forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 problema vanzari

In jos 
+7
vyryausiasis
george.m
PrepeliteBrasov
adrian_aa
theslym
gabrielbalc
uzzy04
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
uzzy04
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 06/01/2012

problema vanzari Empty
MesajSubiect: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 7:29 am

Buna ziua! E prima oara cand postez pe forum alcesta pentru ca am o intrebare referitor la ouale de prepelite.

Intentionez sa ma apuc de cresterea prepelitor penru oua pentru a le vinde, am spatiul necesr si bani pentru investitii necesare, vreau sa incep cu un efecti de 200 de prepelite ouatoare.

Problema principala este vanzarea oualelor avan in vedere ca stau la tara si nu stiu unde as putea vinde ouale in zona, de alti crescatori de prepelite in zona nu cunosc.

Imi puteti spune voi cum ati inceput sa vindete ouale? ca sa imi pot face si eu o ideie, un plan de vanzare la inceput pana va afla lumea de ouale de prepelita din zona.

Multumesc si astept raspunsuri.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 8:16 am

Am inceput cu cunostinte, colegi de serviciu, fiecare m-a recomandat mai departe si tot asa. Daca ai avea un prieten, o cunostinta la oras poate ar fi mai usor.
Sus In jos
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 8:41 am

Buna ziua,

Eu nu sunt crescator de prepelite, dar ma ocup de promovarea unei ferme de prepelite si va pot spune din propria experienta ca daca nu va faceti cunoscuta afacerea, o sa va fie greu sa vindeti ouale, respectiv prepelite.

Eu vin cu propunerea de a realiza un site simplu, util si atractiv de prezentare a fermei/microfermei dvs.
Cu cat incepeti mai devreme sa va faceti cunoscut, cu atat o sa aveti mai multe rezultate pe viitor.

Siteul realizat de mine in domeniul dvs. poate fi gasit la linkul www.ouaprepelite.com

Daca sunteti interesat, ma puteti contacta la theslym@gmail.com sau la 0766 279 776

Cu respect,
Bogdan Briceag


uzzy04 a scris:
Buna ziua! E prima oara cand postez pe forum alcesta pentru ca am o intrebare referitor la ouale de prepelite.

Intentionez sa ma apuc de cresterea prepelitor penru oua pentru a le vinde, am spatiul necesr si bani pentru investitii necesare, vreau sa incep cu un efecti de 200 de prepelite ouatoare.

Problema principala este vanzarea oualelor avan in vedere ca stau la tara si nu stiu unde as putea vinde ouale in zona, de alti crescatori de prepelite in zona nu cunosc.

Imi puteti spune voi cum ati inceput sa vindete ouale? ca sa imi pot face si eu o ideie, un plan de vanzare la inceput pana va afla lumea de ouale de prepelita din zona.

Multumesc si astept raspunsuri.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce
adrian_aa


Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 9:09 am

Sus In jos
uzzy04
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 06/01/2012

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 10:45 am

construirea unui site si promavarea lui nu ar fi o problema. in ce orase vindeti si cum ajung ouale la destinatie intregi?
Sus In jos
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyVin Ian 06, 2012 11:03 am

Construirea unui site si promovarea lui necesita multa munca si rabdare, asta in cazul in care doriti un site facut asa cum trebuie. Sunt foarte multe persoane care ofera servicii web design, dar daca ne uitam in structura siteului, la optimizarea facuta si la promovare, putem gasi foarte multe greseli.

Eu de aproximativ 7 ani ma ocup cu asa ceva si consider ca stiu despre ce vorbesc.

Orasul principal unde se fac vanzarile sunt Bucuresti, dar se livreaza si in imprejurimi prin curier. Pana acum nu au fost probleme cu ouale sa ajunga sparte la destinatie.

uzzy04 a scris:
construirea unui site si promavarea lui nu ar fi o problema. in ce orase vindeti si cum ajung ouale la destinatie intregi?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 4:26 am

colegul theslym nu este crescator de prepelite, ci webdesigner, e firesc sa promoveze ceea ce face el si sa caute persoane interesate sa plateasca sa i se faca site.

Noi vindem foarte putine oua si carne pe site si asta dintr-un motiv simplu: lumea nu cauta oua de prepelita si carne de prepelita de cumparat pe internet. De-asta nu au succes nici anunturile gen "vand oua de consum si tratament" sau anunturile de carne, si explicatia este una cat se poate de simpla: cererea de oua si carne este una PASIVA si nu una ACTIVA. Mai exact, daca mergi si discuti cu lumea sau le iesi in cale (cu fluturasi pusi la masina etc.), gasesc ideea interesanta si multi se hotarasc si cumpara; ce e cel mai grozav e ca 9 din 10 revin si te si recomanda; problema e ca daca nu "se lovesc" de tine, ei de la ei (de capul lor) nici intr-o suta de ani nu ar intra pe net sa caute din proprie initiativa oua sau carne de prepelita. Cine a dat de ele stie si unde sa revina cand vrea sa ia, iar cine nu le-a descoperit inca, nici nu le cauta. Singurii care cauta activ informatii despre prepelite pe net sunt aproape exclusiv doar crescatorii...

Mai sunt si alte motive pentru care nu se vand oua de prepelita de consum pe net. In primul rand, ouale sunt ieftine iar transportul scump. Cate oua trebuie sa comanzi sa merite sa platesti un curier rapid pentru ele? Faci stoc de oua pentru asta? O caserola de oua de calitate [da, sunt si oua care nu-s de calitate, dar asta e alta discutie] este 8-10 lei, iar un transport cu ramburs cam 25. Cate caserole sa iei incat sa merite transportul? Si de unde stii ca ce cumperi este de calitate sau / si este proaspat?

Cel mai bine vinzi ouale pe plan local. Foarte, foarte multi vor sa vina sa vada cum cresti prepelitele - indiferent de pretexte {"am venit cu asta' micu' sa vada prepelitele" etc.}, vor sa se asigure ca dau bani pe ceva care ofera siguranta, le da incredere sa cumpere acum si pe viitor (si pt tine: sa te recomande), si au garantia prospetimii. De exemplu, programul "Colecteaza-ti ouale direct de la prepelite" da rezultate excelente (mai ales la cumparatorii noi, pana cand se obisnuiesc si devin comozi si ne cer sa facem noi livrarile...). Pe curier, poate cel mult de 2-3 ori pe an...!

@uzzy04: Cumparatori se gasesc si la tara. La tara, multi batrani, deci mergi pe calitatile curative ale oului de prepelita la batrani si pe gustul carnii la cei cu case noi, masini mai bune si gratare in curte. Poti pune un anunt in statia de autobuz, poti sa vorbesti cu popa satului sa te recomande, poti sa vorbesti la magazinul principal in sat sa dea pliante la toti care cumpara paine, poti vorbi la scoala din sat sa dea la parinti. Poti sponsoriza serbarea scolara cu premii in caserole de oua... Te poate si ajuta medicul satului, daca aveti un medic de familie sau un dispensar acolo. Fii pe pace, satul vorbeste si toti vor auzi de tine, fara sa trebuiasca sa te agiti prea tare. Daca stii sa te misti cuceresti si satele vecine. Nu trebuie sa ai tot satul clienti... cu 50 de musterii fideli si inca 50-70 care fluctueaza cresti 2.000 de prepelite si te mai si iubeste tot satul! Multe e pana apar primii 10 incantati, apoi sa te vad cum faci fata la comenzi... Nu de alta, dar ouale astea chiar fac minuni, mai ales la batrani Smile cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
uzzy04
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 06/01/2012

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 4:39 am

Am si eu destule cunostinte pentru a realiza si promova un site, si ce nu stiu gasesc pe net. Dar eu fiind la tara nu pot vinde prin curier ca este foarte scump si nici comenzi nu o sa am. Iar pentru publicitate ma-m gandit la pliante si la piata din sat unde se strange multa lume. La pliate pot vb cu postasul sa imapra la fiecare acasa, pot pune la brutarie si ina alte locuri. Iar dupa ce imi o sa am un surplus de oua pot incerca acelas plan si in orasul vecin.



P.S mia placut aia cu poapa
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 9:31 am

Solutii se gasesc, dar doar de catre cei cu cap si care nu au mainile lipite in solduri sau fixate in san. Cine munceste si se straduieste are si rezultate... cine sta doar pe net si asteapta sa ii cada para malaiata, sta cu ouale si le da gratis si se plange ca n-are clienti. Asta-i diferenta dintre unii cu 2.000 de prepelite care lucreaza doar cu programari si altii cu 200 care au stocuri de oua si se plang ca n-au vanzari. Simplu?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 10:41 am

da de ce il certati ? a inteles ce trebuie sa faca din postare de mai sus,eu am priceput din prima la ce ma angajez chiar daca astept pana in primavara cand o sa ma apuc de treaba,
apropo chestia cu popa e foarte valabila dar sa te stii cu cat mai multi parinti (preoti), eu unul ma stiu cu o sumedenie si cred ca daca le explici ce si cum ai parte de multe comenzi,eu asa cred
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 2:59 pm

Nu cearta nimeni pe nimeni, cred ca ma gandeam la altceva si s-a inteles gresit. Sunt multi crescatori care se plang ca nu au vanzari, dar nici nu fac nimic serios ca sa aiba. Cele mai "populare" masuri care le iau e sa puna anunturi gratuite pe net, cel mult sa isi faca un site simplu... si gata. Adica exact masurile care au cel mai slab efect dintre toate posibile [mai sus am explicat si de ce solutia cu internetul nu functioneaza]. E adevarat ca is si cele mai comode, ca de-aia is si asa populare... efort mic (stai la pc si dai din tastatura), rezultate slabe. Cine iese sa caute clienti, sa vorbeasca in stanga si in dreapta, sa-si faca fluturasi etc? Putini, mult prea putini. Ce a iesit aiurea e ca nu ma gandeam la absolut nimeni anume de pe forum (si de altfel nici din afara lui) - vorbesc cu foarte multi crescatori si deja toate astea sunt deja vu, era o chestie general valabila pentru multi (din pacate! Sad ) si nu una directionata cuiva anume. Scuze!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 3:01 pm

Sa vezi chestia cu doctorul cat de valabila e! Cel putin cat cea cu popa... bounce Si mai sunt si altele! pirat
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 3:21 pm

Poate ca nu sunt eu crescator de prepelite, dar vazand unele afirmatii care le sustineti dvs. de genu "rezultate slabe" sau "masurile care au cel mai slab efect" as putea totusi sa va contrazic pentru ca nu sunt pe internet de ieri.

Am ajutat proprietari de afaceri sa faca sute, mii, zeci de mii de euro din acel site despre care vorbiti dvs.

Pana si in nisa crescatorilor de prepelite daca un site este foarte bine facut, foarte bine promovat, poate genera venituri. Sa nu confundam siteurile facute si promovate dupa ureche sau dupa tutoriale de pe net, pentru ca numai cineva cu experienta care urmareste evolutia la zeci de siteuri si care s-a lovit zilnic de fel si fel de probleme poate sa creeze un site care sa se ridice la nivelul asteptarilor clientului si sa mai si vanda prin intermediul acestuia.

Daca acel site nu este user friendly si nu castiga increderea vizitatorului sa cumpere, atunci nu o sa vanda.

O parte din portofoliul meu o puteti gasti aici www.sibodesign.tk/portofoliu
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 3:39 pm

Zeci de mii de euro din oua trimise curier din comenzi venite pe internet? Oau.
Cand ati lansat acel site? Cate prepelite au? Asta stiti sigur, de vreme ce ati lucrat cu ei.
Va cred pe cuvant, ca singura optiune ramasa... Dar o sa va cred si mai tare dupa ce ne spuneti de cand e site-ul operational (ani / luni) si cate prepelite au (mai exact, cate aveau cand ati dat drumul la site si cate au acum). Apoi va spun eu restul calculelor. Facem?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 3:45 pm

Gata, am gasit informatia chiar pe site, au 450 de prepelite.
Bun, nu mai trebuie sa raspundeti la restul intrebarilor, permiteti sa le retrag, m-am edificat cum e cu "sute, mii, zeci de mii de euro" din 450 de prepelite. Reclama dvs. insa e la locul potrivit, cu siguranta vor fi si alti amatori de asa castiguri din atatea prepelite cu ajutorul dvs.

Sigur nu lipseste un zero sau doua? La numarul de prepelite ma refer. Sau or fi vreo doua in plus dincolo?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 3:59 pm

Daca ati fi citit mai bine ce am scris mai sus, nu mai adaugati pe forum 2 posturi inutile !

Am zis ca stiu cum sta treaba cu site-urile de prezentare pentru afaceri si ca am ajutat proprietari de afaceri sa castige acele sume, nu am zis ca ouaprepelite.com a facut zeci de mii de euro!

Iar comentariul meu a venit in urma afirmatiilor facute de dvs si amintite de mine
Citat :
"rezultate slabe" sau "masurile care au cel mai slab efect"
.

Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 07, 2012 5:23 pm

theslym a scris:
Am ajutat proprietari de afaceri sa faca sute, mii, zeci de mii de euro din acel site despre care vorbiti dvs.

Eu vorbeam de site-ul de prepelite, nu vorbim de acelasi site?
Ca sa inchidem:
- sunt convins ca faceti o treaba excelenta
- cu siguranta multi clienti au avut de castigat din parteneriatul cu dvs., ca sunteti super etc.
- exista business-uri care au succes extraordinar pe internet (gen: vanzari de IT, electronice etc.), vanzarea de oua pe internet NU este unul din ele din argumentele expuse, si care nu au legatura cu munca dvs. in sensul ca site-ul facut poate fi de nota 20, nu va puteti adresa pe internet decat celor care cauta ACTIV aceste produse si 99,5% din clienti sunt de tip PASIV. Faptul ca va protejati munca (pe care o respect) si ca va faceti reclama (ok si asta) nu schimba realitatea pe care v-am expus-o. Ca proprietar de site care are avantajul ca spre deosebire de dvs. si lucrez in domeniu si am s studii de specialitate, imi place sa cred ca stiu despre ce vorbesc. Se genereaza cautari si acestea provin aproape exclusiv de la (alti) crescatori, nu de la consumatori.
- succesul vanzarilor pe internet este cu atat mai mare cu cat ofera produse mai scumpe (la care transportul inseamna foarte putin in raport cu obiectul cumparat), ofera siguranta achizitiei unui produs corespunzator calitativ (ex. la electronice = certificat de garantie) si care sunt de regula mai ieftine decat pretul de raft din magazin. Un televizor LED de exemplu are un cost curier mic raportat la pretul sau, este garantat calitativ si e comod de primit direct acasa. Oua pe internet? Habar n-ai daca-s proaspete si nici n-o sa afli decat daca e groasa, ca sa merite curierul trebuie sa cumperi cate nu-ti trebuie si sa faci stoc de oua deci vei ajunge sa mananci oua vechi si platite mai scump (ca ai dat banii si pe curier) sau iei putine si dai pe ele cat nu face - curierul te poate duce si la dublul pretului produsului comandat. Poate fi site-ul site-urilor... (probabil ca si este, nu conteaza!) - nu e genul de business care sa dea rezultate ASA (si nu e vina dvs., desigur). Functioneaza generarea de vanzari mult, mult mai bine cu totul altfel, si v-am zis si cum. Eu vorbesc si din experienta si in baza studiilor care le am. Dvs.?

In aceeasi idee, oricat va dezavantajeaza asta, e o realitate ca pentru 99,5% din cei de pe forum le iese mult mai ieftin si mult, mult mai eficient sa isi caute clienti langa ei decat sa investeasca in site, sa plateasca adwords la greu luna de luna si sa gaseasca cativa care sa simta nevoia sa cumpere oua de prepelita pe internet expediate cu curieri rapizi de parca n-ar avea de unde sa si le ia mai de aproape fara costuri de transport. Daca nu sunteti de acord cu asta, dintr-o subiectivitate pe care v-o inteleg si o respect, asta e. Are sens sa continuam? Eu zic ca nu. Am inteles punctul dvs. de vedere.

Haideti sa va expuns problema si altfel: ceea ce a obtinut partenerul dvs. cu 450 de prepelite platind cinstit munca dvs., facand site si cautand comenzi pe internet, un partener de-al nostru a reusit printr-o simpla vizita. Ne-a povestit (precizare: crescator din zona capitalei) ca a fost intr-o joi la o firma la intamplare, una cu profil IT, a povestit cu lumea despre produsele sale si luni avea comanda de 500 de oua. Dadea din colt in colt ca nici nu avea disponibile pe loc atatea oua. Si vorbise la o singura firma! Unul vroia 2 caserole, altul una... la cateva zeci de angajati, se strange. Cate firme sunt in Bucuresti? Oho. La asta ma refer cand spun ca se poate transforma cererea pasiva in cerere activa: firma de IT, cu angajati care stiu sa caute ceva pe net, erau cumparatori PASIVI. Pana nu li s-a propus, n-au cautat. Si cand au descoperit ca vor, aveau si solutia la indemana (livrare la usa). Acum omul are clienti fideli acolo! Si lume care-l recomanda mai departe, fiecare duce ouale acasa, mananca si ceilalti membri, povestesc la alti colegi, la prieteni... Noi am experimentat asa ceva si stim cum este sa cresti din vanzari directe (ca cea descrisa aici) si din recomandari si ce putere are o recomandare de client fidelizat, aici e diferenta dintre noi - dvs. nu ati vandut niciodata oua de prepelita si nu aveti de unde sa stiti care metode dau cele mai bune rezultate, stiti doar o melodie si gata. Si are atatea firme la care poate merge sa vorbeasca cu angajatii... Costuri minime, eficienta maxima!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyDum Ian 08, 2012 2:13 am

Acum ce facem ne batem in studii care e mai tare?

Eu am terminat facultatea de Informatica Manageriala si master in Sisteme Informatice Manageriale in Bucuresti.

Am 23 de diplome in diverse domenii cum ar fi: eletronica, telecomunicatii, informatica, geografie, etc de la olimpiade etape nationale, judetene si alte concursuri. Sunt prezent si prin ziarul Adevarul (da stiu multi ajung acolo ca oricum aia nu au despre ce scrie, dar conteaza rezultatele expuse).

Am realizat peste 30 de siteuri (printre care 3 portaluri mari, toate facute de unu' singur!), am siteuri promovate la anumite cuvinte cheie, iar acelea se gasesc pe locurile 1, 2 si 3 in prima pagina Google si nu o sa coboare de acolo oricata promovare si-ar face altii.

Detin (personal) un magazin de 110mp cu 3 angajati si ma ocup si de partea de marketing a atelierului de tamplarie al tatalui meu care e lider in zona Olteniei.

Am vrut sa imi fac si ferma de prepelite pentru ca am un prieten care are si imi putea spune orice detalii aveam nevoie, as fi avut piata de desfacere cat incape pentru ca am foarte multe cunostinte care culmea ar si cumpara, dar din lipsa timpului am abandonat ideea. (stiti mai bine despre ce vorbesc).

Acum trag sa imi deschid o agentie de web design.

Poate ca nu e cine stie ce, ceea ce am scris aici, dar am 23 ani iar altii la varsta mea, sunt in baruri si ii doare la ciocan de ziua de maine. Iar din contra, daca vi se pare mult ce am enumerat mai sus, eu pot si am putut face astea. E loc si de mai mult.

Din ce am citit pe internet, sunteti unul sau poate cel mai bun in nisa dvs., nu pot decat sa va felicit!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyDum Ian 08, 2012 4:54 am

Aveti niste realizari extraordinare (mai ales raportate la varsta dvs.), si este laudabila si tendinta evolutiva, pacat ca nu sunt mai multi ca dvs. (si ca mai multi altii aici pe forum) ca ar fi tara asta mult mai frumoasa.

Acum ca ne stim mai bine, imi dau seama ca ati inteles foarte bine afirmatiile pe care le-am facut si care este argumentatia adusa in sustinerea acestora Smile De altfel, am observat ca nici nu ati contra - argumentat-o. Sunt convins ca ati avea succes cu prepelitele (ati si identificat de altfel chiar dvs. ca prima sursa pentru piata de desfacere "foarte multe cunostinte care culmea ar si cumpara" (nu internetul) - ceea ce incerc sa transmit tuturor, indiferent ca-s la tara sau la oras, e ca peste tot e plin de oameni care ar cumpara - numai sa ii transforme din cumparatori pasivi in cumparatori activi Smile

Acum ca am incheiat si mica polemica, poate discutam si ceva afaceri impreuna. Va rog lasati-ne datele dvs. de contact pe pagina noastra, sa putem lua legatura sa vedem daca putem dezvolta ceva proiecte impreuna pe viitor. Ne place sa lucram cu oameni "spirt" care evolueaza frumos si stiu sa faca treaba faina. cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
uzzy04
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 06/01/2012

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyLun Ian 09, 2012 6:15 am

Acum ca am vazut ca avem si informaticieni printre noi care ne ajuta sa ne promovam afacerea pe internet carora le multumesc de oferte. Dar sa revenim la acest Topic, intrebarea era: Cine are prepelite si cum a reusti sa isi vanda primele oua.
sper sa primesc si raspunsrui.

Mersi
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyLun Ian 09, 2012 12:41 pm

Clasic: hot prospects first, cold prospects later. Informatia se imprastie in cercurile cele mai apropiate (prieteni, rude, vecini, colegi) = hot prospects, apoi se extinde la oameni pe care nu-i cunosti direct (prietenii prietenilor, colegii prietenilor, prietenii vecinilor etc.), apoi la persoane complet straine (cold prospects) - fluturasi, discutii directe etc. Pana sa ajungi aici, daca faci produse de o calitate care sa genereze satisfactie deosebita ai si clienti fidelizati si multe recomandari. E ca un foc... pana sa-ti dai seama ce se intampla, nu mai faci fata. Totul e sa plece omul incantat de la tine, ca restul vine de la sine.

Da, ca sa obtii asta cu incantarea, intr-adevar e multa, multa, MULTA munca in spate... Cine nu face activitatea asta cu pasiune nu-l vad ajungand departe.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
theslym
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Data de inscriere : 28/11/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyLun Ian 09, 2012 12:49 pm

@prepelitebv v-am trimis email din formularul de contact, dar nu stiu daca ati primit ceva pt ca inca nu mi-ati raspuns. (de la theslym@gmail.com)

@uzzy04 - cred ca o varianta buna este sa faceti ceva afise si flyere. Afisele le puteti pune in cabinete medicale, medici de familie (depinde cum este acolo la dvs.) iar flyerele distribuite in cutiile postale. Cea cu flyerele este clasica dar dupa parerea mea este ca poate sa prinda foarte bine. Eu am incercat in zona unde am magazinul (nu are legatura cu prepelitele) si pot sa spun ca a functionat.

Va dau un sfat, incercati sa faceti un design atractiv la afise sau flyere pentru ca am vazut diferenta intre un flyer prost realizat si neatractiv comparativ cu unul atractiv pentru un posibil client. (daca aveti nevoie de ajutor, va stau la dispozitie)


Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptyLun Ian 09, 2012 2:57 pm

@theslym: Important este ca acum ne stim (avem datele de contact). Avem un plan investitional foarte bine structurat, gandim in perspectiva, in acest context vroiam sa stim cum va gasim cand vine momentul. Very Happy

@ uzzy04 & theslym: da, e important mesajul transmis in flyer, atat ca fond cat si ca forma, poate face o diferenta deloc neglijabila. In alta ordine de idei: NU bagati flyere in cutii postale (de bloc). Pierdeti bani! Flyerele se distribuie in functie de ce vreti sa vindeti: pt. oua, fie le plasati in locuri dedicate (gen sali de asteptare in unitati medicale), fie mergeti pe varianta auto (masini cu vechime 1-5 ani, preferabil cu scaun de bebe sau cu abtibild "bebe la bord" (nou sau vechi), masini de familie cu copii (minivan, combi). Ideea este sa tintiti familiile cu copii, nu sa mergeti aleator (shuffle, ca la cutiile postale de bloc). Metoda e buna pt alte business-uri (asta ca sa nu polemizez iar cu colegul theslym care recomanda varianta asta) dar nu la ouale de prepelita. Am plusul de experienta care-i lipseste aici, nefiind crescator Smile Daca faceti flyere de carne, mergeti la periferie, in cartierele de vile / case noi, tintiti cu predilectie casele care au gratar din piatra in curte (oameni care au cu ce plati si le place sa manance). ROI-ul (return of investment, ceea ce castigati de pe urma campaniei desfasurate) este mult, mult mai mare decat in varianta shuffle (aleator). Ei, am putea povesti mult pe subiect pentru ca sunt mult, mult, mult mai multe variante de a vinde cu efort mic si rezultat maxim. Face parte dintr-un pachet informational mult mai mare pe care-l oferim gratuit celor care ne viziteaza la microferma si isi exprima interesul fata de subiect si dorinta de a prinde metode de a face business, nu doar de a creste prepelite - analiza plan de afaceri, analize cost-beneficiu pentru planul investitional, tehnici specifice de optimizare a costurilor etc.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 21, 2012 12:54 pm

Salutare . Este adevarat ca la inceput este greu. Eu am facut pliante am impartit la lume pe strada am lipit afie prin statii de autobuz la magazine la biserica si nu duc lipsa de clienti:d acuma sunt intr-o pauza adica nu mai am prepelite ca vreau sa ma extind si sa fac o camera asa cum trebuie. Asta este pliantul meu este fata verso si este impaturit pe jumatate.Dintr-o foaie A4 ies 2 pliante. http://s17.postimage.org/46na2zlof/IMG_0001.jpg
http://s14.postimage.org/k2g90nko1/IMG.jpg si daca doresti iti arat si afisul care l-am facut si lipit peste tot. Numai bine. daca doresti te pot ajuta sa faci asemenea pliante. cheers
uzzy04 a scris:
Buna ziua! E prima oara cand postez pe forum alcesta pentru ca am o intrebare referitor la ouale de prepelite.

Intentionez sa ma apuc de cresterea prepelitor penru oua pentru a le vinde, am spatiul necesr si bani pentru investitii necesare, vreau sa incep cu un efecti de 200 de prepelite ouatoare.

Problema principala este vanzarea oualelor avan in vedere ca stau la tara si nu stiu unde as putea vinde ouale in zona, de alti crescatori de prepelite in zona nu cunosc.

Imi puteti spune voi cum ati inceput sa vindete ouale? ca sa imi pot face si eu o ideie, un plan de vanzare la inceput pana va afla lumea de ouale de prepelita din zona.

Multumesc si astept raspunsuri.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari EmptySam Ian 21, 2012 3:29 pm

Asta tot explic si eu, cine se implica are si rezultate Smile Cine sta si asteapta sa-l caute lumea (sau se limiteaza la anunturi pe internet), sta cu stive de oua (si carne congelata) le da la pret de dumping si tot nu le vinde (toti consumatorii devin suspiciosi cand pretul la oua e prea mic sau is anunturi disperate, de ce oare? Twisted Evil si pe buna dreptate...)

Felicitari pentru pliant, initiativa si actiune! Spor la lucru si la cat mai multe prepelite!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





problema vanzari Empty
MesajSubiect: Re: problema vanzari   problema vanzari Empty

Sus In jos
 
problema vanzari
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» vand oua prepelita
» Despre prepeliţe - vânzări Bucureşti
» problema incubator
» Problema Incubare
» Problema la incubat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: