forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 solutie pt incalzit ferma de prepelite?

In jos 
+14
karol71
aura.m
george.m
Andrei
b_laur14
vyryausiasis
nita_anisor
rozalia
PrepeliteBrasov
kJean
gabrielbalc
adrian_aa
sorin1sipos
geluionut
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 7:17 am

eu deobicei scot dupa ce ies din oua, am lasat 3 pui, pana dimineata , din pacate s-au slabit, au si murit, parerea mea, mai repede se usuca in maternitate ,aerul este mai curat decat in incubator,
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 7:18 am

dar ce temp trebuie sa aibe dupa ce ii scoatem imediat din incubator?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 7:52 am

daca la maternitate va referiti, eu am un fel de cutie din lem , 25 cm inaltime, 2,5/ 2,5 , la fund o plsa pe care primele 1 saptamana pun pres, iar capacul este facut din sipca cu plasa pe care sunt montate 8 buc. de becuri de 14 W. Iarna deobicei acopar pe jumatate cu un material ( eu am o fata de masa nefolosita din bumbac subtire ) si le ofera caldura necesara. Puisorii deobicei se stau nu ingramaditi , cea ce inseamna ca se simt bine si nu le este frig.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 7:58 am

Stiu cum aveti ca mi-ati trimis poze pe mail. Doar ca ma intereseaza temperatura pe care trebuie sa o aiba imediat dupa ce ii scoatem din incubator. Sanatate si prepelite frumoase:)
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:13 am

multumesc , la fel , puisorii mei, sunt mari, azi implinesc 5 saptamani Smile, cei pusi in maternitate , sunt cu totii sanatosi, le mai tin tot in maternitate, este cald, luni am de gand sa le pun in boxe. Am comandat de la Dl radu din Bistrita nasaud, o baterie in care am sa tin cocosii separati, fiecare este separat , cu usita lor, ca sa nu se mai bata pana la taiere.Smile
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:15 am

Interesanta idee cu cusca. O poza puteti sa ne puneti si noua? Very Happy
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:38 am

pe o adresa de yahoo pot sa va trimit poze, aici nu am reusit sa le postez
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:41 am

Astept cu nerabdare pozele de la dvs Andreiliviu105@yahoo.com este adresa mea
Multumesc MUlt!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:53 am

v-am trimis, pacat ca nu putem sa postam poze si aici, cel putin eu nu am reusit
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 8:57 am

Am primit mailul . Merg postate doar ca trebuiesc urcate pe un site de upload poze si pe urma pus linkul aici. dar merge si direct de unde scrieti mesaje
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 9:06 am

v-am mai trimis mai exact cum este inainte inainte sa fie ansamblat
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 9:09 am

Multumesc Smile Raman dator!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 9:23 am

he he , sa nu uitati bounce , poate candva cu o prepe faraon Smile , in poza o sa vedeti exact si priza termostata cea speciala ,functioneaza prefect.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 11:24 am

Multumesc .Daca am sa fac rost de faraoni va dau cu cea mai mare placere. Priza are eroare ceva? fluctueaza temperatura mult?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyVin Feb 17, 2012 12:04 pm

Daca ste bine facut instalatia in locul unde stau prepe, priza functioneaza cum v-am spus prefect. Nu are nici o fluctuatie, daca electrica functioneaza la standard normal , este OK. Numai sa nu vina curenrul cu soc. Eu am un stabilizator pe toata casa, asa ca nuam probleme. Am cunostinte ,din cauza socului electric aveau pagube serioase, calculatoare, frigidere , etc, va recomand ,dupa cum ati vazut este OK.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptySam Feb 18, 2012 2:01 pm

Am si eu o nelamurire. Cu incalzirea am lamurit-o si cu temperatura optima. Dar umiditatea cat trebuie sa fie? cat la suta? Ca inca nu sunt dumerit. Eu o masor cu un higrometru si la 23 grade umiditatea este de 15% . Este ok? sau dauneaza prepelitelor? se pot sufoca? Nu am decat 80 prepe intro camera de 2 x 2 m.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptySam Feb 18, 2012 5:42 pm

Cum ai doar 15%?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyDum Feb 19, 2012 5:34 am

daca indica bine hidrometrul inseamna ca aerul e prea uscat. nu cred ca ai o umiditate de 15 %
iti trebuie undeva intre 50 60 %
70 sau 80% deja e mult.... si favorizeaza dezvoltarea bacteriillor si ciupercilor(mucegaiuri)
cam asta e parerea mea
dar 15 % nu e cam posibil
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyDum Feb 19, 2012 10:55 am

Asa arata hodrometrul. NU stiu ce sa zic . nu stiu cat este de precis dar am sa il verific cu unul bun sa vad cat arata.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyLun Mar 12, 2012 9:00 am

Am cumparat un panou radiant Ecosun 300 U,( productia Anglia , asnamblat in Cehia ) ) la pret de 534,18 lei, este super.L-am montat pe perete . Consuma putin, reglarea se face prin priza de termostat .
Consum mai mic decat la radiator .Nu am condens, umiditate etc.
Urmeaza , pentru vara sa vad cum reglez temperatura sa nu fie prea ridicata , sa ramana constant.\
Astept idei
Multumesc
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyLun Mar 12, 2012 12:41 pm

rozalia a scris:
Am cumparat un panou radiant Ecosun 300 U,( productia Anglia , asnamblat in Cehia ) ) la pret de 534,18 lei, este super.L-am montat pe perete . Consuma putin, reglarea se face prin priza de termostat .
Consum mai mic decat la radiator .Nu am condens, umiditate etc.
Urmeaza , pentru vara sa vad cum reglez temperatura sa nu fie prea ridicata , sa ramana constant.\
Astept idei
Multumesc

Ma intereseaza daca stii cumva, undeva, panouri radiante mici, de gen 40x60cm, la 100W sau ceva de gen. Ai idee?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyLun Mar 12, 2012 1:31 pm

www.del.ro
de la ei am cumparat, sunt din Alba Iulia, sunt multumita.Azi am dat comanda, a treia zi am si primit. Nu sunt chinezarii, asta m-a linistit.
produs in Anglia, ansamblat in cehia. Am vazut si mai mici.

Delphi Electric SRL

Mobil: 0731 335 744

Tel: 0258 811 977
Fax: 0358 814 226

A.I. Cuza 15, 510130 Alba-Iulia, Romania
lucian@del.ro www.del.ro




Sus In jos
aura.m
membru registrat
membru registrat
aura.m


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 68
Data de inscriere : 21/02/2012

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyLun Mar 12, 2012 2:51 pm

prepelitebv.ro a scris:
rozalia a scris:
Am cumparat un panou radiant Ecosun 300 U,( productia Anglia , asnamblat in Cehia ) ) la pret de 534,18 lei, este super.L-am montat pe perete . Consuma putin, reglarea se face prin priza de termostat .
Consum mai mic decat la radiator .Nu am condens, umiditate etc.
Urmeaza , pentru vara sa vad cum reglez temperatura sa nu fie prea ridicata , sa ramana constant.\
Astept idei
Multumesc

Ma intereseaza daca stii cumva, undeva, panouri radiante mici, de gen 40x60cm, la 100W sau ceva de gen. Ai idee?

uite aici gasesti panou la 100W : http://www.electricheat.ro/ecosun-100-k-plus
Sus In jos
http://prepelitediverse.blogspot.de
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyLun Mar 12, 2012 3:14 pm

Va multumesc! cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 EmptyMar Mar 13, 2012 8:14 am

Cum se poate rezolva microclimatul vara la prepelite, in interiorul constructiei, fara sa fiu obligata sa las usa deschisa ziua
Sus In jos
Continut sponsorizat





solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
solutie pt incalzit ferma de prepelite?
Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ferma ta de prepelite!
» custi profesionale
» Ferma prepelite Bucuresti
» solutie pt.incalzit condtr.prepelite
» solutie pt.incalzit condtr.prepelite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: