forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 alutor tratament

In jos 
+3
mdumitru
rozalia
simetrie
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 1:11 pm

sa aveti un lavor special pentru asa ceva, eu mai am vase ( plastic), perie, pe care folosesc numai pentru ei.
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 2:01 pm

rozalia a scris:
sa aveti un lavor special pentru asa ceva, eu mai am vase ( plastic), perie, pe care folosesc numai pentru ei.
Da neaparat rebuie,s-au sa caut ceva alt dezinfectant Laughing Sa zicem alccolu sanitar nu e bun? Cum ar fi pt asapatoare...
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 2:20 pm

Szabi a scris:
rozalia a scris:
sa aveti un lavor special pentru asa ceva, eu mai am vase ( plastic), perie, pe care folosesc numai pentru ei.
Da neaparat rebuie,s-au sa caut ceva alt dezinfectant Laughing Sa zicem alccolu sanitar nu e bun? Cum ar fi pt asapatoare...

alcoolul sanitar este cam scump pentru a fi folosit ca dezinfectant si nu prea renteaza. albastru de metil picteaza cam tot si de pe haine nu prea iese, deci cautam altceva.
eu folosesc apa rece din abundenta pentru a spala adapatorile si Decontaminol pentru custi si incapere.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 2:32 pm

Decontaminol ? sa ma uit pe google .
Sus In jos
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 11:59 pm

Alex77 a scris:
simetrie a scris:
maya-g a scris:
Simetrie imi pare rau ca ti s-au imbolnavit pasarile si sper sa le faci bine.
Eu sunt inca incepator, sau nici macar incepator pentru ca inca nu mi-au iesit puii; le-a facut sotul o maternitate din lemn si acum dupa ce am vazut ce ai patit tu cu micile vietati ma intrebam daca ar trebui sa o dezinfectez prima data, si daca da, cu ce? Va multumesc anticipat!
nu stiu cu ce desinfectant sa dai dar am intrebat si eu acum pe rozalia si acum astept sa vad ce zici.bine ar fi sa desinfectezi inainte sai bagi,zic si eu acum ca stan patitul.cu toate ca nu stiu de la ce au avut bubitele.dar invatam.mai citaste pe aici si poate imi zice si mie cineva si atuci stim ce desinfectant sa lom.o zi buna.

Un dezinfectant bunicel este Decontaminol de la Romvac la 1L este 87.25lei si il folosesti in concentratie de 1% in preventie si 2% in caz de necesitate.
Sper ca am fost de folos.
Va urez o zi placuta in continuare si cu mari satisfactii.
multumesc alex.sa vad acum de unde iau.poate gasesc pe la farmacii.ie una la mihai bravu cu baba novac poate au iei.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyMar Apr 24, 2012 11:58 pm

Va multumesc mult pentru sfaturi, din pacate nu cred ca mai apuc sa iau decontaminol sau vreun dezinfectant pentru ca de azi sper sa inceapa sa iasa si din pacate stau la tara o sa incerc cu alcool sanitar si sper sa nu pateasca nimic.
Rozalia, cum procedezi cu pastilele de clor, poti sa dai si pe maternitate, nu e toxic pentru puisori?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 2:34 am

Maternitatea ,deobicei spal cu pa cu clor, pe urma dau cu un jet de apa bine , le usuc si nu este nicio problema.Pastilele de clor le pun in apa, pe urma sterg peretii din interiori , aici ma refer la constructia in sine. Spal pe rand ca sa nu se simte foarte tare mirosul. Deci : spal o perete , se usuca, iese din incapere mirosul si asa merg mai departe. Asta fac din la fiecare 3 luni.
Spor la treaba.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 8:14 am

Aha, am inteles, cred ca nu mai miroase asa tare atunci, cand am cumparat ouale am fost la o miniferma si mirosea tare urat, dar banuiam eu ca , daca speli si desinfectezi periodic nu miroase in halul ala. Poti sa-mi zici si cate capete ai in incapere?
Mersi pentru raspuns
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 10:16 am

spatiul meu este de 4 mp, sincera ,? habar nu am, am 4 boxe, nu l-am numarat nicidata, mai am 47 - 48 puiuti imediat de 3 saptamani si 120 de oua in incubator.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyJoi Apr 26, 2012 10:19 am

pe tava de dejectie, eu deobicei pun hartie ,saci de plastic( incalzireas o am pe peleti , saci de 15 kg ) si asa este mult mai usor de curatat. O data pe saptamana , spal tavile.De 2 ori pe zi curat , mizeria de sub ei.
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyVin Apr 27, 2012 1:28 am

La mai multi sodatei si sanatosi, de ieri (a 16-a zi) am si eu 98 de soldatei si mai am vreo 50 de oua in incubator dar nu prea se mai aude nimic nu cred ca mai iese ceva
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 EmptyVin Apr 27, 2012 3:07 am

sa traiasca:), mai lasati in incubator, ai mei si dupa 4 zile mai ieseau si erau sanatosi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





alutor tratament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: alutor tratament   alutor tratament - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
alutor tratament
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» retete-tratament
» tratament rani
» Boala la ochi
» oua(tratament ,consum ,incubare)pui,prepelite.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: