forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 oua de prepelita faraon

In jos 
+3
geluionut
persanu
simpaticu31
7 participanți
AutorMesaj
simpaticu31
membru bronce
membru bronce
simpaticu31


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Data de inscriere : 17/06/2009

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyLun Feb 15, 2010 2:29 pm

vand oua de prepelita faraon pentru incubat,la pret atractiv.
astept comenzile dumneavoastra la tel.0766425307.
ofer si rog seriozitate!
Sus In jos
persanu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Data de inscriere : 07/01/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyMier Feb 24, 2010 1:58 pm

cat costa un ou?
Sus In jos
simpaticu31
membru bronce
membru bronce
simpaticu31


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Data de inscriere : 17/06/2009

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyJoi Feb 25, 2010 2:43 pm

persanu a scris:
cat costa un ou?
contacteazama la nr.0766425307 si putem discuta pretu!
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptySam Sept 24, 2011 11:39 am

poti spune pe forum ca de aia e forum ca sa stim toti si mai detaliat cate pasari faraon ai cat poti vinde ca sa stim toti. ms ...
farao
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptySam Oct 01, 2011 12:41 pm

"Rog seriozitate": vecinul meu are doar auriu de Manciuria, dar ii place sa le numeasca faraon. Stie ca nu-s faraon adevarat, dar unele lucruri nu se pot zice pe forum ca aude mai multa lume. Of, netul asta! A propos de anuntul omului: si noi rugam seriozitate. Si deschidere, pe forum, sa spunem aici tot ce e de spus si poate ajuta lumea! bounce Io am zis pe forum ca nu e nimeni in judet cu faraon, dar geluionut se pare ca nu s-a prins Very Happy
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyDum Oct 09, 2011 2:33 pm

Totusi nu are nimeni faraon in tara asta?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyDum Oct 09, 2011 2:54 pm

Daca am incubat oua de faraon de la un crescator presedinte de asociatie si om cu vreo 15 ani de experienta in avicultura si mi-a iesit un mix de japoneze, aurii de Manciuria, tibetane etc. ce pretentii pot sa am de la astia mici care trag tepe? [Cand i-am trimis o poza cu puii si l-am rugat sa-mi arate care-i faraonul, n-a mai raspuns la mail... si a trecut ceva timp de atunci... i l-am retrimis si i-am lasat si pe messenger mesaj sa-si verifice mailul, tot degeaba; ne stim de mult timp si stiu cat de repede raspunde la mailuri deci is cam lamurit... nu e o problema de comunicare, precis a citit mailul si vazut poza cu puii pana acuma; in fine].

Noi astia de la Microferma rar nu reusim daca ne propunem ceva. O sa facem cumva rost de faraon pana la urma si o sa dam la tot poporul care vrea. Si pentru mine, tot de moft, vreau o pereche de Gambel! Twisted Evil Care face rost da si la ailalti. Daca faceti rost inaintea noastra, considerati ca suntem primii la rand la asteptare! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: prepelite faraon   oua de prepelita faraon EmptyJoi Dec 01, 2011 8:25 am

Daca stie cineva unde si daca se gasesc in Romania prepelite Faraon, ce calitati au,cat de mare cresc ,cum sunt crescute , la ce pret este un ou, puisor etc. Sa nu confunde prepelite auriu manciuria cu faraon. Multumesc
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyJoi Dec 01, 2011 4:29 pm

Probabil vom incerca un import in primavara. In momentul de fata cautam in Ungaria ce ne lipseste ca prepelite (adica Gambel, Blue Scale, faraon). Va tinem la curent, desigur Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyJoi Dec 01, 2011 11:29 pm

Multumesc, in legatura cu adapatoarele automata de apa, sunt foarte interesata din cauza igienii prepelitelor, nu inteleg cum reusesc sa-si faca treaba:) mare la cei de jos.Am vazut parca d-voastra aveti, cum pot sa procur, prin telefon ...?
Multumesc
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyJoi Dec 01, 2011 11:46 pm

Am gasit un anunt, deci nu prea cred sa fie adevarat ,va trimit

vand prepelite faraon ouatoare -8lei buc pui de 10 zile 2 lei,oua de incubat 0,5 lei si oua pentru tratamente ,consum 0,3 lei


dan33
0766650696

Eu am mai luat in barba cu asa zis "" faraon ""Smile era auriu manciuria
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: incalzire loc. prepelite   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 5:19 am

Am un radiator HELLER MAB 2010, cine poate sa ma ajuta sa faca un calcul cu ce ies mai ieftin pentru incalzirea constructiei 2/2 din lemn,OSB, izolat polestiren 10 ( aici tin prepelitele), cu un radiator , ori cu bec de 150

Multumesc
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 11:47 am

Poi depinde de cat este radiatorul, de cati wati, cred k cu becul de 150 iesi mai ieftin, acum nu stiu tiam zis, depinde de cat este radiatorul.La un bec de 150 de wati ai 150*24=3,6 kw/zi *30 =108 kw/luna *0.4=43 de lei pe luna, asta daca vei tine tot timpul becul aprins.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: incalzirea constructiei prep.   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 12:29 pm

Radiatorul este de marca Heller cu termostat si doua trepte de putere. Cum locsorul este foarte bine izolata , azi pot spune mai mult la ele am stat decat in casa Smile))), am vazut ca de foarte putin s-a aprins lampa rosie. Am pus si un termometru si cum am mai pus o pastila de la Praktiker care absoarbe umiditatea, la ei este mai placut aerul decat la mine:))))). ( glumesc)
Dar chiar este la ei OK. o sa vad factura la curent luna viitoare:)))
Nu stiu din ce cauza trei prepelite mi-au ouat foarte moi , chiar curgeau.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 2:37 pm

Calciul din furaj este in concentratie mica,sau cel putin la mine asta a fost cauza.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 6:15 pm

rozalia a scris:
Multumesc, in legatura cu adapatoarele automata de apa, sunt foarte interesata din cauza igienii prepelitelor, nu inteleg cum reusesc sa-si faca treaba:) mare la cei de jos.Am vazut parca d-voastra aveti, cum pot sa procur, prin telefon ...?
Multumesc

Cea mai simpla solutie e sa te invitam sa vii sa le vezi cum functioneaza la noi, de la pui de o zi (montate pe maternitati) la tineret si mature. Toata microferma noastra este dotata exclusiv cu asa ceva. Am ajuns la ele din necesitatea gasirii unei solutii pentru pui (sa bea fara sa se ude, fara sa se inece, fara sa murdareasca apa cu vitamine, sa aibe la dispozitie si cantitati suficiente incat sa nu trebuiasca sa stau cu grija si sa ma trezesc noaptea sa le pun apa etc.). Dupa numeroase incercari, variante, probe... timp si bani pierdute, am ajuns la adapatorile astea automate si am fost atat de incantati ca le-am implementat nu doar la pui, ci la toate prepelitele noastre. Montajul e simplu, reglajul cere putina rabdare (trebuie puse fara inclinare stanga-dreapta, fata-spate, reglata cantitatea de apa dorita din saibele de contra-greutate din spate) apoi totul e super. Igienizarea se face prin detasarea si curatarea cupei de apa (se scoate cuiul de balans: dureaza 3 secunde demontatul si alte 3 montatul, nu necesita scule), fara sa trebuiasca demontata adapatoarea de pe cusca. Mai simplu de atat nu se poate Smile

Le puteti procura cu ocazia vizitei, prin posta romana, sau prin curier. Un simplu telefon / o comanda pe site / un e-mail / un mesaj pe messenger (inclusiv offline) sau orice varianta simpla de a ne da lista dvs. de dorinte si datele complete de expediere rezolva totul. Numai cine nu vrea nu ne gaseste...

PS - oua moi pot fi si din alte cauze; cel mai probabil e de la furajul care nu e de calitate, dar nu neaparat; pot fi oua scoase prematur de la stres, sau sunt tineret care isi "regleaza tirul" (oua prea mici / prea mari / mai rar, diforme / mai rar, oua moi), poate fi o problema de sanatate... Cel mai probabil furajarea nu e echilibrata (presupunere pt cazul de fata). Caloriferul nu e o idee buna pe termen lung [costuri]; nu stiu daca trebuie dezumidificator, in conditiile in care caloriferul singur usuca aerul destul de bine. Va felicit ca va preocupa bunastarea prepelitelor dvs., ar fi foarte frumos ca toti sa fie ca dumneavoastra (nu e cazul din pacate). Sunteti genul de crescator cu care noua ne face deosebita placere sa lucram (chiar daca aveti doar cateva prepelite, nu asta conteaza... atitudinea si respectul fata de pasari insa da! ca si atentia fata de calitatea produsului obtinut) Smile Sa va faceti planuri sa cresteti si sa faceti un business din asta! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon EmptyVin Dec 02, 2011 7:08 pm

rozalia a scris:
Am gasit un anunt, deci nu prea cred sa fie adevarat ,va trimit

vand prepelite faraon ouatoare -8lei buc pui de 10 zile 2 lei,oua de incubat 0,5 lei si oua pentru tratamente ,consum 0,3 lei
dan33
0766[...]

Eu am mai luat in barba cu asa zis "" faraon ""Smile era auriu manciuria

Noi ne-am cam lasat de "sportul" asta de cautat prepelite / oua la crescatori mici care nu stiu ce vand sau mint. Am luat teapa de la crescatori mari, cu mii de prepelite, om cu vechime de N ani si presedinte de asociatie... chiar n-am nici bani de atuncat, si nici timp de pierdut. Incercam sa aducem de afara si basta. Sau daca e careva in tara si DOVEDESTE ca are faraon, stam de vorba. Anunturile astea maruntele is aproape sigur pierdere de vreme si risc de pierdere si de bani.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Ou moale la prepelite   oua de prepelita faraon EmptySam Dec 03, 2011 2:31 am

Multumesc, o sa le dau calciu in plus.
Sus In jos
Continut sponsorizat





oua de prepelita faraon Empty
MesajSubiect: Re: oua de prepelita faraon   oua de prepelita faraon Empty

Sus In jos
 
oua de prepelita faraon
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» oua de prepelita faraon si japoneze
» prepelite faraon
» Prepelite faraon ouatoare
» prepelite faraon
» import de prepelite faaron

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita faaron-
Mergi direct la: