forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 cat mananca prepelitele?

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
robotboy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 53
Data de inscriere : 20/02/2011

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? EmptyVin Feb 25, 2011 8:05 am

buna seara . sunt nou pe forum si salut toata lumea cu ocazia asta.
am 25 de prepelite cumparate de o saptamana . au varsta de aproximativ 5 saptamani. intrebarea mea era daca li se distribuie o anumita cantitate de hrana pe zi sau li se da la discretie . eu asa am facut si mananca de m-au speriat . peste 1,5 kg pe zi ( cu tot ce mai risipesc).mentionez ca nu au inceput inca sa se oua dar astep cu nerabdare lucrul acesta . va multumesc anticipat pt raspunsuri si sper sa nu deranjez daca vi se pare o intrebare prosteasca dar sunt incepator, ce sa fac . :cheers:
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: hrana aprepelite   cat mananca prepelitele? EmptyVin Feb 25, 2011 11:11 am

Undeva pe la 25g/zi mananca o prepelita(asa parca scriu cartile),nu le-am cantarit mancarea,eu le pun dimineata si mai dupa masa le mai completez cand au cam terminat.Nu pre e ok sa le infometezi.
Le dai mancare gata preparata sau le amesteci cu faina de porumb?
Cate ore pe zi au lumina?
Sus In jos
robotboy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 53
Data de inscriere : 20/02/2011

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? EmptyVin Feb 25, 2011 11:31 am

le dau furaj special pentru ele de la g&m grup
lumina au de pe la 5 dimineata pana la 21
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? EmptyVin Feb 25, 2011 1:36 pm

robotboy a scris:
le dau furaj special pentru ele de la g&m grup
lumina au de pe la 5 dimineata pana la 21

Eu am la ele lumina tot timpul...am pus bec economic.
Chestia cu mancarae, nu stiu ce sa zic...1 prep. consuma pe zi 25-30 gr.
La 5 sapt. nu oua, de la 6 sapt. daca sunt crescute bine , dau primul ou... tot timpul mi s-a intamplat ca atunci cand a implini 42 zile am gasit cel putin un ou la ele.
Daca ai intrebari poti sa le pui, poate cineva iti va raspunde si te va ajuta...
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? EmptySam Feb 26, 2011 6:50 am

la 5 saptamani sunt in crestere, deci normal sa manance mai mult decat o pasare adulta.Dupa ce incep sa faca oua in regim normal le mai scade din apetitul de mancare
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? EmptySam Sept 10, 2011 6:20 pm

robotboy a scris:
le dau furaj special pentru ele de la g&m grup
lumina au de pe la 5 dimineata pana la 21

Care este procentul de ouat la tine? [Am un motiv precis pentru care te intreb, fiindca folosesti furajul P3 de la Crevedia si deja 4 crscatori in ultimele 2 luni mi-au zis ca au decis sa renunte la el din cauza randamentului scazut la ouat; vreau sa aud si alte pareri, sincere - te rog!; pe vremuri cand am lucrat eu cu ei ouau bine prepelitele si nu randamentul la ouat m-a facut sa renunt la ei]. Raportat la 100 de prepelite ouatoare (femele cu varsta de peste 3 luni), poti estima cate oua iei zilnic?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





cat mananca prepelitele? Empty
MesajSubiect: Re: cat mananca prepelitele?   cat mananca prepelitele? Empty

Sus In jos
 
cat mananca prepelitele?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» de ce nu imi oua prepelitele
» prepelitele nu se mai oua!
» prepelite nu se oua
» cit maninca prepelitele
» prb cu prepelitele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: furajare de prepelite-
Mergi direct la: