forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Furaje pentru ouat

In jos 
+2
gabrielbalc
lyyvyana
6 participanți
AutorMesaj
lyyvyana
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 54
Data de inscriere : 12/02/2010

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyVin Feb 12, 2010 12:53 pm

Poate cineva sa-mi spuna ce furaje sunt indicate pentru ouatul prepelitelor pe timp de iarna?
Multumesc
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyVin Iun 24, 2011 12:32 am

Pe mine ma intereseaza tot timpul ce furaje sa le dau si unde le gasesc. Deocamdata le dau furaje pentru gaini ouatoare. Sper sa imi raspunda cineva la un moment dat.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyVin Iun 24, 2011 4:25 am

gabrielbalc a scris:
Pe mine ma intereseaza tot timpul ce furaje sa le dau si unde le gasesc. Deocamdata le dau furaje pentru gaini ouatoare. Sper sa imi raspunda cineva la un moment dat.
draga gabriele cres prepelite de ceva timp si pot spune ca la prepelitele mele le-am dat si furaje de gaini ouatoare dar si de prepelite iar diferenta dintre ele a fost nesemnificativa insa la furajele de gaiuni mai bagam la un sac de 30 kg 1 k calciu vitaminizat pe care il gasesti la orice farmacie veterinara
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyVin Iun 24, 2011 4:28 am

Multumesc pentru raspuns. Eu momentan nu sunt multumit de cate oua imi fac cu furaj pentru gaini si as vrea sa incerc cu furaj special pentru prepelite. o sa va anunt daca este vreo diferenta
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyLun Iun 27, 2011 1:57 pm

Am inceput de cateva zile sa le dau furaj special pentru prepelite si daca cu furajul pentru gaini aveam 2 oua/zi de la 6 gainuse, azi mi-au facut 3 din care unul era mai mare in dimensiuni decat restul. Acum astept sa vad daca intradevar creste productia de oua.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:25 pm

posibil sa fie la inceput de ouat .dale furaj de prepelite ouatoare pentru asta este facut
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:27 pm

Pai acum de asta le dau. Am gasit concentrat pentru prepelite si l-am preparat acasa dupa reteta de pe el.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:32 pm

ce cereale bagi la concentratul ala?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:34 pm

Faina de porumb 63%, faina de grau 10% si concentrat 27%.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:38 pm

fara strot de soia, de floare?sau are concentratul.la ce pret este kg?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:41 pm

Are concentratul restul, tot ce trebuie inclusiv strot de soia. Pretul este de 10 lei/2kg concentrat.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:45 pm

ai facut un calcul cat te ajunge kg de furaj? la mine in zona este cu 19.5 am gasit si cu 2.4 dar este marfa adevarata
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:50 pm

Pai cu concentratul asta imi pregatesc ~6.5 kg de furaj. Faina de porumb nu o calculez ca o am iar faina de grau e cantitate mica. Deci cu concentratul ajung la 1.5 lei/kg de furaj.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 2:53 pm

Asta fara sa calculez faina, cum ziceam.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 3:04 pm

eu cumpar gata facut, cu toate ca am o mica moara pentru acasa la cantitatea care o folosesc 80-90kg .la luna imi trebuie cam mult concentrat.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMar Iun 28, 2011 3:10 pm

cred ca nu este mult dar cerealele cu concentratul trebuie amestecat foarte bine
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMier Iun 29, 2011 8:57 am

Cate prepelite ai?
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: .   Furaje pentru ouat EmptyDum Sept 04, 2011 7:19 am

--gabrielbalc-- Imi poti spune unde pot gasi in Cluj furaje pt prepelite?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyDum Sept 04, 2011 8:03 am

Eu cumpar un premix special pentru prepelite care este la 2 kg si se amesteca cu faina de porumb si faina de grau (27% premix, 63% faina de porumb, 10% faina de grau), reteta este pe ambalaj. Se gaseste la un magazin de furaje care este langa real chiar pe drumul de acces si costa 10 lei punga. Cu el imi prepar aproape 7 kg de furaj.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: ,   Furaje pentru ouat EmptyDum Sept 04, 2011 8:42 am

gabrielbalc a scris:
Eu cumpar un premix special pentru prepelite care este la 2 kg si se amesteca cu faina de porumb si faina de grau (27% premix, 63% faina de porumb, 10% faina de grau), reteta este pe ambalaj. Se gaseste la un magazin de furaje care este langa real chiar pe drumul de acces si costa 10 lei punga. Cu el imi prepar aproape 7 kg de furaj.


Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyDum Sept 04, 2011 8:52 am

Oricand, cu placere Very Happy
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMier Oct 05, 2011 2:56 am

gabrielbalc a scris:
Eu cumpar un premix special pentru prepelite care este la 2 kg si se amesteca cu faina de porumb si faina de grau (27% premix, 63% faina de porumb, 10% faina de grau), reteta este pe ambalaj. Se gaseste la un magazin de furaje care este langa real chiar pe drumul de acces si costa 10 lei punga. Cu el imi prepar aproape 7 kg de furaj.

La 27% rata de includere nu mai e premix, e deja concentrat.

la 100 kg furaj folosesti 27kg premix (27kg x 5lei/kg = 135 lei), 63kg porumb (63kg x 0,8lei/kg = 50,4 lei) si 10 kg grau (10kg x 0,7 lei/kg = 7 lei).
Total 192,4 lei / 100kg, adica 1,93 lei / kg. Nu e rau, dar sigur poti si mai bine de atat Smile

Intrebarea intrebatoare este cum faci furajul pentru pui si cum faci furajul pentru tineret si masculi de carne, ca acolo sunt alte cerinte si nu poti folosi acelasi concentrat pt ele (trebuie sa atingi alti parametri la proteina, respectiv la energie metabolizabila ca sa pomenesc doar de doi dintre parametrii relevanti care difera mult, fara sa casc gura de nivelul de calciu etc.).

Noi am rezolvat dilema asa: http://www.prepelitebv.ro/furajare.html

Diferenta este ca noi folosim un premix care este 9 lei/kg dar nu folosim decat 2,5% in retete, nu 27%, ceea ce daca faci un calcul simplu ca cel de mai sus o sa vezi ca inseamna costuri optimizate pentru furajele facute. Daca citesti link-ul o sa vezi ca premixul e si ergonomic: se pot face cu el simplu si usor toate trei furajele necesare prepelitelor, nu doar cel pentru ouatoare.

PS - una din diferentele dintre premix si concentrat e ca concentratul este premix (care-i cateva procente) plus srot de soia (grosul din restul de procente) (si nu numai). Practic cumperi foarte mult srot de soia la pret de peste doua ori mai mare, la pret de concentrat. La fel, acolo este inclus si calciul, care este 0,7 - 0,8 lei / kg si il cumperi tot cu 5 lei/kg... Mai bine ti le cumperi individual si le amesteci tu si te costa mult sub 5lei / kg. Implica ceva mai mult efort dar iti optimizezi costurile: munca ta, castigul tau pentru munca depusa. Nu? La urma urmei, asta e diferenta dintre a cumpara oua de prepelita de-a gata si de a munci sa le produci Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMier Oct 05, 2011 2:00 pm

Este foarte adevarat tot ce ati scris mai sus dar eu in momentul de fata nu am decat 50 de buc de prepelite cu care cheltui sub 50 de lei pe luna cu furajarea deoarece faina de porumb nu o cumpar(am porumb productie proprie si moara). Deci in momentul de fata nu cred ca merita efortul sa imi caut toate elementele necesare obtinerii premix-ului/concentratului sau ce o fi Smile . Problema e asa cum ati spus la furajul pentru pui care il cumpar gata preparat la un pret de 1,8 lei pe kg(furaj pentru pui de gaina) dar si aici am vazut premix la punga de 2 kg tot cu 10 lei, deci as putea aduga eu faina de porumb si as iesi mai ieftin. Acuma sa vedem, imi voi pune serios problema optimizarii costurilor in mimentul in care voi trece de 2-300 de pasari. Pana atunci nu cred ca merita efortul economia ce as putea-o face.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyMier Oct 05, 2011 2:37 pm

gabrielbalc a scris:
Este foarte adevarat tot ce ati scris mai sus dar eu in momentul de fata nu am decat 50 de buc de prepelite cu care cheltui sub 50 de lei pe luna cu furajarea deoarece faina de porumb nu o cumpar(am porumb productie proprie si moara). [...] imi voi pune serios problema optimizarii costurilor in momentul in care voi trece de 2-300 de pasari. Pana atunci nu cred ca merita efortul economia ce as putea-o face.

Merita sa-ti faci furaj propriu dupa ce treci de 300 - 400 de prepelite. Gresesti la faza cu porumbul! Ia-l in calcul si-ti spun si de ce - daca-l dai la prepelite, e cost de productie care este egal cu cati banuti ai lua tu pe el daca l-ai vinde in loc sa-l dai la prepe. Daca ai - sa zicem - cateva mii de prepelite si iti mananca 5 tone de porumb intr-un an, o sa-mi spui ca nu te-a costat nimic? Vezi cati bani luai pe cele 5 tone de porumb si acela e costul tau pe care trebuie sa-l calculezi cand iti faci calculul de costuri. Bun, ca la 50 de prepelite e nimica toata si nu merita calculat, de acord. Dar ca principiu, cand iti faci un business si iti faci calculele, se calculeaza toate resursele investite, fie ca sunt bani, materii prime (porumb, in cazul de fata), ore de munca, uzura utilaje etc.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat EmptyJoi Oct 06, 2011 3:11 am

Toate lucrurile la vremea lor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Furaje pentru ouat Empty
MesajSubiect: Re: Furaje pentru ouat   Furaje pentru ouat Empty

Sus In jos
 
Furaje pentru ouat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cerere pentru furaje
» vindem oua pentru consum si pentru incubat
» Boala prepelita
» furajare pt ouat
» Crescator Incepator

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: diverse :: asociatii-
Mergi direct la: