forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Problema Incubare

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyVin Feb 17, 2012 1:44 pm

Mi-am cumparat 2 incubatoare Cleo 5 unul sambata in care am pus 150 de oua si imi merge la 38.5C-38.7C Si asta ce lam cumparat ieri imi merge la 39.5C Oua le-am bagat acuma seara in incubator 2
Am gasit un post de-al lui prepelitebv despre cum sa reglez incubatorul dar are ceva ca ouale sunt deja inauntru si umblu la temp imi este frica sa umblu la potentiometru sa nu il dau prea mic sau prea tare ? Sau sa las temp asa cum ii ...




Poze http://vexxatu.sunphoto.ro/Incubare
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptySam Feb 18, 2012 3:22 pm

Vexx a scris:
Mi-am cumparat 2 incubatoare Cleo 5 unul sambata in care am pus 150 de oua si imi merge la 38.5C-38.7C Si asta ce lam cumparat ieri imi merge la 39.5C Oua le-am bagat acuma seara in incubator 2
Am gasit un post de-al lui prepelitebv despre cum sa reglez incubatorul dar are ceva ca ouale sunt deja inauntru si umblu la temp imi este frica sa umblu la potentiometru sa nu il dau prea mic sau prea tare ? Sau sa las temp asa cum ii ...




Poze http://vexxatu.sunphoto.ro/Incubare

in mod normal trebuia sa masori temperatura inainte de a pune ouale dar daca tot s-a intamplat asa introduci termometrul in incubator pe oua si si rotesti potentiometrul invers acelor de ceasornic o jumatate de tura. dupa 10 min verifici termometrul iar daca nu a scazut suficient mai rotesti jumatate si tot asa pana ajungi la temp dorita.eu cel putin asa am facut
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyDum Feb 19, 2012 1:27 pm

nu umbla la incubator cu ouale in el si eu am doua incubatoare care sunt reglate la fel ca ale tale si scot amandoua binisor pui
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyMar Feb 21, 2012 6:21 am

Buna,
Si eu am pus duminica un incubator cu 300 de oua. Inainte de a le pune am reglat temperatura.
Poti sa o faci si tu de la surubelul de pe capac (trimer). Pentru a scadea temperatura trebuie sa rotesti IN DIRECTIA acelor de ceasornic si nu invers.
Daca incerci stai 2-3 minute si o sa se vada deja schimbarea.
39.5 cred ca este prea mult. Sunt incepator insa din cate am citit o sa iasa pui cu malformatii.
Bafta multa
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyMar Feb 21, 2012 6:30 am

l-am reglat la 38.5 - 38.6 Cam pe la sfarsitul luni trebuie sa imi iasa din oua
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyMar Feb 21, 2012 12:53 pm

Vexx a scris:
l-am reglat la 38.5 - 38.6 Cam pe la sfarsitul luni trebuie sa imi iasa din oua
succes si spune-ne si noua cati vor iesi .iar apoi ce raport fete /baietidupa sexare la 5-6 saptamani.sa-ti iasa multi si sa ai parte de ei si de clienti .ai pregatit maternitatile?acusi apar copii si vor acasa!
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  EmptyMar Feb 21, 2012 9:28 pm

am pregatit 1 sa vad ce caldura am inauntru si zilele astea mai fac inca 2 sa nu fie prea rece la ei
Sus In jos
Continut sponsorizat





Problema Incubare  Empty
MesajSubiect: Re: Problema Incubare    Problema Incubare  Empty

Sus In jos
 
Problema Incubare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» problema incubator
» problema vanzari
» Problema la incubat
» deparazitare ?
» Problema cu achizitionarea de furaj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: