forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 probleme la primele zile de incubare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyMier Mar 07, 2012 1:15 pm

Salutare tuturor.M-am gandit sa incep si eu o mica afacere cu aceste mici zburatoare , mi-am cumparat un incubator in care am pus 100 oua.Un al doilea incubator l-am comandat deja in care am sa pun 140 oua.Duminica seara am pus ouale in primul incubator si acuma am constatat ca temperatura era putin mai mica decat cea indicata mai exact ere cam 36.5-37 grade , acum am reglato si a revenit la normal.Intrebarea mea este daca au fost afectate ouale din aceasta cauza , o sa mai am pui in acest incubator sau au murit toti.?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyMier Mar 07, 2012 1:46 pm

Teoretic nu ar trebui sa fie probleme. Eventual vor iesi cu 1 zi mai tarziu.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyMier Mar 07, 2012 2:16 pm

ionutbercea a scris:
Salutare tuturor.M-am gandit sa incep si eu o mica afacere cu aceste mici zburatoare , mi-am cumparat un incubator in care am pus 100 oua.Un al doilea incubator l-am comandat deja in care am sa pun 140 oua.Duminica seara am pus ouale in primul incubator si acuma am constatat ca temperatura era putin mai mica decat cea indicata mai exact ere cam 36.5-37 grade , acum am reglato si a revenit la normal.Intrebarea mea este daca au fost afectate ouale din aceasta cauza , o sa mai am pui in acest incubator sau au murit toti.?

Bafta.
Sa ai un procent cat mai mare de eclozare.
In ceea ce priveste temperatura nu cred sa fie probleme.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyVin Mar 09, 2012 4:22 am

Multumesc mult.
M-am linistit in legatura cu temperatura.
Sper sa iasa cati mai multi pui si sa fie sanatosi.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyVin Mar 09, 2012 7:31 am

Sa nu te grabesti sa opresti incubatorul pana nu esti sigur ca nu mai ies.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptyVin Mar 09, 2012 2:12 pm

nu are nici o problema. O data am lovit din greseala prelungitorul de curent si mi-a iesit din priza incubatorul si a stat asa vreo 8-9 ore si scazuse temperatura la 26 grade. Au iesit puii aproximativ procent normal. De multe ori s-a luat curentul si doar am invelit incubatorul intr-o patura , iar temp era 34-35 si tot nu au avut nimic. Deci stai linistit ca nu au fost afectate ouale tale mai ales la o diferenta de 2 grade fata de normal
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptySam Mar 10, 2012 12:15 am

multumesc tuturor.
mai am o intrebare.astazi imi mai aduce cineva 140 oua si mi-am cumparat un al doilea incubator : pot sa pun ouale azi dupa ce mi le aduce sau trebuie tinute un timp cu varfu in jos asa cum am mai citit pe undeva pt ca cu primele 100 nu am facut asa.
Multumesc,
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare EmptySam Mar 10, 2012 3:34 am

Le poti pune imediat ce ti le aduce.
Sus In jos
Continut sponsorizat





probleme la primele zile de incubare Empty
MesajSubiect: Re: probleme la primele zile de incubare   probleme la primele zile de incubare Empty

Sus In jos
 
probleme la primele zile de incubare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» sfaturi pt primele zile de viata a puilor
» pui morti in primele zile de viata
» Primele Ore
» vand prepelite-masculi
» am nevoie de un sfat....

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: