga a conceptelor de bunastare si biosecuritate in cresterea animalelor study
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyVin Mai 11, 2012 3:17 am

Nu le dau oxivit lunar, ci doar in primele 4-5 zile de viata. In rest merg tot pe vitamine.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyVin Mai 11, 2012 4:42 am

Boticelina, eu nu cred ca in ziua de azi exista produse Bio, NIMIC. Pana cand sunt stropite cerealele etc, ploua cu acid, etc, ma intreb cine la cine o sa dea dreptate.In legatuta cu UE, mai stau si astept, am trait mult mai multe decat d-voastra de expl.
Num mi-au murit animalutele din cauza oxivitului s, de expl, mi-au murit din cauza neseriosilor cei care exista pe piata, ( cu acord ,cu fara acord UE), cei care vand furaje.
Asa ca va intreb, sa-mi spuneti, ce este BIO 100%? Very Happy
Va raspund: NIMIC,
Pana sunt stropite cerealele, fructele, legumele, pana cand le dam copiilor diverse produse ....r...hat, decideti.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice EmptyVin Mai 11, 2012 4:58 am

rozalia a scris:
Boticelina, eu nu cred ca in ziua de azi exista produse Bio, NIMIC. Pana cand sunt stropite cerealele etc, ploua cu acid, etc, ma intreb cine la cine o sa dea dreptate.In legatuta cu UE, mai stau si astept, am trait mult mai multe decat d-voastra de expl.
Num mi-au murit animalutele din cauza oxivitului s, de expl, mi-au murit din cauza neseriosilor cei care exista pe piata, ( cu acord ,cu fara acord UE), cei care vand furaje.
Asa ca va intreb, sa-mi spuneti, ce este BIO 100%? Very Happy
Va raspund: NIMIC,
Pana sunt stropite cerealele, fructele, legumele, pana cand le dam copiilor diverse produse ....r...hat, decideti.

Rozalia, dar am zis eu cuvantul bio pe undeva? Stiu foarte bine ce contin furajele pe care le dam pasarilor, stiu ca soia e modificata genetic si ca cerealele sunt tratate si campurile ierbicidate. Dar pe langa asta nu inteleg de ce ar mai fi nevoie sa adaugam si noi antibiotice. Care au remanenta, atat in oua cat si in carne. Hai sa zicem ca ouale din alea 3 zile nu le mananci dar nu se elimina antibioticul complet in 3 zile, crede-ma. Si uite-asa bagam in noi (si in clientii nostri) medicamente, fara sa fie nevoie.

Pe langa prepelite noi avem si o livada si gradina de legume, stropim pomii si legumele doar cand este strict necesar si daca se poate cu chestii organice/minerale, ingrasamintele sunt naturale, de la pasari, deci se poate si cu mai putin.

Ca in multe domenii, dusmanul binelui este "mai binele". Nu luati in ras cerintele UE, ele au la baza studii si niste specialisti in spate.

Sa va dau un exemplu: mi-am luat niste curci. In sistem intensiv ele se cresc la sol, in hale. Ale mele sunt crescute free-range, adica in padoc+adapost si de 3 zile au si stinghii de odihna (care nu se folosesc in sist. intensiv). Credeti-ma ca este uimitor cat de satisfacute sunt orataniile de aceste stinghii. Asta inseamna bunastare. Daca ne este la indemana, de ce sa n-o facem? De ce sa privim aceste aspecte cu scepticism, doar pt ca provin "de sus", de la UE cel rau clown )

Evident, nu trebuie si nu v-am cerut sa fiti de acord cu mine, e pur si simplu punctul meu de vedere.
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelite apatice Empty
MesajSubiect: Re: prepelite apatice   prepelite apatice Empty

Sus In jos
 
prepelite apatice
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei
» Microferma de prepelite Brasov - prepelite Bobwhite de vanzare!
» INCEPUTUL CU PREPELITE
» prepelite nu se oua
» vand pui de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: