forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pui morti in primele zile de viata

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
cornel75
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 48
Data de inscriere : 16/02/2011

pui morti in primele zile de viata Empty
MesajSubiect: pui morti in primele zile de viata   pui morti in primele zile de viata EmptyMier Feb 16, 2011 11:20 am

salut. sunt nou venit in acest forum si totodata incepator in cresterea prepelitelor. Am 10 prepelite adulte, plus inca 3 pe crele-am separat pentru ca le bateau pe celelalte. problema mare pe care am intampinat-o ; am pusoua de prepelita intr-o clocitoare, totul a decurs normal, au iesit puii, dar incepand din prima zi au inceput sa-mi moara pe capete. Acum erau vioi , acum vedeai ca moare--- o adevarata catastrofa----. Puii i-am tinut intr-un acvariu, am avut bec pentru caldura, exact cum am procedat cu prima serie. MA INTREB , OARE AM GRESIT PE UNDEVA, DE MI-AU MURIT PUISORII? CU PRIMA SERIE AM PROCEDAT IDENTIC SI MI-AU TRAIT TOTI.LA ACEASTA SERIE PUI VIOI, APOI BLEGI, SI PANA LA URMA MOR? MA PUTETI AJUTA CU CATEVA SFATURI? MULTUMESC.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

pui morti in primele zile de viata Empty
MesajSubiect: pui morti   pui morti in primele zile de viata EmptyMier Feb 16, 2011 1:25 pm

In primele zile de obicei mor cei care au iesit ultimii din oua,care sunt handicapati,care sunt mai slabi.LA mine au murit 10 in prilele 2 zile,dar dupa aceea nu.i-am tinut tot in acvariu cu bec cu infrarosu de 100 W.Verifica daca temperatura e ok,sa nu se ude cu apa de baut,ca atunci se urca unu peste altul si mor sufocati,sa ai aerisire (sa nu acoperi toata partea de sus a acvariului).Le-ai pus vitamine in apa in primele zile?Daca toate conditiile sunt Ok si tot mai mor,cel mai bine e sa mergi la o farmacie veterinara,poate e o bola si iti da ceva medicamente.
Multa bafta si sa auzim de bine
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pui morti in primele zile de viata Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in primele zile de viata   pui morti in primele zile de viata EmptyLun Mar 07, 2011 4:07 pm

Ce temperatura ai in acvariu? Puii stau ingramaditi spre bec [prea frig], ingramaditi cat mai departe de bec [prea cald] sau dispersia este neomogena (fireasca, se plimba fiecare de capul lui pe unde vrea)? Au apa la discretie fara sa se ude? De regula mor repede din cauza lipsei de oxigen, a caldurii excesive mai ales combinate cu deshiratarea si a frigului. Faptul ca se uda nu e o tragedie in sine, dar ii impiedica sa isi mentina tempratura corporala optima si mor mai repede daca sunt uzi decat daca nu, in conditii inadecvate de temperatura.

Ca idee, daca nu ai o maternitate speciala pentru prepelite, foloseste o cutie de carton mai degraba decat un acvariu, fluxul de aer proaspat si podeaua uscata sunt asigurate mai usor asa.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





pui morti in primele zile de viata Empty
MesajSubiect: Re: pui morti in primele zile de viata   pui morti in primele zile de viata Empty

Sus In jos
 
pui morti in primele zile de viata
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» sfaturi pt primele zile de viata a puilor
» probleme la primele zile de incubare
» ajutor.!!!!..pui morti in oua.!!!!
» pui morti in oua
» pui morti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: