forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Problema la incubat

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
danechis1983
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Data de inscriere : 08/03/2012

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyLun Mar 12, 2012 3:29 pm

Buna seara!Scriu prima data pe acest forum,am o problema cu incubatoru.Am pus la incubat 140 de oua intr-un incubator Cleo cu dispozitiv de intoarcere al oualor cu 2 etaje.Problema e ca temperatura creste cu 0.5 grade in momentul in care intorc ouale in cealalta directie.Cu cheita in partea stanga am 38.5 grade si in partea dreapta 39.Va intreb e normal?In partea de jos a incubatorului am cu 3 grade mai putin masurat cu un termometru de camera iar in partea de sus cu acelasi termometru imi indica aceeasi temperatura ca si pe afisajul electronic.Va rog un sfat sunt incepator!
Sus In jos
Dados
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Data de inscriere : 08/02/2012

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyJoi Mar 15, 2012 5:24 am

danechis1983 a scris:
Buna seara!Scriu prima data pe acest forum,am o problema cu incubatoru.Am pus la incubat 140 de oua intr-un incubator Cleo cu dispozitiv de intoarcere al oualor cu 2 etaje.Problema e ca temperatura creste cu 0.5 grade in momentul in care intorc ouale in cealalta directie.Cu cheita in partea stanga am 38.5 grade si in partea dreapta 39.Va intreb e normal?In partea de jos a incubatorului am cu 3 grade mai putin masurat cu un termometru de camera iar in partea de sus cu acelasi termometru imi indica aceeasi temperatura ca si pe afisajul electronic.Va rog un sfat sunt incepator!

Salut, nu stiu de ce ai diferenta de temperatura cand le intorci dar pt ca ai diferenta de temperatura intre etajul superior si cel inferior este normal pt ca incubatoarele astea sunt facute sa mearga cu un singur etaj iar rezistenta si ventilatorul nu au puterea necesara sa uniformizeze temperatura in tot incubatorul sfatul meu este sa incerci sa schimbi macar de trei ori pe zi ( la 8 ore) pozitia oualelor adica raftul de jos sa-l muti sus si invers si ouale de pe fiecare raft sa le muti din exterior spre interior. Si nu mai folosi termometrul de camera incearca unul medicinal cvu mercur daca nu ai unul digital.
Sus In jos
danechis1983
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Data de inscriere : 08/03/2012

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyJoi Mar 15, 2012 1:08 pm

Asa am procedat si pana acum cu schimbarea rafturilor.Pe data de 21 ar trebui sa-mi scoata,sper sa nu-i fii afectat treaba asta.Multumesc pentru raspuns!
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyVin Mar 16, 2012 9:46 am

incearca data viitoare sa pui fara etajul superior, chiar daca incap mai putine optii o rata mai buna,, cred eu , am pus un incubator cu 144 oua dar pe un singur nivel tocmai sa nu am diferente de temperatura
sa vedem rezultatele bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptySam Mar 17, 2012 1:12 am

danechis1983 a scris:
Asa am procedat si pana acum cu schimbarea rafturilor.Pe data de 21 ar trebui sa-mi scoata,sper sa nu-i fii afectat treaba asta.Multumesc pentru raspuns!

Daca intarzie putin sa nu iti faci probleme.
Si mie au inceput sa imi iasa in ziua 18, probabil din cauza temperaturii sau a vreunei pene de curent.
O sa fie bine.
Bafta.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyDum Mar 18, 2012 7:39 am

posibil sa fie temperatura incubatorului care este de 37.8 .eu am doua incubatoare unul reglat la 37.8 si unul la 39.1 .de o saptamana am pui . din primul incubator au iesit puii la 18 zile cu multe pierderi ,la al doilea la 17 zile cu mult mai multi pui. acum am pus alte oua si am reglat primul incubator la 38.4
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat EmptyDum Mar 18, 2012 7:42 am

am uitat sa spun ca din 380 de oua au iesit 260 de pui
Sus In jos
Continut sponsorizat





Problema la incubat Empty
MesajSubiect: Re: Problema la incubat   Problema la incubat Empty

Sus In jos
 
Problema la incubat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» problema incubator
» problema vanzari
» Problema Incubare
» deparazitare ?
» Problema cu achizitionarea de furaj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: