forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelite faraon

In jos 
+5
PrepeliteBrasov
simpaticu31
lucky30
freenolf
TAKY86
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
TAKY86
nou pe forum
TAKY86


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 63
Data de inscriere : 15/02/2009

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Feb 15, 2009 8:09 am

buna ziua
sunt interesat sa cumpar pui ,tineret faraon 50-60buc
astept oferte tel 0729034424
Sus In jos
freenolf
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 56
Data de inscriere : 03/03/2009

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: alo! mai e careva :-P pe aici? şi pe mine m-ar interesa prepelita faraon. ceva ouă de vânzare? pt incubat. :-) detalii despre creştere? zice cineva ceva? alo!   prepelite faraon EmptyMar Mar 10, 2009 3:33 pm

?
Sus In jos
TAKY86
nou pe forum
TAKY86


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 63
Data de inscriere : 15/02/2009

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyVin Mar 13, 2009 10:01 am

si eu am sperat ca gasesc dar degeaba
poate la anul si la multi ani
restul povesti
Sus In jos
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Mai 09, 2010 10:53 am

nu se prea gasesc.cine are,nu vinde.doar oua de incuibat se mai gasesc pt faraon
Sus In jos
simpaticu31
membru bronce
membru bronce
simpaticu31


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Data de inscriere : 17/06/2009

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Mai 10, 2010 11:29 am

daca doriti oua de prepelite faraon sunati la nr.0766425307
Sus In jos
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Mai 16, 2010 10:27 am

azi am bagat la incubator 100 oua de faraon.sper sa fac de o cusca(50 buc) bounce
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyMar Apr 26, 2011 2:38 pm

simpaticu31 a scris:
daca doriti oua de prepelite faraon sunati la nr.0766425307

Mai e valabila oferta acum (mai ai faraon?), putem sa-ti facem o vizita?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptySam Iul 09, 2011 11:40 pm

lucky30 a scris:
azi am bagat la incubator 100 oua de faraon.sper sa fac de o cusca(50 buc) bounce
Cate ti-au iesit?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 10, 2011 3:45 am

simpaticu31 a scris:
daca doriti oua de prepelite faraon sunati la nr.0766425307

De fapt colegul de forum a vrut sa scrie "auriu de Manciuria" in loc de faraon, ne-am lamurit intre timp. Atentie la ce cumparati, in general, corectitudinea e mare doamna si e bine s-o respectam. Faraon nu au mai mult de doi crescatori in tara, daca e sa mai aibe si ei. Vorbim de faraon nu de facaturi Evil or Very Mad
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 10, 2011 4:59 am

Totusi care e explicatia pentru care nu se prea gasesc la noi in tara? Nu sunt rentabile? Eu as fi tare interesat sa tin cateva bucati sa ma conving.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 10, 2011 1:35 pm

gabrielbalc a scris:
Totusi care e explicatia pentru care nu se prea gasesc la noi in tara? Nu sunt rentabile? Eu as fi tare interesat sa tin cateva bucati sa ma conving.
explicatia mea e ca masculii sunt foarte agresivi si se bat pana se omoara iar ca randament nu sunt bune pentru ca manaca mult(cred) si nu renteaza
P.S. dragi colegi ce v-a apucat cu prepelita faraon cea japoneza nu va mai ajunge? credeti ca dak era rentabila nu cresteam toti de pe acest forum. cei care au avut de ce oare au renuntat hmmmmmmmm
?????? scratch
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 10, 2011 1:47 pm

Eu sincer as prefera sa incerc sa ma conving singur. Nu as putea sa-mi dau cu parerea daca sunt rentabile sau nu pana as vedea singur.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 10, 2011 4:04 pm

Si noi vrem sa testam un lot experimental, speram in a doua jumatate a lui august sa punem oua de faraon la incubat.

Din auzite: masculii sunt deosebit de agresivi intre ei si lupta pana se schilodesc / omoara.

Prepelitele de carne au un mare defect comercial - sunt de carne! Twisted Evil Adica:
- cost de productie mult mai mare (mananca mult mai mult pana ajung la sacrificare)
- pret de vanzare mare = portii scumpe pe care nu le comanda clientii oricat de aratoase ar fi in meniuri = cerere scazuta la crescatorii de prepelite (mai exact, cerere mare pe "prepelite normale" si interes mic pt cele propriu-zis "de carne")

De ce nu se cauta prepelitele faraon? (exceptand crescatori care vor "de amorul artei" si nu de business) Simplu si pe scurt, pentru ca prepelitele cele mai bune sunt cele care iti oferta totul - si carne si oua Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 11:12 am

Eu as tine de carne pentru familie pentru ca momentan tin curcani. Sunt curios cat furaj consuma pana se pot sacrifica. Cand aveti ceva rezultate dati de stire va rog.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 1:24 pm

joi, daca am timp, ma intalnesc cu un vanzator de pasari de unde am luat prepelite. am sa il intreb daca are faraon. eu de la el am luat japoneze, albe si inca o rasa mai mica chinezesti crek. va anunt daca e ceva.
eu am cautat imagini cu faraon pe net si nu m-a lamurit. daca are cineva imagine cum arata cu adevarat va rog trimiteti mail. bafta.
p.s. daca nu gasesc pe le vanzatorii de pasari dau in ziar sau pe net si tot ii dam de urma. ce mama lor doar nu s-au mancat toate
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 2:51 pm

Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 4:19 pm

Mare atentie la cei care spun ca au faraon si de fapt au altceva, bazandu-se tocmai pe lipsa de informare pentru a face o vanzare... Sad
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 4:31 pm

am trimis catev mesaje la crescatorii mici unde am gasit prepelite dar nu stiu de faraon . coturnix pharao sau jumbo coturnix am vazut. dar inca nu am dat peste ele pe net in italia. am gasit in schimb prepelita de ploaie. e una mica si albastruie. frumusica. crek e aia de-i zice button. in fine.m-ar interesa niste pasarici de faraon ca cica se fac la 440 gr. numa bune de o supa cu galuste.
sunt in cautarea faraonului.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyLun Iul 11, 2011 4:58 pm

Intr-o luna de zile sper sa facem rost de faraon autentic si daca se confirma va vom da toate detaliile, cu poze si tot ce e de stiut in ceea ce priveste caracteristicile morfo-fizio externe, inclusiv masa.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyMar Iul 12, 2011 7:24 am

Daca faceti rost si le inmultiti vreau si eu farao
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyMar Iul 12, 2011 7:44 am

Cu mare placere. Deocamdata interesul nostru este unul mai mult stiintific, de curiozitate, sa vedem de ce e atata agitatie pentru faraon si daca sunt intr-adevar atat de greu de crescut pe cat se zice study (nu ne dam la o parte de la provocari). Oricum o sa tinem un lot experimental, limitat la cateva zeci de pasari, nu avem in intentie sa extindem prea mult - celelalte sunt clar baza. bounce Vom oferi si info si poze / filmulete, le vom cantari pe stadii de varsta si compara cu celelalte, vom face informatiile publice incat sa nu mai existe pe viitor confuzii si cine va vrea va primi si oua de incubat si le va putea desigur vedea si la fata locului. Doar noi impartim cu draga inima tot ce stim si tot ce facem cu toti cei care vor sa creasca cu noi, stiti asta deja. Crestem impreuna! asta-i motto-ul nostru... cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyMar Iul 12, 2011 7:50 am

Excelent. Eu as tine deoarece momentan tin curcani pentru carne si astia mananca enorm de mult. E adevarat ca si cresc dar cred ca as iesi totusi mai bine cu un lot de prepelite pentru carne. Ramane sa vedem rezultatul studiului dvs.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat
dallian76


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 47
Data de inscriere : 10/07/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 17, 2011 7:01 am

oameni buni eu rasa asta de prep nu am gasit-o. m-am uitat si pe wikipedia si nu mentioneaza de ele. totusi am gasit pe niste forumuri din america de niste prepelite mari care le zice jumbo conturix, sau pharaoh sau faaron. cica ar fi ceva mai mari de vre-o 400 gr. dar nici astea nu le-am gasit ca rase propriu-zise. HEELP!!!!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 17, 2011 12:05 pm

Rabdare inca o luna de zile si venim cu detalii si sper si poze Smile Da, stiu ca pe wiki nu apare. Mai deunazi un partener de-al nostru aflat la inceput de drum ne-a spus ca si-a luat primele prepelite si sunt rasa Regal. M-am dat peste cap sa ma lamuresc ce rasa e de sa nu stiu de ea, si misterul s-a lamurit cand am vazut pozele cu prepelitele - Japanese Seattle si Aurii de Manciuria. Chiar glumeam cu omul... "uite asa, a mai murit o rasa...". Cam pe asta si mizeaza unii vanzatori, profita de nepriceperea unora si zic orice ca sa ia banii. Sau cine stie, sa nu-mi fac pacate, sunt unii care cresc prepelite de mult timp si habar n-au ce cresc, cand intrebi, iti spune "prepelite, maica, ce parca stiu eu de care is?". Macar pe oamenii simpli si harnici ii apreciez pentru corectitudine si harnicie, nu toti au acces la computere si stiu ce sa faca cu ele, internet sau carti de specialitate, si in sat poate veterinarul a vazut prepelite numa' din greseala si nu stie nici el mai multe... scoli facute in vremi apuse, fara punere de mana pe vreo carte in ultimii 15 ani, ce pretentii poti sa ai de la veterinarul acela si crescatorul care e pensionat de 20 de ani si munceste de dimineata pana seara in gospodarie si pe camp de unde sa afle mai multe si cand?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon EmptyDum Iul 17, 2011 12:54 pm

Ar fi frumos sa dezvoltam aceasta rasa si in Romania. Oricum eu sunt nerabdator sa vad ce rezultate obtineti. Chiar imi surade ideea de prepelite de carne si sunt curios sa vad cat de mari se fac, cat consuma, etc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelite faraon Empty
MesajSubiect: Re: prepelite faraon   prepelite faraon Empty

Sus In jos
 
prepelite faraon
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» prepelite faraon
» oua de prepelita faraon
» import de prepelite faaron
» cumparari pui prepelite faraon
» Prepelite faraon ouatoare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita faaron-
Mergi direct la: