forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 incepator cresterea prepelitelor

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
edycata
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 46
Data de inscriere : 15/05/2012

incepator cresterea prepelitelor Empty
MesajSubiect: incepator cresterea prepelitelor   incepator cresterea prepelitelor EmptyMar Mai 15, 2012 8:29 am

buna ziua.sunt un tanar care lucreaza in afara tarii.cum lucrurile nu mai merg asa de bine ma gandesc sa ma intorc in tara si as vrea sa fac o mica investitie pentru a creste prepelite.recunosc ca nu stiu prea multe lucruri dar cu ajutorul dvs.sper sa reusesc.as vrea sa stiu ce este necesar si c-am la cat se ridica investitia pentru a creste pentru inceput in jur de 150 de pasari incluzand tot ceea ce este necesar (constructie ,custi, incubator, pasari intr-un cuvant totul).va multumesc si astept raspunsuri de la dvs.
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

incepator cresterea prepelitelor Empty
MesajSubiect: Re: incepator cresterea prepelitelor   incepator cresterea prepelitelor EmptyMier Mai 16, 2012 3:17 am

edycata a scris:
buna ziua.sunt un tanar care lucreaza in afara tarii.cum lucrurile nu mai merg asa de bine ma gandesc sa ma intorc in tara si as vrea sa fac o mica investitie pentru a creste prepelite.recunosc ca nu stiu prea multe lucruri dar cu ajutorul dvs.sper sa reusesc.as vrea sa stiu ce este necesar si c-am la cat se ridica investitia pentru a creste pentru inceput in jur de 150 de pasari incluzand tot ceea ce este necesar (constructie ,custi, incubator, pasari intr-un cuvant totul).va multumesc si astept raspunsuri de la dvs.

bine ati venit
daca doriti un sfat dezinteresat, as zice ca cel mai bine ar fi sa cititi toate postarile de pe acest forum - mai sunt si altele asemanatoare - pentru a va face o idee despre activitate. veti gasi inclusiv intrebari de genul "am x pasari si oua, poate imi spune cineva ce sa fac cu ele"... veti vedea ca desfacerea si furajarea vor fi cele mai problematice
bafta, dorel
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

incepator cresterea prepelitelor Empty
MesajSubiect: Re: incepator cresterea prepelitelor   incepator cresterea prepelitelor EmptyMier Mai 16, 2012 3:35 am

Pacat ca nu avem pe forum un admin activ, ar fi fost util un subiect "sticky" pe tema asta, a startului de la 0, cu prezentarea succinta si a plusurilor, dar mai ales a minusurilor in activitatea de crestere a prepelitelor.

Pt edycata: daca nu ai niciun spatiu disponibil e mai scump, dar daca ai gasi, chiar si un mic garaj/magazie, nu e foarte scump sa demarezi cu 150 de pasarici Cool

Ti-ar trebui pt asta 2 custi (140lei/buc complet echipate), pasarelele (cam 7-9 lei bucata la 4-5 sapt, ca sa le dai timp sa-si revina din stresul mutarii inainte de intrarea in ouat), furajele pt ele pt 2 luni (cca 250 kg) si pe cineva care sa le dea mancare si spalat adapatori/schimbat apa de 2 ori pe zi, curatenie o data la 2 zile, adunat/ambalat oua 1/zi si, cea mai importanta treaba, comercializat ouale.

Cele mai mari probleme le vei avea cu vanzarea si cu furajele si, daca nu ai grija la igiena, cu sanatatea pasarilor.
Sus In jos
dinu
membru registrat
membru registrat
dinu


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 59
Data de inscriere : 23/03/2012

incepator cresterea prepelitelor Empty
MesajSubiect: Re: incepator cresterea prepelitelor   incepator cresterea prepelitelor EmptyMier Mai 16, 2012 7:49 am

avand in vedere ca veniti de afara este nesemnificativa investitia ar trebui sa va gandti in primul rand inainte de toate la desfacere,cum sa va faceti un marcheting cat mai bun in primul rand,pasari 9-10 ron/bucata,custi 190 ron/buc la 80 de pasari,furaj de calitate 1,9 ron/kg restul depinde de cat spatiu doriti
Sus In jos
Continut sponsorizat





incepator cresterea prepelitelor Empty
MesajSubiect: Re: incepator cresterea prepelitelor   incepator cresterea prepelitelor Empty

Sus In jos
 
incepator cresterea prepelitelor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cresterea prepelitelor
» informati pt cresterea prepelitelor .
» informati pt cresterea prepelitelor .
» informati pt cresterea prepelitelor .
» CARTE - CRESTEREA PREPELITELOR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: