forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Boala la ochi

In jos 
+7
nita_anisor
codrea ioan
kJean
ady
PrepeliteBrasov
Andrei
gabrielbalc
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyDum Noi 27, 2011 8:57 am

gabrielbalc a scris:
Poate fi guta??? E grav? Tratament?

Ai aflat despre ce era vorba?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyDum Noi 27, 2011 1:53 pm

Pai noi de unde sa stim? Trebuie vazute de un medvet la fata locului si apoi tu ne spui noua... De-asta va recomand tuturor sa aveti un contract cu un medvet...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMar Noi 29, 2011 1:45 am

Se pare ca umflaturile sunt totusi de la plasa de la custi. Am fost la veterinar. Le voi izola pe cele 3-4 care au probleme undeva unde sa nu stea pe plasa si o sa le pansez cu betadina pana se vindeca.
Sus In jos
codrea ioan
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Data de inscriere : 07/12/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 4:31 am

buna ziua...

am observat ca vorbeati despre distrugerea oualor facute de prepelite pe parcursul tratamentului pentru ochi si chiar dupa terminarea tratamentului pe parcurs de inca 3 zile...

as vrea sa stiu care sunt riscurile in cazul consumului de oua provenite de la prepelitele aflate sub tratament???...am 50 de prepelite si au si ele acea boala la ochi...medicul veterinar mi-a prescris un medicament numit ENROFLOXACINA si mi-a spus ca ouale pe care o sa le procur de la acestea pe parcursul tratamentului trebuie distruse, dar nu mi-a spus care sunt consecintele consumului de oua din aceasta perioada. Daca m-ati putea ajuta cu aceasta informatie v-as fi profund recunoscator. Vreau sa stiu totul despre prepelite si ouale acestora deoarece as vrea sa imi maresc putin mini ferma Razz .

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
O ZI BUNA!
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 6:26 am

Riscul este acela ca toate rezidurile de antibiotice care le elimina prepelitele si prin oua plus germenii patogeni (morti) ce ii elimina deasemenea le introduceti in dumneavoastra. Problema e ca va creeati o rezistenta la antibiotice plus ca riscati si unele imbolnaviri.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 10:49 am

gabrielbalc a scris:
Se pare ca umflaturile sunt totusi de la plasa de la custi. Am fost la veterinar. Le voi izola pe cele 3-4 care au probleme undeva unde sa nu stea pe plasa si o sa le pansez cu betadina pana se vindeca.
Azi m-am uitat mai bine la ele. Cu siguranta nu e de la cusca. Veterinarul nu are dreptate. Se pare ca e o infectie din care observ. Au niste umflaturi unele chiar ulcerate, rani de-a dreptul. Sunt localizate in special in talpa dar sunt care au si intre degete. Au un fel de crusta pe ele(umflaturile). Acum s-au imbolnavit toate. Le-am pansat cu betadina dar totusi cred ca au nevoie de un antibiotic. Voi cauta alt veterinar. Pana atunci ceva pareri? V-ati mai intalnit cu asa ceva?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 11:43 am

ce-nseamna toate 50 100 1000? ne sperii.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 2:31 pm

41
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 12:23 am

codrea ioan a scris:
buna ziua...

am observat ca vorbeati despre distrugerea oualor facute de prepelite pe parcursul tratamentului pentru ochi si chiar dupa terminarea tratamentului pe parcurs de inca 3 zile...

as vrea sa stiu care sunt riscurile in cazul consumului de oua provenite de la prepelitele aflate sub tratament???...am 50 de prepelite si au si ele acea boala la ochi...medicul veterinar mi-a prescris un medicament numit ENROFLOXACINA si mi-a spus ca ouale pe care o sa le procur de la acestea pe parcursul tratamentului trebuie distruse, dar nu mi-a spus care sunt consecintele consumului de oua din aceasta perioada. Daca m-ati putea ajuta cu aceasta informatie v-as fi profund recunoscator. Vreau sa stiu totul despre prepelite si ouale acestora deoarece as vrea sa imi maresc putin mini ferma Razz .

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
O ZI BUNA!
buna ziua.am si eu o problema ca a ta sau care ai avuto.au de jur iprejuru achiului un fel de basicute rosiatice si cresc.in 2-3 zile se inchide de tot ochiul.mai nou lea iesit si la urechi la 2 pasari si 1 la ciocin lateral.tu ai avut la fel?si ce leai dat?lea trecut?in buc.nu gasesti med.vete.sa se priceapa la pasari.ma poti ajuta?iti multumesc anticipat.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 8:04 am

[quote="simetrie"][quote="codrea ioan"]buna ziua...
as vrea sa stiu care sunt riscurile in cazul consumului de oua provenite de la prepelitele aflate sub tratament???...am 50 de prepelite si au si ele acea boala la ochi...medicul veterinar mi-a prescris un medicament numit ENROFLOXACINA si mi-a spus ca ouale pe care o sa le procur de la acestea pe parcursul tratamentului trebuie distruse, dar nu mi-a spus care sunt consecintele consumului de oua din aceasta perioada. Daca m-ati putea ajuta cu aceasta informatie v-as fi profund recunoscator. Vreau sa stiu totul despre prepelite si ouale acestora deoarece as vrea sa imi maresc putin mini ferma Razz .

Asta ar insemna sa,consumati si antibiotic pe langa oua si nu cred ca ati vrea ca in momentul in care,chiar aveti nevoie de antibiotic acesta sa nu-si mai faca efectul.

Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 8:32 am

[quote="minicu"][quote="simetrie"]
codrea ioan a scris:
buna ziua...
as vrea sa stiu care sunt riscurile in cazul consumului de oua provenite de la prepelitele aflate sub tratament???...am 50 de prepelite si au si ele acea boala la ochi...medicul veterinar mi-a prescris un medicament numit ENROFLOXACINA si mi-a spus ca ouale pe care o sa le procur de la acestea pe parcursul tratamentului trebuie distruse, dar nu mi-a spus care sunt consecintele consumului de oua din aceasta perioada. Daca m-ati putea ajuta cu aceasta informatie v-as fi profund recunoscator. Vreau sa stiu totul despre prepelite si ouale acestora deoarece as vrea sa imi maresc putin mini ferma Razz .

Asta ar insemna sa,consumati si antibiotic pe langa oua si nu cred ca ati vrea ca in momentul in care,chiar aveti nevoie de antibiotic acesta sa nu-si mai faca efectul.

eu intrebam de un tratament sau ceva in genul asta la baola pe care o au.am inteles ca nu se consuma oua in perioada tratamentului cu antibiotic.dar mersi pentru raspuns.cel putin mie numi este de ajutor raspunsul tau.ms.astelt si alte pareri.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 9:00 am



[/quote]eu intrebam de un tratament sau ceva in genul asta la baola pe care o au.am inteles ca nu se consuma oua in perioada tratamentului cu antibiotic.dar mersi pentru raspuns.cel putin mie numi este de ajutor raspunsul tau.ms.astelt si alte pareri.[/quote]

Scuze raspunsul era pt codrea ioan.Am postat gresit
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ajutor tratament ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 10:13 am

chiar nu stie nimeni ce antibiotic sa dau?????leam dat oxitetraciclina la recomandarea unui med.vet.este bine?mai vad acici pe forum si de enrofloxacina.asta este buna??sau le pot da pe amindoua??si am mai auzit si sa pun in apa albastru de metil pentru desinfectie.este bun?va rog citeva raspunsuriiii.voi nu vati lovit cu boala asta la prepelite??mentionez ca lumina au suficienta,mincare cred eu ca este buna de la balotesti.curentii de aer nu sunt.dar mentionez ca nu am desifectat camera si custile cind leam adus.custile leam confectionat eu. confused study incerc sa invat si eu dar nici ele sa nu sufere.multumesc pentru ajutor.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 10:19 am

Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 10:23 am

gabrielbalc a scris:
Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
multumesc de raspuns.dar lam vazut ca erea cam indoit.si nu prea cred ca se pricepea.in buc.mai greu gasesti un medic.vet.de fapt nu am gasit.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyMier Apr 18, 2012 10:28 am

simetrie a scris:
gabrielbalc a scris:
Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
multumesc de raspuns.dar lam vazut ca erea cam indoit.si nu prea cred ca se pricepea.in buc.mai greu gasesti un medic.vet.de fapt nu am gasit.
IN CE SECTOR AI PREPELITELE IN BUCURESTI?
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyJoi Apr 19, 2012 4:58 am

nita_anisor a scris:
simetrie a scris:
gabrielbalc a scris:
Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
multumesc de raspuns.dar lam vazut ca erea cam indoit.si nu prea cred ca se pricepea.in buc.mai greu gasesti un medic.vet.de fapt nu am gasit.
IN CE SECTOR AI PREPELITELE IN BUCURESTI?
sect 3
Sus In jos
mdumitru
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 43
Data de inscriere : 06/03/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyVin Apr 20, 2012 8:00 am

Cum am mai spus in topicul din cresterea puilor i-a legatura cu Alex77
Sus In jos
http://www.schulz.st
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyVin Apr 20, 2012 3:53 pm

simetrie a scris:
gabrielbalc a scris:
Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
multumesc de raspuns.dar lam vazut ca erea cam indoit.si nu prea cred ca se pricepea.in buc.mai greu gasesti un medic.vet.de fapt nu am gasit.
sa gasesti un medic vet care se pricepe la pasari este f greu nu numai in bucuresti ci in toata tara , cred, majoritatea medicilor vet se specializeaza pe animale sau pe orice altceva din care sa castige cat mai multi bani am mers la f multi medici cu un paun bolnav si la cati am fost atatea retete am primit si pna la urma era de la mancare,chestie aflata de mine si de un crescator batran de pasari cu care am efectuat autopsia paunului si avea ficatul varza de la f soarelui, cred ca cel mai bine poate sa ne spuna alex77 care am inteles ca este medic vet.
fratilor cautati un medic care este specializat in pasari si nu cai porci caini si pisici ca de din astea se scot bani multi asa ca pana data viitoare aveti tema pentru acasa
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptySam Apr 21, 2012 2:08 am

ady a scris:
simetrie a scris:
gabrielbalc a scris:
Mai important decat orice parere obiectiva sau subiectiva de pe forum este sa faci cum a zis medicul veterinar.
multumesc de raspuns.dar lam vazut ca erea cam indoit.si nu prea cred ca se pricepea.in buc.mai greu gasesti un medic.vet.de fapt nu am gasit.
sa gasesti un medic vet care se pricepe la pasari este f greu nu numai in bucuresti ci in toata tara , cred, majoritatea medicilor vet se specializeaza pe animale sau pe orice altceva din care sa castige cat mai multi bani am mers la f multi medici cu un paun bolnav si la cati am fost atatea retete am primit si pna la urma era de la mancare,chestie aflata de mine si de un crescator batran de pasari cu care am efectuat autopsia paunului si avea ficatul varza de la f soarelui, cred ca cel mai bine poate sa ne spuna alex77 care am inteles ca este medic vet.
fratilor cautati un medic care este specializat in pasari si nu cai porci caini si pisici ca de din astea se scot bani multi asa ca pana data viitoare aveti tema pentru acasa
multumesc de raspuns.am loat leg cu alex.acum le am sub tratament,astept sa vad daca da rezultate.din ce vad eu da.multumesc.
Sus In jos
Moldovan Maria
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/02/2014

Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 EmptyLun Feb 17, 2014 7:46 am

Buna sunt noua in așa ceva vroiam sa va intrb daca câteva dintre voi știe de ce prepelitele au ochi umflați si umezi de abia mai vad?!? Ciocu daca este mai lung ete vreo problema?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Boala la ochi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Boala la ochi   Boala la ochi - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Boala la ochi
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» probleme la ochi
» probleme la ochi
» Pprobleme la ochi
» Boală necunoscută
» Boala prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: