forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 furajare pt ouat

In jos 
+2
kcostica
costi_han
6 participanți
AutorMesaj
costi_han
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 45
Data de inscriere : 27/11/2010

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyDum Feb 13, 2011 1:13 pm

si eu le dau tot pentru furajpentru gaini ouatoare si il amestec cu malai srot de floarea soarelui si grau macinat.Proportia este de unu la trei.
mai adaug si faina de peste si calciu.
Am incercat sa le dau fara nutret pentru gaini dar nu merge nu oua. si asa procentul este cam de 50-60%
Sus In jos
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyDum Feb 13, 2011 5:19 pm

Eu folosesc furaj pentru prepelite si vad ca dau randament.
I-ti recomand ca sa faci economie, sa le dai seara furaj special de prepelite si in timpul zilei ce le prepari tu!
La mine a mers bafta!
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: furjare    furajare pt ouat EmptyLun Feb 21, 2011 12:40 pm

in ferma mea am incercat de-a lungul timpului mai multe furaje de la purina si alte firme romanesti am ramas la firma SANO care e o firma de concentrate nemteasca si am cele mai bune rezultate cu concentratul de la ei .pentru pui de la o zi pana la 3 saptamani folosesc concentratul FINO in amestec de 2kg faina malai si 1kg de fino nu am mortalitati si puii cresc vazand cu ochii la pui in prima saptamana le pun in apa de baut 1ml de sanovit (vitamine lichide )la 2l de apa iar la prepelitele de la 3 saptamani si in productie de oua folosesc concentratul de gaini ouatoare de la SANO IN PROPORTIE DE 4kg faina porumb la 1kg concentrat,precizez ca faina o iau macinata marunt iar consumul pe cap de prepelita e super economic . Cu acest concentrat am un ou la zi de la ouatoare iar la incubatie am un randament de 80-85% cea ce zic ca e super multumitor .Mortalitatea e de 1-2% iar vitalitatea puilor si startul e super ok .Cine gaseste prin zona de unde se aprovizioneaza concentrat de sano il recomand macar sa incerce o saptamana si sa faca diferenta si garantez ca nu mai renunta la el pretul e ok fino pentru pui e 4,7 lei kg iar cel pentru gaini este 4,5 lei kg in amestec cu faina de porunb care are un pret mediu de 1leu pe kg va iasa un pret de 2 lei pe kg perntru pui la fel 2lei pe kg pentru pentru ouatoare .
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyJoi Iun 16, 2011 1:07 am

De ce n-ar iesi mai ieftin si cu performante mai bune? Se poate si mai bine decat atat, totul depinde de dvs. Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyDum Iun 19, 2011 1:01 pm

De unde imi pot procura furaj pentru prepelite? Mentionez ca sunt din Cluj.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyDum Iun 19, 2011 1:55 pm

Pentru dumneavoastra cel mai avantajos ar fi sa va luati furaj gata facut, la cate prepelite aveti acum (nici 10). Intrebati la DSVSA Cluj, poate stiu sa va indrume.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Furaj ieftin si de calitate   furajare pt ouat EmptyDum Iun 19, 2011 2:52 pm

Pentru cei din Bucuresti si Ilfov exista un siloz pe DN1 care a fost de stat,si are chiosc de desfacere la intrare,amplasat pe sensul de mers spre Ploiesti,dupa aeroport(Otopeni) chiar la linia ferata care traverseaza DN-ul pe deasupra:Furaj crestere pui prepelita 2,45 ron/kg;Furaj prepelite outoare 1,85 ron/kg;Furaj gaini outoare 1,65 ron/kg.Ambalat la saci de rafie 30-40kg,termen de valabilitate 30 zile,certificat de calitate,bon sau facturi fiscale,plus ca au tot sortimentul de furaje pentru toate animalutele posibile,indiferent de faze,raport calitate-pret nu am gasit nimic mai bun in zona Ilfov.... e.t.c...Eu folosesc pe cel de gaini si nu sunt diferente in productia de oua,chiar mananca foarte bine.Singurul inpediment este ca se sta la rand cu masinile si daca prinzi cateva camioane in fata si dubite ai ceva de asteptat.

Spor maxim!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyDum Iun 19, 2011 3:19 pm

Contin faina de peste, fosfat dicalcic si alte proteine de origine animala? (va rog verificati eticheta). Preturi similare sunt si la IBNA Balotesti si la GM Crevedia. Da, la preturile astea contin porcarii, din pacate. E ca si cum ai cumpara margarina in loc de unt, sau parizer in loc de carne. Sunt parte din solutiile de compromis. la inceput am folosit furaje de la Crevedia - da, oua prepelitele foarte bine si se dezvolta frumos. Acum n-as mai manca oua de prepelita facute cu furaj de acel tip, totusi... scratch Vorba pleonasmului, "cine stie, cunoaste"!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyLun Iun 20, 2011 9:01 am

prepelitebv.ro a scris:
Pentru dumneavoastra cel mai avantajos ar fi sa va luati furaj gata facut, la cate prepelite aveti acum (nici 10). Intrebati la DSVSA Cluj, poate stiu sa va indrume.
Va multumesc. Intentionez sa cumpar oua pentru incubat, apoi o cusca profesionala si incet-incet sa ma extind.
Sus In jos
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyLun Iun 20, 2011 12:14 pm

Furajele contin pe langa cereale:sare;colina,fosfor,calciu,lizina,metlonina+clistina,energie metabolizabila,proteina.Nimic altceva.(asta e eticheta).
Multe firme cumpara de acolo,ambaleaza apoi la saci de hartie 5-10 kg si vand produsul dublu,alti mai adauga ceva,altii au productie proprie si au dreptul sa vanda cu cat vor.La un pret dublu ar iesi oul mai scump decat in comert.Cine cumpara furaje de fite,la 5-7 ron sa nu se astepte sa gaseasca samburi de rodie,mango sau miez de banana in furaj...hehehe!!!Cine nu este de acord,rog sa ma contrazica cu dovezi,probe,analize reale.Mentionez ca am postat o alternativa de furaj ieftin.Nu am nici un interes material sa sustin cele spuse mai sus.Acest real text postat, contine si cateva pasaje de pamflet* si rog sa-l percepeti ca atare.Multumesc.


Spor maxim!!!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyLun Iun 20, 2011 5:08 pm

Anndreas a scris:
Furajele contin pe langa cereale: sare;colina,fosfor,calciu,lizina,metlonina+clistina,energie metabolizabila,proteina.Nimic altceva.(asta e eticheta).

Cine a scris eticheta pe care ati citat-o e un glumet Smile NaCl, P, CACO3 sunt minerale; colina este o vitamina; lizina, metionina, cistina sunt o parte din aminoacizi; energie metabolizabila si proteina sunt indicatori NU ingrediente!

Orice producator care sa vrea sa fie luat in serios nu incurca ingredientele cu specificatiile tehnice ale ingredientelor sau ale furajului finit. E ca si cum te-ai apuca sa insiri din ce e facuta o masina, si pe langa volan si pneuri ai trece cuplul motor sau consumul de benzina la suta de kilometri. Ingredientele sunt una, specificatiile tehnice sunt cu totul altceva...
in cazul de fata, energie metabolizabila nu e un super-ingredient separat de cereale sau de ce-o mai fi in chestia aia ce se vrea furaj, ci e un parametru pe care il are fiecare ingredient (implicit suma ingredientelor = furajul final). La fel si cantitatea de proteina bruta care se regaseste in dverse cote in ingrediente (cereale, sroturi etc.). Luati eticheta unui producator adevarat de furaje si veti intelege usor diferenta dintre ingrediente continute de un furaj si specificatiile tehnice ale furajului respectiv. De altfel, lucrurile sunt clar explicate si pe site-ul Microfermei de prepelite Brasov, la furajare. Daca nu-i ceva limpede, intrebati! Sunt multi care vor sa se apuce de crescut prepelite si dau de cate o reteta de-asta citata pe forum de nu mai inteleg saracii oameni nimica (nici n-au cum...), si se pierde exact ideea pentru care suntem aici - sa ajutam SERIOS oamenii nu sa ii derutam cu informatii schioape in care neavizatii deosebesc greu ce e corect de ce nu. Sunt atatea informatii eronate legate de prepelite pe net!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyMier Iun 22, 2011 1:37 am

Da,ati atins un punct convingator din care poate rezulta calitatea produsului obtinut adica,amploarea vitaminelor in oua si calitatea si savoare gustului la carne dar ca sa fiu eu absolut sigur(pt.ca sunt Toma-necredinciosul)o sa duc la niste analize amanuntite cateva oua si putina carne obtinute cu furaje ieftine,iar dupa aceea sa le dau o perioada cele mai scumpe furaje,si sa duc iar la analize,sa vedem diferenta,daca se constata cum ar fi normal sa fie,diferente majore in calitatea produselor obtinute,imediat o sa le schimb si eu hrana si "Jos palaria"inseamna ca am mai invatat ceva nou si util si pentru mine si pentru ele.

Spor maxim!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat EmptyMier Iun 22, 2011 1:53 am

Diferenta se vede cu ochiul liber la pasari... in fiecare zi suntem vizitati de 1-3 crescatori de prin toata tara, si invatam si noi de la ei. Zilele trecute se uita cineva la puii nostri ca la 2 saptamani arata ca ai dansului la 3 saptamani. ce sa zic? Io m-am obisnuit si nu sesizez diferente, asta-i adevarul... cei care vin "din afara" vad ceea ce eu nu vad Smile

Partea cu analizele o avem si noi in plan, am vrea sa comparam ouale de prepe de supermarket cu ale noastre. Daca o faceti dvs. ne scapati de o grija si de o cheltuiala Smile

La tot ce ati scris am o singura obiectie: nu este "furaje ieftine vs. furaje scumpe" (eventual doar daca le iei gata facute pe alea scumpe in loc sa ti le faci singur bine si ieftin), ci furaje care contin compusi nerecomandati vs. furaje facute exclusiv din ingrediente de calitate.

Noi nu ne-am grabit sa investim in analize pentru ca ne intereseaza nu sa facem cele mai mari, umflate si pline de vitamine oua de prepelita - pentru asta se folosesc anumiti hormoni etc. dar noi nu lucram industrial ci gospodareste si nu facem concurs ci ne intereseaza calitatea) - atata vreme cat pasarile se dezvolta excelent, oua bine si - cel mai important - stiu ca ceea ce le dau de mancare atinge standardul propriu si-mi pot hrani fetita de 11 luni cu oua de prepelita si carne cu toata increderea, e totul ok. Daca dau copilului meu si mananc eu, cu incredere dau si tuturor celor care lucreaza cu noi si lumea a fost multumita asa cum suntem si noi si treaba merge. [Spre exemplu, nu as mai da bebelusului meu oua de prepelita daca as sti ca furajarea a fost facuta cu faina de peste pt. a obtine oul respectiv, indiferent de analize - de ex. si la margarina sunt convins ca se baga vitamine artificial de numa' si analiza e "mai buna" ca a untului clasic facut la tara, acela adevarat...]

De-asta nici nu-mi trece prin cap sa scad calitatea a nimic din ce facem noi, dimpotriva, investim constant sa fim in fiecare zi mai buni ca ieri!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





furajare pt ouat Empty
MesajSubiect: Re: furajare pt ouat   furajare pt ouat Empty

Sus In jos
 
furajare pt ouat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» furajare prepelite
» Boala prepelita
» Crescator Incepator
» Furaje pentru ouat
» frecventa ouat reala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: furajare de prepelite-
Mergi direct la: