forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Prepelite faraon ouatoare

In jos 
+2
boticelina
Ieseanul
6 participanți
AutorMesaj
Ieseanul
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 33
Data de inscriere : 21/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMier Mar 21, 2012 12:23 pm

Salutare. Am inceput sa cresc de curand cateva prepelite faraon iar de cateva zile fac oua. Doar ca astazi am gasit 2 oua care au coaja moale. Stiti cumva de ce sau care ar fi cauza?
Merci anticipat.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMier Mar 21, 2012 12:57 pm

Mancarea e de vina mai mult ca sigur! Eu am patit asta chiar si cu mancare speciala pt outoare, facuta de un FNC din Macin (deci feriti-va de ea), luata din petshop. Evil or Very Mad

Daca nu au toate elementele trebuincioase prezente in mancare asta se intampla.
Sus In jos
Ieseanul
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 33
Data de inscriere : 21/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMier Mar 21, 2012 1:02 pm

Merci:) Eu am luat mancarea de la FNC din Iasi, direct de la fabrica. Am mai folosit mancare de la ei si nu am avut probleme...Din alta parte nu am de unde sa cumpar. Stiti o alta fabrica?
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMier Mar 21, 2012 2:35 pm

Incercati la Biobaza Facultatii de Medicina Veterinara Iasi, agronomul care imi face mie furajele de acolo ia premixul, poate au si furaje preparate
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyJoi Mar 22, 2012 3:12 pm

cu cei de la macin amgresit si eu Evil or Very Mad ,mi-a fost data productia innapoi si acum am refacut-o cu furaje de la w.w.w.prepelitebv.ro asa am scapat de chin,le iau din constanta de la un partener de lor
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyVin Mar 23, 2012 12:43 am

sorina, partenerul celor de la BV din Cta face si furale starter si de tineret? Cat costa? Dracanii astia mici o sa-mi manance si urechile, au bobinat 4 kile de furaje in 10 zile, mai am stareter doar pr vreo 2 zile si daca nu reusesc sa fac rost de altele sunt in pom.

Da-mi si mie te rog un nr de tel al omului. Multumesc mult
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyVin Mar 23, 2012 3:23 am

boticelina a scris:
sorina, partenerul celor de la BV din Cta face si furale starter si de tineret? Cat costa? Dracanii astia mici o sa-mi manance si urechile, au bobinat 4 kile de furaje in 10 zile, mai am stareter doar pr vreo 2 zile si daca nu reusesc sa fac rost de altele sunt in pom.

Da-mi si mie te rog un nr de tel al omului. Multumesc mult

De ce nu iti faci singura ca e foarte simplu?
Ai reteta pe prepelitebv.ro, comanzi de la ei premixul si concentrat proteic vegetal si restul ingredientelor il gasesti la farmaciile veterinare.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyVin Mar 23, 2012 3:49 am

Francisc, m-am gandit si la posibilitatea de a-mi face singura furajul, dar dupa ce am facut niste clacule am decis ca nu e rentabil. Nu uita ca eu am 7 (sapte Laughing ) prepelite adulte pentru care cumpar 15-20 de kg de furaj preparat odata la 2 luni (termenul maxim de stocare in siguranta a furajelor).

Domnul care mi le face le vinde cu 1.7 lei/kg, deci chiar nu merita sa-mi bat capul. Furajele starter si de tineret sunt si mai prepentioase dpv al echilibrului de elemente / energie metabolizabila si nu vreau sa gresesc. Pe astea le iau cu 2.5 lei/kg, deci tot un pret bun.

Tinta mea - in nr maxim de capete - e de maxim 50 adulte si odata la 6-8 saptamani cate o serie de pui (de cam 40 de buc) pentru sacrificare. Eu sunt hobbist, le cresc ca animale de companie aproape, dimineata le salut pe senioare, copilul le imita cantecul si se converseaza cu ele (acum si cu puii) deci pentru mine nu e foarte rentabil sa ma apuc sa cumpar porumb, grau, srot de soia pentru ca obtii preturi bune doar la cantitati mari, premixul tot doar cateva luni are termen de garantie, e prea complicat...
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyLun Mar 26, 2012 1:38 am

boticelina a scris:
Francisc, m-am gandit si la posibilitatea de a-mi face singura furajul, dar dupa ce am facut niste clacule am decis ca nu e rentabil. Nu uita ca eu am 7 (sapte Laughing ) prepelite adulte pentru care cumpar 15-20 de kg de furaj preparat odata la 2 luni (termenul maxim de stocare in siguranta a furajelor).

Domnul care mi le face le vinde cu 1.7 lei/kg, deci chiar nu merita sa-mi bat capul. Furajele starter si de tineret sunt si mai prepentioase dpv al echilibrului de elemente / energie metabolizabila si nu vreau sa gresesc. Pe astea le iau cu 2.5 lei/kg, deci tot un pret bun.

Tinta mea - in nr maxim de capete - e de maxim 50 adulte si odata la 6-8 saptamani cate o serie de pui (de cam 40 de buc) pentru sacrificare. Eu sunt hobbist, le cresc ca animale de companie aproape, dimineata le salut pe senioare, copilul le imita cantecul si se converseaza cu ele (acum si cu puii) deci pentru mine nu e foarte rentabil sa ma apuc sa cumpar porumb, grau, srot de soia pentru ca obtii preturi bune doar la cantitati mari, premixul tot doar cateva luni are termen de garantie, e prea complicat...

Da, intradevar se renteaza sa iti prepari singur furajul, cand ai cateva sute.
Bafta in continuare cheers
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMier Mar 28, 2012 5:03 pm

boticelina am sa intreb persoana in cauza daca te poate ajuta cu furaj, asta daca nu e prea tarziu pentru tine...revin maine cu un raspuns...
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyJoi Mar 29, 2012 1:13 am

Sorina da-mi te rog o adresa de mail sa te contactez in legatura cu plasa de 1x1 cm (si altele Smile )
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyVin Mar 30, 2012 9:13 am

boticelina a scris:
Sorina da-mi te rog o adresa de mail sa te contactez in legatura cu plasa de 1x1 cm (si altele Smile )
nu merge mesajul privat sa=ti dau mailul...
am vorbit cu doamna si e de acord sa=ti dau nr de tel(pentru furaj)cum te vad 'on' o sa luam legatura,nu in seara asta,maine sunt acasa...

am 82 de sodatei, din 139 oua puse la incubator,10 puisori au murit la 1`2 zile,azi primi dintre ei au 7 zile...
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptySam Mar 31, 2012 1:53 am

Ieseanul a scris:
Salutare. Am inceput sa cresc de curand cateva prepelite faraon iar de cateva zile fac oua. Doar ca astazi am gasit 2 oua care au coaja moale. Stiti cumva de ce sau care ar fi cauza?
Merci anticipat.

in principiu din cauza lipsei de calciu suficient in furaj
bafta in continuare
dorel
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyDum Apr 01, 2012 2:36 am

boticelina a scris:
Sorina da-mi te rog o adresa de mail sa te contactez in legatura cu plasa de 1x1 cm (si altele Smile )

boticelina bounce am gasit plasa la brik cum intri pe dreapta in spate langa folii de lpastic ,se da si la metru,am luat cu ochiul mic de 0,5cm (plasa protectie schele=4,17 lei)si plasa cu ochiul mare de 1 cm(plasa impotriva eroziunii solului-5,65 lei)asa ca se gasesc dar nu stim noi unde...sodateii mei sunt acum fericiti I love you ,nu se mai murdaresc pe picioare,au adapatori automate,apa proaspata, mancarica de calitate si dorm fericiti Sleep
Sus In jos
PerPelita
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/04/2012

Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare EmptyMar Apr 24, 2012 5:33 am

salutare Sorina, cand te refereai la brik in legatura cu plasa te refereai la bricostore?
daca da care dintre ele cumva in bucuresti
?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prepelite faraon ouatoare Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite faraon ouatoare   Prepelite faraon ouatoare Empty

Sus In jos
 
Prepelite faraon ouatoare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» import de prepelite faaron
» prepelite faraon
» oua de prepelita faraon
» prepelite faraon
» prepelite ouatoare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita faaron-
Mergi direct la: