forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile

In jos 
+9
Sorina
mihain2010
mihaim
AdyBZ
dorel
boticelina
rozalia
b_laur14
PrepeliteBrasov
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Mar 27, 2012 5:24 am

25 kg
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptySam Mar 31, 2012 9:58 am

ieri am inceput sa le dau de mancat preparat de mine dupa reteta de la prepelitebv.ro.Mai demult am inceput sa le dau la cei mici care marti o sa aiba 4 saptamani.
Azi daca o sa am timp, am sa fac o poza cu ce am gasit in furajele cumparate de la VivaBio. Ce sa zic,nici nu ma mir ca aveam oua fara coaja etc..Cred ca este vorba de bucati de soia nemacinata.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptySam Mar 31, 2012 11:43 am

Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyDum Apr 01, 2012 4:05 am

am postat ( fiica mea ) la discutii - INTREBARE/SFAT
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 02, 2012 1:35 am

Am discutat cu medicul veterinar de la VivaBio in legatura cu grauntele gasite in concentrat pentru prepelite ouatoare ( se vede pe forum poze postat la - INTREBARE / SFAT), imi spune ca grauntele respective este premix, foarte multe am gasit si ca nu are nimic daca le inghite o prepelita. L-am intrebat daca premixul nu trebuie sa fie maruntita si la gramaj, la care imi zice , Ba da, dar nu au nimic , el garanteaza.
Sus In jos
AdyBZ
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 50
Data de inscriere : 02/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 02, 2012 12:55 pm

Buna seara,
Vreau sa incep si eu sa cresc prepelite.Imi poate spune cineva, ce cantitate de furaj consuma in medie/luna, o prepelita, in perioada cand este pui-tineret-matura?Multumesc
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 02, 2012 12:58 pm

Daca intrati la www.prepelite.ro, acolo o sa gasiti multe , dar cititi atent. Merita sa le cititi toate discutiile de pe forum. O sa aveti multe de invatat/
Bafta
Sus In jos
AdyBZ
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 50
Data de inscriere : 02/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 02, 2012 1:18 pm

Multumesc,am gasit ceva dar numai referitor la prepelitele mature.In legatura cu puii si tineretul,nimic.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 03, 2012 12:12 am

eu sincer nu am facut calcul niciodata cine cat mananca. Asa de profesionista inca nu am devenit Wink ,dar nu cred ca se supara d la prepelitebv.ro , daca ii dati un telefon personal.Sunt foarte amabili si dl si d-na. Rolling Eyes
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 03, 2012 1:03 am

Am facut eu calcul cu cat mananca puii Basketball

Saptamana 1 - 7 gr/pui, sapta 2 - 9 gr/pui, saptamana 3 - 11 gr/pui, si deocamdata atat ca abia de azi intram in saptamana a 4-a Smile Gasesti datele exacte la semnatura mea, al doilea link.

Teoretic, o prepelita adulta mananca undeva intre 25-30 gr/zi
Sus In jos
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 03, 2012 11:39 pm

Eu nu reusesc sa fac o prepelita sa manance doar 25 grame pe zi, desi am vazut ca multi spun ca atat consuma. Am observat ca media e undeva la 35-36 grame, in niciun caz sub 30 grame. Ma gandesc ca poate depinde si de concentratia proteinelor din furaj...
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 03, 2012 11:51 pm

Mihai, cred ca acea cantitate depinde pe de-o parte de talia prepelitelor (daca-s mai mari mananca mai mult) si mai ales de "management" Cool

E ca gaini, la broileri le dai mancare tot timpul ca sa-i ingrasi, la outoare le dai tainuri de 2-3 ori pe zi. In plus prepelitele mai au si tendinta sa risipeasca. Eu m-am smecherit si le dau de 2 ori pe si nu pun mancare multa odata, adica la a doua masa hranitoarea e goala doar de vreo ora. Dar cam tot la vreo 30 gr mananca si ale mele din ce-am aproximat.

Eu, pentru ca am putine, la a doua masa le dau si supliment de frunze verzi, sa vezi ce fericire e pe capul lor... Cool
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMier Apr 04, 2012 1:52 am

Prepelitele trebuie sa aiba mancare tot timpul.
Media e in jur de 30g/zi, dar depinde de calitatea mancarii, de talia prepelitelor si inclusiv de temperatura.
Sus In jos
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMier Apr 04, 2012 6:15 am

Boticelina, ce fel de frunze le dai? Citisem ca daca le dai altceva in afara de furajul special, nu ar mai oua la randament maxim.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMier Apr 04, 2012 6:26 am

Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie    Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 4:50 am

Buna dimneata pentru puisorii mei care incep sa iasa Smile. tipa de foame si sete, am inceput sa le prepar eu mancarica ... de la ........,dl. Muresan , va asteptam la botez Razz , sunt multe mititei cheers
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 1:46 pm

rozalia eu vin cu muzica,ca palinca o dai tu jocolor


am facut si eu un calcul...11.57gr/cap/zi, de la 0 la 16 zile/furaj si 25 gr de apa/zi/cap...chiar putin mai multisor in ultima vreme,asta asa ca am avut 15kg de furaj si acum am pus o jumate de malai si am mai lungit-o putin pana dimineata cand ma duc sa mai iau 5kg pana ajung la 21 de zile...
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 1:49 pm

rozalia a scris:
Buna dimneata pentru puisorii mei care incep sa iasa Smile. tipa de foame si sete, am inceput sa le prepar eu mancarica ... de la ........,dl. Muresan , va asteptam la botez Razz , sunt multe mititei cheers
Cate sint?Smile Eu am 60 din aia mici,deja au trecut de o saptamana Smile Sa iti creasca mari mititeii bounce
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 1:50 pm

Sorina draga, cu cea mai mare placere, eu sunt din Cluj , locuiesc in Oradea, pe aici este palinca cu miere. Am si cozonac. cheers
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 1:53 pm

multam szabi, am pus 56 buc, din care mi-au iesit 38,
De data asta nu mi-am pus multe, nu mai am loc Smile, saptamana asta incepe sa oua generatia pro si un rand de babe se duc in congelator.
Am cerut de la primaria... extindere anexa si ma extind la vara.Sper sa ajung la 700 buc.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 2:02 pm

rozalia, of doamne...sti cate ore imi ia sa ajung pana la tine in capatul celelat de tara? cyclops cred ca undeva la 18 ore...asa proasta infrastructura avem de nici nu-mi vine sa ma urc in masina,daca erai in cluj(12 ore) sau brasov(6 ore) veneam mai des(cu treaba)ca oricum preturile in pensiuni sunt la fel cu cele de la noi...

multe felicitari pentru efectivul pe care il ai,esti o fericita,eu as vrea sa ajung numai la 150 de bucati,ca nu am spatiu in balcon de ajuns...

sa-ti traiasca soldateii si sa fie sanatosi!!! bounce bounce bounce

ps palinca cu miere ??? Rolling Eyes
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyLun Apr 09, 2012 2:19 pm

multumesc, eu stau la casa si mai am o casa la tara. Acolo am degand sa dezvolt mai tare.Aici la oras mai putin. Vecini ...etc.Nu miroase , fac curat la ei de doua ori. In legatura cu palinca cu miere, nici eu nu am baut pana m-am intaknit cu unul dintre primari si ne-a servit . Este interesant. merita de incercat Rolling Eyes
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 24, 2012 11:51 am

b_laur14 a scris:
rozalia a scris:
si eu am ajuns la concluzia , mai bine fac eu de mancare, oricum sunt si o gospodina buna Razz , decat sa le chinui pe prepe ale mele cu nu stiu mai ce. Am o intrebare, deci am nevoie de porumb, grau, srot de soia,carbonat de calciu,ulei de floarea soarelui ( de care, de expl ? ),.Am inteles ca vindeti macropremix si concentrat proteic vegetal ( aici ma refer la ferma de prepelite din Brasov ). Daca din ultimele doua imi ramane in plus ce fac cu ele , daca au termen de valabilitate mai mare decat 3- 4 saptamani
Multumesc
Eu nu inteleg un lucru,in reteta de furaje se pune faina sau tarannn

te de grau?


faina de griu sau se macena la ceocanele si ese ceva mai mare ca faina nu rausesc sa inteleg acest lucru
moara de grau scoate grau de calitatea 1 cea alba calitatea 2 cea mai neagra si taritea
cum ar trebui facut
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 24, 2012 12:05 pm

Vasile, nu . Te uiti la www.prepelitebv.ro,
acolo ai sa gasesti reteta, gramajul la porumb, graul, srot de floarea soarelui si srot de soia ,ulei, calciu. Astea le cantaresti dupa cum scrie in reteta dansilor. Amesteci cu mixurile cumparate de la ei. Simplu.
Sie u la inceput am crezut ce mare lucru este. Deloc. Am sacii de ;porumb, graul, sroturile cumparate . Acuma este floarea la ureche.Eu deobicei pregatesc cate 5 kg, se amesteca mai usor. daca nu intelegi ceva, cu cea mai mare placere. Succes Smile
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 EmptyMar Apr 24, 2012 10:43 pm

te rog frumos dami detaliile de la reteta deoarece nu pot sa intru pe
www prepelite bv.ro
sa cumperi mancare numai de la ei nu ajung prea departe
deoarece grau si porumbul sade in pod
Sus In jos
Continut sponsorizat





Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Furajarea prepelitelor japoneze.
» Informatii pentru cresterea puilor
» sfaturi utile
» Sfaturi utile
» pliante, fluturasi...ce informatii ar trebui sa contina ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: furajare de prepelite-
Mergi direct la: