forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 solutie pt incalzit ferma de prepelite?

In jos 
+14
karol71
aura.m
george.m
Andrei
b_laur14
vyryausiasis
nita_anisor
rozalia
PrepeliteBrasov
kJean
gabrielbalc
adrian_aa
sorin1sipos
geluionut
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 5:41 am

Eu din pacate nu am in spate mai mult de 110 mp, de teren, am o casa la tara pe care doresc sa vand, dar cochetez cu terenul vecinei mele ,mai ales ca stiu ca are probleme financ. numai ca nu m-am inteles la pret.Normal cere mult etc, dar cand o sa am mai mult teren este posibil sa mai maresc constructia. dar asa pe teren mic nu prea am cum sa fac o constructie mai mare, nu ma lasa legea . Aut.Constructii, cei de la Primaria ma bubuie:)daca fac fara autorizatie , mai ales ca se vede orice constructie inceputa prin satelit.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 5:43 am

m o intrebare , probabil nu aici pe rubrica asta. Prin data de 14 imi ies puisorii, aseara am scos toti cocoseii si l-am pus la ingarsat.Ei , aici va intreb, este o problema ca l-am lasat doamnele fara parteneri:)?
In primavara am de gand sa cumpar oua de la ferma dv. ca sa reimprospetez gasca.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 6:05 am

o parere personala ar fi sa lasi 2-3 barbatusi in fiecare cusca pentru a fi ouale la conditii optime,adica fecundate(asta am citit pe toate postarile gasite de mine )si unde mai punem ca un barbat in casa nu strica Laughing
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 6:40 am

Eu nu vand oua pentru incubator, pentru asta m-am gandit sa le tai. oricum o sa am noua generatie, inafara de asta la primavara doresc sa le schimb pe ei total. Normal pe baietei:)
Nu stiu daca ajuta cocoseii pe doamne sa aiba oua mai multe, sa nu se leneveasca:)
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 7:55 am

Ii poti scoate fara probleme. Nu afecteaza deloc numarul de oua. Chiar ar fi indicat sa ii scoti daca ouale nu sunt pentru incubat pentru ca streseaza gainusele.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 8:16 am

Multumesc Gabriel, pentru ajutor si informatii. Nu am fact timp de 3 ani asa ceva . sa-l las pe doamne singure...dar nu are rost sa le tin cu mancare.Mai bine facem o supa buna si o fripturica Smile
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 8:22 am

unul doi acolo nu strica sa le oferi si clipe de placere,sic
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 8:50 am

Very Happy
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 3:06 pm

Femelele oua un pic mai bine fara masculi intre ele. Sunt crescatori care nu pastreaza niciun mascul, doar prepelite ouatoare. Mai au si avantajul ca daca fac asta (scot toti masculii dintre ele) devreme (de la 5 saptamani de ex), raman si femelele mai cu pene pe ele... dar asta e o chestie mai degraba de "design"; noi le indragim oricum, nu neaparat daca au pene 100%, si ele ne rasplatesc pe masura. Nu conteaza pene lipsa chiar deloc.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 3:17 pm

De multe ori un mascul face minuni! Very Happy
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 07, 2012 3:48 pm

Iti faci reclama mascata? cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyDum Ian 08, 2012 4:47 am

Urmaresc cu mare drag acest topic si am invatat multe de aici. va invit sa comentati si pe topicul meu si sa imi dati niste sfaturi daca se poate.Multumesc Anticipat.
https://prepelite.forumgratuit.ro/t463-noua-mea-ferma-stadiu-proiect
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyLun Ian 09, 2012 1:46 am

Ieri, duminica nu aveam ce face , asa ca am mai salvat catva cocosei, ca sa nu tin in congelator, mai bine mananc proaspete.
dar oricum este interesant cu ouale. tin cont , multumesc.Si la varsta ... mai invta.Smile cyclops
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyJoi Ian 12, 2012 1:05 pm

hello, primul puisor ,in incubator face scandal sunny
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyJoi Ian 12, 2012 1:07 pm

felicitari
maine dimineata o sa ai 20 bounce
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyJoi Ian 12, 2012 1:16 pm

scuze ca nu am mai scris demult ,, dar sa stitica citesc mereu comentariile
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyVin Ian 13, 2012 6:58 am

ce face "galagiosul "ia tras la xerox pe ceilalti? succes si la cat mai multi galagiosi!
rozalia a scris:
hello, primul puisor ,in incubator face scandal sunny
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyVin Ian 13, 2012 12:00 pm

sunny 32 de soldati neinstruiti ( zice sotiorul meu:) ), tipa, urla. Normal pe prepe mic de aseara l-am pus in maternitate , foame , sete cat se zice.
Dragalasi sunt.
Ce ziceti pot sa-l las pana maine in incubator?
Mersi
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyDum Ian 15, 2012 9:05 am

Eu v-am intrebat, eu mi-am raspuns
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyDum Ian 15, 2012 9:14 am

din ce am citit pe aici asa se face in felul urmator:se lasa in incubator pana se usuca complet iar cand se aduna ceva puisori complet uscati se scot si se pun in maternitate si nu se umbla prea des la incubator,am crezut ca ai citit postarile de pe aici ca sunt multe indicatii in toate numai ca trebuie sa le si citesti
sa iti creasca puisori mari si sanatosi
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt incalzit ferma de prepelite    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyDum Ian 15, 2012 9:23 am

Asa am procedat si pana acuma , vezi un link, interesant

http://crestereaprepelitelor.eu/page/2/
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: solutie pt.incalzit ferma de prepelite   solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyLun Ian 16, 2012 11:15 am

Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyLun Ian 16, 2012 12:04 pm

am vizualizat cam tot ce tine in materie de prepelite,
abia astept sa ma apuc de crescut si dupe aia o sa va povestesc si eu ca un incepator cu toate amanuntele cum decurg lucrurile
va multumesc la toti cei activi pentru sfaturile si recomandarile postate,multa bafta si la mai multe prepelite
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptySam Ian 21, 2012 4:52 pm

rozalia a scris:
Normal pe prepe mic de aseara l-am pus in maternitate , foame , sete cat se zice. Dragalasi sunt. Ce ziceti pot sa-l las pana maine in incubator?

Noi ii scoatem imediat din incubatoare pentru ca acolo e umiditate mare, se usuca mult mai bine si mai repede la infrarosu. Pot fi lasati in incubator 8-12 ore fara probleme, desi personal nu cred ca e o idee buna. Chestie de preferinte, probabil...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 EmptyJoi Feb 16, 2012 5:39 pm

Are ceva daca scot puii din incubator dupa eclozare si ii pun in maternitate incalzita corespunzator?/? Question
Sus In jos
Continut sponsorizat





solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: solutie pt incalzit ferma de prepelite?    solutie pt incalzit ferma de prepelite?  - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
solutie pt incalzit ferma de prepelite?
Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ferma ta de prepelite!
» custi profesionale
» Ferma prepelite Bucuresti
» solutie pt.incalzit condtr.prepelite
» solutie pt.incalzit condtr.prepelite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: