forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Pprobleme la ochi

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
AdyBZ
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 50
Data de inscriere : 02/04/2012

Pprobleme la ochi Empty
MesajSubiect: Pprobleme la ochi   Pprobleme la ochi EmptyDum Apr 29, 2012 2:03 pm

Buna seara,
Sunt mai nou in acest domeniu.Am 50 de prepelite, de o sapatamana si am observat azi, ca una din ele are ambii ochi inchisi si sta c-am pleostita.Am scos-o din cusca si am observat ca totusi unul din ochi il deschide dar pe celalalt deloc.Nu este curent unde le tin,au toate conditiile dar nu stiu ce poate avea.In zona mea, nu am un doctor veterinar, sa ma poata ajuta cu ceva sfaturi.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?Exista un tratament pentru aceasta boala?

Multumesc
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

Pprobleme la ochi Empty
MesajSubiect: Re: Pprobleme la ochi   Pprobleme la ochi EmptyDum Apr 29, 2012 4:37 pm

AdyBZ a scris:
Buna seara,
Sunt mai nou in acest domeniu.Am 50 de prepelite, de o sapatamana si am observat azi, ca una din ele are ambii ochi inchisi si sta c-am pleostita.Am scos-o din cusca si am observat ca totusi unul din ochi il deschide dar pe celalalt deloc.Nu este curent unde le tin,au toate conditiile dar nu stiu ce poate avea.In zona mea, nu am un doctor veterinar, sa ma poata ajuta cu ceva sfaturi.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?Exista un tratament pentru aceasta boala?

Multumesc

Nu cred ca este o bola. Cel mai bine puneti cateva poze sa ne dam seama oarecum mai bine. Este un sfat prietenesc. poti sa incerci cu un unguend cu kanamicina 1% in ochi si pe langa (fara apa oxigenata in ochi sau in jurul ochilor) si izoleazo de celelalte. Asta ar fi primul pas care trebuie facut.
Lipirea ochilor poate fi cauzata din mai multe cauze:
-umezeala+curent
-bagat ciocul prea adanc in apa apoi in mancare astfel se lipesc ochii
-poate fi si din cauza unei batai sau agatari sau loviri de cusca.
Sper sa te descurci cu ce ti-am zis eu pana acum. Poate mai au si colegii ceva de adaugat la ce am spus eu.
Iti doresc sa fie doar atat si sa nu ai nici o boala.
O seara placuta
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
AdyBZ
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 50
Data de inscriere : 02/04/2012

Pprobleme la ochi Empty
MesajSubiect: PROBLEME LA OCHI   Pprobleme la ochi EmptyLun Apr 30, 2012 11:12 am

Buna seara,

Am pus-o separat intr-o alta cusca, i-am dat cu kanamicina iar acum astept sa vad ce se intampla.Inainte sa-i dau cu kanamicina, incepuse sa se scarpine cu gheruta la ochi.Sper sa nu fie o boala si sa fie doar o lovitura sau altceva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pprobleme la ochi Empty
MesajSubiect: Re: Pprobleme la ochi   Pprobleme la ochi Empty

Sus In jos
 
Pprobleme la ochi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» probleme la ochi
» Boala la ochi
» probleme la ochi
» boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: