forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile

In jos 
+9
Sorina
mihain2010
mihaim
AdyBZ
dorel
boticelina
rozalia
b_laur14
PrepeliteBrasov
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMar Apr 24, 2012 11:20 pm

vasile dudu a scris:
te rog frumos dami detaliile de la reteta deoarece nu pot sa intru pe
www prepelite bv.ro
sa cumperi mancare numai de la ei nu ajung prea departe
deoarece grau si porumbul sade in pod
www.prepelitebv.ro si intri in sectia fraje,acolo gasesti 3 feluri,starter,tineret si ouatoare.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile    Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 2:38 am

vasile ai gresit , nu se separa bv de restul.Deci scrii impreuna. www.prepelitebv.ro
sa ne spui daca nu reusesti,intram, si spargem noi reteta Razz ,glumeam, iti spunem noi daca nu reusesti cheers
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 5:11 am

multumesc din suflet am rausit sa gasesc
reteta acum trebuie sa ma duc sa caut de cumparat carbon de calciu si micropremix tip 0 si strot de soia
multumesc inca odata
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 5:17 am

vasile dudu a scris:
multumesc din suflet am rausit sa gasesc
reteta acum trebuie sa ma duc sa caut de cumparat carbon de calciu si micropremix tip 0 si strot de soia
multumesc inca odata
Eu nu am cautat,dar cred ca numa de la dansii poti sa cumperi macropremix,e 9 leikg + transport. Si cu calciu iesi mai bine in farmacia vet e in jur de 3lei\kg cel putin eu cu atata am vazut. Iar la microferma 0.70 bani parca. Srot de soia gasesti la targuri...
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 5:25 am

asa este, numai de la dansii se pot achizitiona macropremixo si mai este pentru puisori de la 1 zi:). Euam comandat tot de la www.prepelite.ro, am intrat la COMENZI , si acolo puteti sa faceti comanda. Eu in doua zile le-am primit prin fan curier.
Foarte foarte multumita sunt.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 11:18 pm

Buna, daca sunteti amabili sa-mi spuneti cu cat achizitionati srotul de soia, eu sunt din neamt si pe aici nu prea se gaseste, si ce am gasit e fff scump 3,4 lei Kg sau daca este cineva din neamt poate ma ajuta cu o informatie
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyMier Apr 25, 2012 11:28 pm

maya-g a scris:
Buna, daca sunteti amabili sa-mi spuneti cu cat achizitionati srotul de soia, eu sunt din neamt si pe aici nu prea se gaseste, si ce am gasit e fff scump 3,4 lei Kg sau daca este cineva din neamt poate ma ajuta cu o informatie
Eu am luato cu 2,10 lei/kg .
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyJoi Apr 26, 2012 12:27 am

un sac de 25 kg cu 65 lei
Sus In jos
miti72
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 51
Data de inscriere : 22/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyJoi Apr 26, 2012 1:24 pm

boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyJoi Apr 26, 2012 5:43 pm

miti72 a scris:
boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?
Da se poate,in functie de prepelite,dak ai multe nu te apuci sa toci lucerna Very Happy Unii de p forum dau,dar dak o sa dai si tu prima data numa putina,si asa treptat si maresti porta..
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 1:19 am

Szabi a scris:
maya-g a scris:
Buna, daca sunteti amabili sa-mi spuneti cu cat achizitionati srotul de soia, eu sunt din neamt si pe aici nu prea se gaseste, si ce am gasit e fff scump 3,4 lei Kg sau daca este cineva din neamt poate ma ajuta cu o informatie
Eu am luato cu 2,10 lei/kg .


rozalia a scris:
un sac de 25 kg cu 65 lei
Multumesc pentru raspunsuri, mi se par niste preturi rezonabile si la nivelul pietei, fata de ce am gasit eu
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 1:22 am

miti72 a scris:
boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?

Legumele se pot da si la puisori??? bineinteles tocate marunt? m-ar incanta ideea (stiu ca mama dadea la puisori papadie si foi de ceapa in furaj)
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 2:19 am

maya-g a scris:
miti72 a scris:
boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?

Legumele se pot da si la puisori??? bineinteles tocate marunt? m-ar incanta ideea (stiu ca mama dadea la puisori papadie si foi de ceapa in furaj)
Asta nu stiu precis,dar dupa mine poti sa dai peste cateva zile...Dak nu ai furaj anume pt pui starter(prepelite) poti sa le mai dai ou fiert..,asta am citit pe forumuri din Ungaria Smile
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 2:26 am

Szabi a scris:
maya-g a scris:
miti72 a scris:
boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?

Legumele se pot da si la puisori??? bineinteles tocate marunt? m-ar incanta ideea (stiu ca mama dadea la puisori papadie si foi de ceapa in furaj)
Asta nu stiu precis,dar dupa mine poti sa dai peste cateva zile...Dak nu ai furaj anume pt pui starter(prepelite) poti sa le mai dai ou fiert..,asta am citit pe forumuri din Ungaria Smile

Sincera sa fiu ieri le-am dat oua fierte(galbenus)cu faina de malai pentru ca am comandat furaj de vreo saptamana si nu a ajuns inca, si aseara am cumparat niste concentrat (nu e special pentru prepelite) si am amestecat cu faina porumb si grau, sper sa nu pateasca nimic, si in apa pul Jolovit
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 2:39 am

maya-g a scris:
Szabi a scris:
maya-g a scris:
miti72 a scris:
boticelina a scris:
Le dau varza tocata marunt amestecata cu morcov ras iarna iar acum le dau frunze de ridichi, le cer la pietari ca orasenii nu vor sa ia si frunzele acasa Very Happy Uneori domnul de la care fac piata imi mai pastreaza si frunze de salata din ce curata.

Am observat ca atunci cand le dau verdeata coaja oualor e lucioasa. Daca le tin exclusiv pe furaje e mata si prafoasa. N-am observat diferente de randament la ouat, nici in plus, nici in minus, dar pasarelele sunt fericite Cool
Poate fi suplimentata hrana si cu iarba, trifoi, lucerna, legume, frunze de legume, tocate marunt?

Legumele se pot da si la puisori??? bineinteles tocate marunt? m-ar incanta ideea (stiu ca mama dadea la puisori papadie si foi de ceapa in furaj)
Asta nu stiu precis,dar dupa mine poti sa dai peste cateva zile...Dak nu ai furaj anume pt pui starter(prepelite) poti sa le mai dai ou fiert..,asta am citit pe forumuri din Ungaria Smile

Sincera sa fiu ieri le-am dat oua fierte(galbenus)cu faina de malai pentru ca am comandat furaj de vreo saptamana si nu a ajuns inca, si aseara am cumparat niste concentrat (nu e special pentru prepelite) si am amestecat cu faina porumb si grau, sper sa nu pateasca nimic, si in apa pul Jolovit
Dupa mine mai important e albusu de ou,pt proteine Very Happy Mai era ceva branza de vaca slaba s-au ce,da asta nu ti-am scris ca nu stiu precis ca ce a fost,poate iti spune cineva...In Ungaria sunt multi care tin de amoru artei Very Happy si mai dau saptamanal ceva viermi de faina...
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 4:04 am

Laughing parca mi-ai citit gandurile, ieri le-am g-facut si branzica calcica (ca la bebelusi), dar inca nu leam dat
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 4:25 am

maya-g a scris:
Laughing parca mi-ai citit gandurile, ieri le-am g-facut si branzica calcica (ca la bebelusi), dar inca nu leam dat
Da vezi sa fie slab,s-au cum ii se zice...grasimea nu face bine Very Happy Very Happy
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 5:18 am

din a 2-a zi, se poate da zilnic pentru ei ,oua fierte si razuite fin. Asta cam 2 saptamani.
Normal daca aveti peste 80 puisori, putin mai greu:)
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyVin Apr 27, 2012 8:16 am

nu strica la nimic daca ii dai verdeata adica trifoi
nu ai sanse sa dea in dearee
intre pentru ca nu stiu dupa cum cred ca ati opservat sunt incepator pe forum dar tot
incepator si la cresterea prepelitelor
ias da si eu lucerna dar nas vrea sa mi se intample ceva
la prepelitele mele astept un raspuns de la voi
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 EmptyLun Apr 30, 2012 1:17 pm

se poat da, trifoi, salte, spanac, oua firte, din dovleac interior fara sambure, patrunjel verde,
Sus In jos
Continut sponsorizat





Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile   Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Furajarea prepelitelor - retete profesionale, tehnici de fabricatie, informatii utile
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Furajarea prepelitelor japoneze.
» Informatii pentru cresterea puilor
» sfaturi utile
» Sfaturi utile
» pliante, fluturasi...ce informatii ar trebui sa contina ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: furajare de prepelite-
Mergi direct la: