forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou

In jos 
+9
maya-g
DRAGSV
Alex77
Vexx
minicu
mihain2010
rozalia
Szabi
ionutedi09
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 11:10 pm

Buna dimineata la toata lumea!
As vrea sa stiu daca mai foloseste cineva JOLOVIT si daca e amabil sa-mi spuna cat se pune in apa, tipa de la farmacie mi-a zis dar nu mai stiu exact si pe sticla nu sunt mentionate si prepelitele.
VA ROG MULT, DACA POATE CINE SA MA AJUTE CU UN RASPUNS!
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 11:31 pm

maya-g a scris:
Buna dimineata la toata lumea!
As vrea sa stiu daca mai foloseste cineva JOLOVIT si daca e amabil sa-mi spuna cat se pune in apa, tipa de la farmacie mi-a zis dar nu mai stiu exact si pe sticla nu sunt mentionate si prepelitele.
VA ROG MULT, DACA POATE CINE SA MA AJUTE CU UN RASPUNS!
Da,si eu Jolovit am cumparat. Eu am pus o jumatate de cupa(parca aia e 5ml) cam in 2 litri de apa.Dak ai mai putine pasari de 50 buc eu zic ca sa mai dizolvi...Nu zic ca 100% am facut bine,dar sa ai si tu o idee Smile Sa ai grija nu trebuie dat mereu,eu dau 5 zile si dupa aia pauza.. Da scrie ceva pe eticheta despre asta
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 12:05 am

Multumesc foarte mult pentru raspuns, nu mai stiam exact dar cred ca asa mi-a zis si mie sa pun 2 ml la 1 L de apa, mie azi mi-au iesit primii puisori (9 pana acum)si de aceea eram asa disperata
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 12:38 am

maya-g a scris:
Multumesc foarte mult pentru raspuns, nu mai stiam exact dar cred ca asa mi-a zis si mie sa pun 2 ml la 1 L de apa, mie azi mi-au iesit primii puisori (9 pana acum)si de aceea eram asa disperata
Cu mare placere si creasca mari puisorii What a Face
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 4:19 am

Toate furajele care se respecta contin cam aceleasi materii prime. Pot diferi oarecum proportiile. Neluind in calcul diferitele produse care nu sunt ok (hormoni, antibiotice, fainuri...), in rest: porumb, grau, sroturi, calciu, premixuri... Daca pe final ies toti parametri (proteina, calciu, energie, etc. e bine.

Roata nu poate fi inventata din nou. Doar, eventual, perfectionata, modificata, imbunatatita (sau nu)...

PS: Stiu pe cineva care face furaje cu faina de lucerna, miez de nuca..... O fi ok, dar pretul e pe masura. Si apoi daca in mediul natural prepelita nu mananca nuci, de ce sa-i dam noi? Discutabil...
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 5:49 am

mihain2010 a scris:
Toate furajele care se respecta contin cam aceleasi materii prime. Pot diferi oarecum proportiile. Neluind in calcul diferitele produse care nu sunt ok (hormoni, antibiotice, fainuri...), in rest: porumb, grau, sroturi, calciu, premixuri... Daca pe final ies toti parametri (proteina, calciu, energie, etc. e bine.

Corect! Cu putin interes, studiu si un tabel de calcul in excel eu cred ca se poate crea destul de facil o reteta, plecand de la componentele unui premix potrivit


mihain2010 a scris:
PS: Stiu pe cineva care face furaje cu faina de lucerna, miez de nuca..... O fi ok, dar pretul e pe masura. Si apoi daca in mediul natural prepelita nu mananca nuci, de ce sa-i dam noi? Discutabil...

Toate retetarele americane pe care le am contin faina de lucerna, lucerna contine cativa aminoacizi esentiali foarte valorosi. Chiar si in cartile romanesti de nutritie exista dar nu cred ca se gaeste de cumparat in cantitati mici pentru crescatorii gospodaresti sau hobbisti.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyMier Mai 09, 2012 12:24 pm

As vrea sa stiu si eu daca srotul de soia se poate inlocui cu altceva, in afara de faina de peste, problema e ca nu gasesc srot de soia prin partile astea(eu sunt din Neamt)
Si inca o problema, pe masura ce cresc prepelitele ar trebui marita doza de vitamine la litrul de apa?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyMier Mai 09, 2012 2:11 pm

in neamt , sunt mai multe persoane de la care puteti sa va procurati srot de soia. pe google.ro - cautati: srot de soia neamt si veti gasi.
In legatura cu vitamine, va rog sa cititi , sigur este specificat, daca nu , intrebati de la farmacista, ori medic veterinar
Bafta Smile
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 6:32 am

Multumesc pentru raspuns Rozalia, dar daca gaseam crede-ma ca nu mai intrebam pe forum, caut dinainte sa am puisorii si nu gasesc nicaieri, nici macar in judetele apropiate
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 6:44 am

www.magazin-wood.ucoz.ro, aici ati incercat?
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 6:46 am

Pueti incerca sa cautati in oboarele, targurile care se tin prin sate. Acolo vin multi producatori, e posibil sa gasiti deja furaje gata preparate, sau materii prime, sau pe cineva care sa vi le faca pe comanda.

Dati o cautare si pe sunphoto.ro, acolo e cea mai mare comunitate de agricultori din Romania, poate gasiti pe cineva in zona dvs.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 6:50 am

Laughing
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 7:08 am

Rozalia multumescc pentru link dar zice ca e pagina inexistenta, daca vrei sa mai scrii o dataiti multumesc de pe acum
Boticelina am fost prin oboare dar nu am gasit, am vorbit cu un nene care aduce cereale de mult timp in oboare si mi-a gasit cu 3,4 lei/kg ceea ce mi se pare cam exagerat, dar daca nu gasesc o sa iau si asa ca nu am ce sa fac, acum mai putin de la brasov
O sa caut si pe sunfhoto sa vad daca gasesc, multumesc
Si de facut, nu stiu, nu sunt crescatori de prepe pe aici, este unul singur la vreo 20 de km care ia furaje gata preperate si la care mai adauga el lucerna si tarate Question , pentru ca zice ca galbenusul nu mai e galben si e alb, si asa ma gandesc ca nu sunt bune furajele si mai bine le fac eu dar...nu am cuce pale
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 9:17 am

maya, uite un copy/paste de pe sunphoto cu oferta unui crescator din judetul neamt

[i]Vind prepelite,oua pentru tratament si incubatie garantate 90% din matca adusa din Ungaria.Pui de diferite varste.Asiguram custi profesionale sau confectionam custi si baterii pe comanda sau din stoc. Asiguram furaje la cerere,consultanta gratuita la vanzare de pesre 200 de lei.Asigur transport la cerere.Alegeti cu incredere un crescaror cu vechime in domeniu si care va poate oferi totul din domeniul cresterii de prepelite si nu veti da gres .
tel,0747311611 zanesti neamt[/i
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyVin Mai 11, 2012 10:26 am

Multumesc foarte mult boticelina chiar citisem despre el dar nu m-am gandit sa-l sun sa intreb de furaje geek
Sus In jos
nicolae
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 27
Data de inscriere : 17/11/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyDum Noi 18, 2012 5:32 am

ionutedi09 a scris:
rozalia a scris:
sunt mai multe cauze, ori la furaje aveti problema ( am schimbat alimentatia),
Maine fac si eu un control individual, am o baterie special fcut pentru cocsei, ( sunt separati), si acolo am sa tin 10 gainuse ( separat ) , am sa vad care oua >
care nu oua deloc,gaini care nu depun decat oua fara coaja de calciu,
gaini care oua 1 ou pe saptamana, gaini care nu depun decat oua cu coji crapate , astia o sa aterizeze in oala mea. Smile. Am citit din cartea scrisa de Rudolf Kiwitt.
va multumesc frumos dar ce vitamine le pot luat

eu va recomand [b]maravet Anka-vet[i][/b]
Sus In jos
mdumitru
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 10
Varsta : 43
Data de inscriere : 06/03/2012

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptyLun Dec 24, 2012 5:18 am

mai multe puteti afla aici http://cresterea-prepelitelor.info/forum
Sus In jos
http://www.schulz.st
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: prepelite moarte   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 EmptySam Feb 09, 2013 7:09 am

Buna ziua!de curand au inceput sa se oua si prepelitele mele si astazi de dimineata am gasit una moarta..cu oul jumatate iesit...vreau sa va intreb daca cumva exista vrun medicament sa poata oua mai usor?le-am pus in apa polivit si un medicament pe baza de oxitetraciclina...ca sa previn hemoragiile interne..eu asta m-am gandit ca ar fi problema..va rog frumos sa imi spuneti daca exista ceva vrun medicament ceva ca sa se poata oua..va multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat





vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou   vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» crestere excesiva a ciocului
» INCUBATIAA
» Pentru prepelite
» Foarfeca pentru oua de prepelite
» solutie pt incalzit ferma de prepelite?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: